۲۰۱۷؛ سال پایان همکاری‌آنها بود!

0

سال ۲۰۱۷‌ شاهد موج عظیمی از مدیران ارشد اجرایی بوده است که شرکت‌ های خود را ترک کرده‌اند.  اگر بخواهیم صادقانه قضاوت کنیم، باید بگوییم که انتظار استعفای برخی از این مدیران وجود داشت اما برخی دیگر هرگز به ذهنمان هم خطور نمی‌کرد.‌ با این حال شاید این استعفا ها خالی از لطف نبوده باشد. با نگاهی به این مدیرعاملان و دلایل استعفای آنها می‌توان درباره شفافیت، قابل اعتماد‌ بودن، نحوه رسیدگی به تغییرات در بازار و نحوه دستیابی به فصل جدیدی از کسب‌ و‌ کار را آموخت. دو شماره پیش در مورد تعدادی از این مدیران ارشد که شرکت خود را در سال گذشته میلادی ترک کردند گزارشی نوشتیم. در این شماره چند نفر از چهره‌ های‌ شاخص دیگر دنیای فناوری که چنین تصمیمی گرفته‌ اند را معرفی کرده‌ایم.

 •  ریچارد اسمیت، اکویفاکس 

آژانس اعتباری «اکویفاکس/ ‌Equifax» در آمریکا اعلام کرد: هکرها به سیستم‌ های رایانه‌ ای آن حمله کرده و اطلاعات ۱۴۳  میلیون مشتری آمریکایی و تعدادی از ساکنان انگلیس و کانادا را هک کرده‌اند و ریچارد اسمیت، مدیرعامل این شرکت مالی اعتباری، اعلام کرد که از سمت خود استعفا خواهد داد.  پس از آن مشخص شد که این اولین‌ بار نبوده است که این شرکت در آن سال هک شده است.  واکنش شرکت به این موضوع به‌ شدت مورد انتقاد قرار گرفت، زیرا وب‌ سایتی که آنها برای مشتریان راه‌ اندازی کرده بودند تا بررسی کنند که آیا تحت تاثیر این افشای اطلاعات قرار گرفته‌ اند یا خیر، مستلزم آن بود که آنها شماره تامین اجتماعی خود را ارائه کنند تا به اطلاعات دسترسی داشته باشند، اما در این صورت، احتمال داشت حق شکایت از آنها سلب شود.

شاید بزرگ‌ترین درسی که از ماجرای استعفای ریچارد اسمیت می‌توان گرفت، رسیدن به یک چنین جمله‌ ای باشد:  هر چقدر مشکل بزرگ باشد، باز باید شفاف بود.  اگر مشتریان را در تاریکی نگه دارید، فقط اعتماد آنها را نسبت به خود از دست خواهید داد.

 •  کوان او-هیون، سامسونگ 

پس از ۲۳  سال کار در شرکت، کوان، که از سال ۲۰۱۲  مدیرعامل بوده است، درست چند هفته پس از اینکه وارث سامسونگ، ی.‌ لی، به مدت ۵ سال به اتهام رشوه به زندان رفت، استعفای خود را اعلام کرد. این حرکت کوان برای شرکت بسیار تعجب‌آور بود زیرا شرکت انتظار داشت در سه‌ ماهه چهارم سال به سودی برابر با ۱۲.۸ ‌میلیارد دلار دست یابد. در نامه‌ ای به کارمندان، کوان دلیل ترک شرکت را توضیح داد.  او گفت‌: «من باور دارم که زمان آن رسیده است تا شرکت از نو شروع کند، با یک رهبری جوان و جدید تا بهتر بتواند به چالش‌ های ناشی از تغییرات سریع صنعت فناوری اطلاعات پاسخ دهد.  اکنون شرکت بیش از هر زمان دیگری به یک رهبر جدید نیاز دارد.»

از استعفای مدیرعامل سامسونگ می‌توان آموخت که رهبری قدرتمند می‌داند که شرکت شما چه زمانی به یک ویژن جدید نیاز دارد حتی اگر این ویژن شما را در راس کار قرار ندهد.

 •  مت سالزبرگ، بلو آپرون 

در ابتدای ماه دسامبر، سالزبرگ، که یکی از هم‌ بنیانگذاران شرکت بلو آپرون است، گفت که از سمت خود به عنوان مدیر عامل کناره‌ گیری خواهد کرد.  در ماه ژوئن، این شرکت برای عرضه عمومی اولیه اقدام کرد، اما در سه‌ ماهه سوم سال، گزارش داد که پایگاه مشتریان آن ۶  درصد نسبت به سال ۲۰۱۶  کاهش یافته است.  در ماه اکتبر، این شرکت ۳۰۰ نفر از کارمندان خود را تعدیل کرد. در طول تابستان، بلو آپرون در تلاش بود تا انبار نیوجرسی به شدت فنی خود را سر پا نگاه دارد‌ و در همان زمان نیز در حال رقابت با آمازون بود که ۱۳.۷  میلیارد دلار مواد غذایی خریداری کرده بود.  سالزبرگ در حال حاضر رئیس اجرایی است و مسئول مالی ارشد شرکت، براد دیگرسون، به عنوان مدیر‌عامل جایگزین وی شده است.

