آپارات؛یک ویترین به وسعت ایران

نگاهی به گزارش سالانه 1400 آپارات

0

آپارات سرویس استریمینگ ویدئوی صباایده هفته گذشته گزارش سالانه خود را منتشر کرد. این گزارش که به بازه زمانی تیر‌ماه تا تیر می‌پردازد داده‌های مربوط به این ماه در آپارات را ارائه می‌دهد. داده‌هایی که به ویژه قدرت رو به رشد ویدئومارکتینگ و توانایی‌های بالای این پلتفرم در ارائه ویدئو را نشان می‌دهد. به بهانه همین گزارش سالانه تصمیم گرفتیم تا نگاهی تفصیلی به این اطلاعات یک‌ساله بیندازیم که کمک قابل‌توجهی به فعالان حوزه‌ بازاریابی خواهد کرد. همچنین آنطور که در گزارش سالانه آپارات آمده: «در مطالعه این گزارش اطلاعات مفیدی در خصوص رفتار رسانه‌ای کاربرهای ایرانی و همچنین قابلیت‌های جدید پلتفرم آپارات کسب خواهید کرد.»
پلتفرم آپارات چند ساله شد؟
در سالی که از آغاز به کار آپارات گذشته پهنای باند آن از مگابیت بر ثانیه به ‌ گیگابایت بر ثانیه در سال جاری رسیده و این سرویس را به یکی از مهم‌ترین بزرگراه‌های اینترنتی کشور تبدیل کرده است. این افزایش حاصل تلاش تیم آپارات است که همواره تلاش کرده جدیدترین و کاربردی‌ترین خدمات را به ایرانیان ارائه بدهد. خدماتی که تنها به آپارات و سرویس استریم ویدئو منتهی نمی‌شود و مجموعه صباایده در بخش‌های مختلفی از جمله فروش بلیت سینما و تبلیغات اینترنتی و دیجیتال مارکتینگ نیز فعال است. دیگر نشانه از مسیر پیشرفت آپارات در تمام این سال‌ها حضور در رتبه نخست الکسا در میان وب‌سایت‌های ایرانی و رتبه ‌ جهانی است.
میزان رشد آپارات در بازدید از ویدئوهای آن در سال گذشته چقدر بوده؟
طبق‌ آنچه در گزارش سالانه آپارات آمده در یک سال گذشته بیش از میلیارد بار از و‌یدئوهای این سرویس بازدید شده که رشد ‌ درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل را نشان می‌دهد.
میزان رشد بازدید ماهانه ویدیوهای پلتفرم آپارات نسبت به سال گذشته چقدر است؟
یا به قول خود آپاراتی‌ها مساوی سفر به عصر یخبندان و بازگشت از آن! این عدد نیز زمانی به دست آمد که مشاهده شد در هر ماه از یک سال گذشته بیش از هزار ویدئو در آپارات تماشا شده که رشد ‌ درصدی نسبت به سال قبل را نشان می‌دهد. عدد سال قبل زمان کافی برای فقط سفر به عصر یخبندان بود و باید همانجا می‌ماندید!
تعداد بازدیدکنندگان یکتا در پلتفرم آپارات در سال گذشته
از دیگر اتفاقات جالب توجه در آپارات مساوی‌بودن بازدیدکنندگان یکتای این سرویس در یک سال گذشته با تعداد جمعیت کشور برنده جام ملت‌های اروپا یعنی ایتالیا‌ست. بازدید‌کنندگان یکتای آپارات از تیر ماه گذشته تا تیر ماه سال جاری میلیون نفر بوده و نسبت به گزارش پیشین ‌ درصد رشد کرده است.

