تکرار زندگی کارمندی؛ بی‌برنامگی زندگی فریلنسری

چه نوع کاری را انتخاب کنید؟

0

بگذارید حالت ایده‌آل کار به صورت تمام‌وقت را تشریح کنیم: شما کارتان را دوست دارید. هر روز صبح از خانه خارج می‌شوید. سر وقت به محل کارتان می‌رسید. تا آخر وقت اداری پشت میزتان کار می‌کنید و با اتمام وقت کاری به خانه برمی‌گردید. آخر ماه حقوق‌تان را دریافت می‌کنید و زندگی کاری و غیرکاری شما به این شکل جریان می‌یابد.

در مسیر کار و فعالیت شغلی دوراهی‌های زیادی وجود دارد، اما یک دوراهی که انتخاب یکی از راه‌ها کل جریان زندگی شما را تغییر می‌دهد، انتخاب کار به صورت فریلنسر یا تمام‌وقت است؛ اینکه از راه دور کار کنید یا به صورت حضوری و در محل کار فعالیت داشته باشید. به نظر شما کدام یک بهتر است؟

واقعیت ماجرا این است که دقیقا نمی‌توان گفت کدام جریان کاری بهتر است. هر‌کس روحیات و عادت‌های کاری خاص خودش را دارد. دغدغه‌ها و شرایط خاص خودش را دارد و برای هر کس یکی از این حالت‌ها بهتر جواب می‌دهد.

کارمندی یا معضل تکرار و تکرار و تکرار

بگذارید حالت ایده‌آل کار به صورت تمام‌وقت را تشریح کنیم: شما کارتان را دوست دارید. هر روز صبح از خانه خارج می‌شوید. سر وقت به محل کارتان می‌رسید. تا آخر وقت اداری پشت میزتان کار می‌کنید و با اتمام وقت کاری به خانه برمی‌گردید.

آخر ماه حقوق‌تان را دریافت می‌کنید و زندگی کاری و غیرکاری شما به این شکل جریان می‌یابد. اما این حالت ایده‌آل است. آمارها نشان می‌دهد که درصد بزرگی از کارمندان با مشکلات خستگی ذهنی ناشی از تکرار فعالیت‌های کاری دست و پنجه نرم می‌کنند.

اینکه ۶ روز در هفته در یک محل کار بخصوص حضور داشته باشید، کارهای تقریبا مشابه انجام دهید، جلسات کاری مشابه داشته باشید و روی یک مسیر مشخص و از پیش تعیین شده حرکت کنید، باعث خستگی و درگیری‌های ذهنی می‌شود.

این خستگی‌ها و درگیری‌ها باعث می‌شوند شما بعضی روزها دوست دارید وقت اداری هر‌چه زودتر تمام شود تا به خانه برگردید؛ البته اگر شانس بیاورید و محیط کار متشنج نباشد و درگیری‌های ذهنی بیشتری نداشته باشید. مشکلاتی نظیر رفت و آمد و ترافیک و دور‌بودن مسیر کار و … هم را نباید فراموش کرد. اما ناامید نشوید.

کار به صورت تمام‌وقت و حضوری مزایای خاص خودش را هم دارد:

 • شما به صورت تیمی کار می‌کنید و ایده‌های جدیدتر از دل این کار تیمی بیرون می‌آیند.
 • امکان یادگیری در این سبک کاری بیشتر است. انتقال مهارت‌ها و دانش‌ فنی و ایده‌پردازی و مسائلی از این‌دست در کار به صورت حضوری بیشتر است.
 • امکانات بیشتری در اختیار شما قرار دارند. فرصت کارهای جدید و خلاقانه در بستر کار وجود دارد و با همکاری تیم فعالیت‌های کاری زودتر به نتیجه می‌رسند.
 • برنامه‌‌ کاری مشخص دارید و ساعت‌های کاری‌تان مشخص است.
 • حقوق از پیش‌‌تعیین‌شده و منظم دریافت می‌کنید.
 • امنیت شغلی بالاتری دارید. بیمه و مزایا و همچنین سابقه کار برای شما ثبت می‌شود و از این نظر هم خیالی آسوده‌ دارید.

