اکوسیستم EdTech اروپا در حال تغییر چهره آموزش

استارتاپ‌های مطرح اروپایی در حوزه آموزش آنلاین در سال 2020

0

فناوری Edtech چهره آموزش و به طور کلی فرایند یادگیری را در اروپا تغییر داده است. شاید تا چند سال پیش، آموزش تنها از طریق ثبت‌نام در مدارس امکان‌پذیر بود و هر شهر نیز برای خود حداقل یک دانشگاه داشت که متقاضیان می‌توانستند از طریق آن فرایند تحصیلی خود را ادامه دهند، اما در شرایط حاضر، با ظهور قدرتمند فناوری، چهره آموزشی جهان تغییر پیدا کرده‌ و در این میان، استارتاپ‌هایی که در این شرایط راه‌اندازی می‌شوند، تأثیر زیادی بر تغییر فرایند یادگیری جهان خواهند داشت. اروپا نیز با داشتن یک اکوسیستم استارتاپی قدرتمند، از قافله فناوری آموزشی عقب نمانده است و سردمدار آموزش آنلاین به شمار می‌رود، به طوری که انتظار می‌رود طی سال‌های آینده، چهره آموزش و پرورش نه‌تنها در اروپا، بلکه در بسیاری از نقاط جهان تغییر پیدا کرده و رویکردهای آموزشی به صورت آنلاین و در فضای ابری اتفاق بیفتد. فراموش نکنیم که در کنار پیشرفت روزافزون فناوری‌های نوین، بحران کنونی جهان، یعنی اپیدمی کرونا نیز اقبال عمومی را نسبت به فرایند آموزش الکترونیک بیشتر کرده است و بسیاری از مردم جهان ترجیح می‌دهند روند آموزشی و تحصیلی خود یا فرزندانشان را از طریق فضای آنلاین ادامه بدهند. در ادامه با معرفی موفق‌ترین استارتاپ اروپایی پیشرو در صنعت Edtech یکی از مهم‌ترین تغییر و تحولات قرن بیست‌و‌یکم را مورد بررسی قرار می‌دهیم؛ قرنی که انتظار می‌رود با شیوع ویروس کرونا، بسیار بیشتر از گذشته به سمت فناوری آموزش آنلاین نزدیک شود.

CoachHub؛ استارتاپی برای کوچینگ

آموزش کارمندان در فرایند شکل‌دادن به منابع سازمانی شرکت‌ها بسیار حائز اهمیت است، طی سال‌های اخیر چهره فرایند «Coaching» تغییر یافته و با تکیه بر فناوری دیجیتال، امکان ارائه خدمات آموزشی به کارمندان را فراهم می‌کند. استارتاپ CoachHub نیز در سال‌۲۰۱۸ با همین هدف راه‌اندازی شد و در حال حاضر، با داشتن حدود ۳۰۰ مربی مجرب فرایند کوچینگ را با ۳۰ زبان زنده دنیا تسهیل می‌کند. این پلتفرم در قالب برنامه‌های مختلف از طریق ویدئوهای آموزشی، فعالیت‌های آموزشی و پشتیبانی آنلاین، روند کوچینگ را برای شرکت‌های متعددی در سراسر جهان اداره می‌کند. با توجه به اینکه شرکت‌ها و سازمان‌های مدرن به اهمیت منابع انسانی و روابط درون‌سازمانی پی برده‌اند، استارتاپ‌هایی که با هدف ارتقا‌ و توسعه آموزش سازمان‌ها پا به عرصه می‌گذارند، شانس موفقیت و توسعه زیادی خواهند داشت.

Drops و آموزش تصویری زبان

یادگیری زبان‌های مختلف یکی از نیازهای اساسی دنیای امروز است، عصر ارتباطات برای ما انسان‌ها چاره‌ای جز یادگیری دیگر زبان‌ها باقی نگذاشته است، بنابراین دور از انتظار نخواهد بود اگر استارتاپ‌های متعددی در سراسر جهان بر اساس ایده آموزش زبان شکل گرفته باشند. در میان استارتاپ‌های اروپایی، Drops با هدف تسهیل فرایند یادگیری زبان‌های دیگر، با استفاده از ابزارهای دیجیتال، شکل گرفته است. این استارتاپ که با هدف ارائه رویکردهای جدید در روند آموزش زبان در سال‌۲۰۱۵ راه‌اندازی شده است، واژگان‌محور بوده و امکان یادگیری زبان‌ را برای کاربران اپلیکیشن خود به صورت جذاب فراهم می‌کند. جالب است بدانید که استارتاپ Drops بر پایه تصاویر زیبا و جذاب استوار بوده و با استفاده از بازی با کلماتی که در قالب تصویر ارائه می‌شوند، رویکرد جدیدی را در فرایند آموزش زبان رقم زده است. این اپلیکیشن خیلی زود توانست به سریع‌ترین برنامه یادگیری زبان در گوشی‌های اندروید و آی‌او‌اس تبدیل شود، ضمن اینکه در سال‌۲۰۱۸ نیز از سوی گوگل به عنوان بهترین برنامه انتخاب شد.

