فایربیس آنالیتیک یا گوگل آنالیتیک

کدامیک برای اپلیکیشن موبایلی شما بهتر است؟

0

فایربیس(Firebase) چیست؟

قبل از اینکه وارد مبحث آنالیتیک شویم، بهتر از کمی در مورد فایربیس صحبت کنیم. فایربیس (Firebase) یک ابزار برای ساخت اپلیکیشن موبایل است که به کسب‌وکارها کمک می‌کند که اپلیکیشن ایده آل خود را طراحی کنند. فایربیس بر روی زیر ساخت گوگل بنا شده است که این به این معنی است به صورت اتوماتیک براساس استانداردهای گوگل اسکیل می شود. به عبارت بهتر فایربیس بر روی پلتفرم گوگل عملکرد خوبی دارد.

در فایربیس شما می‌توانید دیتابیس‌ها، گزارشات، پیام ها و آنالیزها را مشاهده کنید. این قابلیت به شما کمک می‌کند در صورت بروز مشکلی بتوانید به سرعت آن را برطرف کنید. تمام این کارها برروی یک پلت فرم انجام می‌شود. این پلت فرم به شما این امکان را می‌دهد که داده ها و بینش خود را با دیگران به اشتراک بگذارید. فایربیس همچنین با سیستم عامل‌های IOS و اندروید کاملا سازگار است.

گوگل آنالیتیک برای فایربیس(Firebase) چیست؟

گوگل آنالیتیک برای فایربیس بخشی از فایربیس (Firebase) است که به شما کمک می‌کند تا اپلیکیشن خود را به خوبی مانیتور کنید. این یک راه حل رایگان است که به شما امکان می دهد تا اپلیکیشن خود را ارزیابی کنید و بینش درستی از عملکرد و رفتار کاربران در اپلیکیشن خود داشته باشید.

وقتی شما از گوگل آنالیتیک برای فایربیس استفاده می‌کنید، این امکان برای شما فراهم است که ایونت‌های مختلفی را تعریف و مانیتور کنید. ایونت‌ها در واقع اکشن‌هایی هستند که شما از کابران اپلیکیشن خود می‌خواهید انجام دهند. از زمانی که شما ایونت‌ها را تعریف می‌کنید بلافاصله می‌توانید مانیتور کنید که کابران چه عملکردی را از خود در اپلیکیشن نشان می‌دهند. به این روش شما می‌توانید رفتار کاربران را مانیتور کنید و براساس نیاز کاربران اپلیکیشن خود را توسعه دهید.

گوگل آنالیتیک چیست؟

گوگل آنالیتیک یک سرویس مانیتورینک آنالیتیک است که به شما این امکان را می دهد که کمپین‌های مختلف را بر روی سایت خود مانیتور کنید و عملکرد هر کدام را مشاهده کنید. این کمپین‌ها می توانند شامل مواردی همچون بهینه‌سازی موتور های جستجو (SEO) ، تبلیغات کلیکی (PPC) و بازاریابی محتوا (content marketing) شود.

زمانی که شما از گوگل آنالیتیک استفاده می‌کنید، می توانید با مانیتور کردن داده های مختلف درک بهتری از تجربه استفاده مشتریان از خدمات و محصولات وب سایت خود داشته باشید. این موضوع به شما کمک می‌کند که رفتار خریداران بهتر آنالیز کنید و کمپین خود را براساس نیاز آنها و تشویق بیشتر به خرید بهبود دهید. زمانی که شما از رفتار خریداران آگاهی دارید می توانید در اپلیکیشن یا وب سایت خود تغییر ایجاد کنید و آن را براساس رفتار خرید مشتریان شخصی سازی کنید.

به عبارت بهتر گوگل آنالیتیک به شما کمک می‌کند که مخاطبان خود را آنالیز کنید و کمپین های بهتری را طراحی کنید.

کدام یک بهتر است: فایربیس آنالیتیک یا گوگل آنالیتیک؟

حالا که در مورد هر دو برنامه اطلاعاتی بدست آورده‌اید می توانید تشخیص دهید کدام یک برای کسب‌وکار شما مناسب تر است. در ادامه چند مورد را که بهتر است قبل از انتخاب در نظر بگیرید ذکر شده است.

  1. هدف

زمانی که می خواهید دریابید که کدام برنامه برای کسب‌وکار شما بهتر است، لازم است که هدف هر کدام از این ابزارها را در نظر بگیرید. فایربیس یک برنامه توسعه موبایل است. اگر تمرکز شما بر روی مانیتورینگ اپلیکیشن‌تان است، فایربیس ابزاری است که بر روی آنالیز و مانیتورینگ رفتار کاربران بر روی اپلیکیشن متمرکز است. از طرف دیگر گوگل آنالیتیک یک پلتفرم آنالیتیک ویژه است که علاوه بر اینکه برای اپلیکیشن های موبایل هم کار می کند، ولی بیشتر برای مانیتورینگ وب سایت توسعه داده شده است.

