چرا دیتا آنالیتیک در بازاریابی مهم است؟

0

علوم داده و بیگ دیتا آنالیتیک در بازاریابی یک فرصت ویژه به شما می‌دهد که بتوانید شاهد رشد بازار و کسب‌وکار خود باشید. دیتا آنالیتیک در واقع فرآیند نتیجه گیری، پیش بینی و شناخت ترندها و پاسخ به سوالات مختلف با استفاده از آنالیز ردیف‌های متعددی از دیتاست.

با استفاده از ابزارهای دیتا آنالیتیک می‌توان گذشته داده‌های بازاریابی یک کسب‌وکار را آنالیز کرد تا بتوان به این بینش دست یافت که چه اتفاقی در گذشته رخ داده و علت آن رخداد چه بوده است. علاوه بر این دیتا آنالیتیک به شما کمک می‌کند که روش‌های بازاریابی خود را برای مشتریان شخصی سازی کنید تا هر چه بیشتر بتوانید مشتریان را دلداده محصولات و خدمات خود کنید و استراتژی هایی که برای شبکه‌های اجتماعی خود دارید بهبود ببخشید. با استفاده از دیتا آنالیتیک می توانید پیش بینی کنید که علاقه مندی مشتریان چیست و اینکه آنها چگونه ممکن است به پیشنهادات مختلف شما پاسخ دهند. در واقع کاربردهای دیتا آنالتیک در بازاریابی بیشمار است در زیر به برخی از این موارد اشاره می‌کنیم.

۱. داده ها به عنوان فاکتور کلیدی برای تحلیل رفتار

تحلیل رفتار مشتری به این معنی است که شما چگونگی تعامل مشتری را با کسب‌وکار خود در سایت، اپلیکیشن بررسی و آنالیز کنید. دیتاهای مربوط به رفتار مشتری شامل مواردی همچون محصولات مورد علاقه برای خرید، صفحاتی که بازدید شده، ایمیل های ثبت نام شده، جاهایی که در سایت کلیک شده و غیره می‌شود. تحلیل رفتار مشتری به شما کمک می‌کند که بینش کاملی نسبت به مشتریان خود بدست بیاورید، نرخ تبدیل خود را افزایش دهید و مشتریان را بیشتر به کسب‌وکار خود جذب کنید. ابزارهای مختلف دیتا آنالیتیک می تواند هر حرکتی را که مشتری در وبسایت انجام می‌دهد از حرکت های موس تا اسکرول صفحات مختلف ردگیری کند. این ابزارها همچنین به شما کمک می کند ایرادات محصول یا وبسایت خود را بررسی و مشکلات مربوط به تجربه استفاده از خدمات توسط مشتریان را رفع کنید. بر همین اساس شما می توانید مسائلی همچون مشکلات موجود در صفحه فرود (landing page)  را مرتفع کنید، تجربه مشتری در استفاده از خدمات را بهبود ببخشید و یک مزیت رقابتی قوی نسبت به رقبا بدست بیاورید.

۲. تاثیر داده ها در آنالیزهای پیش بینی کننده رفتار آینده مشتریان

یکی از تاثیرگذارترین ابزارهای بازاریابی داده محور آنالیزهای پیش بینی کننده است. آنالیز پیش بینی کننده به فرآیندی گفته می شود که در آن با استفاده از الگوریتم های دیتا می توان براساس داده های گذشته رفتار مشتریان را در آینده پیش بینی کرد. این آنالیزها به کسب وکارها این امکان را می دهد تا ریسک‌ها و فرصت‌ها را شناسایی کنند و براساس آن تصمیم‌گیری موثر مبتنی بر داده داشته باشند.

توانایی شناسایی مشتریان هدف یکی از مهمترین مهارت های بازاریابی است. در فرآیند آنالیز پیش بینی کننده با استفاده از دیتا آنالیتیک می توان مشتریان هدف را به خوبی شناسایی کرد و برای جذب آنها پیام و تصاویر مرتبط ارسال کرد و از این طریق نرخ تبدیل (conversion rates) را افزایش داد.

۳. داده ها بازاریابی دیجیتال را متحول کرده است.

دیجیتال مارکتنیک یا بازاریابی دیجیتال ترکیبی است از انواع بازاریابی که در محیط اینترنت انجام می شود. از مهمترین این روش ها می توان به سئو، بازاریابی کلیکی، بازاریابی شبکه های اجتماعی، ایمیل مارکتینگ، اینفلوئنسر مارکتنیگ، اینباند مارکتینگ و غیره اشاره کرد. امروزه دیتا آنالیتیک نقش کلیدی در بازاریابی دیجیتال بازی می کند به این دلیل که بیگ دیتا منجر به ایجاد بینشی وسیع در حوزه های مختلف بازاریابی دیجیتال می شود. به عنوان مثال ابزارهای داده محور سئو می تواند به شما در پیدا کردن مرتبط ترین کلمات کلیدی یاری دهد تا رنک وب سایت خود را در موتورهای جستجو ارتقا دهید.

بازاریابی شبکه های اجتماعی یکی دیگر از حوزه های بازاریابی دیجیتال است که منفعت زیادی را استفاده از بیگ دیتا آنالیتیک برده است. از برنامه ریزی برای انتشار پست ها در شبکه های اجتماعی گرفته تا مدیریت محتوا، انداره گیری نتایج و رفتار مشتریان.

بیگ دیتا در ایمیل مارکتینگ نیز بسیار تاثیرگذار بوده است و به شما اجازه می دهد تا کمپین های خودکار ایمیل با موضوعات مشخص تعریف کنید، بهترین زمان را برای اجرای کمپین خود بیابید و محتوا را براساس مخاطب هدف شخصی سازی کنید.

۴. داده ها بازاریابی محتوا را به موفقیت می رسانند

دیتا آنالیتیک می تواند کسب وکارها را در هر مرحله ای از تولید محتوا هدایت کند. از تولید پست برای وبلاگ تا پروموت محتوا در شبکه های اجتماعی و ارزیابی نتایج. با آنالیز اینکه مخاطبان کی، کجا و به چه مدت آنلاین هستند می تواند با ابزارهای مختلف بهترین زمان انتشار پست ها در پلتفرم های شبکه اجتماعی تخمین زد و بیشترین تاثیر گذاری را بر روی مخاطبان ایجاد کرد.  همچنین با استفاده از دیتا آنالیتیک می توان تشخیص داد که مخاطبان بیشتر چه نوع محتوایی را می پسندد و براساس علاقه مندی آنها محتوا را شخصی سازی کرد. به عنوان مثال اگر نتیجه تحلیل داده ها مشخص کند مخاطبان کسب وکار به محتوایی که به صورت اینفوگرافیک تهیه می شود تمایل دارند، تیم محتوا تمرکز خود را بر روی تولید این محتوا می گذارد تا مخاطبان بیشتری را جذب کند.

در آخر اگر می خواهید در دنیای پر رقابت امروز کسب وکار خود را حفظ کنید بهتر است به بازاریابی مبتنی بر دیتا آنالیتیک روی بیاورید. ما در دنیایی زندگی می کنیم که تکنولوژی با سرعت تغییر و حرکت می کند، پیش بینی رفتار مشتریان سخت است و نگهداری مشتریان با روش های سنتی دیگر کار نمی کند.

دیتا آنالیتیک در بازاریابی اگر به روش درستی اجرا شود به کسب وکار شما کمک می کند تا در دنیای نوآور امروز باقی بماند.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.