اکوسیستم استارتاپی ترکیه روبه توسعه یا احتضار

خبرهای متناقض از کشور همسایه به گوش می رسد

0

ارسو ابلک (ERSU ABLAK)، خبرنگار و کارآفرین ترکی، معتقد است که اکوسیستم استارتاپی این کشور به بازسازی نیاز دارد. او می‌گوید: «مشاهده می‌کنم که اکوسیستم استارتاپی کشور در حال احتضار است.»
اکوسیستم استارتاپی شامل بسیاری از سهامداران اعم از بانک‌ها، بنیانگذاران، سرمایه‌گذاران فرشته، پارک‌های علم و فناوری، شبکه‌های سرمایه‌گذاران، شرکت‌های سرمایه‌گذاری، منتورها، توسعه‌دهندگان، شرکت‌های بزرگ، مقامات رسمی و دولت می‌شود. وقتی با نمایندگان هر گروه صحبت کنیم، تمام چیزهایی که می‌شنویم، شکایت در مورد سایر ذینفعان است.

سرمایه‌گذاران از بنیانگذاران به این دلیل شکایت دارند که فکر می‌کنند آنها تنبل هستند، یا نمی‌دانند چطور تجارت خود را به‌درستی اداره کنند. آنها از موسسان شرکت‌ها شاکی هستند، زیرا هیچ امیدی برای موفقیت اکثر این استارتاپ‌ها وجود ندارد. آنها احساس می‌کنند که پولشان از دست رفته‌است، زیرا آنها در زمینه شرکت‌های نوپا سرمایه‌گذاری می‌کنند.

موسسان شرکت‌ها از سرمایه‌گذاران شکایت دارند زیرا آنها بسیار گستاخ هستند و انتظارات غیرواقعی دارند. از دیدگاه بنیانگذاران، سرمایه‌گذاران در مقایسه با سرمایه‌ای که در استارتاپی هزینه کرده‌اند، سود ناعادلانه‌ای را می‌خواهند.

موسسان شرکت‌ها از منتورها شکایت دارند چون احساس می‌کنند که متخصصان بسیار زیادی وجود دارند که اصلا متخصص نیستند. آنها فکر می‌کنند که مردم از عنوان «منتور» استفاده می‌کنند تا برندشخصی خود را بسازند و برای کسب منافع شخصی وارد بازار شوند.

بنیانگذاران شرکت‌ها و سرمایه‌گذاران هر دو از بانک‌ها شکایت دارند چراکه آنها به طور قطع رابطه دوستانه‌ای با استارتاپ‌ها ندارند. با این حال، بانک‌ها در تبلیغات خود از حمایت شرکت‌های نوپا سخن می‌گویند. بحث دزدیده‌‌شدن ایده‌های استارتاپی توسط شرکت‌های بزرگ نیز خود داستان دیگری است.

شرکت‌های نوپا را شکل می‌دهند و یا تخصص فنی و حتی اعضای تیم را می‌دزدند. از دیگر مشکلاتی که بر سر راه اکوسیستم استارتاپی ترکیه است، بدهی‌های معوقه شرکت‌ها‌ست. ارسو ابلک بر این باور است که راه‌اندازی مجدد سیستم استارتاپی ترکیه یک ضرورت است.

سهامداران باید یکجا جمع شوند و درباره مسائلی که در آن اختلاف نظر وجود دارد، بحث و گفت‌وگو کنند. در صورتی که ملاقات سرمایه‌گذاران و استارتاپ‌ها به‌درستی انجام شود، ممکن است به نتیجه‌گیری درستی رسیده و اکوسیستم استارتاپی ترکیه مطرح شود.

برای پیشرفت اکوسیستم استارتاپی ترکیه اخیرا فضاهای کار اشتراکی در این کشور رونق گرفته‌اند که این خود نویدبخش آینده خوب اکوسیستم استارتاپی است. اگرچه ارسو ابلک اکوسیستم استارتاپی ترکیه را ضعیف می‌داند اما آمارها نشان می‌دهد که ترکیه کشور قدرتمندی در زمینه استارتاپ‌ها‌ست.

براساس گزارشی که در سایت invest.gov.tr منتشر شده، ترکیه هفتمین بازار بزرگ اپلیکیشن‌های موبایل را با میزان دانلود زیاد دارد. ترکیه اخیرا به هفدهمین اقتصاد بزرگ جهان با رشد جی‌دی‌پی ۵٫۵ درصد در سال‌های ۲۰۰۳ تا ۲۰۱۸ تبدیل شده است. در حالی‌که هلند ۴درصد، رومانی ۳.۹ درصد، چک ۲٫۸ درصد و مجارستان ۲٫۱ درصد رشد داشته‌اند.

استارتاپ‌های ترکیه در بخش ICT از سال ۲۰۱۴ تاکنون دوبرابر شده است. بازار تجارت الکترونیک ۵۹٫۹ میلیارد لیر در سال ۲۰۱۸، سود داشته است. بازار استارتاپ‌های ترکیه بیش از هر چیزی با استارتاپ‌های خرید آنلاین شناخته می‌شود.

به عنوان مثال، ترندیول(Trendyol) یکی از مطرح‌ترین استارتاپ‌های ترک است. دمت موتلو(Demet Mutlu) بنیانگذار این استارتاپ درباره چگونگی ساخت ترندیول و ظرفیت‌های ترکیه می‌گوید: «بعد از پی‌بردن به پتانسیل خرید آنلاین ترکیه، تصمیم گرفتم ترندیول را راه‌اندازی کنم.

در حال حاضر ترندیول بزرگ‌ترین و سریع‌ترین شرکت در حال رشد تجارت الکترونیک در ترکیه است. امسال بیش از ۱۶ میلیون مشتری داشته‌ایم و ۲۰۰‌میلیون محصول را در زمینه مد، کودکان، زیبایی و الکترونیک به فروش رساندیم. ترکیه بازار بزرگ با مزایای استراتژیک قوی است.

ترکیه بزرگ‌ترین تولیدکننده منسوجات‌ بادوام در اروپا و یکی از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان لوازم خانگی، خودرو و مواد غذایی در جهان است. ترکیه در موقعیت جغرافیایی خوبی قرار دارد و زیرساخت لجستیک آن در حال توسعه است. ۲میلیون نفر تنها با ۳ ساعت پرواز به استانبول می‌رسند، همچنین حمل‌و‌نقل به اروپا ، روسیه و کشورهای اطراف امکان‌پذیر است.

ترکیه دارای جمعیت زیادی است که اکثر‌ آنها زیر ۳۰ سال سن دارند. بیشتر این افراد دارای تحصیلات خوب، فرهنگ سختکوشی، استعداد مهندسی و کارت‌های اعتباری با نفوذ هستند. از همه مهم‌تر اینکه ترکیه مصرف‌کننده فناوری‌های پیشرفته است.

۸۰‌درصد از خانواده‌های ترک به اینترنت دسترسی دارند و ۵۹ درصد دارای تلفن‌های هوشمند شخصی هستند. پیش‌بینی می‌شود که تعداد کاربران گوشی‌های هوشمند در ترکیه تا سال۲۰۲۳ به ۵۶ میلیون نفر برسد. با توجه به نیروی کار زیاد، قدرت تامین‌کنندگان و مزیت‌های جغرافیایی ترکیه برای اقتصاد رو به رشد، این کشور یک مقصد قوی برای سرمایه‌گذاران باشد.»

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.