بر همین اساس زمانی که می خواهید انتخاب کنید کدام ابزار برای شما بهتر کار می کند، هدف هر کدام از ابزارها می تواند شما را به انتخاب درست براساس نیازتان برای کسب وکار هدایت کند.

  1. محدودیت ها

وجه دیگر با اهمیت در انتخاب بین این دو ابزار در نظر گرفتن محدودیت های هر کدام از ابزارهاست. زمانی که می خواهید از یکی از ابزارهای فایربیس آنالیتیک و گوگل آنالیتیک استفاده کنید، مهم است بدانید تا چه میزان می توانید از این ابزارها بدون درخواست هزینه اضافه استفاده کنید.

در فایربیس (Firebase) هیچ محدودیتی برای تعریف تعداد ایونت های مورد نیاز وجود ندارد. این به این معنی است که شما می توانید اکشن های متعددی را مانیتور کنید و تعداد نامحدودی ایونت که نیاز دارید تعریف کنید. تنها محدودیت فایربیس در تعداد نام های ایونت هاست. به عبارت بهتر شما تنها می توانید ۵۰۰ نام متنوع به عنوان نام برای ایونت ها تعریف کنید. و به غیر از این محدودیتی برای استفاده از سرویس فایربیس آنالیتیک وجود ندارد.

اما در گوگل آنالیتیک شما برای استفاده خدمات مشابه باید هزینه اضافه تری بپردازید. به این معنی که گوگل آنالیتیک محدودیت تعریف تعداد ایونت دارد و از یک حدی بیشتر لازم است که مبلغ اضافه تری را بپردازید.

  1. گزارش دهی

زمانی که شما داده های باارزشی را جمع آوری می کنید، این مهم است که گزارشات شما شامل اطلاعات حیاتی و مهمی باشد که به شما کمک کند تا کمپین خود را بهتر شکل دهید. فایربیس آنالیتیک و گوگل آنالیتیک هر کدام سیستم گزارش دهی مختلفی را نسبت به یکدیگر دارند.

سیستم گزارش دهی Firebase براساس مدل داده های ایونت هاست. به این معنی که فایربیس بر روی آنالیز افرادی که ایونت ها را کامل می کنند تمرکز می کند و بیشتر داده ها به فعالیت های کاربران بستگی دارد. در فایربیس می توان برای هر ایونت نهایت ۵۰ پارامتر تعریف کرد و عمکلرد آن را مانیتور نمود.

گزارش های فایربیس شامل موارد متعددی می شود اینکه کاربران چه زمانی برای اولین بار اپلیکیشن شما را باز می کنند، چه زمانی وارد بخش های مختلف می شوند، چه زمانی اپلیکیشن را ترک می کنند و یا اینکه نوتیفیکشن هایی را که شما ارسال کرده اید باز می کنند یانه. این به شما امکان می دهد که جنبه های مهم عملکرد اپلیکیشن خود را همواره مانیتور کنید.

از طرف دیگر سیستم گزارش دهی گوگل آنالیتیک بخش محور است و بر روی این موضوع تمرکز دارد که کاربران در طی مدتی که در بخش های مختلف سایت یا اپلیکیشن هستند چه کارهایی انجام می دهند. در نهایت اطلاعات بخش های مختلف در یک جا جمع آوری و گزارش می شود.

در گوگل آنالیتیک بر خلاف فایربیس آنالیتیک تنها می توان ۲۰ ایونت با نسخه رایگان طراحی کرد و این به این معنی است که براساس ایونت هایی که طراحی می کنید تنها می توانید ۲۰ اکشن مختلف را بر روی اپلیکیشن خود مانیتور کنید. اگر به تعریف پارامترهای بیشتری در کمپین خود نیاز داشته باشید باید اکانت خود را به نسخه حرفه ای ارتقا دهید که این نسخه به شما امکان تعریف ۲۰۰ ایونت را می دهد.

گزارش دهی یکی از موارد مهمی است که باید در زمان انتخاب اپبین این دو ابزار در نظر بگیرید و براساس اینکه چه چیزی احتیاج دارید بین دو ابزار گوگل آنالیتیک و فایربیس انتخاب کنید تا بتوانید بهتر مواردی که می خواهید آنالیز کنید مانیتور کنید.

در نهایت چطور مطمئن شوید که کدام ابزار برای شما مناسب تر است؟

به طور کلی اگر تمرکز اصلی شما بر روی توسعه اپلیکیشن برای کسب و کارتان است بهتر است از Firebase استفاده کنید که امکانات بهتری برای کسب‌وکارهای اپلیکیشن محور در اختیار می‌گذارد.

ولی اگر کسب‌وکار شما فقط وب سایت دارد، بهترین انتخاب برای شما گوگل آنالیتیک است که به شما امکان می‌دهد که صفحات مختلف وب سایت را مانیتور کنید و کمپین‌های بهتری را طراحی کنید.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.