با توجه به آنچه در بالا گفته شد، می‌توان نتیجه گرفت که شما هرگز نمی‌توانید تضمین کنید که رقابت به کجا خواهد کشید.  باید مطمئن باشید که سیستم‌ ها و روند های شما همگام با افزایش تقاضا پیش می‌روند.

 •  مگ وایتمن، اچ‌پی 

مدیر عامل سابق ای بی در سال ۲۰۱۱  و پس از راه‌ اندازی یک کمپین ناموفق برای فرمانداری کالیفرنیا در سال ۲۰۱۰، به شرکت اچ‌ پی پیوست.  در طول مدیریت او در اچ‌ پی، وایتمن شاهد تقسیم‌ شدن شرکت به دو نهاد بود: ‌هیولت پارکارد که روی نرم‌ افزار و خدمات تمرکز داشته‌ و شرکت اچ‌ پی که روی کامپیوتر‌ها و چاپگرها تمرکز دارد.  وایتمن در طول یک سخنرانی خود درباره درآمد‌ ها به جزئیات خروج و جایگزینی خود پرداخت و گفت: «ما یک شرکت کوچک‌ تر، حساس‌ تر و متمرکز تر داریم.  به نظر من اکنون زمان مناسبی است که آنتونیو و نسل جدیدی از رهبران مدیریت را به دست گیرند.‌» طبق گزارش‌ ها، با وایتمن مصاحبه می‌شد تا جایگزین تراویس کالانیک در اوبر شود.  پس باید یاد گرفت که چه زمانی بهتر است مدیریت را به دیگران سپرد.

 •  دیوید کارپ، تامبلر 

در پایان ماه نوامبر، کارپ اعلام کرد که سایتی را که در سال ۲۰۰۷  راه‌ انداخته بود، ترک خواهد کرد.  در سال ۲۰۱۳، یاهو این شرکت را به مبلغ ۱.۱  میلیارد دلار خریداری کرد. در ماه ژوئن، فروش یاهو به وریزون نهایی شد، که در نتیجه آن تامبلر به یکی از شرکت‌ های وابسته نهاد جدیدی به نام اوث تبدیل شد.  کارپ در نامه‌ ای به کارمندان، اینگونه نوشته است: «من این تصمیم را پس از ماه‌ ها تامل درباره خواسته‌ های شخصی‌ ام گرفتم‌ و به هیچ‌ وجه این تصمیم ناشی از نا امیدی من نسبت به آینده تامبلر یا تاثیری که می‌دانم می‌ تواند داشته باشد، نیست.  اینترنت در مرحله‌ ای قرار دارد که این تیم می‌تواند نقش حیاتی را در تشکیل آن بازی کند.  شما روی صندلی راننده نشسته‌‌ اید و من خیلی هیجان دارم که ببینم به کجا می‌روید! »

این تصمیم کارپ نشان می‌دهد که خوب است گاهی اوقات به سراغ یک چیز جدید برویم و تازه‌ ها را تجربه کنیم.

 •  تیم وسترگرن، پاندورا 

در ماه ژوئن، وسترگرن، که در سال ۱۹۹۹  پاندورا را بنیانگذاری کرده بود، اعلام کرد که شرکت را ترک خواهد کرد.  او از ابتدای ماه مه ۲۰۱۲  تا جولای ۲۰۰۴  مدیرعامل پاندورا بود.  وسترگرن درباره ترک شرکت گفته است: «سال گذشته من دوباره به سمت مدیرعامل شرکت درآمدم تا تغییراتی را در سراسر این کسب‌و‌کار ایجاد کنم.  ما بیشتر از آنچه انتظار داشتیم، موفق شدیم.  ما روابط پاندورا را با صنعت موسیقی از نو ساختیم؛ یک خدمات در صورت تقاضای فوق‌ العاده راه‌ اندازی کردیم‌ و مجموعه‌ ای از نوآوری‌های فناورانه را برای کسب‌ و‌ کار تبلیغاتی خود به ارمغان آوردیم.  با توجه به اینها و ترازنامه قدرتمند مان، من معتقد هستم که پاندورا برای فصل بعدی خود کاملا آماده است.»

می‌توان این نتیجه را گرفت که باید در یک کسب‌ و‌ کار مطابق با جدول زمانبندی خود پیش برویم و به جدول زمانبندی دیگران توجه نکنیم.

