#این_زمستان_سرد_نیست

سرمقاله شماره ۱۲۲

0

ما با نیستی فاصله نزدیکی داریم. این را یک خبر بد می‌گوید «‌دوستت ساعتی پیش مرد» و آیینه‌ای که موهای سپید را به رخ می‌کشد.

وقتی پا از مرزهای جغرافیایی و ‌تکنولوژی بیرون می‌گذاری و به جهان رو به پیشرفت می‌نگری، می‌گویی ای‌کاش زودتر از خواب بطالت بیدار شده و از زندگی بهره بیشتری می‌بردی. می‌توانستی موفق‌تر شوی اما حیف که بیش از چند دهه از عمرت گذشته و ‌فرصت جوانی از دست رفت و زمان زیادی برای جبران و ‌جنگیدن و ساختن نداری، افسوس.

اما وقتی مصاحبه وحید را می‌خوانی (تیتر یک این شماره شنبه) خجالت می‌کشی؛ از خودت و از خالق کائنات. در شگفتم از انسانی که به خاطر بیماری اس‌ام‌ای فقط ۲ درصد از بدنش کار می‌کند، اما وسعت امیدش به پهنای همه گیتی است.

می‌گوید بیمارانی مثل من ۲۷ سال عمر می‌کنند اما من ۳۰سال زندگی کرده‌ام. بعد می‌گوید که استارت‌‌آپش ۱۲ نفر نیرو دارد و از طرح‌هایش برای آینده، جذب سرمایه، اگزیت و ‌حتی راه‌اندازی استارت‌‌آپ جدید حرف می‌زند و از رویاها و آرزوهایش برای آینده دور و دراز می‌گوید! وحید اگرچه  بیمار است اما حرف‌هایش و نگاهش سالم است و سرحال؛ برعکس ما که تنی سالم و روح و تفکری بیمار و نا امید داریم.

در این روزهای سرد که حال اقتصاد ایران خوب نیست، ناامیدی همه ما را زرد کرده و بعضی را به زانو در آورده است. به تعبیر پائولو کوئیلو خالق کیمیاگر وحید یک نشانه است، از طرف خدا.

از او آموختم که نباید به عمر و ‌تایم زندگی، عمودی نگاه کرد. آموختم جهان آخر ندارد. فقط شروع دارد و شروع و بازهم شروع. وحید آموخت تا زمانی که قلب می‌زند، انسان تمام‌نشدنی است.

آنقدر سمج و جنگجوست گویی جهان را از رو برده و تسلیم خودش کرده است. گفت‌وگوی وحید را بخوانیم بارها و بارها و بیاموزیم که نباید تسلیم شویم.

با وجود وحید جنگجو و همه بچه‌های استارت‌‌آپی خفن این زمستان سرد نیست.

حرف آخر:

همایش یلدای کارآفرینان استارت‌‌آپی یک ماه دیگر در ۲۸ آذر ماه در برج میلاد برگزار می‌شود. می‌خواهیم با امیدبخشی واقعی بگوییم و ‌نشان بدهیم این زمستان سرد نیست.

در یلدا اتفاقات مهمی خواهد افتاد. حرف‌های مهم و امیدبخشی زده خواهد شد. از آینده خواهیم گفت؛ آینده‌ای که قابل پیش‌بینی نیست اما ساختنی است.

من و‌ تیم شنبه هم‌پیمان شده‌ایم که یلدای ۹۷ را به تجلی‌گاه امید تبدیل کنیم. برای آنهایی که حالشان خوب نیست، آنهایی که نگرانند، آنهایی که نیاز به امید و افق‌های وسیع‌تر دارند، در یلدا دور هم جمع خواهیم شد تا هم‌پیمان شویم که هرگز تسلیم نخواهیم شد و به شروع فکر خواهیم کرد، فقط شروع. مثل وحید جنگجو. منتظرتان هستیم.

یلدای ۹۷

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.