در جیب شما چه‌خبر است؟

0

امور مالی، بخشی کلیدی برای هر استارتاپی است. نه‌تنها طبق قانون ملزم به نگهداری سوابق مالی دقیق برای مسائل مالیاتی هستید، بلکه این گزارش‌ها نقش کلیدی در جذب سرمایه برای شما ایفا می‌کنند. به همین دلیل هم می‌توان گفت که قدرت گزارش‌دهی مالی شما می‌تواند موفقیت و شکست شما را تعیین کند. در این مقاله، معنی و اهمیت گزارش مالی و ویژگی‌هایی را که باید هنگام انتخاب سیستم و شیوه‌های تهیه گزارش مالی خود در نظر بگیرید، بررسی می‌کنیم.

گزارش مالی چیست؟

گزارش مالی، تهیه صورت‌های مالی جامع است که اطلاعات مالی، وضعیت و عملکرد یک کسب‌و‌کار را در یک بازه زمانی مشخص نشان می‌دهد. این روش استاندارد حسابداری، داده‌های مالی خاصی برای انتقال سلامت یک کسب‌و‌کار به ‌سرمایه‌گذاران و صاحبان کسب‌و‌کار ارائه می‌دهد.

در گزارش مالی دو فعالیت اصلی انجام می‌شود:

تهیه صورت‌های مالی استاندارد، شامل صورت سود و زیان (یاP&L)، صورت جریان وجوه نقد، ترازنامه و صورت حقوق صاحبان سهام.

ایجاد سایر اسناد مالی که وضعیت مالی کسب‌و‌کار شما را نشان می‌دهد، مانند گزارش‌های سالانه سهامداران، سوابق سهام و اوراق بهادار و سایر گزارش‌های مالی.

صورت مالی استاندارد چیست؟

صورت مالی، مشخصه گزارش مالی است. این صورت‌ها اسناد استانداردی هستند که باید از اصول پذیرفته‌شده حسابداری (GAAP) پیروی کنند تا پول موجود در کسب‌و‌کار شما نشان داده شده و تصویری از سلامت مالی شرکت شما ارائه شود. صورت‌های مالی اصلی عبارتند از:

صورت سود (یا بیانیهP&L) فعالیت‌های مالی شرکت شما را با توجه به سود، درآمد و هزینه‌ها نشان می‌دهد. این بیانیه نشان می‌دهد که چقدر پول تولید می‌کنید، درآمدتان چقدر است و چقدر در یک دوره معین خرج کرده‌اید.

صورت جریان نقدی، تمام تراکنش‌های مالی یک شرکت را برای نشان‌دادن حرکت وجه نقد در داخل و خارج از کسب‌و‌کار خلاصه می‌کند.

ترازنامه دارایی‌ها، بدهی‌ها و سهام شرکت شما را در هر زمان مشخص نشان می‌دهد. این ترازنامه یک تصویر لحظه‌ای از وضعیت فعلی کسب‌و‌کار شما را نشان می‌دهد.

صورت حقوق صاحبان سهام نشان‌دهنده تغییرات در منافع سهامداران شرکت در طول زمان است.

این اسناد به شما کمک می‌کند عملکرد کسب‌و‌‌کار خود را درک کنید تا بتوانید تصمیم بگیرید که منابع بیشتر را در کجا سرمایه‌گذاری کرده و چگونه منابع موجود خود را مدیریت کنید.

دیگر بیانیه‌های مهم عبارتند از:

صورت سود انباشته: سود انباشته مقدار درآمد خالص باقی‌مانده یک کسب‌و‌کار پس از پرداخت سود سهام به سهامداران آن است. صورت سود انباشته تغییرات سود انباشته یک شرکت را در یک دوره نشان می‌دهد.

گزارش‌های سالانه سهامداران: گزارش‌های سالانه‌ای هستند که برای سهامداران، اعضای هیات مدیره، طلبکاران و سایر طرف‌های ذینفع صادر می‌شوند.

چرا گزارش مالی مهم است؟

گزارش مالی به چند دلیل برای کسب‌و‌کار شما مهم است:

  • الزامات قانونی

همه کسب‌و‌کارها ملزم به گزارش درآمد خود به مراجع مالیاتی هستند. با نگه‌داشتن سوابق دقیق، می‌توانید راه‌هایی برای کاهش بار مالیاتی خود بیابید و در عین حال از لحاظ قانونی با انواع الزامات نظارتی که شرکت‌ها باید به آن پایبند باشند، مطابقت داشته باشید.

