انتخاب بهترین فضای ابری ایرانی

0

در روزهایی که اطلاعات حکم طلا را دارد، با کوچک‌ترین اشتباه معدن طلای‌تان تبدیل به خاکستر می‌شود. اما سخت‌تر از به‌دست آوردن اطلاعات، نگه‌داری آن‌هاست و نشان می‌دهد انتخاب فضای مناسب برای ذخیره سازی داده‌ها از نان شب هم واجب‌تر است! یکی از بهترین پیشنهادها در این زمینه، استفاده از سیستم ذخیره سازی ابری و به ویژه فضای ابری ایرانی است.

هر کدام از ما روی لپ‌تاپ یا هارد اکسترنال خودمان، داده‌ها و اطلاعات شخصی و کاری زیادی را نگه‌داری می‌کنیم. از عکس و فیلم‌های شخصی گرفته تا اسناد کاری و اطلاعات پروژه‌‌ها، همه و همه برای ما ارزشمند هستند. وقتی که این اطلاعات به هر دلیل از بین بروند، حاضریم حتا هزینه‌های سنگین بپردازیم تا بتوانیم آن‌ها را برگردانیم.

حال تصور کنید یک سازمان یا یک کسب‌وکار چه حجمی از اطلاعات را دارد. این داده‌ها هم می‌تواند مربوط به داخل سازمان و هم می‌تواند شامل اطلاعات مهم و محرمانه کاربران باشد. این‌جاست که اهمیت انتخاب فضای ذخیره سازی پر‌رنگ‌تر می‌شود.

یکی از بهترین گزینه‌ها برای نگه‌داری و ذخیره‌ی‌ اطلاعات، استفاده از فضای ذخیره سازی ابری و به ویژه گزینه‌ی Object Storage است. اگر می‌خواهید هوشمندانه‌ترین تصمیم را بگیرید تا معدن طلای‌تان را از دست ندهید، حالا بهترین زمان است.

آبجکت استوریج (Object Storage) چیست؟

آبجکت استوریج یکی از انواع فضای ابری است که امکانات فوق‌العاده‌ای دارد و ابر آروان هم این سرویس را به عنوان فضای ابری ایرانی ارایه می‌کند. اما بهتر است در ابتدا ببینیم Object Storage چیست و نحوه‌ی کار آن چگونه است.

این فضا که به عنوان فضای ذخیره سازی آبجکت‌محور هم شناخته می‌شود، درواقع داده‌ها را به شکل واحدی مجزا به نام Object ذخیره می‌کند. این آبجکت‌ها در یک فضای ذخیره سازی واحد نگه‌داری می‌شوند و مانند فایل‌هایی نیستند که داخل یک فولدر قرار دارند. در عوض، آبجکت استوریج با ترکیب آبجکت‌ها یک فایل را می‌سازد و همه متادیتاهای مرتبط و یک شناساگر یا تشخیص‌دهنده هویت (Identifier) را به فایل مورد نظر اضافه می‌کند.

اجازه دهید برای اینکه درک بهتری از این تکنولوژی داشته باشید، به یک مثال آشنا اشاره کنیم. احتمالن برای شما هم پیش آمده که بخواهید یک فایل حجیم را از اینترنت دانلود کنید. فرض می‌کنیم حجم این فایل ۵ گیگابایت باشد. اما سایت ارایه‌کننده آن را به ۵ بخش یک گیگابایتی و فشرده‌شده تقسیم می‌کند. بعد از دانلود همه فایل‌ها، وقتی فایل اصلی را اجرا می‌کنید، به شکل خودکار بخش‌های دیگر هم اضافه می‌شود و در نهایت فایل ۵ گیگابایتی در اختیار شما خواهد بود.

در واقع می‌توان گفت که داده‌ها به عنوان یک تکه‌ی واحد از اطلاعات داخل یک پوشه نگه‌داری می‌شود. آبجکت استوریج متادیتای کامل و لازم را به فایل اضافه کرده، ساختار طبقه‌بندی شده به کار رفته در ذخیره سازی فایل را حذف کرده و همه چیز را در یک آدرس تخت (فلت) به نام استخر (Pool) ذخیره سازی قرار می‌دهد.

مقایسه‌ Object Storage با File Storage و Block Storage

آبجکت استوریج تنها سیستمی نیست که شما می‌توانید به عنوان یک سرویس ابری برای ذخیره سازی فایل‌ها استفاده کنید. استراتژی‌های دیگری چون فایل استوریج (File Storage) و بلاک استوریج (Block Storage) هم وجود دارد که در این قسمت به مقایسه این سه گزینه می‌پردازیم.

همان‌طور که گفتیم در آبجکت استوریج هر تکه از داده‌ها به عنوان یک آبجکت ذخیره می‌شود. داده‌ها به جای این‌که به شکل فایل داخل فولدر باشند، در یک مخزن مستقل نگه‌داری می‌شوند و متادیتاهای متناظر و یک تشخیص‌دهنده هویت منحصربه‌فرد به آن اختصاص داده می‌شود تا یک استخر ذخیره سازی ساخته شود.

