فناوری فین تک و بانکداری انتخاب سردبیر

حال بد استارتاپ های فین تک

وضعیت بد استارتاپ های فین تک

درست زمانی که فین تک در آمریکا جایگاه خود را پیدا کرد و استارتاپ‌های یونیکورنش منتظر اتفاقات خوشایند در سال جدید بودند، بیماری همه‌گیر کرونا برنامه‌ها را به‌هم ریخت. دک کپیتال(Deck Capital) یکی از همین استارتاپ‌های تک‌شاخ امیدبخش بود که با چالش‌های زیادی روبه‌رو شد. این استارتاپ به خاطر الگوریتم‌های خاصی که برای ایجاد وام از آنها استفاده می‌کرد، شهرت داشت، اما پس از شیوع ویروس کرونا سهام خود را از دست داد. به نظر می‌رسد آینده چالش‌برانگیزی در انتظار شرکت‌های استارتاپی در حوزه پرداخت است. این شرکت در 3‌ماه اول سال۲۰۲۰ مبلغ ۵۹ میلیون دلار از درآمدهایش را از دست داد. کووید-۱۹ به تک‌تک کسب و کارهای کوچک در سراسر جهان آسیب زد اما بدتر از همه خدمات مرتبط با وام و اعتبار بود.

چه اتفاقی افتاد که استارتاپ های فین تک حراج شدند

استارتاپ‌های فین تک، یک به یک سهامشان سقوط کرد و برای جلوگیری از ضررهای اعتباری، مجبور به فروش می‌شوند. بنیانگذاران استارتاپ دک کپیتال از بحران‌های ناشی از این ویروس همه‌گیر همچنین کاهش ساعات کاری کارمندانشان به مجله فوربس توضیحاتی دادند. نکته عجیب در خصوص ضررهایی که به خاطر کرونا به کسب و کارها زده شده، این است که معمولا اعضای هیات‌مدیره به جای درک درست از ماجرا، به دنبال مقصر می‌گردند؛ همانطور که در استارتاپ یونیکورن دک کپیتال این اتفاق افتاد و سرمایه‌گذاران فعال خواستار اخراج مدیرعامل شدند.
موجی از معاملات و فروش استارتاپ‌های پرداخت و فین تک با شروع ویروس کرونا شروع شد. در این میان شرکت‌هایی چون ویزا، به جای فروش از رویکرد خرید استفاده می‌کنند. شیوع بیماری همه‌گیر کووید-19 روزهای بدی را برای استارتاپ‌های فین تک فراهم کرده و مدیران استارتاپی در این بخش هر روز درمانده‌تر می‌شوند. اگرچه اختلالات تجاری به واسطه ویروس کرونا ایجاد شده، اما هنوز سرمایه گذاری در بخش‌های فین تک ادامه دارد. گلدمن ساکس و جی‌پی‌مورگان در سال جاری استارتاپ‌های شکست‌خورده یا ترسیده را خریداری کردند تا پس از گذر از بحران، دست خالی نباشند. استارتاپ گالیلئو(Galileo) یکی از قدرتمندترین اپلیکیشن‌های پرداخت را با نام رابین‌هود در اختیار دارد. این استارتاپ فین تک که متمرکز بر پرداخت‌های دیجیتالی و انتقال وجه است، در پایان سال‌2019 بیش از 70میلیون دلار جذب سرمایه کرد. این استارتاپ پس از جذب سرمایه و ارزش یک میلیارد دلار، یونیکورن شد. این استارتاپ برای آنکه سقوط نکند و ارزشش را از دست ندهد،‌ ادغام را انتخاب کرد و یکی از بازوان نیرومند استارتاپ سوفی شد.
نایجل موریس، یکی از بنیانگذاران و مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری سهامیQED‌به خبرنگار مجله فوربس می‌گوید: «اگر زمان کافی برای ادغام یا اکتساب یک شرکت وجود داشته باشد، این کار می‌تواند برای گذر از بحران مناسب باشد.»
وام‌های دانشجویی همواره پرطرفدار هستند و استارتاپ‌های زیادی در سراسر دنیا در راستای پرداخت این وام‌ها به وجود می‌آیند. یکی از این استارتاپ‌ها که از ابتدای تاسیس تاکنون محبوبیت فوق‌العاده‌ای داشته، کامن باند است. کامن باند تاکنون به بیش از ۵۰۰هزار مشتری وام اعطا کرده است، اما پس از شیوع این بیماری همه‌گیر و تعطیلی دانشگاه‌ها روزهای خوشی را سپری نمی‌کند.
با شیوع بیکاری، استارتاپ‌های فین تک که متمرکز بر پرداخت وام بودند، اقدام به فروش شرکت‌شان کردند. ادغام راه‌حل دیگری است که این استارتاپ‌ها در پیش گرفته‌اند.
بانک‌های دیجیتال عملکردی گسترده و مناسب دارند اما بیکاری و عدم اطمینان، ارزش‌ آنها را کاهش داده است. تعطیلی مشاغل اخیر تاثیر زیادی بر مشتریان وام‌های کوچک گذاشته است و تقریبا ۹۰درصد از مشتریان توانایی پرداخت قسط وام‌های شخصی خود را ندارند.
با این همه برخی از تحلیلگران و صاحبان کسب و کار در حوزه فین تک همچون نایجل موریس می‌گویند: «هرگز بحران‌های خوب را هدر نده.» موریس گذر از بحران کرونا و رسیدن به پست کرونا را برای استارتاپ‌های فین تک حیاتی می‌داند و معتقد است این استارتاپ‌ها می‌توانند در چنین شرایطی با بانک‌ها همکاری کنند. نایجل موریس هم‌بنیانگذار شرکت کپیتال وان و مدیر ونچرکپیتال گِد است. او خلاقیت‌های فناورانه را در شرایط‌ کنونی مهم دانسته و ادعا می‌کند اگر بتوان در چنین زمانی مشتری‌مداری کرد، موفقیت تضمینی است. با این همه، اوضاع استارتاپ‌های فین تک در آمریکا و دیگر کشورهای پیشرفته یا در حال توسعه مناسب نیست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در حال تست نسخه ی آزمایشی سایت شنبه مگ هستیم!

اگر با ایراداتی در رابط کاربری سایت مواجه شدید، آن را به ما اطلاع دهید. از همراهی تون سپاس‌ گذاریم.

در حال تست نسخه ی آزمایشی سایت شنبه مگ هستیم!

اگر با ایراداتی در رابط کاربری سایت مواجه شدید، آن را به ما اطلاع دهید. از همراهی تون سپاس‌ گذاریم.