define کار آفرینی به سبک اپرا وینفری - درس‌های کارآفرینی از زبان اپرا وینفری | شنبه مگ
رادیو شنبه چهره‌های خارجی رشد کسب‌وکار شنبه TV

درس‌های کارآفرینی از زبان اپرا وینفری

تهیه‌کننده‌ای از مزارع می‌سی‌سی‌پی

درس‌های کارآفرینی از زبان اپرا وینفری
به گفته اپرا وینفری انسان تنها باید بر روی خود شرط‌بندی کند و خودش را دست کم نگیرد. وینفری خودش را مسئول همه موفقیت‌ها و شکست‌های زندگی‌اش می‌داند.

او معتقد است وقتی به جای گوش سپردن به حرف‌های دیگران، توانایی‌های خودت را باور داشته باشی، قطعا موفق خواهی شد.

اپرا وینفری یکی از مجریان شناخته‌شده‌ امریکایی است که خود را محدود به مجری‌گری نکرده و مسیرهای متفاوتی را در زندگی‌اش پیموده است.

اپرا با نام کامل اپرا گیل وینفری 29 ژانویه 1954 در یکی از مزارع می‌سی‌سی‌پی به دنیا آمد. پس از تولد او والدینش از هم جدا شدند و اپرا به ناچار کودکی‌اش را با مادربزرگ مادری خود گذراند.

از آنجا که استعداد اپرا صحبت و مذاکره بود؛ از همان دوران کودکی در جمع صحبت می‌کرد. دوران کودکی اپرا با تلاطم‌های بسیاری همراه بود.

وقتی اپرا وینفری به 6 سالگی رسید به خاطر زندگی با مادرش مجبور شد به شمال امریکا سفر کند. تا ۱۲ سالگی که پدرش برای مدت کوتاهی او را پذیرفت پیش مادر و برادران ناتنی‌اش زندگی کرد.

در دورانی که اپرا با پدرش زندگی می‌کرد توانست پانصد دلار برای یک سخنرانی به دست آورد. همین مسئله جرقه‌ای را در ذهن او ایجاد کرد تا از این راه کسب‌ درآمد کند.

اپرا که از مهارت سخنوری خود آگاه بود؛ در طی دوران تحصیلش این مهارت را پرورش داد. برای پرورش استعدادهایش در دوران مدرسه فعالیت فوق‌برنامه‌ای چون بحث‌وتبادل نظر، تئاتر را انجام می‌داد.

ورود اپرا به دانشگاه نیز به واسطه یکی از همین فعالیت‌های فوق‌برنامه انجام شد. اپرا وینفری در یک مسابقه سخنرانی شرکت کرد و موفق به دریافت بورسیه کامل دانشگاه دولتی تنسی شد.

این تهیه‌کننده امریکایی همواره در مسابقات سخنرانی شرکت می‌کرد و به راه خود ادامه می‌داد. زمانی‌که برای کنفرانسی به کاخ سفید دعوت شده بود، توانست نظر برنامه‌سازان رادیو محلی نشویل را جلب کند و به عنوان گوینده اخبار عصر انتخاب شود.

اپرا در 19 سالگی توانست یکی از گوینده‌های موفق خبر شود. این در حالی‌است که او اولین زن امریکایی- افریقایی تا آن زمان بود که می‌توانست اخبار عصرگویی را بازگو کند.

اپرا وینفری پس از فارغ‌التحصیلی به برنامه‌ای گفت‌وگو محور دعوت می‌شود. حضور در این برنامه تلویزیونی نقطه عطفی در زندگی این میلیونر رنگین‌پوست بود.

پس از موفقیت برنامه گفتگو محور، اپرا وینفری به دنیای بازیگری رو آورد. بازی در فیلم «رنگ بنفش» نقطه عطفی در زندگی کاری اپرا بود.

اپرا که به خاطر دوران سخت زندگی‌ و تجاوز جنسی در دوران کودکی‌اش به یکی از حامیان حقوق زنان تبدیل شده بود و با مشکل تبعیض نژادی هم همواره روبه‌رو بود؛ تصمیم گرفت شرکت خود را راه‌اندازی کند. وینفری در نهایت شرکت هارپو را تاسیس و شروع به تولید برنامه‌هایی کرد که دلمشغولی‌هایش بود.

