پوشه؛ پوش‌نوتیفیکیشن ارسال می‌کند

0

اصلی‌ترین کاربری پوشه برای کسب‌وکارها، جذب بیشتر کاربران و ماندگاری استفاده از خدمات از سوی آنهاست که منجر می‌شود کاربران مجدد به اپلیکیشن برگردند. تاکنون حدود ۱۰۰ هزار اپلیکیشن در پنل پوشه ثبت شده‌اند و از این تعداد حدود ۷۰ هزار اپلیکیشن نصب فعال دارند

حفظ و نگهداری کاربران و تشویق آنها به استفاده مجدد از خدمات جزو اهدافی است که هر کسب‌وکاری آن را دنبال می‌کند. این موضوع در استارتاپ‌ها و کسب‌وکارهای آنلاین ساده‌تر است و ابزارهای مختلفی در اختیار آنها قرار دارد که بتوانند کاربران را هرچه بیشتر درگیر استفاده از خدمات کنند.

یکی از این ابزارها استفاده از پوش‌نوتیفیکیشن است که استارتاپ پوشه به نشانی pushe.co که یکی از اولین‌ها در این حوزه است، این خدمات را ارائه می‌دهد. استارتاپ پوشه توسط ۴ تا از بر‌و‌بچه‌های دانشگاه شریف راه‌اندازی شده است.

علی رجول، محمدحسین احمدی‌پژوه، حسین قلعه و  علیرضا صادقی استارتاپ پوشه را بنیانگذاری کرده‌اند. علی و محمدحسین هر دو لیسانس هوا فضا دارند و ارشد MBA هستند. حسین ارشد مکانیک دارد و علیرضا نیز لیسانس نرم‌افزار خوانده و ارشد هوش مصنوعی دارد.

با علی رجول هم‌صحبت شدیم تا داستان شکل‌گیری استارتاپ پوشه را روایت کند.

من، محمدحسین و حسین در حوزه هوافضا و مکانیک مشغول به کار بودیم و بعد از مدتی تصمیم گرفتیم به حوزه آی‌تی ورود کنیم و از این طریق با علیرضا آشنا شدیم و با هم وارد حوزه استارتاپ شدیم.

در ابتدا یک گیم ساده در سیستم عامل اندروید طراحی کردیم و اپلیکیشنی به نام چَپَکی را راه انداختیم. بعد از مدتی برای اینکه قصد داشتیم سیستم پوش‌نوتیفیکیشن برای گیمی که طراحی کرده بودیم راه بیندازیم، این ایده به ذهنمان رسید که می‌توانیم این سیستم را به صورت سرویس به کسب‌وکارها و اپلیکیشن‌های دیگر هم ارائه دهیم. از همین‌جا ایده استارتاپ پوشه شکل گرفت.

در سال ۹۴ که ما استارتاپ پوشه را راه انداختیم، سرویس ایرانی دیگری در این حوزه فعالیت نمی‌کرد و به همین دلیل توانستیم رشد خوبی را در شروع کار تجربه کنیم.

تاکنون حدود ۱۰۰ هزار اپلیکیشن در پنل پوشه ثبت شده‌اند و از این تعداد حدود ۷۰ هزار اپلیکیشن نصب فعال دارند

  •  در حال حاضر در پوشه چه خدماتی ارائه می‌دهید؟

فعالیت اصلی ما در پوشه ارسال پوش‌نوتیفیکیشن برای سیستم عامل‌های اندروید، IOS و بستر وب است. در کنار این خدمات تاحدی خدمات آنالیتیکس هم ارائه می‌دهیم.

  •  استفاده از پوش‌نوتیفیکیشن برای کسب‌وکارها چه کاربردی دارد؟

به طور کلی استفاده از این سرویس کاربری‌های مختلفی را برای کسب‌وکارها به همراه دارد. یکی از این کاربری‌ها استفاده از پوش برای اطلاع‌رسانی و خبررسانی اپلیکیشن‌هاست.

کاربری دیگر ارسال پوش برای ایجاد engagement  یا درگیری بیشتر کاربر با برنامه است. به این ترتیب که کسب‌وکارها برای ارائه انواع تخفیف‌هایی که برای خدمات خود می‌گذارند و یا کلا معرفی خدماتی که منجر به بازگشت کاربران و استفاده مجدد آنها از اپلیکیشن‌ها می‌شود، می‌توانند از پوش‌نوتیفیکیشن استفاده کنند.

