اخبار استارتاپی رشد کسب‌وکار

اینترنت اشیا در صنعت بسته‌بندی

حسگرهای اینتل
شرکت اینتل هر سال بیش از ۱۷۰هزار تن کالا و اجناس را ارسال می‌کند. این شرکت معتقد است که پلتفرم تدارکات متصل و جدیدش (CLP) کلید اصلی برای کاهش خسارت‌های وارده در طول بسته‌بندی در صنعت حمل‌و‌نقل است. CLP به کسب‌و‌کارها امکان می‌دهد تا شرایط و موقعیت مکانی محصولات را در زنجیره تامین از طریق حسگرهای اینترنت اشیا کم‌هزینه نظارت کنند.

CLP از تگ‌های حسگر، درگاه‌ها و مولفه‌های فضای ابری برای نظارت بر بسته‌ها از زمان بارگیری تا تخلیه استفاده می‌کند. طبق پروژه نظارت بر محموله هوشمند و زمان واقعی سازمان فضایی اروپا، ۳۰ درصد از تمام محموله‌های ارسالی یا آسیب می‌بینند و یا در ارسال آنها تاخیر وجود دارد، در حالی‌که ۳۰ درصد از اجناس فاسدشدنی نیز در طول روند حمل‌و‌نقل به زباله‌دان منتقل می‌شوند و هرگز به مقصد نمی‌رسند.‌

یک تگ حسگر یکبارمصرف به یک کالای ارسالی یا محصول فاسدشدنی وصل می‌شود. این حسگر داده‌ها درباره موقعیت مکانی، دما، رطوبت، تکان‌ و آسیب را جمع‌آوری می‌کند. در خصوص محصولات غذایی، این حسگر به کسب‌و‌کارها اطلاع خواهد داد که حین حمل‌و‌نقل این محصولات چه شرایط جوی را تجربه می‌کنند از قبیل دما و رطوبت. اگر بسته دستکاری یا باز شود، حسگرهای اینتل می‌تواند به صاحب آن در زمان نزدیک به زمان واقعی اطلاع دهند که اتفاقی افتاده است.

بنابراین به جای اینکه یک بسته آسیب دیده به مقصد نهایی خود برسد، جایی‌که هیچ‌کس نمی‌داند چه بر سر بسته آمده است، بسته‌بندی با استفاده از حسگرهای اینتل اطلاعات را درباره آسیب‌ها و نیز زمان، موقعیت مکانی و مشخصات وسیله نقلیه‌ای که بسته را حمل می‌کند، به صاحب بسته ارائه می‌دهد.

تونی رومری، معاون و مدیر برنامه‌ریزی و تدارکات در شرکت اینتل می‌گوید: «اینتل هر سال بیش از ۱۷۰هزار تن کالا و اجناس را ارسال می‌کند. تصور کنید اگر این ارسال‌ها هوشمند و متصل شوند، چه خواهد شد»، «داده‌های جمع‌آوری و متصل‌شده در حین مسیر به ما کمک خواهد کرد تا درباره مسائل کاری متعدد خود بهتر تصمیم بگیریم؛ برای مثال تعیین مسیر مجدد در شرایط خاص.» تمام داده‌ها از طریق یک پروتکل حسگر بی‌سیم به یک دروازه ارسال می‌شود.

اگر حسگر به دلیل مسدود‌شدن مسیر سیگنال نتواند با دروازه ارتباط برقرار کند، از طریق سایر حسگرهای اینتل در نزدیکی خود مسیریابی مجدد خواهد کرد و یک لینک ثانویه ایجاد می‌کند. این دروازه که با باتری کار می‌کند، داده‌ها را جمع‌آوری کرده و هشدارهایی را برای پرسنل در صورت نیاز ارسال می‌کند و با اپلیکیشن‌های پیگیری مبتنی بر فضای ابری توسعه‌یافته در این صنعت درارتباط است.

کل این پروژه با هدف ارائه یک راهکار اینترنت اشیاء کم‌هزینه به شرکت‌ها راه‌اندازی شده است. حسگرهای اینترنت اشیا با یک شبکه از حسگر‌های بی‌سیم و کم‌هزینه در ارتباط است به جای اینکه از یک اتصال ۴G پرهزینه استفاده کند بنابراین هزینه راه‌اندازی اولیه کاهش می‌یابد.‌

وان در میر، یکی از شرکای پی‌ای کانسالتینگ، می‌گوید: «پلتفرم تدارکات متصل اینتل یک راهکار قدرتمند را در محدوده وسیعی از بخش‌های صنعتی مختلف در اختیار مشتریان ما قرار می‌دهد تا روند و شرایط ارسال در زمان واقعی شفاف‌سازی شود. برخی از ارزیابی‌ها شامل یافته‌های بررسی دمای مربوط به بیش از ۶۰ درصد از ارسال‌ها، همراه با فرصت‌های بهبود مسیر و مدت زمان ارسال تا ۸ ساعت است.»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در حال تست نسخه ی آزمایشی سایت شنبه مگ هستیم!

اگر با ایراداتی در رابط کاربری سایت مواجه شدید، آن را به ما اطلاع دهید. از همراهی تون سپاس‌ گذاریم.

در حال تست نسخه ی آزمایشی سایت شنبه مگ هستیم!

اگر با ایراداتی در رابط کاربری سایت مواجه شدید، آن را به ما اطلاع دهید. از همراهی تون سپاس‌ گذاریم.