define مراقب باشید لودر از روی‌تان رد نشود!-سرمقاله ۲۴۵ |هفته‌نامه شنبه
انتخاب سردبیر مقالات اکبر هاشمی

مراقب باشید لودر از روی‌تان رد نشود!

سرمقاله 245 هفته نامه شنبه به قلم اکبر هاشمی

سرمقاله ۲۴۵ اکبر هاشمی با عنوان مراقب باشید لودر از روی‌تان رد نشود! منتشر شد

سال ۱۳۹۷ به واسطه اصرار یکی از دوستان قدیمی روزنامه‌نگار دیداری داشتیم با معاون سرمایه‌گذاری یکی از اپراتورهای بزرگ کشور؛ ایشان از یک برنامه صد روزه سخن گفتند و سپس با تاکید بر مزیت‌های هلدینگ عظیم سرمایه‌گذاری‌شان در حوزه تجارت الکترونیک که عبارت بودند از هزاران میلیارد منابع مالی و بیش از ۴۰میلیون یوزر، فرمودند: ما در آینده نزدیک بزرگ‌ترین و اصلی‌ترین بازیگر اکوسیستم استارتاپی ایران خواهیم بود.

بعد هم خیلی جدی گفتند که به زودی مثل لودر از روی شرکت‌های بزرگ ونچرکپیتال ایران و استارتاپ‌های بزرگ رد خواهیم شد. ایشان را نگاه کردیم و بلند شدیم.

فرمودند قبل رفتن نظر مشورتی‌تان را بگویید! عرض کردم شما هرگز موفق نخواهید شد. «فکر می‌کنید ما این‌کاره نیستیم؟!» عرض کردم حتی اگر این‌کاره هم باشید به یک دلیل موفق نمی‌شوید: «مزیت شما پاشنه آشیل شماست» اشاره‌ام به برخورداری از هزاران میلیارد منابع مالی و بیش از ۴۰میلیون یوزر بود.

در حوزه رسانه و پی آر هم چنین است؛ زمانی جلد نشریات جهان بخصوص نشریات عامه‌پسند و اجتماعی مزین بود به تصویر هنرپیشگان، هنرمندان، ورزشکاران و سلیریتی‌های صورت زیبا و چشم‌آبی اما با ظهور شبکه‌های اجتماعی کم نیستند آدم‌های عجیب و غریبی که بهره‌ای از کمالات، هنر، روی زیبا و… نبرده‌اند اما میلیون‌ها فالوور یا دنبال‌کننده دارند.

اینکه نقصی داشته باشی، بی‌مو باشی یا پشمالو، کوتاه‌قد باشی یا بسیار بلندقد، خیلی چاق یا لاغر باشی و هر آنچه را که عیب بنامی، تبدیل به مزیت شده است. به عبارتی، ظاهر آدم‌ها دیگر به‌عنوان تنها مزیت محسوب نمی‌شود اینکه کسی صرفا روی زیبایی‌اش حساب کند، امکان موفقیتش کم است. کم نیستند زیبا‌رویانی که دنبال‌کنندگان بسیاری ندارند.

در کسب‌وکار وقتی مزیت نسبی نداریم و دستمان خالی است باید به سراغ ضعف‌های‌مان برویم و همان ضعف‌ها و نداشتن‌های‌مان را تبدیل به مزیت کنیم.

در این تئوری معلولیت، بی‌پولی و نداشتن زیبایی و… هم مزیت است؛ مزیتی که باید کشف شده و از آن بهره ببریم. اما مزیت‌های موجود مثل داشتن پول، قدرت، یوزر زیاد، شهرت و… اگر به درستی و هوشمندانه به کار نیایند، تبدیل به پاشنه آشیل خواهند شد.  

حرف آخر:

آن روز که از دفتر شرکت سرمایه‌گذاری… آمدیم بیرون نمی‌دانم دوران صدارت آقای معاون صد روز دوام آورد یا نه اما سال‌هاست که دیگر ایشان وجود خارجی ندارد و فعالان زیست بوم استارتاپی هم لودری ندیدند. آن هلدینگ هم طرفه‌ای نبست از آن آمارهای میلیونی که در اختیار داشت. 

آنچه ما را تهدید می‌کند لودر آقای معاون نیست، لودری است به نام «مزیت» که باعث غرور و کوررنگی‌مان می‌شود، نمی‌گذارد عیب‌ها، ضعف‌های‌مان را و فرصت‌ها را ببینیم. مراقب باشید لودر مزیت از روی‌تان رد نشود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در حال تست نسخه ی آزمایشی سایت شنبه مگ هستیم!

اگر با ایراداتی در رابط کاربری سایت مواجه شدید، آن را به ما اطلاع دهید. از همراهی تون سپاس‌ گذاریم.

در حال تست نسخه ی آزمایشی سایت شنبه مگ هستیم!

اگر با ایراداتی در رابط کاربری سایت مواجه شدید، آن را به ما اطلاع دهید. از همراهی تون سپاس‌ گذاریم.