define آیا متاورس جایگزین شبکه های اجتماعی می‌شود؟ارتباط متاورس و شبکه های اجتماعی |هفته‌نامه شنبه
تکنولوژی انتخاب سردبیر

نبرد تن به تن متاورس و شبکه‌های اجتماعی

متاورس رقیب آینده شبکه‌های اجتماعی یا پایانی برای آن‌ها؟

انواع پلتفرم های متاورسی

شبکه‌های اجتماعی در طول دو دهه گذشته به یک پلتفرم بسیار قدرتمند تبدیل شده‌اند. این شبکه‌ها به افراد اجازه می‌دهند تا به صورت مجازی با دیگران تعامل داشته باشند، معامله کنند و علایق خود را به اشتراک بگذارند. به کمک این شبکه‌ها، موانع موجود در موقعیت‌های متفاوت جغرافیایی از بین رفته است. شرکت‌هایی مانند هلدینگ متا که شرکت‌های تخصصی سازنده و اداره‌کننده شبکه‌های اجتماعی است، اکوسیستم‌های بزرگی از محصولات و خدمات متفاوت را در حاشیه عملیات و اهداف اصلی خود ایجاد کرده‌اند. با این حال نیاز به وجود وجه تمایز از دیگر همتایان و رقبا، این شرکت‌ها را به سوی بازنگری استراتژی‌های خود سوق می‌دهد. در این مطلب به ارتباط متاورس و شبکه های اجتماعی می‌پردازیم.

از طرف دیگر با افزایش روزافزون اهمیت امنیت اطلاعات خصوصی کاربران، تبلیغاتی که بیشتر جنبه مزاحمت پیدا کرده‌اند و توجه رو به افزایش مخاطبان به جهان متاورس، این شرکت‌ها شاهد رشد کند تعداد کاربران در پلتفرم‌های خود هستند. متاورس یک دنیای مجازی گرافیکی غنی است؛ البته با درجاتی از واقعیت. در دنیای متاورس افراد می‌توانند کار، بازی، خرید و معاشرت کنند. در اصل این پلتفرم شبکه‌ای از جهان‌های مجازی سه بعدی است که بر ارتباط اجتماعی متمرکز شده است.

در متاورس همه چیز در مورد تعاملات مجازی خواهد بود. تعاملاتی که فراتر از پلتفرم‌های رسانه‌های اجتماعی موجود، گسترش پیدا می‌کند. می‌توان گفت که متاورس در اصل نسخه توسعه‌یافته شبکه‌های اجتماعی خواهد بود؛ ورژنی که در دنیای آن غوطه‌ور خواهید شد و تجارب تازه و منحصربه‌فردی را پشت سر خواهید گذاشت.

 تلفیق متاورس و شبکه های اجتماعی

متاورس چندین جنبه آشنا از شبکه‌های اجتماعی مانند تعاملات رایج، تجارت الکترونیک و رویدادهای زنده را با تجربیات همه‌جانبه مبتنی بر واقعیت مجازی (VR) و واقعیت افزوده (AR) با یکدیگر ترکیب می‌کند. متاورس در مقایسه با شبکه‌های اجتماعی و سایر محصولات جریان اصلی، محصولی خاص در نظر گرفته می‌شود.

نمی‌توان گفت چه زمانی متاورس جایگزین شبکه‌های اجتماعی می‌شود، اما مطمئنا بر خلاف آنچه قبلا دیده‌ایم، دریچه مزایای اجتماعی و مالی جدیدی را به روی کسب‌وکار‌ها باز خواهد کرد. لازم به ذکر است که این تغییرات زمان می‌برد، چرا که متاورس هنوز یک محصول مفهومی به حساب می‌آید و فناوری‌های زیربنایی آن هنوز در مرحله رشد و بلوغ هستند. با این حال قانون‌گذاران و تحلیل‌گران متاورس، از نزدیک توسعه متاورس را دنبال خواهند کرد تا بر روی هر موقعیت خطرآفرین با امکان هرگونه آسیب احتمالی به کاربران و داده‌های کاربران نظارت داشته باشند و درباره آن هشدار دهند.

 چهار شبکه اجتماعی متاورسی و کاربران فعال‌شان

در حال حاضر، چهار پروژه متاورس اصلی، از جمله Decentraland، Sandbox، CryptoVoxels و Somnium وجود دارند، اما روز‌به‌روز شاهد ظهور پروژه‌های متاورسی جدیدی هستیم که فرصت‌ها و ریسک‌های جدیدی را با خود به همراه می‌آورند. در حال حاضر، Decentraland تقریبا 300هزار کاربر فعال ماهانه دارد، در‌حالی‌که Sandbox دارای 500هزار کاربر فعال ماهانه است.

این تعداد کاربر فعال، ماهانه سود قابل توجهی به ارمغان می‌آورد و دائما در حال جذب جریان سرمایه جدید است. شاید برای‌تان این سوال ایجاد شود که چطور ممکن است یک دنیای مجازی، روزانه در حال جذب جریان‌های سرمایه‌گذاری جدیدی باشد؟ در پاسخ به این سوال می‌توان گفت که به‌عنوان مثال، شرکت Tokens.com، یک شرکت فناوری بلاکچین، زمینی به ارزش 2.4میلیون دلار در متاورس Decentraland خریداری کرد. در همان زمان شرکت سرمایه‌گذاری «Republic Realm» زمینی به ارزش 4.3میلیون دلار در متاورس Sandbox خریداری کرد. این شرکت در ادامه اعلام کرد که 100 جزیره مجهز به ویلاها، قایق‌ها و جت اسکی‌های خود را در این زمین متاورسی خریداری شده خواهد ساخت و قابل‌توجه است که 90 جزیره در روز اول هر کدام به قیمت 15000 دلار فروخته شدند.

