انتخاب سردبیر تکنولوژی

افزایش تمرکز با درختکاری

با شروع قرنطینه و همه‌گیری کرونا، ارتباطات اجتماعی همه ما بیشتر به دنیای مجازی و تلفن‌های هوشمندمان وابسته شد؛ در این شرایط عضو شدن در شبکه‌های اجتماعی متعدد و ارتباط‌گرفتن از طریق پیام‌رسان‌ها به موضوعی ضروری برای بیشتر ما تبدیل شد. از طرف دیگر کسب‌و‌کارهای مختلف هم برای اثربخشی بهتر عملکرد خود به این فضاها روی آوردند.  در چنین دورانی که هم زندگی اجتماعی، هم زندگی حرفه‌ای و هم نیازهای روحی ما را بیش از پیش به سمت تلفن‌هایمان سوق می‌دهد، یک مشکل بزرگ وجود دارد.

در گذشته بیشتر زمانی را که برای گپ‌زدن با یک دوست نزدیک صرف می‌کردیم به یک مکالمه رو‌در‌رو منتهی می‌شد و اوقاتی  که دیگران وقت داشتند تا با ما صحبت کنند یا از ما کمک بخواهند مختص به زمان حضور فیزیکی ما بود.

حتی در محل کار هم زمانی که به سختی مشغول به کار بودیم می‌توانستیم از تلفن‌های همراه خود فاصله بگیریم؛ چیزی که در شرایط دورکاری ناممکن است. اتفاق ناخوشایندی که این روزها می‌تواند کار و تمرکز‌کردن را برای هریک از ما سخت کند این است که در هر ساعتی از شبانه‌روز ممکن است مخاطب گفت‌وگوهای دوستانه یا کاری و ضروری یا روزمره قرار بگیریم.

در این شرایط خیلی سخت است که ‌روی کار خود متمرکز بمانیم و به نوتیفیکیشن‌های بی‌امان شبکه‌های اجتماعی مختلف بی‌تفاوت باشیم. در این حالت است که اپلیکیشن Forest به کمک شما می‌آید. این اپلیکیشن با استفاده از تکنیک gamification تمرکز را برای شما به کاری جذاب‌تر تبدیل می‌کند و شما را تشویق می‌کند برای ساعت‌های بیشتر تمرکز ‌روی کارتان، خود را به چالش بکشید.

نحوه کار این اپلیکیشن به این صورت است که با ورود به آن و ایجاد تنظیمات لازم، مشخص می‌کنید که مشغول تمرکز ‌روی چه کاری هستید. برای پاسخ به این سوال پاسخ‌های متعددی در اپلیکیشن موجود است مانند کار، درس، ورزش، روابط اجتماعی و مواردی از این دست. پس از انتخاب این موضوع می‌توانید نوع درخت مورد علاقه خود را هم انتخاب کنید. سپس دو گزینه پیش روی شما قرار می‌گیرد؛ حالت تایمر و حالت استوپ واچ.

در حالت اول می‌توانید زمانی را برای متمرکز ماندن ‌روی کار خود مشخص کنید و این اپلیکیشن شروع به شمارش معکوس این زمان می‌کند. همزمان شما روند رشد گیاهی را که مشخص کرده‌اید ‌روی صفحه می‌بینید. اگر ‌روی کارتان متمرکز بمانید، این گیاه رشد می‌کند و اگر در این میان به اپلیکیشن‌های دیگر سر بزنید، از اپ خارج شوید یا خودتان عنوان کنید که تمرکز خود را از دست داده‌اید، گیاه خشک می‌شود.

در حالت استوپ واچ هم به همین ترتیب گیاه رشد می‌کند و هر 10دقیقه یک درخت خواهید داشت و در هر زمانی که روند را متوقف کنید، رشد گیاه متوقف می‌شود. این اپلیکیشن در زمانی که میان کارتان به اپلیکیشن‌های مختلف می‌روید با فرستادن نوتیفیکیشن شما را دعوت به بازگشت به اپ و ادامه روند می‌کند  و دستاوردتان را به شما یادآوری می‌کند.

در پایان می‌توانید جنگلی را که از متمرکز بودن خود ‌طی هفته یا ماه‌ها ساخته‌اید، ببینید و بدانید هر درخت مربوط به چه فعالیتی است. این اپلیکیشن امکان پخش صداهای آرامش‌بخش را هم برای کاربران خود دارد که به متمرکز ماندن آنها کمک می‌کند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در حال تست نسخه ی آزمایشی سایت شنبه مگ هستیم!

اگر با ایراداتی در رابط کاربری سایت مواجه شدید، آن را به ما اطلاع دهید. از همراهی تون سپاس‌ گذاریم.

در حال تست نسخه ی آزمایشی سایت شنبه مگ هستیم!

اگر با ایراداتی در رابط کاربری سایت مواجه شدید، آن را به ما اطلاع دهید. از همراهی تون سپاس‌ گذاریم.