تهدید علی بابا به اتهام ارزان فروشی بلیط هواپیما

اخطار انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی ایران

0

ارسال اخطار و تهدید‌ شرکت خدمات مسافرتی و جهانگردی سفرهای علی بابا از سوی انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی هوایی و جهانگردی ایران به دلیل ارزان فروشی بلیط هواپیما.

این اخطار در پی شکایت تعداد معدودی از دفاتر خدمات مسافرتی از شرکت خدمات مسافرتی و جهانگردی سفرهای علی بابا صادر شده است. علت این اخطار ارزان فروشی بلیط هواپیما نسبت به سایر عاملان فروش و تخفیف مستقیم ۵ تا ۹ درصدی به مسافران بلیط هواپیما عنوان شده‌است.

در این نامه صراحتا علی بابا تهدید شده است که در صورت خودداری از افزایش قیمت بلیط هواپیما مورد برخورد واقع خواهد شد.

ارزان فروشی بلیط هواپیما

صدور چنین اخطاری در شرایطی است که علی بابا با کاهش قیمت و ارزان فروشی بلیط هواپیما در صدد حمایت از گروه مصرف‌کننده است و این اقدام باید مورد تقدیر قرار گیرد. اما در عوض با اخطار و حتی تهدید این انجمن صنفی مواجه شده‌است. گویا انجمن مورد نظر، با تخفیف و کاهش قیمت به نفع مسافران خطوط هوایی مخالف است.

شفاف‌سازی در نرخ‌گذاری بلیط هواپیما

[bs-quote quote=”ارائه خدمات با کیفیت با قیمت و پشتیبانی مناسب از افتخارات علی بابا است و این درحالیست که برخی از همکاران ما در جلساتی که در انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی هوایی و جهانگردی ایران برگزار می‌شود، نسبت به این موضوع گله‌مندند و معتقدند که علی بابا با ارائه چنین خدماتی با قیمت و پشتیبانی مناسب، توجه مسافران را به خود جلب کرده است و از رقبای دیگر پیشی گرفته است.
” style=”style-13″ align=”left” author_name=”نیما قاضی” author_job=”مدیرعامل علی بابا” author_avatar=”https://shanbemag.com/wp-content/uploads/2018/12/NimaQazi-1.jpg”][/bs-quote]

نیما قاضی، مدیرعامل شرکت سفرهای علی بابا در پاسخ به این اخطاریه و با هدف شفاف‌سازی در نحوه نرخ‌گذاری بلیط هواپیما گفت: قیمت‌گذاری روی بلیط هواپیما در اختیار شرکت‌های هواپیمایی است و این شرکت‌ها نرخ بلیط (Fare) را تعیین می‌کنند. اما سود فروش بلیط متعلق به عامل فروش است و عامل فروش، چه آنلاین و چه حضوری، مجاز است از میزان سود خود به مشتری تخفیف دهد. بر همین اساس، همانطور که آژانس‌های مسافرتی حضوری، هنگام فروش بلیط هواپیما برای مشتری تخفیف‌هایی لحاظ می‌کنند، وب‌سایت علی بابا نیز با هدف حمایت از مشتریان خود با توجه به اوضاع نابسمان اقتصادی از بخشی از سود خود به نفع مشتری می‌گذرد و این تخفیف را روی قیمت تمامی بلیط های وب سایت خود برای تمامی مشتریان اعمال می‌کند.

وی افزود: با اطمینان می‌گویم که وب‌سایت علی بابا، تخفیفی بیش از کمیسیونی که متعلق به خودش هست ارایه نمی‌کنند.

به گفته مدیر عامل شرکت سفرهای علی بابا، ارائه خدمات با کیفیت با قیمت و پشتیبانی مناسب از افتخارات علی بابا است و این درحالیست که برخی از همکاران ما در جلساتی که در انجمن مورد نظر برگزار می‌شود، نسبت به این موضوع گله‌مندند و معتقدند که علی بابا با ارائه چنین خدماتی با قیمت و پشتیبانی مناسب، توجه مسافران را به خود جلب کرده است و از رقبای دیگر پیشی گرفته است.

وی یادآور شد خدمت‌رسانی با کیفیت و در عین حال ارزان فروشی بلیط هواپیما و ارائه خدمات مناسب به مردم جرم نیست. سایت علی بابا از سود خود به منظور حمایت اقتصادی از مشتریان می‌گذرند و بلیط هواپیما با قیمت ارزان و مناسب به فروش می‌رساند. علی بابا کاری خلاف انجام نمی‌دهد و در چارچوب قانون فعالیت می‌کند و در صورتی که قانونی برای این حوزه وضع شود، این قانون باید توسط همه بازیگران به اجرا درآید.

مدیر عامل علی بابا با اشاره به این موضوع که رییس انجمن صنفی مورد نظر، علی بابا را عامل «لطمه به فعالیت سایر واحدها» معرفی کرده است گفت: این موضوع بدون اینکه به قوانین و ضوابط خاصی اشاره شود، مطرح شده است و شائبه تبانی و سوء‌استفاده از جایگاه را مطرح می‌کند.

چندی پیش یکی از شرکت های بزرگ هواپیمایی دسترسی علی بابا و‌ ۲۵۰۰ سایت دیگر را به اتهام گران فروشی بسته بود و‌امروز آنها متهم به ارزان فروشی شده‌اند!

 

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.