۱۰ مورد از مشاغل دورکاری برتر سال ۲۰۲۱ و مزایا و معایب آن

0

روزهایی که کار از راه دور به معنای تسویه با حقوق کمتر بود، گذشته است. با اتصال بیشتر جوامع جهانی از طریق اینترنت، شرکت‌ها و کارفرمایان به طور فزاینده‌ای بر روی مشاغل دورکاری تمرکز کرده‌اند و به کارمندان از راه دور اعتماد می‌کنند تا بهترین مهارت‌ها را از هر جای دنیا استخدام کنند. کارفرمایان در طیف گسترده‌ای از زمینه‌ها، کاندیداهای واجد شرایط را برای کار در خارج از دفتر، یا کار در خانه یا انجام کارهای میدانی در محل زندگی خود، جستجو می‌کنند.

در حال حاضر طیف شغلی وسیعی برای افرادی که دارای سطح بالایی از تجربه هستند و می‌خواهند دورکاری کنند وجود دارد. حفظ یک زندگی حرفه‌ای و شخصی متعادل، همراه با یک دستمزد عالی برای بسیاری از افراد یک رویا است. اگر بتوانیم به آن دست یابیم، آینده شغلی و رشد ما مطمئناً در امنیت باقی خواهد ماند. در این مقاله، ما درباره برخی از بهترین مشاغل پردرآمد دورکار و همچنین مزایا و معایب آن‌ها بحث می‌کنیم.

دورکاری چیست؟

دورکاری هر کاری است که می‌تواند در مکانی به غیر از دفاتر سازمان انجام شود. بسیاری از مشاغل وظایفی را شامل می‌شوند که می‌توانند با یک رایانه انجام شوند. وظایف ممکن است اداری، فنی یا در غیر این صورت وابسته به استفاده از نرم‌افزار یا سیستم‌های محاسباتی برای تکمیل کار باشند. با توجه به بررسی‌های انجام‌شده ۶۹ درصد از سازمان‌ها حداقل بعضی مواقع به کارمندان اجازه کار از خانه را می‌دهند.

مزایای دورکاری

دورکاری مزایای زیادی برای همه، از جمله شرکت‌ها و کارمندان دارد. چند مورد از آن‌ها را در ادامه بیان می‌کنیم:

برای کارفرمایان

 1. بهره‌وری را افزایش می‌دهد.

مطالعات نشان‌داده که افزایش چشمگیری در بهره‌وری کار در بین افرادی که از خانه کار می‌کنند وجود دارد. همچنین محققان اذعان دارند که کارمندان دورکار ۱۳٪ بهره‌وری بیشتری، تقریباً معادل یک روز اضافی در هفته، نسبت به کارمندان دفتری دارند.

 1. وفاداری را بهبود می‌بخشد.

معمولا افرادی که از راه دور کار می‌کنند، شرکت را برای شغلی دیگر ترک نمی‌کنند. به‌علاوه ، ۸۱٪ کارمندان در صورت داشتن گزینه‌های کاری انعطاف‌پذیر، از جمله دور‌کاری، نسبت به کارفرمایان خود وفادارتر خواهند بود.

 1. نیاز به مرخصی‌های استعلاجی را کاهش می‌دهد.

پزشکان توصیه می‌کند که اگر بیمار هستید در خانه بمانید؛ بنابراین کارمندان دورکار در این شرایط یک قدم جلوتر هستند. بنابراین زمانی که این کارمندان احساس بی‌حالی کنند، در صورت تمایل می‌توانند بدون استفاده از مرخصی در خانه کار کنند و کارفرمایان نیز بهره‌وری آن روز کاری را از دست نمی‌دهند.

 1. تنوع نیروی کار را افزایش می‌دهد.

ایجاد یک تیم قوی متشکل از افراد دورکار می‌تواند به شرکت‌ها در رسیدن به اهداف تنوع نیروی کار کمک کند. بنابراین فرصت یافتن کارکنان با استعدادی که از نظر جنسیت، نژاد، قومیت، توانایی‌ها و موقعیت جغرافیایی متفاوت باشند، افزایش می‌یابد.

 1. هزینه‌های کارفرمایان را کاهش می‌دهد.

واقعیت این است که حتی در سال‌های “عادی” و به دور از بیماری‌های همه‌گیر کار از راه دور موجب صرفه‌جویی در هزینه شرکت‌ها می‌شود. در چنین شرایطی در‌حالی‌که کارها طبق برنامه‌ریزی پیش می‌روند، در هزینه‌های جاری شرکت نیز صرفه‌جویی می‌شود که مزیت دوچندانی برای کارفرمایان به حساب می‌رود.

برای کارمندان

 1. موجب صرفه‌جویی در هزینه کارمندان می‌گردد.

بر اساس آمار کارمندان دورکار، می‌توانند سرمایه قابل‌‌توجهی را پس‌انداز کنند. عمده این پس‌اندازها از طریق کاهش یا نبود هزینه رفت‌و‌آمد، غذا، لباس و مراقبت از کودکان حاصل می‌شود.

 1. استرس را کاهش می‌دهد.

نظرسنجی‌های انجام‌شده در مورد چگونگی تأثیر کار بر سلامت روان، نشان می‌دهد که داشتن شغل انعطاف‌پذیر برای ۸۰٪ افرادی که به بیماری روانی مانند اضطراب یا افسردگی مبتلا هستند، می‌تواند به آن‌ها کمک کند تا سلامت روان خود را مدیریت کنند.

 1. سبب ایجاد تعادل میان زندگی شخصی و زندگی کاری می‌شود.

