بدون دسته بندی فیلم های استارتاپی

معرفی فیلم اولد (old) ساخته نایت شیامالان

معرفی فیلم ترسناک old _ هفته نامه شنبه

فیلم ترسناک old (اولد) ساخته ام‌.نایت شیامالان از جدیدترین فیلم‌های امسال به شمار می‌رود که بر‌خلاف انتظاراتی که از این فیلم می‌رفت، نمره متوسطی را به خود اختصاص داده است. این فیلم بر اساس یک رمان گرافیکی نوشته پیر اسکار لوی و فردریک پیترز با نام قلعه شنی ساخته شده است. شیامالان در پاسخ به اینکه چیزی او را تشویق کرده است تا بر اساس این رمان فیلم بسازد، می‌گوید: این کتاب به من فرصت داد تا بتوانم روی اضطرابم در رابطه با مرگ و پیری و مسائلی مانند افزایش سن پدر و مادرم کار کنم.

شیامالان کارگردان فیلم اولد، پیش از این با ساخت فیلم حس ششم به شهرت فراوانی دست پیدا کرده بود. او کارگردانی آمریکایی- هندی است که با ساخت فیلم‌های ژانر وحشت و فراطبیعی شناخته شد. برخی از طرفدارانش او را با بزرگانی چون آلفرد هیچکاک و استیون اسپیلبرگ مقایسه می‌کنند. از آثار او می‌توان به Glass (شیشه)، Split (شکافته)، The visit (ملاقات)، After earth (پس از زمین)، The last air bender (آخرین باد افزار)، The happening (اتفاق) و غیره اشاره کرد. او این‌بار در فیلم اولد هم به دنبال سوژه‌ای مشابه رفته است. این فیلم در شرایط دشوار همه‌گیری ویروس کرونا فیلمبرداری شد. به همین دلیل همه اعضا مجبور بودند روزانه تست بدهند. این پروسه در طول چندین ماه فیلمبرداری اولد تکرار شد اما به گفته شیامالان در تمام این مدت هیچ‌یک از افراد دچار کرونا نشدند.

موضوع اصلی فیلم ترسناک old

او در رابطه با اولد می‌گوید که پیام محوری این فیلم این موضوع است که اگرچه ما نمی‌توانیم سرنوشت خود را به دست بگیریم. اما با این وجود می‌توانیم عشق بورزیم و از لحظات و شادی‌های کوچکی که در اختیارمان قرار می‌گیرند، نهایت استفاده را کنیم. او تجربه‌‌ گرفتار‌شدن در یک ساحل ایزوله را در فیلم که از آن گریزی نیست، به نوعی مانند تجربه قرنطینه در طول همه‌گیری می‌داند. تجربه‌ای که با عدم قطعیتی که کرونا به زندگی همه ما آورده است، همخوانی دارد.

پوستر این فیلم که در تاریخ 26 سپتامبر 2020 منتشر شد، با توجه به بخشی از کتاب قلعه شنی طراحی شده است که یکی از کاراکترها قصه‌ای درباره یک مرد پیر تعریف می‌کند که از هر چیزی نصف آن را داشته است: نصف سر، نصف بدن و نصف دست و پاهایش. الکس وولف، بازیگر نقش پسر خانواده همان چهره آشنایی است که در فیلم موروثی به ایفای نقش پرداخت و توانست بینندگان این فیلم ژانر وحشت را شگفت‌زده کند. او در فیلم اولد هم از توانمندی‌های خود در این ژانر بهره گرفته و بار دیگر تحسین مخاطبان را برانگیخته است.

درهم‌تنیدگی زمان و مکان

با وجود اینکه اولد در دسته فیلم‌های ژانر وحشت قرار می‌گیرد، اما ایده اصلی و محوری خود را بر پایه یک ایده فیزیکی مطرح کرده است. اولد داستان خانواده‌ای است که قصد گذراندن تعطیلات با یکدیگر را دارند. اما در مکانی گیر افتاده‌اند که سرعت گذر زمان در آن با حالت معمول متفاوت است. به نظر می‌رسد در این استراحتگاه سرعت گذر زمان به‌قدری زیاد است که کل زندگی افراد حاضر در ساحل را در یک روز خلاصه می‌کند. آنها در ساحلی زندانی شده‌اند که زیبایی آن به سرعت حالتی رازآلود و ترسناک به خود می‌گیرد. و به نظر می‌رسد صخره‌های سنگی که ساحل آن را احاطه کرده‌اند هر روز بلندتر از روز قبل می‌شوند.

