استارتاپی‌ها، به دیابت حمله کنید!

0

نخستین جشنواره دانشجویی استارتاپی با محوریت مبارزه با دیابت از سوی پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی تهران برگزار می‌شود. این جشنواره در جهت پاسخ به نیازهای بیماران دیابتی سازماندهی شده است که به نوعی رویدادی کارآفرینی و استارتاپی محسوب می‌شود. محوریت این جشنواره طراحی و ساخت دستگاهی برای اعلام و هشدار قند‌خون است که بر اساس نیاز دیابتی بیماران و خانواده‌های آنان در پژوهش‌های انجام شده مشخص شده است.

از گروه‌های دانشجویی در این جشنواره دعوت شده تا در قالب گروه‌های استارتاپی طرح‌های تجاری خود را در زمینه دیابت ارائه دهند. پس از دریافت، طرح‌ها داوری شده و از بین آنها چند طرح وارد پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم می‌شود که حمایت‌های ویژه‌ای از آنان به‌عمل خواهد آمد و در نهایت نیز به سرمایه‌گذارها و صندوق‌های سرمایه‌گذاری معرفی می‌شوند تا بتوانند ایده‌های خود را به محصول و فناوری قابل ارائه به جامعه تبدیل کنند. فراخوان این جشنواره دانشجویی از هفته گذشته با عنوان «استارتاپی‌ها، به دیابت حمله کنید» آغاز شده است و دانشجویان می‌توانند تا ۳۱ فروردین ماه نسبت به ارسال طرح‌های خود اقدام کنند و نهایتا تا ۲۲ اردیبهشت ماه سال آینده، گروه‌های برگزیده معرفی شده و برای ارائه حضوری طرح از آنها دعوت خواهد شد. تمام دانشجویان دانشگاه‌های مستقر در شهر تهران امکان حضور در جشنواره را دارند و دانشجویان در گروه‌های حداکثر سه‌نفره می‌توانند در جشنواره شرکت کنند؛ البته در هر گروه، حداقل یک نفر باید دانشجوی دانشگاه علوم پزشکی تهران باشد و همچنین هر گروه باید یکی از اعضای هیأت علمی دانشگاه را به عنوان منتور معرفی کنند.

گفتنی است دیابت مشکل عمده کشور است و حدود ۱۰ درصد در جامعه شیوع دارد که بار مالی زیادی را به کشور تحمیل می‌کند؛ به همین جهت عنوان «استارتاپی‌ها، به دیابت حمله کنید» برای این جشنواره انتخاب شده است؛ چراکه باید به دیابت به عنوان یک مشکل اساسی کشور حمله کرد و از جنبه‌های مختلف اثر آن را در جامعه کاهش داد. در بررسی‌هایی که انجام شده برخی مادران دارای فرزند مبتلا به دیابت اظهار نگرانی می‌کنند که در صورت افت قند خون فرزند خود در خواب ممکن است مطلع نشوند؛ بنابراین نیاز به سامانه‌هایی است که این نیاز را برطرف کنند، البته در حال حاضر این امکانات وجود دارد ولی به دلیل اینکه وارداتی هستند و هزینه‌های زیادی دارند و ممکن است برای بیماران تهیه و تأمین آنها ممکن نباشد، این نیاز وجود دارد که تکنولوژی‌های درونی ارتقا یافته و یا بومی‌سازی شوند تا با قیمت ارزان‌تر در دسترس بیماران قرار گیرند. از بین ایده‌های ارسالی ۱۰ایده انتخاب می‌شوند و از محققان آنها دعوت می‌شود تا ضمن معرفی طرح خود به صورت حضوری در مرکز شتاب‌دهنده پژوهشگاه علوم و غدد مستقر شوند و ۶ ماه از امکانات پژوهشگاه استفاده کنند و نمونه اولیه طرح خود را طراحی کنند. در مدت ۶ ماه فعالیت، دانشجویان در شتاب‌دهنده فرصت استفاده از آموزش‌های مختلف و امکانات آزمایشگاهی پژوهشگاه را خواهند داشت. گروه‌های علاقه‌مند به شرکت در جشنواره باید فرم طرح کسب‌و‌کار را از سایت مرکز ایده‌پروری و نوآوری پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم به آدرس emri.tums.ac.ir دریافت کرده و فرم تکمیل شده را به آدرس [email protected] ارسال کنند.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.