۱۰ نکته که باید در مورد سئو در سال ۲۰۲۱ بدانید

0

برخی از ترفندها و نکات مهم برای سئو وبسایت هم انقدر مهم هستند که فرق نمی‌کند تازه‌کار باشید یا یک متخصص همه فن حریف سئو. حتما این نکات به کارتان خواهد آمد. اگر به یکی از بی‌شمار آژانس دیجیتال مارکتینگ جهان سر زده باشید، متوجه تلاش‌شان در آموزش و به کارگیری این نکات خواهید شد. در این مقاله ۱۰ نکته‌ی اساسی سئو که در سال ۲۰۲۱ در ارزش‌گذاری سایت موثر بودند را بررسی خواهیم کرد.

چرا سئو؟

شاید برای شما هم سوال باشد که چطور با سئو سایت کسب و کارمان را متحول کنیم؟ جواب این سوال به میزان وقت و هزینه‌ای بستگی دارد که مایلید برای کسب‌وکار خود داشته باشید. سئو روشی پایدار و بلندمدت برای کسب اعتبار در نزد موتورهای جست‌وجو است، هرقدر شما رتبه‌ی بهتری در صفحات گوگل داشته باشید، به دایره‌ی مخاطبان گسترده‌تری هم نمایش داده می‌شوید. قضاوت با خودتان، کیست که از مشتری بیشتر بدش بیاید؟

حالا بیایید به سراغ ۱۰ نکته سئویی مهم برویم که باید در سال ۲۰۲۱ به آن‌ها توجه کنید تا سایت بهتری از نظر رتبه داشته باشید:

تولید محتوا برای کلمات کلیدی اصلی و ثانویه

سئو سایت با تحقیق روی کلمات کلیدی شروع می‌شود. بعد از انتخاب کلمه کلیدی اصلی و کلمات کلیدی وابسته به آن باید دست به کار تولید محتوا شوید. تمرکز روی کلمه‌ی کلیدی اصلی باید در صفحه‌ی لندینگ ایجاد شود. این همان چیزی است که سئو وبسایت به آن نیاز دارد.

در ادامه لازم است تمرکزتان را روی کلمات کلیدی ثانویه بگذارید. برایشان محتوای غنی تولید کنید. حتما سراغ کلمات کلیدی دم‌دراز بروید تا رتبه‌ی خود را در موتورهای جستجوی بالا بیاورید.

به URLهای سایت بیشتر توجه کنید

با چند ترفند ساده می‌توانید URL برای سئو بهبود ببخشید.

  • از کلمات کلیدی در URL استفاده کنید.
  • خواندن URLها برای کاربران ساده باشد.
  • برخی موتورهای جستجو نمی‌توانند URLهای طولانی را پردازش کنند. پس طول آدرستان نباید بیش از ۶۰ کارکتر باشد.

ایجاد بک‌لینک در سایت‌های معتبرتر

لینک‌بیلدینگ تاثیر شگفت‌انگیزی در بهبود سئو دارد. ایجاد بک‌لینک‌ها کار دشواری نیست. فقط در تعیین استراتژی خود باید تصمیم بگرید، سراغ لینک‌های فالو بروید یا لینک‌ها نوفالو. در نظر بگیرید لینک فالو ارزش بیشتری دارد.

نکته‌ی مهم در مورد بک‌لینک‌ها محل انتشار آن‌ها است. حتما سراغ سایت‌هایی بروید که Authority

یا قدرت بالاتری دارند. اعتبار سایت منتشر کننده، اعتبار لینک شما را نزد موتورهای جستجو بالاتر می‌برد و امتیاز بیشتری دریافت خواهید کرد.

بک‌لینک‌های خود را در سایت‌های مرتبط نشر دهید. به انکرتست‌ها توجه کنید و در آخر حواستان به بک‌لینک‌های رقیب هم باشد.

به Featured Snippets بیشتر توجه کنید

برای افزایش ترافیک ارگانیک به Featured Snippets بیشتر توجه کنید. یک آژانس دیجیتال مارکتینگ خوب برای کسب رتبه در موتورهای جستجو از ارزش Featured Snippets در رسیدن به SERP به خوبی آگاه است.

محتواهایی که می‌توانید بر اساس Featured Snippets بهینه‌سازی کنید را انتخاب کنید. اول کلمات کلیدی مهم‌تان را مشخص کنید و بر روی آن‌ها مانور دهید. Featured Snippets در نتایج جستجو بالاتر از بقیه نتایج نشان داده می‌شوند. پس فرصت خوبی برای کسب امتیاز محسوب می‌شوند.

اول برای کاربران و بعد برای موتورهای جستجو بنویسد

الگوریتم‌های موتورهای جستجو از جمله گوگل برای کمک به کاربران طراحی شده. بنابراین اول برای آن‌ها تولید محتوا کنید. هرچقدر کاربران به سایت شما بیشتر توجه کنند، موتورهای جستجو هم بیشتر شما را دوست دارند.