 قوانین شبکه‌های اجتماعی متاورسی

رسیدگی و مقابله با مقررات وضع شده برای کاربران یکی از اصلی‌ترین چالش‌های پیش روی جهان‌های متاورسی خواهد بود که جایگزین شبکه‌های اجتماعی می‌شوند. همه شبکه‌های اجتماعی، روزانه و به‌طور متوالی برای حذف تبلیغات غیرمجاز و اطلاعات نادرست، حفظ حریم خصوصی داده‌ها، مقابله با آسیب‌های روحی روانی آنلاین و مقابله با کپی‌برداری غیرمجاز دست و پنجه نرم می‌کنند.

پلتفرم‌های متاورس با مشکلاتی مشابه چالش‌های شبکه‌های اجتماعی و مشکلاتی حتی بزرگ‌تر از چالش‌های موجود در این شبکه‌ها روبه‌رو خواهند بود؛ چرا که علاوه بر در دست داشتن اطلاعات شخصی کاربران، اطلاعات بیومتریک آن‌ها را هم خواهند داشت.

 جایگزین‌های آینده شبکه‌های اجتماعی

بیایید نگاهی به 7 پلتفرم متاورس برتر که در آینده جایگزین شبکه‌های اجتماعی خواهند شد، بیندازیم:

Decentraland

Decentraland اولین پلتفرم مبتنی بر بلاکچین در متاورس است. این پلتفرم واقعیت مجازی که از بلاکچین اتریوم پشتیبانی می‌کند، به کاربران این امکان را می‌دهد که محتوا و اپلیکیشن‌های دلخواه‌شان را در آن خلق کنند. کاربران در این پلتفرم می‌توانند علاوه بر تجربه فعالیت‌، کسب درآمد هم داشته باشند.

Sandbox

Sandbox یک متاورس مجازی است که گیمرها می‌توانند در آن بازی کنند، بازی بسازند، مالکیت یک بازی را برعهده داشته باشند و از تجربیات مجازی خود کسب درآمد کنند. پلتفرم بازی بلاکچین‌محور Sandbox از سه محصول یکپارچه تشکیل شده است که با استفاده از UGC یا همان محتوای تولیدشده توسط کاربر، تجربه‌ای جامع را در اختیار مخاطبان قرار خواهند داد.

Axie Infinity

Axie Infinity یک جهان متاورس بازی‌محور مبتنی بر بلاکچین است که در آن بازیکنان، حیوانات خانگی دیجیتالی به نام Axies را جمع‌آوری و پرورش می‌دهند. می‌توان از این حیوانات برای رقابت در یک بازی کارتی نوبتی استفاده کرد. بازیکنان این بازی NFT‌هایی را جمع‌آوری می‌کنند که نشان‌دهنده حیوانات خانگی دیجیتال الهام‌گرفته از Axolotl به نام Axies هستند.

Nike

شرکت نایک در حال بازکردن درب‌های دنیای خود به روی متاورس است. این غول پوشاک ورزشی با پلتفرم بازی‌های ویدیویی Roblox، یک دنیای مجازی رایگان با بازی‌هایی مانند dodgeball و floor-is-lava، ایجاد کرده است.

Roblox

متاورس Roblox یک پدیده رو‌به‌رشد است که در آن برندها و ترندهای واقعی منجر به همکاری شرکت‌های بیشتری با پلتفرم Roblox می‌شود. روبلوکس در اصل یک پلتفرم متاورس به سبک لگو است که کاربران در آن می‌توانند بازی‌های ساخته‌شده توسط سایر کاربران را بازی کنند.

Gather

Gather یک پلتفرم چت ویدیویی است که برای ایجاد تعاملات مجازی بیشتر میان انسان‌ها طراحی شده است. هدف این پلتفرم، ایجاد فرصت برقراری ارتباط انسان‌ها با یکدیگر در عین خلق یک جهان متاورسی است. می‌توان گفت ساخت یک لایه مجازی بر روی دنیای فیزیکی است که در آن افراد می‌توانند کار کنند، معاشرت کنند و از یکدیگر یاد بگیرند.

BollyHeroes

این پروژه NFT، چشم‌انداز بزرگی را دنبال می‌کند تا یک متاورس موازی بالیوودی را با همکاری شرکای واقعی بسازد. این متاورس بالیوودی قصد دارد که براساس شخصیت‌های تولید‌شده توسط جامعه سینمایی هند توسعه پیدا کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در حال تست نسخه ی آزمایشی سایت شنبه مگ هستیم!

اگر با ایراداتی در رابط کاربری سایت مواجه شدید، آن را به ما اطلاع دهید. از همراهی تون سپاس‌ گذاریم.

در حال تست نسخه ی آزمایشی سایت شنبه مگ هستیم!

اگر با ایراداتی در رابط کاربری سایت مواجه شدید، آن را به ما اطلاع دهید. از همراهی تون سپاس‌ گذاریم.