اخبار استارتاپی انتخاب سردبیر

مشکل بزرگ Airbnb در آستانه عرضه عمومی سهام

نفرت از Airbnb هم برای این شرکت چالش‌برانگیز شده و هم برای جامعه مضر است

مشکل بزرگ Airbnb در آستانه عرضه عمومی سهام

در دنیای تجارت دیجیتال چیزهایی وجود دارند که اجتناب‌ناپذیر هستند. یکی از این چیزها این است که شرکت‌های خدماتی واسطی مثل Uber و Doordash مورد نفرت کسانی هستند که از آنها خدمات می‌گیرند.

اما Airbnb مشکلی متفاوت دارد. مشکل این است که حتی کسانی که هرگز از Airbnb استفاده نکرده‌اند هم از آن متنفر می‌شوند؛ چراکه برخی از کسانی که از خدمات این شرکت استفاده می‌کنند و خانه اجاره می‌کنند، مهمانی‌های پر سر و صدا می‌گیرند و آرامش محله‌ها را بر هم می‌زنند.

برخی از شهرهای آرام و ساکت نیز به واسطه خدمات این شرکت آخر هفته‌ها مملو از توریست می‌شود. این نفرت هم برای Airbnb که اخیرا اعلام کرده قرار است سهامش را عرضه عمومی کند به یک چالش تبدیل شده و هم اینکه اثرات بدی برای آینده جامعه به دنبال دارد.

یکی از ابداعات بزرگ اینترنت این است که تقریبا هر کسی که چیزی را برای فروش و اجاره داشته باشد، می‌تواند مشتری‌های بسیار زیادی را در اینترنت پیدا کند. شرکت‌ها در اینترنت به صورت یک واسطه عمل می‌کنند و افراد و شرکت‌ها را به خریداران وصل می‌کنند و در این میان کمیسیونی بین 15 تا 30‌درصد دریافت می‌کنند.

این شرکت‌های واسط عصر اینترنت را تعریف می‌کنند‌ و در نتیجه تعارض منافع زمانی به وجود می‌آید که رانندگان اوبر، توسعه‌دهندگان اپلیکیشن، کسانی که در آمازون خرید و فروش می‌کنند و دیگران که وابسته به این شرکت‌های واسط هستند، آرام آرام از آنها متنفر می‌شوند. آنها می‌گویند این شرکت‌های واسط حق کمیسیون زیادی می‌گیرند، قوانین غیرمنصفانه‌ای دارند یا می‌گویند زحمتش را آنها می‌کشند اما پول بی‌دردسر را این شرکت‌های واسط به جیب می‌زنند.

شرکت ایر بی ان بی

Airbnb هم یک واسطه دیجیتال است اما نفرتی که از این شرکت وجود دارد تا حدود زیادی متفاوت است. البته مالکان و مستاجر‌ها نیز گلایه‌های مشابهی از این شرکت دارند. شاید این شرکت بتواند چنین گلایه‌هایی را به نوعی رفع کند و اندکی از حس نفرت این دو گروه بکاهد اما نوعی متفاوت از نفرت نیز وجود دارد که نه‌تنها برای بازار کار این شرکت خوب نیست، بلکه شرکت برای از میان برداشتن آن نیز کار بسیار سختی پیش رو دارد.

بزرگ‌ترین مشکل Airbnb لزوما نفرت کسانی که از آن خدمات می‌گیرند نیست، اما کینه و نفرتی است که از سوی کسانی دریافت می‌کند که هرگز از آن خدمات نگرفته‌اند. این دیگر خیلی غیرمعمول است. اگر رستوران‌ها از پرداخت پول زیاد به سرویس توزیع و تحویلی که Doordash ارائه می‌کند نفرت داشته باشند و یا کسانی از اینکه یک پرستار بچه نامناسب از سوی care.com به آنها معرفی شده، از این شرکت کینه به دل گرفته باشند، لزوما این کینه و نفرت به افراد خارج از این دایره سرایت نخواهد کرد. اگر برخی استثناها را کنار بگذاریم، در خصوص دو مثالی که مطرح شد، کینه و نفرت از این شرکت‌هاي واسطه صرفا محدود به کسانی می‌شود که از طریق این دو شرکت خرید و فروش کالا و خدمات کرده‌اند.

اما اگر در یکی از خانه‌هایی که از طریق Airbnb اجاره شده پارتی پر سر و صدایی راه بیفتد و یا در یکی از همین خانه‌‌ها تیراندازی صورت بگیرد، کل یک محله ممکن است از Airbnb کینه به دل بگیرند. بنابراین اگر محله‌ای و یا شهری به این باور برسند که خانه‌های اجاره‌ای Airbnb ممکن است موجب افزایش بیش از حد توریست و یا بالارفتن قیمت خانه‌های مسکونی شوند، این شرکت دچار مشکل خواهد شد. در برخی موارد Airbnb حتی می‌تواند یک نگرانی به دیگر نگرانی‌هاي یک محله بیفزاید.

مدیران Airbnb از این مشکل آگاهند و این شرکت اعلام کرده توجه بیشتری به شهرها و قوانین‌ آنها که مانع بدتر‌شدن شرایط محله‌ها می‌شود، خواهد کرد. Airbnb در سند مالی که برای عرضه عمومی سهام خود منتشر کرده، چند صفحه را به توضیحاتی درباره چند شهر که محدودیت‌هایی بر شرکت اعمال کرده‌اند، اختصاص داده و اعلام کرده مسئولیت بیشتری درباره به اشتراک گذاشتن خانه‌های مسکونی و ایجاد فضای سالم توریسم در این شهرها خواهد پذیرفت.

مشکل اما این است که درحالی‌که تجارت‌های واسط می‌توانند نفرت و کینه کسانی که از خدماتشان استفاده می‌کنند را تا حدود زیادی کنترل کنند، Airbnb به آسانی قادر به این کار نیست، چراکه این کینه و نفرت از Airbnb از سوی کسانی است که اساسا از خدماتش استفاده نمی‌کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در حال تست نسخه ی آزمایشی سایت شنبه مگ هستیم!

اگر با ایراداتی در رابط کاربری سایت مواجه شدید، آن را به ما اطلاع دهید. از همراهی تون سپاس‌ گذاریم.

در حال تست نسخه ی آزمایشی سایت شنبه مگ هستیم!

اگر با ایراداتی در رابط کاربری سایت مواجه شدید، آن را به ما اطلاع دهید. از همراهی تون سپاس‌ گذاریم.