اما در فایل استوریج، داده‌های شما به عنوان یک تکه اطلاعات واحد در یک پوشه در نظر گرفته می‌شود تا در کنار دیگر داده‌ها، بتوانید فایل مورد نظرتان را سازمان‌دهی کنید. این روش که به عنوان ذخیره سازی سلسله‌مراتبی هم شناخته می‌شود، مانند حالتی است که فایل‌های کاغذی را نگه‌داری می‌کنید. وقتی به هر کدام از اطلاعات نیاز داشته باشید، سیستم کامپیوتری باید آدرس دقیق آن را داشته باشد.

در حالت بلاک استوریج هم یک فایل به بلوک‌های تکی از داده‌ها تقسیم می‌شود و این بلوک‌ها به عنوان تکه‌های مستقل از داده‌ها، ذخیره می‌شوند. هر تکه از داده‌ها یک آدرس متفاوت دارد و در نتیجه نیازی نیست آن‌ها را در ساختار فایل ذخیره کنید.

دلایل انتخاب Object Storage

فضای ابری آروان از نوع Object Storage است و به عنوان یک فضای ابری ایرانی امکانات متعددی را در اختیارتان قرار می‌دهد. این سرویس مزایای فراوانی دارد که اگر حجم زیادی از اطلاعات دارید و نگه‌داری آنها برای‌تان اهمیت دارد، می‌توانید از آن استفاده کنید. در ادامه به مهم‌ترین مزیت‌ها و دلایل انتخاب Object Storage اشاره می‌کنیم:

 • تحلیل بهتر داده‌ها: آبجکت استوریج از متادیتا استفاده می‌کند و به کمک این سطح از طبقه‌بندی برای هر قطعه از داده‌ها، بهترین فرصت برای تحلیل اطلاعات پیش‌روی شماست.
 • مقیاس‌پذیری نامحدود: تا هر زمان که می‌خواهید داده‌هایتان را اضافه کنید، هیچ محدودیتی برای ذخیره سازی وجود ندارد.
 • بازیابی سریع‌تر داده‌ها: با توجه به ساختار سازمان‌دهی آبجکت استوریج و این‌که خبری از فولدربندی پشت سر هم نیست، خیلی سریع‌تر از قبل می‌توانید داده‌هایتان را بازیابی کنید.
 • کاهش هزینه‌ها: یکی از جذاب‌ترین و مهم‌ترین دلایل انتخاب آبجکت استوریج این است که می‌توانید همه‌ی داده‌هایتان را با کم‌ترین هزینه نگه‌داری کنید.
 • بهینه‌سازی منابع: از آنجایی که در آبجکت استوریج، سلسله مراتب در فایل‌بندی اطلاعات وجود ندارد و متادیتاها به شکل کامل قابلیت سفارشی‌سازی دارند، در نتیجه محدودیت‌های آن نسبت به فایل یا بلاک استوریج خیلی کم‌تر است.

چند شرکت مهم ارایه‌دهنده Object Storage کدام است؟

حالا که با جذابیت آبجکت استوریج آشنا شدیم، احتمالن این پرسش برای‌تان به وجود آمده است که کدام شرکت‌ها این سرویس را ارایه می‌کنند. در دنیا، ارایه‌دهندگان زیادی هستند که در زمینه‌ی رایانش ابری و ارایه‌ی سرویس‌های مناسب فضای ابری فعالیت می‌کنند. اما از مهم‌ترین شرکت‌های فعال در حوزه Object Storage می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • Amazon S3
 • Rackspace Cloud Files
 • Azure Blob Storage
 • Google Cloud Storage
 • Alibabacloud

همان‌طور که می‌بینید برندهای سرشناسی در این حوزه فعالیت می‌کنند. اما شاید نگران شده باشید که چه‌طور با وجود تحریم‌ها و محدودیت‌ها از این شرکت‌های بین‌المللی سرویس S3 یا سرویس‌هایی چون آبجکت استوریج بگیرید. خیال‌تان راحت باشد که جای هیچ‌ دغدغه‌ای نیست. ابرآروان بهترین ارایه‌دهنده‌ی سرویس فضای ابری ایرانی و به‌ویژه Object Storage است که خدمات یکپارچه‌ی ابری در اختیارتان قرار می‌دهد.

فضای ذخیره سازی ابری آروان چیست و چه کاربردی دارد؟

فضای ابری یا Cloud Storage سرویسی است که برای ذخیره سازی حجم ‌زیادی از داده‌ها استفاده می‌شود، بدون این‌که به تجهیزات فیزیکی مانند دیسک و سرور، نیازی داشته باشید. با توجه به ظرفیت بالای منابع ذخیره سازی ابری آروان، این محصول برای مواردی مانند Big Data و بک‌آپ‌‌گیری کاربرد دارد. امنیت و پایداری شما در این سرویس در بالاترین حد ممکن قرار دارد و از هر جایی که بخواهید به اطلاعات‌تان دسترسی دارید.

