برنامه­ بازاریابی یک صفحه‌­ای

چطور می‌توانیم مشتری‌­های جدید داشته باشیم، درآمد بیشتری کسب کنیم و از رُقبا بهتر باشیم؟

0

خلاصه کتاب The 1 Page Marketing Plan Get New Customers, Make More Money نوشته آلن دیب

آلن دیب در کتابش از راز رسیدن به این موارد پرده برمی‌دارد و بازاریابی را به شیوه­ خیلی ساده‌­ای برای کسب‌­و­کارهای کوچک و متوسط توضیح می‌دهد. آلِن وقتی کارش را شروع کرد، یک خوره­ تکنولوژیِ ورشکسته بود اما عقیده دارد که توانایی‌­های فَنی­ او باعث موفقیتش شد. اما پس از سال‌ها تلاشِ سخت متوجه شد که همه چیز به بازاریابی بستگی دارد. شاید شما محصول یا خدمات عالی و فوق‌­العاده‌­ای داشته باشید اما اگر کسی چیزی درباره­ آن نداند شکست خواهید خورد.

بنابراین آلن صدها و هزاران دلار خرج این کرد که زیر و بمِ بازاریابی را یاد بگیرد. اما نتیجه چه بود؟ کسب­‌وکارش توسعه پیدا کرد و توانست آن را به فرو بگذارد. دوباره تجارت دیگری راه انداخت و به یکی از صد تجارت سریع‌التوسعه­ در استرالیا تبدیل شد و دوباره آن را فروخت. و حالا در حال آموزش همین روش به دیگران است.

اگر خوب به اطرافتان نگاه کنید می‌بینید که تمام آدم‌های حرفه‌­ای در شرایط حساس و پرریسک برنامه دارند. به تصمیم‌ خلبان‌های شرکت‌های هواپیمایی، مقامات نظامی یا پزشک ها دقت کنید. زندگی آدم‌ها در گرو این افراد است و همه آن‌ها برنامه دارند مثلا پلن پرواز یا روشِ درمان یک بیماری خاص. برای اکثر صاحبان تجارت هم گاهی شرایطِ کسب‌­وکار و امرارمعاش خیلی بحرانی و مهم است، اما باز هم هیچ برنامه‌ای ندارند. چون برای اکثر شرکت‌های نوپا، بازاریابی یک کار سخت و پراسترسی است و اصلا چارچوب خاصی ندارند یا بیش از حد روی محصولشان تمرکز می‌کنند و از عهده‌­ی بازاریابی برنمی‌آیند.

قسمت چالش برانگیز بازاریابی این است که ممکن است روندِ خیلی مشکل، پیچیده و خیلی هزینه­‌بَری باشد اما در واقع نباید اینگونه باشد. چارچوبی که آلن معرفی کرده به شما کمک می‌کند که بتوانید بصورت راهبُردی درباره­ تبلیغات، ترویج، ارتباطات عمومی و فروش فکر کنید و تازه می‌تواند فقط یک صفحه باشد!

برنامه­ بازاریابی یک صفحه‌­ای در واقع الگویی است که شما را در طی روندِ سه مرحله‌­ایِ بازاریابی راهنمایی میکند.

مرحله­ “قبل” زمانی است که شما مشتریِ بالقوه دارید و آگاهی‌تان نسبت به پیشنهادِ محصول بالاتر می‌رود. این مرحله شامل سه بخش است: شناسایی بازارِ هدف، سنجیدن توانایی‌هایتان و مشخص کردن واسطه برای حضور در آن بازار.

مرحله­ “حِین”یعنی تبدیل مشتری‌­های بالقوه به مُشتریِ راغب (لید)، که از شما خرید می‌کنند و با قیفِ دریافتِ مشتری ، سیستم پرورش مشتری و استراتژی تبدیل فروش شروع می‌شود.

و آخرین مرحله یعنی “بعد”، وقتی است که مشتری‌هایتان را بدست آوردید و کم­‌کم تبدیل به طرفدارتان شدند. این مرحله نیز شامل سه بخش می‌شود: داشتن تجربه­ عالی در سطح جهانی، افزایش ارزش مادام‌­العمر مشتری و تشویق به بازاریابی ارجاعی.

در نهایت بهترین بازاریاب همیشه بَرنده ­است. بعضی از شرکت­‌ها فقط روی تولید بهترین محصول یا سرویس‌­دهی خوب تمرکز می‌کنند و این ابزار برگشتیِ خیلی خوبی است. اما قبل از آن باید به فکر جذب مشتری باشید. افراد تا زمانی که مشتری شما نباشند نمیدانند که شما چقدر باکیفیت هستید و اینجاست که صحبت از بازاریابی به میان می‌آید. پس برای توسعه دادن کسب‌­وکارتان اول باید یک بازاریاب خِبره باشید.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.