گزارش سالانه تعداد نمایش ویدئو و مدت زمان تماشا و تعداد بازدیدکنندگان و ثبت‌نام کنندگان در آپارات
میزان ویدیو آپلود شده در پلتفرم آپارات در هر دقیقه چقدر است؟
در گزارش سالانه آپارات آمده است که در هر دقیقه بیش از ساعت و دقیقه ویدئو در این سرویس آپلود شده و مجموع کل ویدئوهای آپلود‌شده را به عدد میلیون دقیقه در سال رسانده است. باز هم رشد و این‌بار ‌ درصدی دیده می‌شود که تلاش‌های تیم آپارات را به ثمر رسانده است.
پربازدیدترین‌های پلتفرم آپارات در سال گذشته
باب اسفنجی کریس رونالدو جناب‌خان مجتبی شکوری و محمدرضا شجریان از جمله شخصیت‌های محبوب در آپارات هستند که بیشترین بازدید از ویدئوهای آنها در یک سال گذشته انجام گرفته. داده‌هایی که سلیقه مخاطبان ایرانی را به خوبی نشان می‌دهد.
پربازدیدترین دسته‌بندی‌های پلتفرم آپارات
در یک سال گذشته و از مجموع ‌ دسته‌بندی در آپارات دسته‌های مذهبی کارتون آموزشی گیم تفریحی و موسیقی در صدر پربازدیدترین‌‌ها بوده‌اند.
رکوردهای پلتفرم آپارات
در گزارش سالانه آپارات رکورد بسیار جالب دیده می‌شود؛ یکی متعلق به تاریخ ‌ دی‌ماه سال‌ است که با بیش از ‌ هزار آپلود این روز رکورددار بارگذاری ویدئو شده و دیگری ‌ اردیبهشت‌ماه‌ است که آپارات زمان تماشای ویدئو را شکست و به عدد میلیون رسید.

از دیگر نکات جالب توجه در این گزارش تقسیم‌بندی زمانی و هفتگی تماشای ویدئو از آپارات است. اینطور به نظر می‌آید که تقریبا در تمام روزهای طول هفته به یک میزان استقبال از آپارات از سوی کاربران رخ داده و همواره از حدود نیمه‌های ظهر هر روز کاربران ترافیک بالایی برای آپارات به وجود آورده‌اند؛ ترافیکی که نشان از تنوع مخاطبان این سرویس ویدئویی دارد. دیگر داده‌های این گزارش همین نکته را ثابت می‌کند وقتی متوجه می‌شویم که کاربران میان تا سال سن با درصد بیشترین کاربران آن را تشکیل می‌دهند. البته این تمام ماجرا نیست و دیگر گروه‌های سنی نیز استقبال خوبی از آن کرده‌اند؛ تا جایی که ‌ درصد از میانسال‌ها و ‌ درصد از نوجوانان نیز طرفدار پر و پا قرص آپارات هستند.
باز هم رشد
در میانه‌های گزارش سالانه آپارات همچنان رشد در بخش‌های مختلف دیده می‌شود: درصد رشد در میان کاربرانی که ویدئو آپلود کرده‌اند ‌ درصد افزایش ثبت‌نام در ماه و ‌ درصد افزایش بازدید در ماه از جمله این درصدهای رشد یک سال گذشته آپارات هستند.
اپراتورها در صدر
در این گزارش می‌بینیم که اپراتور ایرانسل و همراه اول به ترتیب با و ‌ درصد نیمی از ترافیک آپارات را برای آنها آورده‌اند و اپراتور مخابرات با ‌ درصد در رده سوم قرار گرفته است.
گوشی هوشمند
از دیگر داده‌های کاربردی در این گزارش می‌توان به بخش دستگاه‌های استفاده‌شده توسط کاربران اشاره کرد که گوشی‌های هوشمند با بیش از ‌ درصد در رتبه اول هستند. همین نکته به خوبی لزوم ساخت محصولات نرم‌افزاری مناسب برای نمایش در صفحه موبایل را به استارتاپ‌ها نشان می‌دهد.

گزارش بخش دستگاه‌های استفاده‌شده توسط کاربران آپارات
سرویس درآمدزایی پلتفرم آپارات
سرویس درآمدزایی آپارات از سرویس‌هایی است که از همان ابتدای راه‌اندازی با استقبال بسیاری از تولیدکنندگان ویدئو مواجه شد؛ استقبالی که همچنان استمرار داشته و در ماه گذشته نزدیک به هزار نفر به عضویت این سرویس درآمده‌اند و در این مسیر با آپارات شریک شده‌اند.
ویدئو‌‌مارکتینگ آپارات
یکی از بهترین و جدیدترین روش‌های تبلیغاتی در دنیای امروز بدون‌شک ویدئومارکتینگ است و آمارها و گزارش‌های مختلف در دنیای دیجیتال این نکته را ثابت می‌کنند. آپارات نیز با توجه به رشد موفق خود و ایجاد بستری مناسب و با مخاطب بالا می‌تواند بهترین گزینه برای مارکتینگ باشد. این نکته را باز هم می‌توان از طریق فهرست برند های برتر تبلیغ‌کننده در آپارات به‌خوبی مشاهده کرد.