وینفری کارش را با نمایش‌هایی از زندگی نویسندگان رنگین‌پوست شروع کرد و سپس به این نتیجه رسید که باید باشگاه کتابخوانی خود را راه‌اندازی کند.

باشگاه کتابخوانی اپرا وینفری نه تنها فرهنگ کتابخوانی را در امریکا توسعه داد بلکه کمک قابل توجهی به بازار نشر کتاب در امریکا کرد. تلاش‌های اپرا وینفری به پیش‌فروش کتاب‌ها و خوانش کتاب‌هایی که کمتر مورد توجه قرار می‌گرفت، انجامید.

در واقع باشگاه کتاب‌خوانی برای اپرا وینفری یادگیری هر چه بیشتر بازاریابی بود. اپرا وینفری، مجری، بازیگر، تهیه‌کننده، برگزارکننده تاک شو و خیرخواهی است که توانسته در سن 66 سالگی به یکی از موفق‌ترین زنان کارآفرین جهان تبدیل شود.

وینفری از پردرآمدترین تهیه‌کنندگان حوزه‌ی سرگرمی و برنامه‌سازی در جهان است که در برنامه‌های خیرخواهانه و کمک به سازمان‌های خیریه فعالیت‌های بسیاری انجام می‌دهد.

شاید تصور کنید که افراد مشهوری چون اپرا وینفری تنها به کسب درآمد و شهرتشان اهمیت می‌دهند در حالی‌که اینطور نیست. اپرا وینفری در مسائل سیاسی کشورش نیز مشارکت می‌کند و در 75 مین مراسم گلدن گلوب درباره انتخابات ریاست جمهوری امریکا در سال 2020 سخنرانی کرد.

او همچنین درباره آمار تجاوزات جنسی در هالیوود اظهار نگرانی کرد و خواستار انجام اعمال انسانی‌تری بود. سخنرانی اپرا وینفری بیش از 1.5 میلیون بار تماشا شد. با وجود حرف‌های انتقادی وینفری، محبوبیتش پس از سخنرانی در گلدن گلوب بیشتر شد.

به گزارش سایت فوربز دارایی‌های اپرا وینفری چیزی حدود 3.5 میلیارد دلار است که نشان می‌دهد او علاوه بر اینکه به فکر تحولات فرهنگی در امریکا است و به بهبود رسانه‌ای می‌اندیشد؛ فضایی را برای تجارت در نظر گرفته است.

۴ درس اپرا وینفری به کارآفرینان و صاحبان مشاغل کوچک

۱- خودت را دست کم نگیر

اپرا وینفری در یکی از سخنرانی‌هایی که در جشن فارغ‌التحصیلی دانشجویان یک دانشگاه بود از عوامل تاثیرگذار در زندگی‌اش گفت. به گفته اپرا، انسان تنها باید بر روی خود شرط‌بندی کند و خودش را دست کم نگیرد.

وینفری خودش را مسئول همه موفقیت‌ها و شکست‌های زندگی‌اش می‌داند. او معتقد است وقتی به جای گوش سپردن به حرف‌های دیگران، توانایی‌های خودت را باور داشته باشی، قطعا موفق خواهی شد. دست کم نگرفتن خود و بی‌اعتنایی به حرف دیگران شامل موارد زیادی می‌شود.

به عنوان مثال زمانی‌که دیگران به تو می‌گویند «این کار را نکن، ریسکش زیاد است» بهتر است به آن‌ها توجه نکنی و به ندای درونی‌ات که می‌گوید «‌می‌توانی از پس تمام خطرات موجود بر بیایی» گوش دهی.

اپرا وینفری بر این باور است که آدم‌هایی که زمان بیشتری را صرف صحبت با خود می‌کنند موفق‌ترند. حتما با خود می‌گویید تنها دیوانگان با خود خلوت می‌کنند.

اما اگر چنین عقیده‌ای دارید سخت در اشتباهید. انسان‌هایی که وقتی را برای یادداشت اهدافشان و بررسی توانایی‌های خود می‌کنند در زندگی عملکرد بهتری دارند.