اولد بیشتر از یک فیلم معمایی، مانند یک فیلم ترسناک عمل می‌کند و بسیاری از بینندگان این فیلم نیازی به داشتن یک توضیح منطقی برای وقایعی که در ساحل اتفاق می‌افتد، احساس نمی‌کنند. نقطه ضعف فیلم ترسناک old هم دقیقا از همان زمانی است که فیلم تلاش می‌کند توضیحاتی برای علت وقوع آن اتفاقات به بینندگان خود ارائه دهد. فرقی ندارد که این ایده از نظر علمی امکان‌پذیر باشد ‌یا اساسا بتواند چنین درهم‌تنیدگی میان زمان و مکان به وجود بیاید یا خیر. موضوع اصلی این است که این ایده شروع خوبی برای خلق یک فیلم خوب است. و به سازندگان این اجازه را می‌دهد تا در بستر مناسب به وجود آمده به مسائل روانشناختی بپردازند.

نظر منتقدین درباره فیلم جدید نایت شیامالان

مارتین کار از نشریه we got this covered درباره اولد این چنین می‌گوید: «به زبان ساده، فیلم اولد چرخه‌‌ زندگی انسان را در یک تجربه‌‌ بی‌نظیر سینمایی خلاصه کرده است. این تجربه می‌تواند باعث ایجاد بحث و جدل‌هایی شود و گفت‌وگوهایی را به وجود بیاورد که در آینده به بحث‌های دیگری منجر شود. همین موضوع تایید می‌کند که ام.‌نایت شیامالان همچنان نیروی قدرتمندی است که نمی‌توان آن را نادیده گرفت. فیلم اولد از ترسی استفاده می‌کند که بر اثر گذر زمان در والدین ایجاد می‌شود. ترس از اینکه شاید نتوانند شاهد موفقیت‌ها و لحظات مهم زندگی فرزندان خود باشند. ترسی که با مشاهده بزرگ‌شدن سریع فرزندان شدت می‌یابد.

به نظر می‌رسد شخصیت مادر از ابتدای فیلم درگیر همین اضطراب است. اضطرابی که وقتی بیان می‌کند دوست دارد صدای آواز خواندن دخترش را وقتی بزرگ‌تر شد و به عنوان یک خواننده فعالیت خود را شروع کرد بشنود، تجسم واقعی‌تری پیدا می‌کنند. خصوصا وقتی که معلوم می‌‌شود او ممکن است هرگز قادر به محقق‌کردن این آرزویش نباشد. و به دلیل شرایط نامناسب روابط بین او و همسرش ‌یا توموری که به‌تازگی متوجهش شده شاید این سفر به آخرین سفر خانوادگی آنها تبدیل شود. شیامالان با این زمینه‌چینی مخاطب را با این اضطراب‌ها همراه می‌کند و با وقایع غیرعادی و غیرطبیعی که در ادامه برای این خانواده رخ می‌دهد می‌گذارد تا این اضطراب با وحشتی دلهره‌آور و ناشناخته همراه شود.»

مشخصات کلی فیلم ترسناک old

  • مدت زمان فیلم: 108 دقیقه
  • ارائه دهنده: universal pictures
  • تاریخ انتشار:  19 جولای 2021

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در حال تست نسخه ی آزمایشی سایت شنبه مگ هستیم!

اگر با ایراداتی در رابط کاربری سایت مواجه شدید، آن را به ما اطلاع دهید. از همراهی تون سپاس‌ گذاریم.

در حال تست نسخه ی آزمایشی سایت شنبه مگ هستیم!

اگر با ایراداتی در رابط کاربری سایت مواجه شدید، آن را به ما اطلاع دهید. از همراهی تون سپاس‌ گذاریم.