سلام بر روز اولی‌ها!

سرمقاله 211 هفته نامه شنبه به قلم اکبر هاشمی

0

امروز برای ما روز بزرگی است چرا که شنبه برای اولین بار منتشر می‌شود. اگرچه این هفتمین نوروزی است که شنبه به خود می‌بیند اما به گفته جف بزوس هر روز باید اولین روز شروع کار ما باشد.

به نیکی آگاهید و این حرف را بسیار شنیده‌اید که می‌گویند “شروع هرکاری سخت است” وقتی با این تفکر پا به محیط کارمان می‌گذاریم که امروز روز اول است به این معناست که ما پذیرفته‌ایم که هر روز چالش‌های جدیدی را به جان بخریم. “شروع هرکاری سخت است” می‌شود چالش هر روز ما.

روزهای اول راه‌اندازی هر بیزنسی پر است از شور و نشاط، ایده‌های جدید خلاقانه، همکاری‌های صادقانه تیمی همراه با گذشت و محبت بسیار. دلسوزی، کار زیاد، تلاش شبانه‌روزی بنیانگذاران و تیم برای ارائه سریع محصولی خلاقانه، بدیع و بی‌نقص.

اما به مرور که محصول آماده شد و مورد استقبال مخاطبین قرار گرفت به اصلاح چرخ‌ها روی غلطک می‌افتد و همه خیالشان راحت می‌شود و شرکت هر روز به صورت روتین کارها را پشت سر می‌گذارد دیگر نه از آن شور و شوق روزهای اول خبری هست و نه از شب بیداری و کد زدن، بسته‌بندی و … گذشت، تلاش و ایده‌پردازی…

این‌ها نشان می‌دهد که روز دوم در این کسب و کار شروع شده است که جف از آن به عنوان یک هشدار و زنگ خطر برای یک بیزنس نام می‌برد.

اگرچه در فرهنگ ایرانی ثبات در بیزنس به معنای پایداری و آرامش یک کسب و کار است اما در جهان اینترنت که به گفته بنیاگذار آمازون در روز اول اینترنت به سر می‌بریم، شروع نشانه‌های روز دوم یعنی قرار گرفتن در آستانه شکستی بزرگ.

بر اساس تجربه اگرچه نیروهای کارآمد و با انگیزه نقش اساسی در روز اولی ماندن یک شرکت دارند اما در نهایت تنها کسی که کسب و کار را در روز اول نگه می‌دارد یا آن را به سمت روز دوم سوق می‌دهد بنیانگذار و مدیرعامل شرکت است.

سرمقاله 210 هفته‌نامه شنبه: پیش به سوی سید خندان

اگر حس می‌کنید آرامش شرکت را دوست دارید و به قول معروف سری که درد نمی‌کند را چرا باید دستمال ببندیم یا بهتر است در خودتان تغییری ایجاد کنید و با توجه به مهارت و دانش خوبی که دارید با کمک تیم چالش‌های جدیدی را به وجود بیاورید یا اینکه از صندلی‌تان برخیزید و مدیریت را به جوانانی بسپارید که عاشق به طلب کشیدن چالش‌ها هستند آنها می‌توانند هر روز شرکت را پویا و سرزنده و روز اولی مدیریت کنند.

حرف آخر:

چه مدیر باشید چه نیروی موثر یک شرکت اگر برای روز اولی بودن ترس یا اضطراب دارید نشان‌دهنده پایین بودن توانمندی‌های شماست. با افزایش توانمندی‌ها ترس‌ها و اضطراب‌ها رنگ خواهند باخت.

اگر در محیط کار دچار یکنواختی و کسالت یا آرامش بسیار هستید و اتفاق جدیدی روی نمی‌دهد چالش‌های پیش رو شما با توجه به توانایی‌های شما کوچک هستند برای حس خوب زندگی چالش‌های جدیدی را بوجود آورید. روز اولی‌ها سرحالند و قبراق روز دومی‌ها خموده‌اند و به دنبال چرت در آب باریه زوال.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.