قبل از آنکه دیر شود!

سرمقاله 246 هفته نامه شنبه به قلم اکبر هاشمی

1

اگر تست تمرکز انجام داده باشید وقتی روی نقطه قرمز مرکزی تمرکز کنید، چهار نقطه زرد در حاشیه محو می‌شوند. به محض اینکه تمرکزتان به‌هم بخورد نقطه‌های زرد دوباره پیدا می‌شوند.

این تصویر را تعمیم بدهید به کسب‌وکارتان، زمانی موفق هستید که بر روی یک کسب‌وکار تمرکز کنید اما وقتی درگیر حاشیه‌های مسموم درون سازمانی و برون‌سازمانی می‌شوید، وقتی فراموش می‌کنید توییت‌ زدن و حضور در شبکه‌های اجتماعی و فعالیت‌های صنفی حاشیه کسب‌وکار شماست. وقتی یادتان می‌رود که برای کار و‌ موفقیت باید با آدم‌های پیرامون‌تان ارتباط بگیرید نه آنکه وارد روابط عاطفی و پرحاشیه شوید.

هر پیشنهاد جذابی شما را وسوسه می‌کند و با یک دست ده تا هندوانه برمی‌دارید و نه گفتن می‌شود سخت‌ترین کار دنیا و راحت می‌گویید «آره ما انجام می‌دیم» «چه باحال این کارم اضافه می‌کنیم» و… نقطه‌های زرد آنقدر زیاد می‌شوند که هدف اصلی فراموش می‌شود.  

برای امتحان، شیر آب را تنظیم کنید که قطره قطره آب چکانده شود چند ماه بعد وقتی سر بزنید قطره آب سقف را شکافته است.

برای موفقیت در کسب‌وکار روی یک کار، یک هدف و یک نقطه مرکزی تمرکز کنید؛ تمرکزی ممتد تا دایره‌های زردرنگ که چشم‌نواز و وسوسه‌کننده و پوچ هستند، محو شوند.

اصل تمرکز در کنار تلاش مستمر، راز موفقیت بسیاری در زندگی و‌ کسب‌و‌کار است. وقتی روی یک نقطه تمرکز کنید، دایره‌های زردرنگ حاشیه‌ای محو می‌شوند. یکی از این دایره‌ها خانواده‌تان است، دایره دیگری پدر و مادر و عزیزترین آدم‌های زندگی‌تان که به مرور احساس می‌کنند برای شما فقط یک چیز مهم است: کار یا هدفی که دنبال می‌کنید. باید در تمرکز مراقب باشید خانواده و مهمترین‌های آدم‌های زندگی‌تان را از حاشیه به متن و‌ به نزدیکی کانون مرکزی منتقل کنید تا فراموش‌شان نکنید، تا محو نشوند.

کار بسیار سختی است اما یادمان باشد بزرگ‌ترین موفقیت‌ها بدون خانواده و آدم‌های مهم زندگی‌مان، ارزش لذت‌بخشی ندارند؛ موفقیت هست اما دلچسب نیست.

حرف آخر: عزم جدی در حذف حاشیه‌های زندگی، کسب‌و‌کار و تمرکز بر روی هدف اصلی؛ در کنار حفظ اعتدال و انتقال خانواده و آدم‌های مهم به کانون اصلی یکی از چالش‌های زندگی کارآفرینانه است که باید برای تحقق آن بیندیشیم و تمرین کنیم قبل از آنکه دیر شود.

۱ دیدگاه
  1. جواد می‌گوید

    مثل همیشه عالی بود

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.