 •  کِن چنالت، آمریکن اکسپرس 

در ماه اکتبر چنالت اعلام کرد که در سال ۲۰۱۸  بازنشسته خواهد شد.  او در یک تماس تلفنی درباره ترک شرکت گفت:  «من در طول این ۳۷  سال هر روز در اینجا به گنج رسیده‌ ام.  این یک سفری بود که تغییرات عمیق و گسترده‌ ای را در دنیای کسب‌ و‌ کار ایجاد کرد.‌» او از سال ۲۰۰۰  مدیرعامل این شرکت بود.  در ۲ سال اخیر، چنالت از طریق کاهش درآمد و تمرکز روی مشتریان کسب‌ و‌ کار های کوچک شرکت را اداره می‌کرد. ‌درسی که می‌توان از او گرفت، آن است که بهتر است در اوج از کار خود کناره‌ گیری کنید.

 •  جوزف سوئدیش، آنتم 

پس از ۴ سال در حوزه ارائه بیمه سلامت، سوئدیش در ماه نوامبر از کار خود کناره‌گیری کرد.  گیل بودریکس، که مدیرعامل یونایتد هلث‌کر بوده است، جایگزین وی شد.  سوئدیش از طریق ادغام برای خرید سینگا به مبلغ ۴۸ ‌میلیارد دلار این شرکت را اداره می‌کرد.  در نهایت این معامله به دلیل مشکلات قانونی محقق نشد اما ادغام صورت گرفت و موجب شد که آنتم به بزرگ‌ترین بیمه‌گر سلامت مبتنی بر عضویت تبدیل شود.  این داستان نشان می‌دهد که وقتی می‌خواهید قدم بزرگ بردارید، باید با احتیاط پیش بروید.

 •  جان اسکاتنر، پاپا جانز 

بنیانگذار زنجیره شعب پیتزا در اوایل امسال با جنجال‌هایی رو‌به‌رو شد.  پاپا جانز یک حامی مالی تیم ان‌اف‌ال است.  اسکاتنر گفته است: «بدون حل مشکلات فعلی و نارضایتی موجود در تیم ان‌اف‌ال، ریاست این تیم به سهامداران پاپا جانز آسیب‌زده است.‌»

نظرات او بحث‌های مختلفی را در رسانه‌های اجتماعی ایجاد کرد.  امسال فروش این شرکت کاهش یافته‌ و ارزش سهام آن نیز در حال سقوط است. ‌در این شرایط پاپا جانز با صراحت اعلام کرده‌ که بر ضد حمایت از گروه‌های افراط‌‌گرای سفیدپوست ایستاده است و می‌گوید: «ما هر‌گونه نژادپرستی را محکوم می‌کنیم و از هر گروهی که حامی آن باشد، متنفر هستیم.  ما نمی‌خواهیم این افراد یا گروه‌ها پیتزاهای ما را خریداری کنند.‌» اسکاتنر در اواخر ماه دسامبر اعلام کرد که از سمت خود به عنوان مدیرعامل دست خواهد کشید اما رئیس هیات مدیره شرکت باقی می‌ماند. ‌استیو دیتچی، مسئول ارشد عملیات به عنوان مدیرعامل انتخاب خواهد شد.

روند این شرکت به ما می‌آموزد که مصرف‌کنندگان همواره به دنبال آن هستند که برندهایی که خریداری می‌کنند، نماینده ارزش‌های آنها باشند.  به همین دلیل است که رهبران باید ابتدا گوش دهند و یاد بگیرند، سپس سخن بگویند.

 •  تیم سولیوان، انسستری 

در ماه سپتامبر، سولیوان که به مدت ۱۲  سال مدیرعامل شرکت انسستری بود، اعلام کرد که از این مقام کناره‌گیری می‌کند.  هوارد هاچهاسر، مسئول ارشد اجرایی و مسئول مالی ارشد شرکت، مدیرعامل موقت انسستری شده است.  انسستری در سال ۲۰۰۹  قبل از اینکه توسط شرکت پرمیرا به مبلغ ۱.۶  میلیارد دلار خریداری شود، رسما‌ تاسیس شد.  سولیوان می‌گوید: «من معتقد هستم اکنون زمان مناسبی برای پیدا‌کردن یک فرد شایسته است که بتواند شرکت را پیش برد.‌» سولیوان به ما می‌آموزد که باید به محیط اطراف خود به خوبی توجه کنیم.  اگر زمان مناسب فرا نرسیده است، نباید اقدامی انجام دهیم.

 •  چارلی ارگن، دیش 

در دسامبر، شرکت اعلام کرد که ارگن سمت خود را به اریک چارلسون واگذار کرد.  اریک پس از ریاست و مدیریت عملیاتی، رئیس و مدیرعامل این شرکت خواهد شد.  ارگن در سمت جدید خود به توسعه کسب‌ و‌ کار بی‌سیم شرکت خواهد پرداخت.  این شرکت قصد دارد یک ساختار گروهی جدیدی را برای سازماندهی کارآمدتر رهبری کارکنان و عملیات شرکت در نظر بگیرد.  می‌توان اینگونه نتیجه گرفت که وقتی در یک مسیر جدید گام بر‌می‌دارید، بدون همکاری با دیگران نمی‌توانید موفق شوید.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.