روایت جنگی پدرانه در قالب فیلم علمی تخیلی

معرفی فیلم جنگ فردا

0

اگر از آن دسته از افراد هستید که طرفدار ایده حمله آدم فضایی‌ها به زمین هستند، این فیلم علمی تخیلی برای شماست!

ایده دفاع از زمین در برابر بیگانگان دستمایه ساخت آثار تلویزیونی و سینمایی فراوانی بوده،. با این حال، همچنان دیدن این ایده در فیلم «جنگ فردا» خسته‌کننده و تکراری به نظر نمی‌رسد.

در ابتدا برنامه‌ریزی شده بود که این فیلم علمی-تخیلی در سینماها اکران شود. تاریخ اکران این فیلم ۲۵‌دسامبر‌۲۰۲۰ یعنی ۵ دی ماه‌۱۳۹۹ تعیین شده بود. اما به علت همه‌گیری کرونا و تعطیلی بسیاری از سینماها، این اتفاق رخ نداد.

نهایتا در دی ماه‌۱۳۹۹ کمپانی آمازون حق پخش این فیلم را با مبلغی بالغ بر ۲۰۰‌میلیون دلار خریداری کرد. در نهایت جنگ فردا در تاریخ ۱۱‌تیر۱۴۰۰ در شبکه اینترنتی آمازون با نام پرایم ویدئو منتشر شد.

کارگردان این فیلم کریس مک‌کی، سازنده سری انیمیشن‌های «Lego» است. بازی نقش اصلی این سریال یعنی دن فاستر هم بر عهده کریس پرت است. او ستاره فیلم‌های «نگهبانان کهکشان» و «دنیای ژوراسیک» است.

داستان فیلم جنگ فردا:

داستان اصلی این فیلم علمی تخیلی از جایی شروع می‌شود که سربازانی از آینده می‌آیند تا بتوانند عده‌ای را برای جنگی بزرگ در آینده با خود همراه کنند.

این سربازان از جنگی که در ۳۰‌سال بعد رخ خواهد داد، می‌آیند و در جهت نجات شهروندان زمین تلاش می‌کنند. این جنگ در برابر موجوداتی فضایی رخ می‌دهد که تلاشی هوشمندانه در جهت حکمرانی بر زمین ندارند بلکه از انسان‌های ساکن ‌روی زمین تغذیه می‌کنند.

آنها بنا بر گفته فرماندهان این جنگ، از انسان‌ها هوشمندتر، سریع‌تر و قوی‌تر هستند. البته این هوشمندی در بخش‌های مختلف مبارزه‌ای که در فیلم جریان دارد، قابل مشاهده و درک نیست. صرفا برای باور این موضوع باید به حرف فرمانده اتکا کنیم.

از طرف دیگر هرچند که فیلم ما را برای مشاهده قدرت غیرقابل تصور موجودات فضایی آماده کرده است. اما در بخش‌های پایانی فیلم می‌توانیم حتی شاهد مبارزه تن‌به‌تن ‌افراد با این موجودات باشیم.

پس از این فراخوان برای دریافت کمک از انسان‌های زمان گذشته برای نجات زمین، مردی به نام دن فاستر برای این مبارزه به آینده دعوت می‌شود. او به این جنگ دعوت می‌شود زیرا که توانایی او برای مقابله با گذشته‌اش در این جنگ، سرنوشت‌ساز است.

دن فاستر در نقش پدری مسئولیت‌پذیر:

دن فاستر در این فیلم پدری سختکوش و وظیفه‌شناس است که ما را به یاد شخصیت کوپر در فیلم اینتراستلار می‌اندازد. موضوعی که تشابه میان این دو کاراکتر را پررنگ‌تر می‌کند، عشق فراوان هر دو کاراکتر به دخترشان است.

هردوی این کاراکترها برای ساختن آینده بشریت و دنیایی بهتر برای دخترشان ناچار هستند او را ترک کنند و با این تناقض درونی مواجه شوند. اما این دو کاراکتر با یکدیگر تمایز عمیقی هم دارند.

