استارتاپ های خارجی انتخاب سردبیر چهره‌های خارجی

استارتاپی با مدیریت 2 زن به بازار بورس رفت

استارتاپی که با مدیریت 2 زن به بازار بورس رفت - هفته‌نامه شنبه

یک روز پنج‌شنبه هدر هاسون و ترینا اسپیر زنگ آغاز کار به شرکتشان را به صدا درآوردند و شرکت فیگز، فروش سهام خود در بازار اوراق بهادار نیویورک را آغاز کرد. این دستاورد فروش مستقیم به مشتری برای شرکت پوشاک پزشکی فیگز بسیار مهم بود. شاید هاسون و اسپیر نخستین بنیانگذاران زنی باشند که شرکتشان سهام خود را در بازار بورس عرضه کرده است.

هاسون 39‌ساله و اسپیر 37‌ساله در سال‌2013  فیگز را تاسیس کردند تا بتوانند سهمی از بازار 12 میلیارد دلاری پوشاک پزشکی آمریکا داشته باشند. این دو مشکلی را بر سر راه مشاهده کرده: مسئولیت خرید روپوش‌های پزشکی به‌تدریج از موسسات به افراد منتقل شد و 85‌درصد کارکنان بخش‌های بهداشت‌ و درمان از پزشکان گرفته تا پرستاران و دندانپزشکان و حتی مددکاران مجبور بودند روپوش پزشکی‌شان را خودشان تهیه کنند. اما این پوشاک همچنان در مراکز فروش لوازم بهداشت و درمان به فروش می‌رسید و برخی از این مراکز از بیمارستان‌ها بسیار فاصله داشت.

فیگز استراتژی فروش مستقیم الکترونیکی را در پیش گرفت و این استراتژی را در خصوص کالاهای پزشکی اعمال کرد و پیراهن را 48 دلار و شلوار را 38 دلار قیمت‌گذاری کرد. حالا این شرکت اعلام کرده ‌که توانسته در سال‌2020 مبلغ 263‌میلیون دلار درآمد داشته باشد هرچند که این مبلغ تنها 2درصد کل بازار است.

این شرکت اعلام کرده استقبال خریداران خیلی خوب بوده و آنها می‌توانند به‌راحتی از طریق فروشگاه‌های آنلاین خریدشان را انجام دهند و 50 درصد مشتریان هم برای خرید دوم به فروشگاه آنلاین بازگشته‌اند.

فیگز در مقرش در سانتامونیکا ‌تصمیم دارد سهام خود را به قیمت 17 دلار و 50 سنت در بازار سهام عرضه کند اما درست قبل از عرضه سهام این قیمت را به 22 دلار افزایش داد. طولی نکشید که سهام فیگز به قیمت 28 دلار خرید و فروش شد که 30 درصد بیشتر قیمت اولیه بود.

جالب اینجا‌ست که حضور هاسون و اسپیر به عنوان 2زن در رأس این استارتاپ موجب شده زنان بیشتری در حوزه بهداشت و درمان برای خرید از آنها پیشقدم شوند. واقعیت این است که در بخش بهداشت و درمان زنان زیادی مشغول به کار هستند‌ و 83‌درصد کسانی که از فیگز خرید می‌کنند را نیز زنان تشکیل می‌دهند. دو‌سوم از مشتریان فیگز سالانه کمتر از 100 هزار دلار درآمد دارند. معنایش این است که این افراد اغلبشان پزشک نیستند و در بخش‌های دیگر بهداشت و درمان مشغول به کارند.

فیگز برای توسعه بیشتر گوشه‌چشمی هم به بازارهای بین‌المللی دارد؛ بازاری که ارزشی برابر 79میلیارد دلار دارد. فیگز حتی در نظر دارد در آینده نزدیک یونیفرم‌های دیگر صنایع نظیر حمل‌و‌نقل و خدمات غذایی را به فروش بگذارد. هاسون می‌گوید: «این روزها دیگر شما به مدارس پوشاک نمی‌فروشید بلکه به دانش‌آموزان می‌فروشید. شما به نهادها نمی‌فروشید بلکه به اشخاص می‌فروشید.»

امسال فیگز یکی از نخستین شرکت‌هایی بود که سهامش را در بازار بورس نیویورک عرضه کرد. در مراسم عرضه سهام، مدیران شرکت از 60 کارمند بخش بهداشت و درمان دعوت کردند تا در کنارشان حضور داشته باشند.

اسپیر می‌گوید امیدوارم این کار ما برای کارآفرینان بخش بهداشت و درمان و کارآفرینان زن، الهام‌بخش باشد تا آنها هم بتوانند کسب‌و‌کار خود را راه بیندازند.

خرید هفته‌نامه شنبه :  شماره 216 هفته‌نامه شنبه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در حال تست نسخه ی آزمایشی سایت شنبه مگ هستیم!

اگر با ایراداتی در رابط کاربری سایت مواجه شدید، آن را به ما اطلاع دهید. از همراهی تون سپاس‌ گذاریم.

در حال تست نسخه ی آزمایشی سایت شنبه مگ هستیم!

اگر با ایراداتی در رابط کاربری سایت مواجه شدید، آن را به ما اطلاع دهید. از همراهی تون سپاس‌ گذاریم.