به عبارت بهتر اصلی‌ترین کاربری که پوشه برای کسب‌وکارها ایجاد می‌کنند، جذب بیشتر کاربران و ماندگاری استفاده از خدمات از سوی آنهاست که منجر می‌شود کاربران مجدد به اپلیکیشن برگردند.

  •  بیشتر چه نوع کسب‌وکارهایی تاکنون از خدمات پوشه استفاده کرده‌اند؟

تاکنون حدود ۱۰۰ هزار اپلیکیشن در پنل پوشه ثبت شده‌اند و از این تعداد حدود ۷۰ هزار اپلیکیشن نصب فعال دارند.

تنوع کسب‌وکارها بسیار بالاست و نمی‌توان دسته‌بندی خاصی برای آن ارائه داد. به عبارت بهتر، استفاده از خدمات پوش محدودیتی ندارد و هر نوع کسب‌وکاری می‌تواند از آن استفاده کند و تاکنون حدود ۶۷۰ میلیون بار SDK پوشه نصب شده است. هر بار که اپی توسط کاربران نصب می‌شود، آمار نصب برای ما ثبت می‌شود.

  •  با توجه به اینکه امکان ایجاد پوش در اپلیکیشن توسط توسعه‌دهندگان اپ‌ها نیز وجود دارد، چطور خدمات پوشه را در بازار جا انداختید؟

با توجه به اینکه اصل خدمات پوشه رایگان است و توسعه‌دهندگان می‌توانند به صورت رایگان دسترسی خوبی به استفاده از خدمات داشته باشند، برای استفاده از پوشه معمولا مقاومتی نشان نمی‌دهند.

در واقع ۵ درصد مشتریان ما بابت استفاده از خدمات هزینه پرداخت کرده و بالای ۹۰ درصد به صورت رایگان از خدمات استفاده می‌کنند.

  •  هزینه استفاده از خدمات پوشه چقدر است؟

توسعه‌دهندگان می‌توانند برای تعداد کاربران نا‌محدود تا ارسال ۲ پوش به صورت روزانه را رایگان انجام دهند.

در پلن پولی برای بیشتر از ۲ پوش در روز به ازای هر پوش ۱ ریال دریافت می‌کنیم. در پلن پولی علاوه بر امکان ارسال تعداد پوش بیشتر امکانات همچون خدمات آنالیتیکس و غیره دریافت کنند.

  •  در حال حاضر به مرحله سوددهی رسیده‌اید؟

ما از سال گذشته به سوددهی رسیده‌ایم ولی همانند استارتاپ‌های دیگر درآمدها را در توسعه سیستم خرج کرده‌ایم.

  •  با چه سرمایه اولیه‌ای کار پوشه را شروع کردید؟

در ابتدا پوشه را با ۱۵۰ میلیون تومان شروع کردیم و پس از آن موفق به جذب سرمایه از وی‌سی رهنما شدیم.

  •  ارزش بازار را برآورد کرده‌اید؟ آیا تا‌کنون به هدف‌گذاری‌هایی که داشتید، رسیده‌اید؟

در واقع ارزیابی حجم ریالی بازار کار سختی است ولی از نظر سهم بازار می‌توانم بگویم در حال حاضر پوشه رهبر بازار است و اختلاف زیادی با سایر رقبا در این حوزه داریم. با این وجود ما هنوز در ابتدای راه و در حال گسترش کار و خدمات خود هستیم.

  •  مهم‌ترین چالشی که در پوشه تاکنون با آن روبه‌رو بودید، چه چیزی بوده است؟

با توجه به اینکه سرویس ما در پوشه جزو خدمات زیرساختی به حساب می‌آید، مهم‌ترین چالشی که تاکنون داشته‌ایم، چالش‌های فنی بوده است.

به عبارت بهتر، به صورت روزانه بالغ بر ۲ میلیارد پیام از پوشه می‌گذرد که عدد بالایی است. منظور از پیام هر نوع رابطه‌ای است که بین اپ و سرویس برقرار می‌شود و حتما نیاز نیست که به صورت عمومی منتشر شده باشد. بر همین اساس مهم‌ترین مشکلی که در پوشه داریم، دسترسی به نیروی انسانی خبره در حوزه فنی است.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.