در فیلم اینتراستلار عشق و از خودگذشتگی کوپر نسبت به دخترش به آسانی قابل مشاهده است. ما او را در صحنه‌های ابتدایی فیلم در حالی می‌بینیم که تلاش دارد مسئولیت‌های پدرانه خود را در قبال فرزندانش به بهترین شکل ممکن انجام دهد.

اما این موضوع راجع به دن فاستر صادق نیست. در واقع فیلم تلاش دارد تا از او الگوی یک پدر قهرمان و فداکار را به نمایش بگذارد. اما نمی‌تواند این موضوع را به‌خوبی به بینندگانش منتقل کند.

روایت جنگ با بیگانگان فضایی:

به هر حال، او قرار است در آینده با موجوداتی موسوم به وایت اسپایکس برای دفاع از زمین به مبارزه بپردازد. این موجودات تنها با آسیب‌دیدن از ناحیه گلو و شکم از پا در‌می‌آیند.

هرچند که انتقاداتی در رابطه با منطق روایی، شخصیت‌پردازی و مواردی از این دست در جنگ فردا وجود داشته باشد. اما با وجود تمام این انتقادها کمتر کسی می‌تواند به صحنه‌های اکشن این فیلم و بازی کریس پرت ایرادی وارد کند.

توجه کریس پرت به جزئیات حرکاتش در صحنه‌های مختلف فیلم توانسته‌ تا حد ‌زیادی به جذابیت و باورپذیری فیلم بیفزاید.

به عنوان مثال، می‌توان به دهان نیمه‌باز و چهره متعجب او در بیشتر صحنه‌هایی که در آینده رخ می‌دهند، اشاره کرد. این حرکت به‌خوبی حس ناشناخته‌بودن دنیای آینده را برای او باورپذیر می‌کند و به تصویر می‌کشد.

نکته‌ای که در فیلمنامه اولیه ذکر شد اما در نسخه نهایی نبود!

نکته قابل توجه این است که در فیلمنامه اولیه ذکر شده بود که تمامی سربازانی که از گذشته برای مبارزه در این نبرد می‌آیند، به صورت پنهانی مسموم می‌شوند.

این کار با این هدف انجام می‌شود که بلافاصله پس از خورده‌شدن این سربازان توسط موجودات فضایی، سم موجود در بدن سربازان باعث مرگ موجودات فضایی شود.

علت این موضوع که به سربازان گذشته، هیچ آموزش نظامی برای مبارزه با موجودات فضایی داده نمی‌شود هم همین است. در واقع این سربازان در فیلمنامه اولیه نقش طعمه‌های مسموم را ایفا می‌کردند. البته این موضوع در نسخه نهایی فیلم به اجرا در‌نیامد.

هرچند که بسیاری از منتقدان باور دارند که جنگ فردا یک  اثر علمی-تخیلی به‌یاد‌ماندنی در تاریخ نخواهد بود. اما می‌توانید به توصیه بینندگان این فیلم گوش دهید. آن‌ها باور دارند هرچند که این فیلم برترین فیلم سفر در زمان نباشد و فیلمنامه از بعضی نظرها با مشکلاتی روبه‌رو باشد. اما باز هم بازی خوب بازیگران این فیلم به علاوه صحنه‌های اکشنی که به خوبی طراحی و اجرا شده‌اند، آن را به فیلمی تبدیل می‌کند که ارزش دیدن دارد.

مشخصات فیلم علمی تخیلی جنگ فردا در یک نگاه:

  • کارگردان: کریس مک‌کی
  • مدت زمان: ۱۳۸ دقیقه
  • ارائه دهنده: آمازون استودیوز
  • تاریخ انتشار: ۲ جولای ۲۰۲۱

برای تماشای فیلم علمی تخیلی جنگ فردا می‌توانید به این لینک مراجعه کنید.

ارسال دیدگاه
امتیاز بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.