امکانات فضای ذخیره سازی ابر آروان چیست؟

از میان امکانات این فضای ابری ایرانی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • دسترس‌پذیری: با توجه به سازگاری API ابر آروان با پروتکل S3، استفاده از فضای ابری ایرانی آروان برای شما به‌راحتی امکان‌پذیر است
 • API محصول: با استفاده از API فضای ذخیره سازی ابری آروان، می‌توانید تمام اطلاعات خود را به شیوه‌ی مورد نظرتان مدیریت کنید و به جز داشبورد از طریق API هم به داده‌هایتان دسترسی داشته باشید.
 • Redundancy: ذخیره سازی اطلاعات شما در ۳ نقطه‌ی متفاوت جغرافیایی انجام می‌شود تا ریسک از دست رفتن آن‌ها به صفر برسد.
 • فضای نامحدود ابری: زیرساخت فضای ابری آروان همواره در حال توسعه است. با استفاده از این محصول هیچ‌گاه با کمبود فضای ذخیره سازی مواجه نخواهید شد.
 • مقیاس‌پذیری: با فضای ذخیره سازی ابری‌ آروان، می‌توان منابع ذخیره سازی ابری را به‌شکل آنی افزایش یا کاهش داد.

فضای ابری آروان چه مزیت‌هایی دارد؟

با استفاده از فضای ابری ایرانی که ابر آروان ارایه می‌دهد، بدون نیاز به صرف هزینه برای تجهیزات زیرساختی می‌توانید فایل‌های مختلف با حجم‌‌های متفاوت را مدیریت کنید. خیالتان راحت باشد که محدودیتی در اندازه‌ و حجم اطلاعات برای ذخیره سازی وجود ندارد. هم‌چنین، به دلیل یکپارچه بودن فضای ابری با سایر محصولات ابری آروان به خصوص رایانش ابری شما می‌توانید محصول خود را بدون دغدغه بر بستر ابری آروان راه‌اندازی کنید و از اطلاعات سرور ابری خود روی این فضای ابری ایرانی بکاپ بگیرید.

چه کسب‌وکارهایی می‌توانند از فضای ابری ایرانی آروان استفاده می‌کنند؟

حتمن که به این‌جای مطلب رسیده‌اید، به این فکر می‌کنید که کدام کسب‌وکارها می‌توانند از فضای ابری یا Object Storage آروان استفاده کنند؟

 • سرویس‌های ویدیویی: صاحبان کسب‌وکارهایی چون آپارات، برای نگه‌داری و به اشتراک‌گذاری فایل‌های ویدیویی.
 • بایگانی اسناد: ادارات و سازمان‌های بزرگ مانند سازمان ثبت اسناد، برای آرشیو اطلاعات مهم و اطمینان از امنیت و صحت آن.
 • شرکت‌های تحلیل داده: سازمان‌هایی با بیگ دیتا و متادیتاهایی که نیازمند تحلیل روی بستری با مقیاس بالا و بدون محدودیت باشد.
 • نگه‌داری اطلاعات کاربران برنامه‌های کاربردی: اپلیکیشن‌های کاربردی تحت وب و موبایل مانند اسنپ برای ذخیره سازی داده‌های کاربران.
 • سرویس‌های تولید محتوا: کسب‌وکارهایی چون خبرگزار‌ی‌ها که دارای محتوای زیادی هستند و نیاز به آرشیو بلند مدت اطلاعات دارند.
 • مراکز درمانی و بیمارستانی: مجموعه‌هایی که برای نگهداری اطلاعات مراجعه‌کنندگان و بیماران در زمان‌های متفاوت و طولانی، نیاز به آرشیو دارند.
 • اپلیکیشن‌های ذخیره سازی داده: سرویس‌هایی از قبیل دراپ باکس یا نمونه ایرانی ابرتو که فضای ذخیره سازی را به کاربران ارایه می‌کنند.

قیمت و پلن‌های فضای ذخیره سازی ابری ابرآروان

ابر آروان به عنوان بزرگ‌ترین و دردسترس‌ترین ارایه‌دهنده‌ی فضای ابری ایرانی که سرویس Object Storage را هم در اختیار سازمان‌ها و کسب‌وکارها قرار می‌دهد در جهت قیمت‌گذاری اقتصادی و عادلانه محصولات خود و کمک به استارت آپ‌های نوپا پلن‌های متنوع و به‌صرفه‌ای برای محصول فضای ابری خود طراحی کرده است. پلن پایه‌ی این محصول رایگان و مناسب نیازهای شخصی یا کسب‌وکارهای نوپاست. استارت آپ‌های در حال رشد هم می‌توانند پلن رشد این محصول را با حدود ۷۰ درصد تخفیف دریافت کنند. حتا کسب‌وکارهای حرفه‌ای هم می‌توانند از این فضای ابری از نوع آبجکت استوریج با ۶۰ درصد تخفیف بهره‌مند شوند.

اگر می‌خواهید از امکانات متنوع سرویس فضای ابری ابر آروان استفاده کنید و قیمت و پلن‌های این فضای ابری ایرانی را ببینید و سرویس مورد نظرتان را بخرید، همین حالا وارد سایت ابر آروان شوید.

 

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.