بیمه مرکزی را قتلگاه استارت‌آپ‌ها نكنید

0

انجمن فین‌تک ایران با انتشار بیانیه‌ای، دوباره به موضوع سامانه سوییچ بیمه مرکزی پرداخت و ادعا کرد که رگولاتور بیمه ایران، بدون توجه به توافقات انجام شده در کارگروه ویژه اقتصاد دیجیتال، به طور چراغ خاموش، راه‌اندازی این سامانه را پیگیری می‌کند.

متن بیانیه انجمن فین‌تک به این شرح است:
«انتشار خبر راه اندازی قریب الوقوع سامانه سوییچ بیمه‌مرکزی باعث نگرانی شدید فعالان این عرصه شده است. در سالی که تحت عنوان «دانش بنیان و اشتغال آفرين» نام گذاری شده، اقدام علیه استارت‌آپ‌های دانش بنیان بیمه مغایر با سیاست‌های حاکمیتی و بر خلاف خواست دولت در حمایت از شرکت‌های استارت‌آپی و نوآورانه تلقی می‌شود و نتیجه‌ای جز ناامیدی جوانان فعال و کارآفرینان ارزش‌آفرین این عرصه در پی نخواهد داشت.

طی هفته‌های اخیر شاهد انتشار برخی اخبار و مصاحبه‌های هدایت شده از سوی برخی از زیرمجموعه‌های بیمه مرکزی عليه استارت‌آپ‌های دانش بنیان این عرصه بوده‌ایم که بر خلاف توافقات انجام شده بین نمایندگان شرکت‌های نوآور در این عرصه و مدیران بیمه مرکزی و همچنین کارگروه ویژه اقتصاد دیجیتال بوده است.

در همین راستا چند نکته قابل ذکر است:

با توجه به نتایج جلسات فی مابین مدیران ارشد بیمه مرکزی، معاونت علمی ‌و فناوری ریاست جمهوری و مدیران استارت‌آپ‌های دانش‌بنیان بیمه، قرار شد جلسات بررسی آیین‌نامه فعالیت کارگزاران برخط مرتبا برگزار شده و پیگیری موضوعات در فرآیند‌های تخصصی و کارشناسی انجام شود. اما شاهد آن هستیم که برخی مدیران بیمه مرکزی (از جمله رئیس محترم مرکز فاوای بیمه مرکزی) علی رغم توافقات و تصمیماتی که در کمیته کارگروه گرفته شده، در حال راه اندازی خاموش سوئیچ هستند و به جای بهره‌گیری از نظرات فعالان این عرصه به دنبال فضاسازی رسانه‌ای رفته و در مصاحبه‌های متعدد اتهامات مختلفی را به استارت‌آپ‌های دانش بنیان بیمه وارد کرده و در آن شاهد انتشار چندین بیانیه از سوی برخی نمایندگان صنعت بیمه در مقابله با جریان نوآوری در این صنعت هم هستيم.

به نظر می‌رسد برخی مدیران فعلی بیمه مرکزی سعی بر اجرای فوری و غیر کارشناسی پروژه سوییچ بیمه را داشته و در این راه حتی تاکید کرده‌اند اجباری برای تبعیت از نامه‌های دیگر نهادها از جمله کارگروه ویژه اقتصاد دیجیتال را ندارند. این مدیران در گفت وگوهای رسانه‌ای خود که به نظر می‌رسد سعی بر تخریب استارت‌آپ‌ها را دارند، ابایی از ایرادت همت به جریان نوآوری در این صنعت ندارند و حتی در یک مصاحبه به صراحت گفته‌اند تقریبا صفر تا صد اقدامات استارت‌آپ‌ها غیرقانونی است!