بنابراین محتوای غنی تولید کنید. ساختار متن را برای خوانش بهتر و مفیدتر کاربر تنظیم کنید. پاراگراف‌ها و جملات کوتاه‌تری بنویسید. سعی کنید متن‌تان یکنواخت نباشد. فراموش نکنید تمرکز اصلی‌تان باید روی کلمات کلیدی مهم باشد.

از کلمات کلیدی هدفمند در تمام سایت استفاده کنید

کلمات کلیدی قلب سئو وبسایت هستند، بنابراین هر کاری که می‌کنید باید در راستای بهبود همین کلمات کلیدی اصلی باشد. روبات‌های جستجو در هنگام خزیدن در سایت شما هرچقدر بیشتر با کلمه کلیدی برخورد کنند بیشتر متوجه اهمیت آن برای شما و کاربران سایت‌تان خواهند شد.

با این روش ترافیک ورودی خود را افزایش خواهید داد. برای تحلیل بهتر عملکرد خود حتما از ابزارهای سئویی مانند Ahrefs استفاده کنید. همچنین می‌توانید از کلمات کلیدی طولانی‌تر برای غنای محتوای سایت خود کمک بگیرید.

بر تجربه‌ی کاربری (UX) بیشتر تمرکز کنید

بدترین اتفاق برای یک سایت این است که کاربر به محض ورود به دلیل ظاهر پیچیده و بی‌روحش آن‌را ترک کند. به همین سادگی زحمات شما به باد می‌رود. پس حتما بر بهبود تجربه‌ی کاربری تمرکز کنید.

  • دسته‌بندی‌های سایت را مرتب کنید
  • لینک‌های بی‌مورد را حذف کنید
  • به خطاهای سایت رسیدگی کنید
  • در طراحی به ساختاری ساده اما کامل برسید
  • زیر دسته‌ها به درستی و گویا انتخاب شوند
  • سازگاری با موبایل را در دستور کار خود قرار دهید

روبات‌های جستجو حین خزیدن در سایت‌ها متوجه فاکتورهای UX می‌شوند و به عنوان یک امتیاز مثبت برای شما ثبت‌اش خواهند کرد.

سرعت سایت را افزایش دهید

اگر برای سئو وبسایت‌تان یک چک لیست تهیه می‌کنید، حتما بررسی سرعت سایت را هم در آن بگنجانید. سرعت سایت از جمله موارد فنی است که می‌تواند به صورت مستقیم رتبه‌ی سایت شما را کاهش دهد. فرقی هم ندارد موضوع سایت شما چیست یا چه خدماتی ارائه می‌کنید.

در واقع شما فرصتی کمتر از ۸ ثانیه برای جذب کاربر دارید. اکثر کاربران وقت ندارند که منتظر شوند تا آرام آرام اجزای مختلف وب‌سایتان نمایش داده شود. هرچیزی را که منجر به کندی سایت می‌شود حذف کنید.

عنوان صفحه و تیترهای جذاب انتخاب کنید

عنوان صفحه و تیتر مشابه هم هستند و کار هردو معرفی صفحه‌ی وب است. با این تفاوت که عنوان صفحه (Page Title) برای موتورهای جستجو نوشته می‌شوند و تیترها (Headlines) برای کاربران سایت. هر دو به فراخور جایی که قرار دارند باید جذاب و گویا باشند.

توصیف و چکیده همین وضع را دارند. توصیف (Description) مطلبی است که بر اساس کلمات کلیدی برای موتورهای جستجو نوشته می‌شود و چکیده برای کاربران. هر چهار موردی که ذکر کردیم در عین جذابیت باید صادقانه و در راستای استراتژی سئو باشد.

عکس‌های سایت را بهینه کنید

عکس‌ها به چند طریق به بهبود سئو وبسایت کمک می‌کنند. از یکنواختی جلوگیری می‌کنند. کاربر را بیشتر در صفحه نگه می‌دارند و ترافیک ورودی را افزایش می‌دهند. حالا عکس‌ها بر خلاف گذشته نقش مهم در بهبود صفحات بازی می‌کنند. اما باید به نکته‌های زیادی توجه کنیم.

اول آنکه حجم عکس‌ها نباید زیاد باشد (کمتر از ۱ مگابایت). دوم بهتر است عکس‌ها در فرمت JPG یا WEBP بارگذاری شوند. سوم و مهم‌ترین نکته اینکه Alt عکس نباید فراموش شود. تنها عکس‌هایی که Alt دارند توسط روبات‌های جستجو دسته‌بندی می‌شوند. Alt باید توصیف کننده‌ی عکس‌ها باشد. و طول آن نباید از ۱۲۵ کاراکتر بیشتر شود.

جمع‌بندی

حداقل ۲۰۰ فاکتور دیگر در سئو وبسایت اهمیت دارند. برای همین لازم است همواره دانش سئویی خود را ارتقا دهید. برای کسب اطلاعات به روز در زمینه سئو و سایر شاخه‌های دیجیتال مارکتینگ، می‌توانید به سایت آژانس دیجیتال مارکتینگ منتوریکس مراجعه کنید.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.