از سوی دیگر تیم آپارات با تجربه خوب و فراوانی که از دنیای دیجیتال و ویدئومارکتینگ دارد توانسته از نظر هزینه‌ای و روش‌های تبلیغی به انواع کسب‌و‌کارهای خرد متوسط و بزرگ کمک شایانی کند. از جمله این مزیت‌ها می‌توان به انتخاب کلمات کلیدی برای هدفمندسازی تبلیغ و ارتباط با مخاطب هدف امکان انتخاب دسته‌بندی و پخش تبلیغات از کانالی خاص یا در شبکه‌های مخابراتی خاص و… اشاره کرد.
روش‌های تبلیغات در آپارات
روش برای نمایش تبلیغات در آپارات وجود دارد؛ یکی تبلیغ ‌حین تماشا‌ست که روشی کاربردی برای انتقال پیام به مخاطب به حساب می‌آید و معمولا برای آشنایی مخاطب با آن کسب‌و‌کار استفاده می‌شود؛ تبلیغاتی که در ابتدا یا میانه پخش ویدئو به نمایش گذاشته می‌شود.

روش دیگر تبلیغ در قسمت پیشنهادها‌ست که در این روش ویدئوی تبلیغاتی کسب‌و‌کار در قسمت ویدئوهای مشابه به عنوان اولین پیشنهاد نشان داده می‌شود که مخاطب با کلیک ‌روی آن به صفحه ویدئو می‌رود.
تنوع مخاطب در آپارات
همانطور که پیش‌تر اشاره کردیم آپارات طیف وسیعی از مخاطبان را در اختیار دارد و به همین دلیل است که سرویس‌های مختلفی از جمله آپارات گیم آپارات کودک آپارات ورزشی پخش زنده و رویداد آنلاین را پوشش داده است.
بازی‌سازها بشتابند
در این میان بخش گیم با استقبال بالاتری مواجه شده و همگان با دیگر نقاط دنیا پردرآمدترین زیرمجموعه آپارات به حساب می‌آید. با توجه به داده‌های داخلی و گزارش‌های جهانی درباره رشد سریع صنعت گیم آپارات پیش‌بینی می‌کند که در سال آینده دست‌کم نیمی از جمعیت ایران در دسته گیمرها قرار بگیرند که این خبری خوب برای استودیوهای بازی‌سازی است. در همین راستا داده‌های آپارات نشان می‌دهد که ‌ هزار نفر از استریمرها از سرویس آپارات استفاده می‌کنند که نسبت به سال گذشته رشد ‌ درصدی داشته است. از سوی دیگر همین آپارات گیم با میلیون بازدید و ‌ دقیقه تماشای ویدئو از سوی گیم‌بین‌ها در لایو استریم رکورددار بوده و ‌ درصد نسبت به سال قبل رشد داشته است.
سرویس جدید آپارات
تیم خلاق آپارات در سال گذشته محصولات متنوعی ارائه کرده که استریم چند‌نفره یکی از آنها بوده است؛ سرویسی جوان اما پر‌مخاطب که آپارات امید دارد در سال پیش‌رو استقبال بیشتری هم از آن بشود و مخاطبان استریمرها را افزایش بدهد.
پول مجازی آپارت
آپارات با خلق پول مجازی خود به نام روبی تلاش دارد تا میزان درآمدزایی استریمرها را ارتقا بدهد و آنها را تشویق کند تا محتوای بهتری به طرفداران خود ارائه بدهند. مخاطبان با خرید بسته‌های روبی می‌توانند از استیکرهای متحرک قسمت گفت‌وگو استفاده کرده و با این کار هم خود از استریمشان لذت ببرند و هم درآمد استریمر محبوبشان را افزایش بدهند.
سرویس آپارات کودک
سرویس آپارات کودک نیز یکی از پر‌مخاطب‌ترین سرویس‌های آپارات بوده که در یک سال گذشته تیم این سرویس به بازسازی آن پرداخته است. در حقیقت آپارات کودک با هدف کیفیت و کمیت محتوای کارتونی خود مدل درآمدی را به سیستم اشتراکی تغییر داده و همچنین تولید محتوای اختصاصی مناسب برای کودکان را آغاز کرده است. در همین راستا و در یک سال گذشته بیش از ‌میلیارد دقیقه به این سرویس محتوا افزوده شده است.
سرویس ورزشی آپارات
سرویس ورزشی آپارات نیز از سرویس‌های جذاب این مجموعه است که طبق داده‌های اعلام‌شده در گزارش سالیانه مخاطبان آن در یک سال گذشته یک میلیارد دقیقه ویدئو را در آن تماشا کرده‌اند.
سرویس پخش زنده آپارات
آپارات مدت‌هاست که پخش زنده را به سرویس‌های خود افزوده و انحصار آن را از بین برده است. پخش زنده‌هایی که در یک سال گذشته ‌ میلیون‌بار دیده شده و ‌ درصد رشد داشته است. مهم‌ترین کاربردهای این سرویس رایگان پخش زنده کلاس‌های آموزشی وبینار مجمع و همایش رویدادهای فرهنگی هنری ورزشی و… است. در این سرویس نیز آپارات توانسته رکوردزنی کند و میلیون دقیقه تماشای پخش زنده را به ثبت برساند؛ رکوردی که نسبت به سال گذشته ‌درصد رشد را نشان می‌دهد.

