وقتی متوجه می‌شوید که کارآفرینی شغل رویایی شما نیست

0

خیلی پیش می‌آید که فردی وارد کسب و کار خود می‌شود و در اول کار انرژی و اشتیاق دارد. چند ماه یا حتی چند سال به دنبال رویاهایش می‌رود و هزینه می‌کند اما سپس متوجه می‌شود که کارآفرینی شغل رویایی او نبوده است. اگر این برای شما نیز پیش آمده است در این شرایط باید چه کار کنید؟

  • مرحله ۱. تجزیه و تحلیل.

ابتدا شرایط را تجزیه و تحلیل کنید. کارآفرینان به سرعت فکر و حرکت می‌کنند بنابراین احتمال دارد که شما از خودتان جلوتر پیش رفته باشید. آیا واقعاً در کل از کارآفرینی ناراضی هستید یا آیا یک دوره استرس موقت را پشت سر می‌گذارید؟ آیا این نتیجۀ تجربه ناب است یا آیا شما قبل از شروع کار انتظارات بیش از حدی داشته اید؟

شما باید علل اصلی این احساس را تحلیل کنید. کارآفرینی مسئولیت‌های زیادی در بر دارد بنابراین نمی‌توان آن را یکدفعه حذف کرد. آیا یک مسئولیت یا یک ویژگی کارآفرینی شما را آزار می‌دهد؟ آیا می‌توانید خود را به عنوان یک کارآفرین با یک شرکت دیگر خوشحال تصویر کنید؟ به عنوان یک کارمند شرکت دیگر چطور؟

وقتی این پرسش‌ها را پاسخ دهید می‌توانید گزینه‌های خود را در نظر بگیرید.

  • مرحله ۲. تحول.

شما این قدرت را دارید که این شرکت و جایگاه خود را هر طور که می‌خواهید متحول کنید. با اینکه تغییر برایتان دشوار است اما اگر این تغییر محیط بهتری را برایتان ایجاد کند ارزش ریسک کردن را خواهد داشت.

  • مرحله ۳. انطباق.

بعد از اینکه تا حد امکان تغییر ایجاد کردید ممکن است هنوز از جایگاه خود به عنوان یک کارآفرین ناراضی باشید. اگر اینگونه است می‌توانید راهبردهای جدیدی را برای کنار آمدن با استرس و نارضایتی خود آزمایش کنید. باید مراقب جسم و ذهن خود باشید.

  • مرحله ۴. یک نقش جدید را امتحان کنید.

اگر هنوز راضی نیستید اما می‌خواهید این شرکت را حفظ کنید بهتر است یک نقش جدید را امتحان کنید مانند:

شریک: می‌توانید یک فرد دیگر را برای کمک به مدیریت مسئولیت‌ها انتخاب کنید و مالکیت شرکت را با او تقسیم کنید.

مشاور: می‌توانید نقش مشاور داشته باشید و به فردی که جانشین شما می‌شود در خصوص بازاریابی یا برنامه‌ریزی مشاوره ارائه دهید.

کارگر: اگر می‌خواهید در یک حوزه جدید کار کنید سعی کنید ابتدا در شرکت خود کارگر باشید. در این صورت نیز احترام شما حفظ می‌شود و فقط مسئولیت‌ها و فشار کمتری را تجربه می‌کنید.

 

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.