انتخاب سردبیر

پیش‌بینی حمله قلبی با استفاده از هوش‌ مصنوعی

پیش‌بینی حمله قلبی با استفاده از هوش‌ مصنوعی

تحقیقات جدید نشان می‌دهد که از هوش مصنوعی می‌توان برای پیش‌بینی حمله قلبی مرگبار تا ۵ سال قبل استفاده شود. متخصصان دانشگاه آکسفورد با استفاده از یادگیری ماشین، دستگاه‌های تشخیص نشانگر زیستی و اثر‌انگشت را توسعه داده‌اند.

هنگامی که یک بیمار با درد قفسه‌سینه به بیمارستان مراجعه می‌کند، در حالت عادی از او آنژیوگرافی عروق کرونری (سی‌تی آنژیوگرافی قلب) می‌گیرند.

سی‌تی آنژیوگرافی عروق کرونری با دستگاه قوی اشعه‌ایکس انجام می‌شود و از این طریق عکس‌هایی از قلب و عروق خونی گرفته می‌شود‌ و در حدود ۷۵ درصد از موارد اگر مسدود‌بودن سرخرگ‌ها تشخیص داده نشود، بیمار به خانه فرستاده می‌شود.

در حالی‌که ممکن است در آینده دچار حمله قلبی منجر به مرگ شود. میزان بالای چربی در رگ‌های خونی‌، التهاب در قلب، جای زخم و تغییرات در رگ‌های خونی همه نشانه‌های حمله قلبی در آینده هستند.

با این وجود،‌ هنوز هیچ روشی برای پیش‌بینی و تشخیص حملات قلبی در آینده توسط پزشکان وجود ندارد و محققان امیدوارند که ابزار‌های هوش مصنوعی بتواند این شکاف را از بین ببرد‌.

چارالامبوس آنتونیادس(Charalambos Antoniades)، پروفسور قلب و عروق و محقق ارشد بالینی موسسه قلب بریتانیایی در دانشگاه آکسفورد، گفت: «فقط به این دلیل که اسکن مربوط به انسداد شریان‌ قلب یک نفر هیچ چیز خاصی را نشان نمی‌دهد، به این معنی نیست که آن شخص از حمله قلبی در امان است.»

محققان دانشگاه آکسفورد با بهره‌گیری از قدرت هوش مصنوعی، دستگاه اسکن اثر‌انگشتی را ایجاد کردند تا ویژگی‌های بد در سراسر شریان‌ها را پیدا کنند. این دستگاه پتانسیل بالایی برای تشخیص نشانه‌های اولیه بیماری قلبی دارد و قادر است تا قبل از حمله قلبی، تمام اقدامات پیشگیرانه را انجام دهد و در نهایت زندگی‌ بیماران را نجات دهد.

هنوز هیچ روشی برای پیش‌بینی و تشخیص حملات قلبی در آینده توسط پزشکان وجود ندارد و محققان امیدوارند که ابزار‌های هوش مصنوعی بتواند این شکاف را از بین ببرد

پروفسور آنتونیادس معتقد است که این فناوری می‌تواند در سال آینده زندگی بسیاری افراد را نجات دهد. آنتونیادس و همکارانش اطلاعات مرتبط با التهاب، زخم و تشکیل رگ‌های جدید را تحلیل کردند.

این اطلاعات که در حسگر اثرانگشت مبتنی بر یادگیری ماشین و هوش مصنوعی ذخیره شده بودند، با تصاویرسی‌تی‌آنژیوگرافی قلب ۱۶۷‌ بیمار جراحی قلب مطابقت داشتند تا مشخص کنند کدام ویژگی تغییرات در چربی اطراف رگ‌های قلب را بهتر نشان می‌دهد.

در مقایسه با گروه پروفسور آنتونیادس، پزشکانی که از ۵۴۸۷ بیمار تنها از سی‌تی‌آنژیوگرافی قلب استفاده کردند، ۱۰۱ نفر از بیمارانشان را در عرض ۵سال از دست دادند زیرا آنها دچار سکته قلبی عروقی مرگبار شدند. با استفاده از اسکن اثر‌انگشت یادگیری ماشین، سطح خطر حمله قلبی کاهش می‌یابد.

اسکن‌های قلبی بیشتری که به سیستم اضافه می‌شوند، پیش‌بینی‌های دقیق‌تری را انجام می‌دهند. بنیاد قلب بریتانیا بخشی از هزینه‌های این تحقیق را تامین کرده‌است .

پروفسور متین آوکیرن (Metin Avkiran)‌، استادیار پزشکی کینگز کالج لندن (king’s college London)، درباره دستاورد تازه‌شان گفت:

«این تحقیق نمونه قدرتمندی از چگونگی استفاده خلاقانه از فناوری یادگیری ماشین است. هوش مصنوعی انقلابی در نحوه شناسایی افراد در خطر حمله قلبی و جلوگیری از وقوع آنها را دارد.

دستگاه اثرانگشت تولیدشده با یادگیری ماشین پیشرفت قابل‌توجهی است که اطلاعات بیشتری را در مورد بیولوژی افراد فراهم می‌کند و به طور معمول برای تشخیص انسداد عروق خونی از آن استفاده می‌شود.»

این تحقیق در انجمن قلب اروپا در پاریس و در مجله قلب اروپا منتشر شده‌است. فناوری هوش مصنوعی برای پیش‌بینی دقیق حمله قلبی قریب‌الوقوع گام بزرگی برای مراقبت شخصی افراد مبتلا به بیماری عروق کرونر است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در حال تست نسخه ی آزمایشی سایت شنبه مگ هستیم!

اگر با ایراداتی در رابط کاربری سایت مواجه شدید، آن را به ما اطلاع دهید. از همراهی تون سپاس‌ گذاریم.

در حال تست نسخه ی آزمایشی سایت شنبه مگ هستیم!

اگر با ایراداتی در رابط کاربری سایت مواجه شدید، آن را به ما اطلاع دهید. از همراهی تون سپاس‌ گذاریم.