در جلسه کمیسیون راهبردی کارگروه ویژه اقتصاد دیجیتال با حضور جناب آقای دکتر زارع پور، مقرر شد که ورود بیمه مرکزی به عنوان نهاد قانون گذار حوزه بیمه در فرایندهای نرخ گذاری استارت‌آپ‌های دانش بنیان بیمه ضرورت ندارد، شيوه راه اندازی و نظارت سوئیچ بیمه مرکزی و روش نظارت اصلاح و بازبینی شود، همچنین با راه اندازی سوئیچ بیمه مرکزی توسط آمیتیس انحصار ایجاد نشود و عملیات راه‌اندازی آن تا زمان بررسی موضوع در کارگروه ویژه اقتصاد دیجیتال متوقف و نیز به کارگزاران برخط امکان صدور اعطا شود.

شکی نیست استارت‌آپ‌های دانش بنیان بيمه که علاوه بر اشتغال آفرینی، به فراگیر شدن و افزایش دسترسی مردم به خدمات بیمه در سراسر کشور کمک کرده است، در صورت فراهم شدن بسترهای حمایتی و زیرساخت‌های لازم و جلوگیری از مانع تراشی، نوآوری‌های ارزش آفرینی به صنعت بیمه خواهند افزود. اما در صورت اجرای نسنجیده سامانه سوئیچ به شکل فعلی و پر از ایراد آن، عملا فروش آنلاین بیمه متوقف خواهد شد و این باعث نابودی شرکت‌های دانش بنیان این عرصه و بیکاری هزاران نفر در این صنعت خواهد شد. علاوه بر این،یکی از مواردی که مدیران بیمه مرکزی، کارگزاران برخط را به آن متهم کرده‌اند، موضوع رسوب حق بيمه است و گروه‌ها و جریان‌های موازی نیز آن را تخلف می‌نامند، درحالی‌که شيوه تسويه در هر شرکت بیمه با دیگری متفاوت و وابسته به توافق است و تفاوتی بین کارگزاری برخط و غیر از آن وجود ندارد.

یکی از ارزش‌های استارت‌آپ‌های بیمه موضوع شفافیت است، همه کارگزاران و نمایندگان باید در شرایط شفاف، برابر و یکسان مقید به ارائه صورت وضعیت‌های مالی خود باشند اما عجیب است و جای سوال دارد که چرا بیمه مرکزی خود را صرفا ملزم به دریافت گزارش‌های مالی از کارگزاران برخط می‌داند.

در اجرای سامانه سوئیچ نیز ردپای تضاد منافع در آمیتیس و کارکنان بیمه مرکزی به وضوح دیده می‌شود که مصداق بارز مداخله در بازار و تصدی گری در حوزه فروش بیمه است و ترکیب سهامداری این شرکت شبهات زیادی را ایجاد کرده و باعث خدشه‌دار شدن اعتماد به بیمه مرکزی خواهد شد، از همین رو از جنابعالی و همچنین نهادهای نظارتی درخواست می‌شود به طور ویژه این عرصه را مورد دقت نظر قرار دهيد.

شکی وجود ندارد که شرکت آمیتیس که با وجود ده‌ها کارمند و نیروی فنی وغير فني و صرف هزینه گزاف برای تهیه سرور و… تنها کار ویژه و محصول فعالیت آن در چند سال اخير صرفا چند API استعلام بوده، که آن هم توسط شرکت‌های دیگرو سامانه سنهاب توسعه داده شده است، تبدیل به گلوگاه و یک عامل عمده برای ایجاد هر تغيير کوچک و بزرگ و کندی فعالیت در استارت‌آپ‌های دانش بنیان بیمه خواهد شد
در پایان از نهادهای بالادستی خواستاریم به هر نحوی که صلاح می‌دانند، دستور توقف این رویه مخرب را صادر فرمایند تا در سالی که به نام دانش بنیان مزین شده است، شاهد موانع روزافزون برای فعالیت استارت‌آپ‌ها و ایجاد دغدغه در سرمایه گذارانی که به این حوزه ورود پیدا کرده و باعث کمک به صنعت بیمه شده‌اند، نباشيم.»
​​​​

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.