  • تصمیم‌گیری آگاهانه

گزارش و تجزیه و تحلیل مالی دقیق به شما کمک می‌کند تا از وضعیت مالی استارتاپ خود مطلع شوید و بتوانید تصمیمات بهتری در مورد کسب‌و‌کار خود بگیرید. از طریق گزارش‌های مالی، همه ذینفعان در کسب‌و‌کار شما، از جمله شرکا و سرمایه‌گذاران، می‌توانند روندها و معیارهای مهم تجاری مورد نیاز برای تصمیم‌گیری آگاهانه مدیریت را پیگیری کنند.

  • مدیریت استراتژیک بدهی

گزارش‌های مالی، منابع پولی موجود در کسب‌و‌‌‌کار شما و منشأ آن، از جمله دارایی‌ها و بدهی‌های جاری شما را نشان می‌دهد. هنگامی که وضعیت مالی کسب‌و‌کار خود را کاملا درک کنید – چقدر بدهکار هستید و چقدر درآمد ایجاد می‌کنید – مدیریت بدهی آسان‌تر می‌شود زیرا می‌توانید فرآیندهای خود را به‌گونه‌ای تنظیم کنید که در دراز‌مدت بدهی را پرداخت کنید.

  • اعتبار و شفافیت

گزارش مالی، سلامت مالی کسب‌و‌کار شما را در یک دوره زمانی مشخص نشان می‌دهد. همچنین نشان‌دهنده تعهد شما به کسب‌و‌کار و توانایی شما برای فعالیت مطابق با شیوه‌های تجاری و مقررات استاندارد است. این نکته به ایجاد اعتماد به سرمایه‌گذاران موجود و آینده کمک می‌کند.

  • محدودیت‌های صورت‎های مالی

صورت‎های مالی باید با هم ارزیابی شوند تا دیدی کلی از وضعیت مالی کسب‌و‌کار به دست آید. این به آن دلیل است که هر گزارش، اگر که به‌تنهایی مشاهده شود، محدودیت‌هایی دارد.

به عنوان مثال، ترازنامه هیچ بینشی در مورد عملیات کسب‌و‌کار نمی‌دهد. صورت سود و زیان فقط نشان می‌دهد که آیا شرکت سود ایجاد می‌کند؛ اما ممکن است سود کمی باشد. با این حال، این محدودیت‌ها به گونه‌ای طراحی شده‌اند که مجوزهای خاصی را در اختیار شما قرار دهند تا هر جزئیات مالی در یک گزارش گنجانده نشود.

ویژگی‌هایی که در یک سیستم گزارش مالی باید در نظر گرفته شود

گزارش مالی یک فعالیت تجاری مهم است که باید به‌درستی انجام شود. این به معنای ایجاد فرآیندی است که تضمین می‌کند کسب‌وکار شما گزارش‌های دقیقی را به صورت مداوم تولید می‌کند. برخی از ویژگی‌هایی که در انتخاب سیستم گزارش مالی باید به آن توجه کرد، عبارتند از:

  • دقت

فرآیندهای نیمه‌دستی مانند استفاده از صفحات گسترده اکسل می‌تواند فضایی برای خطاهای انسانی ایجاد کند و منجر به گزارش‌های مالی نادرست شود. راه‌حل این است که ابزاری مانند Zeni را انتخاب کنید که نه‌تنها صورت‌های مالی استاندارد را ارائه می‌کند، بلکه از یادگیری ماشین و هوش مصنوعی نیز برای اطمینان از صحت اطلاعات آن صورت‌ها استفاده می‌کند.

  • گزارش شخصی‌سازی شده

هر نرم‌افزار حسابداری می‌تواند گزارش مالی اولیه را ارائه دهد. سیستم گزارش‌دهی را انتخاب کنید که بتواند گزارش‌های بسیار سفارشی را در زمینه‌هایی که برای کسب‌و‌کار شما مهم است، ارائه دهد. ابزارهایی هستند که با ارائه انواع گسترده تجزیه و تحلیل مالی در لحظه و گزارش‌های دقیق‌تر در هر حوزه از حساب‌ها، گزارش‌دهی را بهبود می‌دهند. برای مثال، اگر به تجزیه و تحلیل درآمد خود برای بصری‌سازی منابع و انواع درآمد یا نظارت دقیق بر جریان‎های نقدی ورودی و خروجی نیاز دارید.

  • بصری‌سازی

یک حسابدار می‌تواند گزارش‌های سنگین، مانند صورت جریان نقدی را درک کند، اما این کار ممکن است برای تصمیم‌گیرندگانی که پیشینه حسابداری ندارند، لزوما اینگونه نیست. سیستمی را انتخاب کنید که به شما امکان می‌دهد داده‌های حسابداری خود را به روش‌های معنادارتر و غنی‌تر تجسم کنید.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.