define آمازون اکو، شاهد پرونده قتل! |هفته‌نامه شنبه
تکنولوژی

آمازون اکو، شاهد پرونده قتل!

دستگاه‌های متصل به اینترنت می‌توانند به پرونده‌های جنایی کمک کنند. در ابتدای گزارش پلیس در بنتون‌ویل، آرکانزاس، یک برگه تایید از آمازون وجود دارد که از این شرکت خواسته داده‌ها را از یک دستگاه Echo در اختیار پلیس قرار دهند تا به تعقیب یک قاتل مظنون کمک شود. جیمز اندرو بیتس، مظنون این پرونده، در نوامبر سال 2015 و پس از اینکه مقامات متوجه شدند که او ویکتور کالینز، قربانی، را خفه و در حوضچه آب گرم خانه فردی به نام بیتس غرق کرده است، محکوم به قتل درجه یک شد.

بیتس به پلیس گفت که کالینز را همراه با دو دوست دیگرش دعوت کرده بود تا بازی فوتبال تماشا کنند و گفت که قصد داشته حدود ساعت یک شب به اتاق خواب خود رفته و بخوابد. در نتیجه قربانی و آقای مک دونالد را در حوضچه تنها گذاشته است.

طبق شهادت بیتس، وقتی چند ساعت بعد از خواب بیدار شد، دید که کالینز در آب است. با این حال، مک دونالد می‌گوید حدود ساعت 12:30 آنها را ترک کرده است و همسر او نیز این را تایید می‌کند.

با توجه به تماس‌های تلفنی ضبط شده، بیتس در طول عصر به یک خانم پیامک ارسال می‌کرده ‌و چندین بار به پدرش، سایر دوستان (اعم از مک دونالد) و یک رستوان زنگ زده است. هیچ‌یک از این تماس‌ها برقرار نشده بود و بیتس به پلیس گفت که این شماره‌‌گیری‌ها تصادفی رخ داده‌اند.

بیتس چندین دستگاه متصل به اینترنت در خانه‌اش داشت اعم از یک ترموستات Nest و سیستم اعلام خطر Honeywell، اما شاهد اصلی می‌تواند Amazon Echo باشد که طبق گفته پلیس می‌توانسته پخش موسیقی را که به طور بی‌سیم در طول شب با استفاده از الکسا منتقل می‌شد، کنترل کند.

با این حال، مشخص نیست که چه مقدار داده را پلیس می‌تواند از این دستگاه استخراج کند با این حال داده‌ها برای حل معمای این پرونده می‌توانند مفید باشند. الکسا همیشه از طریق یک سیستم دارای هفت میکروفون تعبیه شده در دستگاه به شما گوش می‌دهد اما منتظر شما می‌ماند تا به او بگویید «کلمه بیداری» تا دستورات خود را ارسال کنید. مانند درخواست برای اعلام آب و هوا یا اینکه کدام موسیقی پخش شود. این دستگاه همچنین صدای شما را در فضای ابری پخش می‌کند‌ و یک قسمت از یک ثانیه صدای قبل از صحبت شما را نیز در‌بر‌می‌گیرد.

تا‌کنون آمازون از ارائه اطلاعات مربوط به این پرونده خودداری کرده و این شرکت می‌گوید که بدون دریافت یک تقاضای حقوقی و معتبر اطلاعات مشتری خود را افشا نخواهد کرد زیرا این خلاف قوانین حفظ حریم خصوصی کاربران است.

در هر حال پلیس Echo را به عنوان یکی از شواهد از خانه بیتس ضبط کرده است اما این دستگاه که می‌تواند سرنخ مهمی درباره آنچه که آن شب رخ داده ‌باشد، ممکن است دستگاه آب هوشمند خانگی نیز باشد. طبق گزارش‌ها، دادگاه متوجه شده است که در بین ساعات یک تا 3 نیمه شب همان شب در خانه بیتس 140 گالن آب مصرف شده است. اما مسئله مهمی که می‌توان از این پرونده دریافت آن است که این دستگاه‌های اینترنت اشیاء تا چه اندازه می‌توانند از نظر قانونی به نفع یا به ضرر ما انسان‌ها باشند. به نظر می‌رسد که این اولین پرونده در نوع خود است و ما مطمئن هستیم که انواع مختلف دیگری را در آینده مشاهده خواهیم کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در حال تست نسخه ی آزمایشی سایت شنبه مگ هستیم!

اگر با ایراداتی در رابط کاربری سایت مواجه شدید، آن را به ما اطلاع دهید. از همراهی تون سپاس‌ گذاریم.

در حال تست نسخه ی آزمایشی سایت شنبه مگ هستیم!

اگر با ایراداتی در رابط کاربری سایت مواجه شدید، آن را به ما اطلاع دهید. از همراهی تون سپاس‌ گذاریم.