همانطور که وینفری می‌گوید:« این بهترین راه برای تغییر از موقعیتی به موقعیت دیگر است. وقتی با خودت وقت بگذرانی متوجه می‌شوی به چه جایگاهی تعلق داری. هر تصمیمی که گرفته‌ام در آن فضای خلوتی بوده که با خودم داشتم.»

۲- نسبت به آسیب‌پذیری دیگران حساس باش

اپرا وینفری در سخنرانی مراسم گلدن‌گلوب درباره دوران کاری‌اش و فرایند پیشرفت در حرفه‌ خود گفت. او با اشاره به این موضوع که در طول این سال‌ها با افراد مختلفی درباره زمان‌هایی که آسیب دیده‌اند صحبت کرده ، از کارآفرینان و همه مردم خواست تا نسبت به آسیب‌پذیری دیگران حساس باشند.

وینفری همچنین به ساخت کمپینی برای حمایت از افراد آسیب‌دیده می‌اندیشد. علاوه بر این‌ها اپرا می‌گوید:« زمانی‌که قدرت صلح‌طلبی و اعتماد به خود را درک کنیم می‌توانیم تجربیات خوب و بد دیگران را نیز تشخیص دهیم. صحبت درمورد حقیقت وجودی بهترین ابزاری است که همه ما در اختیار داریم. »

۳- از معنای موفقیتت مطمئن شو

وینفری در سال 2008 سخنرانی‌ای در دانشگاه استنفورد داشت و در آن‌جا اعلام کرد:« بگذارید به شما بگویم، پول فوق‌العاده است.

اما داشتن پول زیاد به تنهایی و به صورت اتوماتیک شما را به فرد موفقی تبدیل نخواهد کرد؛ چیزی که شما می‌خواهید پول و معنا است.»

اپرا بارها درباره ایجاد کسب‌وکار و تصمیمات زندگی صحبت کرده است. نکته قابل توجه در سخنرانی‌های وینفری تعمیم دادن صحبت‌هایش به زندگی کاری و شخصی خود است.

از آنجا که در همه جای دنیا حرف دل و تجربه زیسته افراد، موثرتر است؛ وینفری از این ترفند استفاده می‌کند تا مفاهیم مورد نظرش را بیان کند.

در این میان اپرا وینفری به مفهوم ارزش‌های انسانی می‌پردازد. وینفری توصیه می‌کند ارزش‌های حقیقی خود و احساساتتان را در تجارت نادیده‌بگیرید زیرا آن‌ّها ناخودآگاه به سراغتان می‌آید. او می‌گوید:«‌اگر شما نجوایی را نادیده بگیرید خیلی زود به شکل فریاد سراغتان می‌آید.»

۴- در جاده‌های ناهموار آرامش خود را حفظ کن

برنامه اپرا وینفری یکی از پربیننده‌ترین برنامه‌ها در دو دهه بود با این حال اپرا تصمیم گرفت در سال 2013 این برنامه را به اتمام برساند زیرا قصد داشت در شبکه شخصی خود کار دیگری را آغاز کند.

در همان سال اپرا سخنرانی در دانشگاه هاروارد را پذیرفت. در سخنرانی‌اش در دانشگاه هاروارد از اوقات سخت کاری‌اش گفت و آن زمان را بدترین دوره حرفه‌اش نامید.

مسئولین رسانه‌ای پس از تاسیس شبکه خصوصی‌اش به وینفری گفته بودند که از او ناامید شده‌اند. با این همه وینفری به کار خود ادامه داد و در نهایت از گذرگاه‌های سخت گذشت.

او در این زمینه گفت:«‌همه کارآفرینان در برهه‌ای از کارشان شکست را تجربه کرده‌اند اما من می‌خواهم از زمین بلند شوم و مطمئنم با ماجراجویی تازه‌ام بهتر خواهم شد.»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در حال تست نسخه ی آزمایشی سایت شنبه مگ هستیم!

اگر با ایراداتی در رابط کاربری سایت مواجه شدید، آن را به ما اطلاع دهید. از همراهی تون سپاس‌ گذاریم.

در حال تست نسخه ی آزمایشی سایت شنبه مگ هستیم!

اگر با ایراداتی در رابط کاربری سایت مواجه شدید، آن را به ما اطلاع دهید. از همراهی تون سپاس‌ گذاریم.