فریلنسری و شاید بی‌برنامگی

سراغ حالت ایده‌آل فریلنسری هم برویم. شما صبح (یا شاید کمی دیرتر از صبح) بیدار می‌شوید. بدون ترافیک و دردسرهای رفت و آمد چند قدم آن‌ورتر پشت میزتان می‌نشینید و کارهایی را که برای امروز در نظر گرفته‌اید، شروع می‌کنید.

ساعت‌های کاری و یا تعداد کارها و پروژه‌هایی که انجام داده‌اید را یادداشت می‌کنید. اگر وسط کار خسته شدید می‌توانید استراحت کوتاهی هم بکنید. هر ساعتی که کارتان تمام شد، ادامه روز مال شماست.
اما آمارها چیز دیگری نشان می‌دهند.

از هر ۱۰فریلنسر ۵ نفر شب‌ها را برای کار‌کردن انتخاب می‌کنند؛ شاید شب‌ها تا دیروقت. مخصوصا برنامه‌نویس‌ها و فریلنسرهای حوزه محتوا و… که نیاز به آرامش بیشتری برای فکر‌کردن و کد‌زدن و نوشتن دارند. قاعدتا ساعت خواب مشخصی هم ندارند.

فریلنسرها یک قانون مورفی معروف هم دارند: یک روز از خواب بیدار می‌شویم و می‌بینیم هیچ پروژه‌ای برای امروز نداریم. هیچ‌کس چیزی سفارش نداده است و کاری برای انجام دادن نداریم. استراحت می‌کنیم.

ممکن است چند روز به همین شکل بگذرد، اما یک روز شنبه صبح از خواب بیدار می‌شویم و می‌بینیم که تمام کارفرماهایی که از بدو تولد می‌شناسیم، سفارش کار داده‌اند؛ دقیقا همه با هم. این مشکلی است که اکثر فریلنسرها با آن مواجه می‌شوند؛ یعنی بی‌برنامگی که بخشی از ماجرا تقصیر خودشان است و بخشی هم تقصیر کارفرماها.

پرداخت حقوق هم به صورت منظم نیست، اما این چندان مشکل بزرگی نیست چون فریلنسرها معمولا با چندین کسب‌و‌کار در ارتباطند و حقوق‌شان را به صورت هفتگی، ماهانه و یا بعد از اتمام پروژه‌ها ‌دریافت می‌کنند و می‌توانند مسائل مالی را مدیریت کنند.

دقیقا نمی‌توان گفت کدام جریان کاری بهتر است. هر‌کس روحیات و عادت‌های کاری خاص خودش را دارد. دغدغه‌ها و شرایط خاص خودش را دارد و برای هر کس یکی از این حالت‌ها بهتر جواب می‌دهد

اما روی خوش ماجرا را هم ببینید:

 • برنامه‌ کاری شما دست خودتان است. برنامه‌ای کاملا منعطف دارید و هر وقت که می‌خواهید می‌توانید استراحت کنید و یا بعد از اتمام یک پروژه چند روز تعطیل کنید.
 • اگر با محیط کار و روابط اجتماعی چندان میانه‌‌ خوبی ندارید، فریلنسری برای شما یک کار ایده‌آل است. اگر درونگرا هستید، فریلنسری دقیقا چیزی است که لازم دارید.
 • با مشکلات ترافیک و رفت و آمد و آلودگی هوا مواجه نیستید.
 • تمرکز بیشتری دارید. معمولا محیط کار شلوغ است. صحبت‌هایی رد و بدل می‌شود و برای یک کار که نیاز به تمرکز و ایده‌پردازی دارد، چندان مناسب نیست. مخصوصا برای نویسنده‌ها که به تمرکز بیشتری نیاز دارند.
 • با اینکه فرصت تعامل و یادگیری تیمی ندارید، اما فرصت بیشتری برای مطالعه و رشد شخصی در خانه فراهم است.
 • نرخ حقوق متغیری دارید و اگر در کارتان حرفه‌ای باشید، می‌توانید چند‌برابر حقوق یک کارمند درآمد داشته باشید.
 • اما در نهایت تصمیم با شماست. ببینید کدام شرایط برای شما مناسب‌تر است. با کدام شرایط سازگار هستید و امکان رشد بیشتری دارید. فرصت برای تغییر هم وجود دارد.
 • می‌توانید هر دو سبک را امتحان کنید و ببینید کدام حالت برای شما مناسب‌تر است. از تغییر نترسید و بهترین شرایط را انتخاب کنید.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.