نسخه دوم نقشه شتابدهنده‌های ایران منتشر شد

0

شتابدهنده چیست؟

شتابدهنده‌ها یکی از انواع سرمایه‌گذاران خطرپذیر هستند که استارتاپ ها در مراحل اولیه به آن ها مراجعه می‌کنند تا با گرفتن مشاوره و راهنمایی بتوانند رشد کنند. درحالت کلی شتابدهنده‌ها، به افرادی که دارای ایده نو و جدید هستند یا کسب و کارهایی که تازه شروع به کار کرده اند، کمک می کنند.

در دوره حمایت، شتابدهنده مبلغی را در اختیار طرح انتخاب شده قرار می‌دهد تا در مدت زمان مشخصی طرحش را اثبات کند. از جمله خدمات دیگری که شتابدهنده ها در اختیار استارتاپ ها قرار می‌دهند. امکانات، فضایی برای شروع کار، مربی و مشاور و دوره‌های شتابدهی است، تا نظاره‌گر عملکرد آنها باشند و آنها را در طول مسیر هدایت کنند.

منبع درآمد شتابدهنده‌ها عموما مالکیت شرکت است. یعنی به ازای خدمات و مبلغی که در اختیار استارتاپ قرار می دهند و درصدی از سهام استارتاپ را از در اختیار می گیرند.

با توجه نسخه دوم منتشر شده، ۸۹ شتابدهنده فعال در کشور فعالیت می کنند که ۳۶ درصد از آن ها را شتابدهنده های عمومی تشکیل داده‌اند. متوسط عمر شتابدهنده ها در کشور ۳ سال است و حوزه‌های فینتک و سلامت بعد از شتابدهنده های عمومی محبوب‌ترین حوزه‌ها هستند.

بیش از ۶۰ درصد از شتابدهنده‌های کشور در استان تهران قرار دارند و در غرب کشور شاهد کمترین میزان پراکندگی شتابدهنده‌ها هستیم.

گروه راستا با هدف پر کردن خلا ناشی از کمبود اطلاعات صحیح در فضای تجارت الکترونیک در سال ۹۸ ایجاد شده است و با ارائه گزارش‌های تحلیلی، مسیری روشن‌تری پیش‌روی سرمایه‌گذاران و کارآفرینان قرار داده‌است.

نقشه شتابدهنده‌ها بخشی از نقشه جامع اکوسیستم استارتاپی ایران است که به دلیل تعداد زیاد مراکز شتابدهی در کشور تصمیم به انتشار مجزای آن شده‌است. این نقشه حاصل ساعت ‌ها تحقیق و طراحی توسط تیم راستا است که در آن کوشیده تا تصویر جامع و پویایی از مراکز شتابدهی کشور ارائه بدهد.

شتابدهنده‌های ایران در حوزه عمومی، رسانه و سرگرمی، محتوای دیجیتال، هوش مصنوعی، آموزش، بازی سازی، فناوری اطلاعات و ارتباطات، اینترنت اشیا، فنی‌مهندسی، سخت‌افزار، فین‌تک و هوشمندسازی خودرو و صنعت، های‌تک (کلود،IOT، هوش مصنوعی، بلاکچین، امنیت گیم)، سلامت، کتاب، محتوای بصری، آی‌تی، محیط زیست و انرژی، تربیت و آموزش، بیوتکنولوژی، نانو تکنولوژی، علوم زیستی فعالیت می‌کنند.

در این نقشه اطلاعات بیش از ۸۰ شتابدهنده براساس حوزه های فعالیتشان و لیست استارتاپ‎‌های شتاب داده‌شده، دسته‌بندی شده‌اند. در صفحات بعد، پروفایل هریک از شتابدهنده‌ها به صورت مجزا آورده شده‌است.

در پروفایل هر شتابدهنده اطلاعاتی در مورد سال تاسیس، محل و حوزه فعالیت، تعداد سرمایه‌گذاری‌ها به همراه سبد سرمایه‌گذاری آورده شده‌است.

شایان به ذکر است این نقشه شتابدهنده به صورت دوره‌ای توسط تیم راستا به روز رسانی می‌شود.

بخشی از اطلاعات این نقشه توسط خود شتابدهنده‌ها در اختیار تیم راستا قرار گرفته و بخشی دیگر از آن با جستجو در منابع مختلف جمع‌آوری شده‌است.

این گروه کوشیده است تا در این نقشه اطلاعات صحیح و کاملی را در اختیار علاقه‌مندان قرار دهد، اما به دلیل حجم بسیار زیاد اطلاعات، امکان خطا و اشتباه محتمل بوده و تیم راستا بسیار خشنود خواهد شد، این اشتباهات را با آنها در میان بگذارید تا اطلاعات کامل‌تری را در نسخه‌های بعدی در اختیار کاربران قرار دهند.

گردآوران نقشه شتابدهنده‌های ایران:

وحید وفایی (مدیر گروه راستا)

زهرا رستگار (کارشناس دیجیتال مارکتینگ)

ریحانه صبوری (کارشناس شبکه‌های اجتماعی)

بهزاد ملایری (تحلیل‌گر کسب و کار)

مصطفی هادیزاده (طراح گرافیک و تجربه کاربری)

برای دانلود و مطالعه کامل لیست و نقشه شتابدهنده‌های ایران اینجا کلیک کنید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.