هفت IPO(عرضه اولیه سهام) بزرگ سال ۲۰۲۰

سرآمدان بازار بورس در سال 2020 چه کسانی هستند؟

0

عرضه اولیه عمومی سهام فقط برای کمپانی‌های تازه‌تأسیس نیست، بلکه ممکن است شرکتی با سابقه فعالیت طولانی‌تر نیز وارد چرخه بورس شده و اجازه خرید و فروش سهام خود را در بازار بورس به دست آورد‌.

آن چیزی که در تقویم IPO سال ۲۰۱۹ دیده می‌‌شود، نشان‌دهنده استارتاپ‌هایی است که رشد سریعی داشته و ارزش هر یک از آنها بالغ بر یک میلیارد دلار بوده است، اما اینکه آیا IPO های سال ۲۰۲۰ نیز می‌توانند همان چشم‌انداز سال گذشته را منعکس کرده و چنین رشدی داشته باشند یا خیر، سؤالی است که در حال حاضر نمی‌توان برای آن پاسخی داشت. در ادامه ۷ مورد از شرکت‌هایی که انتظار می‌رود در صدر لیست عرضه سهام عمومی در سال‌۲۰۲۰ باشند، آورده می‌شوند.

رویکرد IPO 2020(عرضه اولیه سهام) در سایه کرونا

عرضه اولیه عمومی در بازار بورس، اتفاقی است که دیر یا زود برای شرکت‌ها و استارتاپ‌هایی که روند رشد و توسعه سریعی داشته‌اند، اتفاق می‌افتد. بر این اساس، هر‌ساله کسب‌وکارهای زیادی به سمت این عرضه می‌روند تا از طریق فرایند خرید و فروش سهام، جایگاه بهتری نسبت به روند کنونی خود به دست بیاورند. سابقه IPO در سال‌های گذشته نشان می‌دهد که همه شرکت‌هایی که در این عرضه عمومی وارد شده‌اند، راه موفقیت را نپیموده و برخی از آنها نیز نتایج درخشانی را به دست آورده‌اند. بر این اساس، IPO یک شرکت به‌تنهایی نمی‌تواند ضامن بقا و توسعه آن باشد. البته آن چیزی که ما در این گزارش به آن می‌پردازیم، موفقیت یا عدم موفقیت IPO ها نیست، بلکه می‌خواهیم به این نکته بپردازیم که کدام یک از استارتاپ‌های آمریکایی امکان حضور در بازار بورس را برای عرضه اولیه عمومی خود خواهند داشت. ضمن اینکه با توجه به شیوع ویروس کرونا و پیامدهای ناشی از آن، هنوز جدول زمانی دقیقی از سوی این شرکت‌ها برای این منظور ارائه نشده ‌و با اینکه امکان عرضه اولیه سهام آنها بسیار بالاست، اما هنوز جای شک و تردید نیز وجود دارد؛ چراکه شرایط پیش‌‌آمده یک شرایط عادی نیست و ممکن است روند برنامه‌های این کسب‌وکارها نیز به تأخیر افتاده و یا تغییر کند.

عرضه عمومی Airbnb به‌رغم شیوع کرونا

نشانه‌های وجود دارد که حتی به‌رغم تأثیر کووید-۱۹ بر صنعت گردشگری، کمپانی Airbnb را به عنوان یکی از گزینه‌هایی در نظر بگیریم که به‌زودی وارد عرضه عمومی سهام خواهد شد. استخدام کهنه‌سرباز آمازون، Dave Stephenson، به عنوان مدیر ارشد مالی، یکی از گام‌های جالب توجه ایر‌بی‌ان‌بی در سال‌های اخیر به شمار می‌رود که نشان‌دهنده این نکته است که این شرکت در حال مرتب‌سازی بدنه سازمانی خود به منظور عرضه اولیه عمومی است. همچنین افزایش گزینه‌های اجاره‌ای برای مسافران، مانند خانه‌های زیر‌زمینی نیز از جمله فعالیت‌هایی است که این کمپانی به منظور گسترش جایگاه خود در بازار انجام داده است.
البته همانطور که گفته شد شیوع ویروس کرونا بر کسب و کارهای گردشگری تأثیر گذاشته است که این امر به نوبه خود می‌تواند بر روند عرضه سهام عمومی Airbnb نیز به عنوان یکی از شرکت‌های بزرگ این صنعت، تأثیر بگذارد. به هرحال، ایر‌بی‌ان‌بی اعلام کرده ‌که کماکان قصد دارد در سال‌۲۰۲۰ عرضه عمومی داشته باشد، اما هنوز هیچ تاریخ مشخصی را برای آن اعلام نکرده است که طبیعتا این روند تحت تأثیر بحران کنونی جهان خواهد بود و بنابراین، همانطور که برای پایان ویروس کرونا نمی‌توان زمانی را مشخص کرد، تعیین زمان دقیق IPO این شرکت نیز امکان‌پذیر نیست.