آپارات همچنین با لایو پلاس خود گامی فراتر از یک پخش زنده ساده برداشته و کسب‌و‌کارها و برگزارکنندگان رویدادهای تخصصی می‌توانند از طریق آن تماشای رویداد خود را از طریق دامنه‌های دلخواه محدود و شخصی‌سازی کنند.
سرویس HD آپارات
کیفیت اچ‌دی در نمایش‌دهنده‌ها این روزها دیگر یک ویژگی نیست و به یک استاندارد تبدیل شده است. آپارات نیز توانسته از این استاندارد دستگاه‌های نمایش‌دهنده بهترین بهره را ببرد و سرویس HD خود را که سرویسی قدیمی هم بوده امسال ارتقا بدهد.
ردیف اول
همه در آپارات می‌توانند در ردیف اول بنشینند. این امکانی است که آپارات برای برگزار‌کنندگان رویدادهای آنلاین ایجاد کرده تا بتوانند بلیت‌فروشی کرده و تماشاچی‌ها را در ردیف VIP خود قرار بدهند. توضیحات خوبی درباره این ویژگی در گزارش سالانه آپارات آمده است.
مسئولیت اجتماعی آپارات در دوران کرونایی
همه‌گیری سال گذشته بیماری کرونا بسیاری را خانه‌نشین کرد و پلتفرم‌هایی مانند آپارات را به دوست همیشگی بسیاری از ایرانی‌ها تبدیل کرده است. آپارات نیز تمام تلاش خود را کرد تا بتواند همراه با جامعه باشد و با ارائه سرویس و محتوای با‌کیفیت و مناسب نیازهای مختلف را پاسخ بدهد؛ نیازهایی از سرگرمی و خانوادگی گرفته تا آموزش‌های دانش‌آموزان.
نگاه به اکوسیستم
آپارات به عنوان بخشی از خانواده اکوسیستم استارتاپی ایران همواره نگاه همیارانه‌ای به همراهان خود داشته است. مشارکت در یلدای کارآفرینان استارتاپی ایران که هر‌ساله از سوی هفته‌نامه شنبه برگزار می‌شود اینوتکس اولین جشنواره منتقدان بازی‌های ویدئویی و چهارمین مجمع جهانی کارآفرینی جوانان ایران بخشی از فعالیت‌های درون اکوسیستمی آپارات به حساب می‌آید.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.