عادی‌ترین عکس تاریخی جهان!

سرمقاله 222 هفته نامه شنبه به قلم اکبر هاشمی

0

اسپیس اکس ۴ شهروند عادی را با کپسول دراگون به فضا فرستاد. تصاویر ارسالی دراگون از کره زمین این بار متفاوت‌ترین عکس‌های جهان از فضا بود. فضا همان فضا و زمین هم همان زمین گرد همیشگی بود. تنها تفاوت: برای اولین بار در تاریخ بشر چند انسان عادی بدون حضور فضانوردان حرفه‌ای در ماموریت فضایی خصوصی و تمام شهروندی کره زمین را از فضا نگاه کردند.

عکس ارسالی کپسول دراگون از کره زمین _ هفته نامه شنبه

رولان بارت در کتاب اتاق روشن عکس پسرکی را نشان می‌دهد که به دوربین عکاسی خیره شده است. عکس گرفته شده از پسرک نه لبخند مونالیزا را دارد و نه اثر هنری است. بارت می‌گوید هر عکسی یک روایت قبل و بعدی دارد. وقتی این عکس معنا می‌یابد که گفته می‌شود در آن لحظه ناپلئون بناپارت روبروی پسرک ایستاده بوده و پسر در قاب چشمهاش ناپلئون را می‌دیده است.

عکس ارسالی از کپسول دراگون از منظر روایت. عکسی تاریخی است چرا که چشمان ۴ انسان عادی که به فضا رفته‌اند زمین را نگریسته‌اند.

ما در پَس عکس چشمان انسان‌های عادی را می‌بینیم که از پنجره کپسول دراگون شگفت زده از فضا زمین را نگاه می‌کنند. این عکس تاریخی دو روایت دارد روایت بعد از عکس و اتفاقاتی که از این پس در جهان رقم خواهد خورد. آن را می‌گذاریم برای آیندگان  روایت پیش از ثبت عکس.

 

کودکی در ۲۸ژوئن ۱۹۷۱ در آفریقای جنوبی متولد می‌شود از مادری کانادایی و پدری آفریقایی نامش را ایلان می گذارند ایلان ماسک. در ۱۰ سالگی پس از جدایی پدر و مادر شروع به آموختن برنامه‌نویسی می‌کند. ایلان ماسک یکی از عادی‌ترین انسان‌های روی زمین در جوانی به هر شغل کم درآمدی راضی بوده و یک سالی هم با تمام وجود فقر را تجربه می‌کند.

سفر ایلان ماسک به فضا _ هفته نامه شنبه

جوانی برخلاف همه که معتقدند نباید همه تخم مرغ‌ها را در یک سبد گذاشت بر این باور بوده «گذاشتن همه تخم مرغ‌ها در یک سبد منطقی است البته مادامی که بر سبد کنترل داشته باشید!»

ایلان ماسک انسانی عادی بود که متفاوت فکر می‌کرد. «زمانی که از PayPal رفتم به این موضوع می‌اندیشدم که چه مشکلاتی ممکن است بیشترین تاثیر را بر آینده بشریت داشته باشد؟ و اصلا از این زاویه به موضوع نگاه نمی‌کردم که بهترین راه کسب پول چیست؟»

حرف آخر:

برای تاثیر گذاری در جهان و موفقیت در زندگی فردی نیاز نیست انسان خاص یا مهمی باشیم فقط باید متفاوت بیندیشیم و متفاوت عمل کنیم تا اگر روزی به چشم‌هایی نگاه کردیم اعتبار آن چشم‌ها از وجود ما باشد. فضانوردی انسان‌ های عادی و عکس‌های کره زمین و ۴ انسانی که به فضا رفتند با وجود ایلان ماسک معنا پیدا کردند.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.