سوپرمارکت ۱۹ میلیارد دلاری Albertsons

یکی دیگر از شرکت‌هایی که امکان عرضه عمومی اولیه آنها در سال‌۲۰۲۰ وجود دارد، کمپانی Albertsons است که در ردیف فروشگاه‌های بزرگ فعال در زمینه تجارت الکترونیکی به شمار می‌رود. شرکت خرده‌فروشی آمریکایی آلبرتسانز، با ارزش تقریبی ۱۹‌میلیارد دلار، دومین اپراتور بزرگ سوپرمارکت و فروشگاه‌های زنجیره‌ای آمریکا محسوب می‌شود. ضمن اینکه این خرده‌فروشی بزرگ، صاحب دو شرکت فعال دیگر آمریکایی در زمینه زنجیره مواد غذایی به نام‌های Jewel-Osco و Safeway است. این شرکت در تاریخ ۶ مارس سال جاری، با ارسال اظهارنامه فرم ثبت‌نام S-1 به کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا (SEC) که برای اهالی بورس شناخته شده، آمادگی خود را جهت عرضه اولیه عمومی سهام به صورت رسمی اعلام کرده است. همچنین این شرکت قصد دارد با مبلغ پیشنهادی ۱۰۰ میلیون دلار در لیست بورس نیویورک قرار بگیرد.

کمپانی ۹۰‌ساله Cole Haan

عرضه اولیه عمومی سهام فقط برای کمپانی‌های تازه‌تأسیس نیست، بلکه ممکن است شرکتی با سابقه فعالیت طولانی‌تر نیز وارد چرخه بورس شده و اجازه خرید و فروش سهام خود را در بازار بورس به دست آورد. در همین راستا باید از کمپانی کالای لوکس آمریکایی، Cole Haan، نام ببریم که فعالیت عمده آن در زمینه کفش و محصولات چرمی است و با داشتن یک سابقه ۹۰‌ساله در زمینه کالاهای مصرفی، یکی از شرکت‌های قدیمی این بازار به شمار می‌رود.نکته حائز اهمیت شرکت کول‌هان این است که این کمپانی در سال‌های اخیر به جرگه خرده‌فروشان الکترونیک جهان پیوسته و با افزایش سرمایه‌گذاری خود در فضای دیجیتال، در ردیف خرده‌فروشان قابل توجه قرار گرفته است، به طوری که ۱۰۰ میلیون دلار جهت ارتقای فرایندهای خود در زمینه دیجیتال هزینه کرده است.اگرچه این شرکت در زمره کمپانی‌هایی قرار گرفته ‌که زمان عرضه عمومی آنها فرا رسیده، اما به نظر می‌رسد که باز هم زمان IPO آن تغییر کند. گزارش‌ها حاکی از آن است که شرایط ناشی از ویروس کرونا باعث فشار نزولی بر سهام بورس شده و از این رو‌ زمان عرضه اولیه عمومی این شرکت نیز به تعویق افتاده است.

تأخیر درIPO 2019 برای Postmates

در میان استارتاپ‌های آمریکایی که در زمینه دلیوری غذا فعالیت می‌کنند، شرکت Postmates جایگاه ویژه‌ای را از آن خود کرده و با تحویل مواد غذایی متنوع، در ردیف کسب‌وکارهای بزرگ این حوزه از تجارت آنلاین قرار گرفته است. حوزه کاری این استارتاپ نیز بسیار گسترده است، به طوری که در ۳ هزار و ۵۰۰ شهر در سراسر ایالات متحده آمریکا و مکزیک فعالیت می‌کند و به صورت ماهانه نیز ۵ میلیون دلیوری را به انجام می‌رساند که این آمار نشان‌دهنده حجم زیاد فعالیت و بزرگی بازار این کسب‌وکار است. استارتاپ مذکور که از طریق گسترش دامنه فعالیت و اضافه‌کردن موارد متنوع به خدمات خود، رشد زیادی را تجربه کرده، در حال حاضر بیش از ۲میلیارد دلار ارزش‌گذاری شده است.کمپانی Postmates که انتظار می‌رفت از IPO های سال ۲۰۱۹ باشد، در اواخر آن سال، به دلیل نگرانی‌های موجود در بازار و عملکرد ضعیف همکاریIPOهای سیلیکون‌ولی، اوبر و Lyft به تأخیر افتاد و به نظر می‌رسد که در سال جاری اولین عرضه عمومی سهام خود را داشته باشد؛ به طوری که بازار بورس از ماه مارس سال ۲۰۲۰ منتظر یک جدول زمانی رسمی از سوی این شرکت است.