ربات‌های آموزشی Elias Robot

در ادامه معرفی استارتاپ‌های اروپایی موفق که با تکیه بر فناوری Edtech، زبان‌آموزان را در دایره هدف خود قرار داده‌اند، جا دارد از استارتاپ فنلاندی Elias Robot نیز نام ببریم. این استارتاپ که در سال ۲۰۱۷ راه‌اندازی شده است، تغییرات و نوآوری‌های قابل توجهی را در این شیوه آموزشی ایجاد کرده و با طراحی و مدیریت ربات‌ها، فرایند آموزش زبان را شکل داده است. هدف عمده این کسب‌وکار، آموزش زبان به بچه‌ها با استفاده از ربات‌های سوشال و روش‌های آموزشی باکیفیت است. نکته قابل توجه این ربات‌ها، تدریس سرگرم‌کننده و هیجان‌انگیز آنهاست که در قالب بازی با کلمات و آواز خواندن ارائه می‌شود. استارتاپ مذکور به سرعت موفق شد توانایی‌های خود را به اثبات برساند، به طوری که در حال حاضر در بسیاری از مدارس ابتدایی فنلاند مورد استفاده قرار می‌گیرد و این رویکرد به‌خوبی نشان می‌دهد که فرایند آموزش الکترونیک، نه‌تنها در منازل و از راه دور، بلکه در مدارس جهان نیز پذیرفته شده است.

InSimu و آموزش پزشکان

کاربرد فناوری واقعیت مجازی در امر آموزش، یکی از رویکردهای نوآورانه و جذاب دنیای امروز به شمار می‌رود که خصوصا در فرایندهای آموزشی تجربی می‌تواند بسیار کارآمد باشد. استارتاپ InSimu که در سال‌۲۰۱۶ در مجارستان تأسیس شد، هدف عمده خود را بهبود روند آموزشی در جامعه پزشکی قرار داد و با طراحی یک برنامه شبیه‌سازی شده و تعاملی، امکان آموزش، تمرین و تشخیص را در فضای مجازی برای پزشکان و دانشجویان پزشکی فراهم کرد. به این صورت که این افراد می‌توانند در فضای آنلاین و از طریق تکنولوژی واقعیت مجازی، تمرینات پزشکی خود را روی بیماران مجازی انجام دهند. این استارتاپ موفق شد در سال ۲۰۱۸ جایزه بهترین تازه‌وارد «Best Newcomer» را در بین جوایز استارتاپ‌های اروپای مرکزی از آن خود کند. نفوذ فناوری آموزش الکترونیک به جامعه پزشکی، نشان‌دهنده قدرتی است که استارتاپ‌های این حوزه به دست آورده‌اند و بدون‌شک در آینده نیز رشد و توسعه بیشتری را تجربه خواهند کرد.

Qoorio؛ یک مارکت‌پلیس آموزشی

کسب‌وکارهای مارکت‌پلیس از سوی جامعه جهانی عموما به عنوان فروشگاه‌های آنلاینی شناخته می‌شوند که محصولات متنوعی از سوپرمارکت گرفته تا کتاب و لباس و‌… را به فروش می‌رسانند؛ اما استارتاپ Qoorio یک مارکت‌پلیس آموزشی است که امکان یادگیری، کسب تجربه و آموزش را برای کاربران خود فراهم می‌کند. این استارتاپ که در سال‌۲۰۱۸ در لیتوانی راه‌اندازی شد، جامعه گسترده‌ای از افراد را به یکدیگر متصل می‌کند که این جامعه شامل یادگیرندگانی است که در حوزه‌های مختلف قانون، سیاست، اقتصاد، فرهنگ و‌… به دنبال یادگیری هستند و آموزش‌دهندگانی که نسبت به موضوعات فوق تخصص داشته و می‌توانند به افراد جویای مهارت و دانش کمک کنند. کاربران بعد از اینکه از طریق استارتاپ مذکور به یکدیگر وصل شدند، مانند بسیاری از مارکت‌پلیس‌ها، روند آموزشی را خودشان انتخاب می‌کنند، به این صورت که یا در یک کافه به صرف قهوه قرار می‌گذارند، یا کلاس را به صورت آنلاین و تلفنی و‌… برگزار می‌کنند.

ارسال دیدگاه
امتیاز بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.