ورود رابین‌هود به عرضه عمومی سهام

استارتاپ رابین‌هود (Robinhood) که در زمینه سرمایه‌گذاری هوشمند فعالیت می‌کند، از جمله کسب و کارهایی است که انتظار می‌رود در سال‌۲۰۲۰ سهام خود را عمومی کنند. این کسب‌وکار که از جمله استارتاپ‌های ولث‌تک محسوب می‌شود، سرمایه گذاری در بازار سهام را در دستور کار خود قرار داده و بنابراین به نظر می‌رسد زمان عرضه عمومی خود را به‌درستی تشخیص داده است.
مهم‌ترین شاخصه این استارتاپ، سرمایه‌گذاری‌های بدون کمیسیون آن است، اما در سال گذشته، کمیسیون‌های معاملات سهام توسط کارگزاران اصلی آنلاین حذف شدند که این رویکرد ممکن است به جذابیت برنامه تجارت آزاد این استارتاپ ضربه وارد کرده باشد. اما با این حال، کاربران پلتفرم رابین‌هود کماکان در حال افزایش هستند و مدیرعامل این شرکت نیز اعلام کرده است که رابین‌هود با ارزش‌گذاری ۷.۵ میلیارد دلار، واقعا به دنبال عرضه اولیه عمومی سهام خود است. البته، به‌رغم اعلام عمومی، رابین‌هود هنوز یک جدول زمانی برای عرضه عمومی خود ارائه نداده ‌و زمان قطعی IPO این شرکت مشخص نیست.

نیم قرن سابقه در پشت IPO گروه موسیقی وارنر

به دست آوردن جایگاه بزرگ‌ترین استودیوی ضبط موسیقی در آمریکا و سومین شرکت بزرگ موسیقی در جهان، روندی است که گروه وارنرموزیک طی کرده است. این شرکت که در سال ۱۹۵۸ راه‌اندازی شده است، در حال حاضر یکی از شرکت‌های فناورانه در زمینه موسیقی شناخته می‌شود و بر این اساس، زمان عرضه عمومی آن در بازار بورس فرا رسیده است. همچنین این شرکت در اوایل فوریه سال جاری پرونده S-1 خود را تشکیل داده که این نکته نیز توجه زیادی را در بازار بورس آمریکا به سوی خود جلب کرده است.
کمپانی موسیقی وارنر با داشتن بیش از نیم قرن فعالیت، نتایج درخشانی را به دست آورده است، به طوری که با افزایش ۴‌درصدی درآمد در سه‌ماهه نخست سال مالی‌۲۰۲۰ روبه‌رو بوده است. اگرچه انتظار می‌رود که یکی از IPOهای قطعی سال جاری، این شرکت باشد، اما طبق گزارش رویترز، این امکان نیز وجود دارد که گروه موسیقی وارنر، عرضه اولیه عمومی خود را به تأخیر بیندازد که البته دلیل اتخاذ چنین تصمیمی، شیوع ویروس کرونا و پیامدهای ناشی از آن است و قطعا بعد از اتمام این بحران جهانی، کمپانی موسیقی وارنر IPO خود را انجام خواهد داد.

عزم راسخ ZoomInfo برای عرضه عمومی

استارتاپ ZoomInfo که ممکن است به دلیل شباهت اسمی، با نرم‌افزار ویدئو کنفرانس Zoom اشتباه گرفته شود، یک نرم‌افزار آمریکایی است که از طریق پایگاه داده‌ای که در دسترس دارد، خدمات بازاریابی و فروش را به مشتریان خود ارائه می‌‌دهد. این شرکت، به رغم شرایط بحرانی کنونی جهان، برنامه‌های خود را برای عرضه اولیه عمومی در سال ۲۰۲۰ به اجرا گذاشته و تا‌کنون هیچ تردیدی در این زمینه نشان نداده و امیدوار است بتواند در این عرضه ۵۰۰‌میلیون دلار جمع‌آوری کند. عزم راسخی که این استارتاپ در زمینه IPO خود نشان داده است، می‌تواند شانس موفقیت آن را در بازار بورس بالاتر ببرد، اگرچه همانطور که در آغاز این گزارش نیز تأکید کردیم، در حال حاضر موفقیت یا عدم موفقیت عرضه اولیه عمومی سهام این ۷ کمپانی، چندان قابل پیش‌بینی نیست.

ارسال دیدگاه
امتیاز بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.