دورکاری موجب ایجاد برنامه کاری انعطاف‌پذیرتر می‌شود؛ بنابراین تعادل زندگی و کار به طور قابل توجهی بهبود می‌یابد. و این سبب بهبود کیفیت زندگی افراد و همچنین کار انجام‌شده توسط فرد می‌شود.

 1. کارکنان دیگر نیازی به گذراندن وقت خود در مسافرت‌های طولانی مدت برای ماموریت ندارند.

کاهش زمان صرف‌شده در ماموریت‌ها و همچنین رفت‌وآمد علاوه بر بهره‌وری بالاتر، موجب افزایش رضایت کارکنان می‌شود.

 1. هنگام انتخاب کارفرمای جدید، مکان دیگر اهمیتی ندارد.

کار مستقل از مکان، گزینه‌های مناسب را برای متخصصان افزایش می‌دهد. در هنگام ارسال رزومه فرد نیازی به بررسی مکان فیزیکی شرکت نخواهد داشت.

 1. برای محیط زیست سودمند است.

از دیگر مزایای آن می‌توان به فواید بی‌شمار دورکاری برای محیط‌زیست اشاره کرد. کار کردن افراد از خانه، سبب کاهش چشمگیر ترافیک و در نتیجه کاهش مقدار گازهای گلخانه‌ای آزاد شده در جو می‌شود!

معایب دورکاری

برای کارفرمایان

 1. افزایش احتمال حواس‌پرتی و عدم تمرکز در کارکنان

مشکلات خانه و زندگی شخصی کارکنان می‌تواند بر زندگی کاری آن‌ها تاثیر منفی گذاشته و ایجاد تداخل کند؛ بنابراین باید مرز این دو را به خوبی شناخت و حفظ کرد.

 1. کاهش مسئولیت‌پذیری کارکنان و بالطبع کاهش اعتماد کارفرمایان

به دلیل نبودن کار در محیط رسمی، امکان کم‌کاری کارکنان بیشتر می‌شود که بهترین راه‌حل آن ارزشیابی روزانه یا هفتگی از عملکرد آن‌ها می‌باشد.

برای کارمندان

 1. انزوا

حتی بهترین مشاغل از راه دور هم می‌توانند کمی احساس تنهایی به فرد دهند، چون شما با همکاران خود تعامل ندارید و ممکن است احساس یکنواختی و کسالت به سراغتان بیاید.

 1. از دست رفتن انگیزه

به دلیل کارکرد خودمحوری این مشاغل، خود فرد باید انگیزه و تمرکز لازم را با جابه‌جایی محیط کار برای خودش ایجاد کرده تا عدم تمرکز خود را به حداقل رساند.

۱۰ مورد از مشاغل دورکاری برتر سال ۲۰۲۱ با درآمد مطلوب

طراح گرافیک

طراحان گرافیک با استفاده از برنامه‌های رایانه‌ای یا رسانه‌های سنتی هنری، نمایشی بصری از ایده‌ها ایجاد می‌کنند. آن‌ها می‌توانند از راه دور برای ایجاد طرح‌بندی، لوگو، فونت، تبلیغات و سایر عناصر طراحی کار کنند و براساس بازخورد مشتری پیشرفت کنند. افرادی که از خلاقیت و کار در سبک‌های مختلف و زیبایی‌شناسی لذت می‌برند، اغلب برای حرفه طراحی گرافیک بسیار مناسب هستند.

پشتیبان سایت یا نرم‌افزار

هر شرکت نرم‌افزاری یا سایت ارائه‌دهنده خدمات به مشتریان مختلف درباره محصولات و خدمات خود مشاوره می‌دهد. در صورتی که مشتریان فعلی به مشکلی برخورد کنند و یا سوالی داشته باشند، پشتیبانی آنلاین از راه دور، از طریق تلفن و اینترنت، مسائل را حل‌وفصل می‌کند. همچنین برای مشتریان جدید محصولات و خدمات را ارائه می‌دهد و برای خرید محصول و خدمات آنها را راهنمایی می‌کند.

مدرسان آنلاین

مدرسان از راه دور می‌توانند از هر سنی در هر موضوعی به دانش‌آموزان آموزش دهند. آن‌ها اغلب از برنامه‌های چت ویدئویی و نرم‌افزار آموزشی برای برقراری ارتباط با دانشجویان در سراسر جهان به‌صورت یک‌به‌یک یا گروهی استفاده می‌کنند. مشاغل تدریس خصوصی دورکار برای افرادی که از تدریس لذت می‌برند و می‌خواهند شغلی با ساعات کاری انعطاف‌پذیر داشته باشند، بسیار مناسب است.

مترجم آزاد

مترجمان، متن نوشتاری یا صوتی را از یک زبان به زبان دیگر تبدیل می‌کنند. آنها می‌توانند به عنوان فریلنسر یا پیمانکار برای مشاغل، افراد و موسسات دولتی کار کنند و معمولاً کار خود را از خانه با رایانه انجام می‌دهند. مترجمان آزاد اغلب بر اساس تسلط بر مجموعه زبان‌های کمتر متداول، درآمد بالایی دارند، تنها لازم است دقیق باشید و از اعتبار بالایی برخوردار باشید.

در این زمینه کاری، ابزار متعددی برای کمک به مترجمین ایجاد شده که یکی از پرکاربردترین آن‌ها ترجمیار است. استفاده از یک ابزارCAT، مانند ترجمیار، با استفاده از یادگیری ماشینی به مترجمان اجازه می‌دهد تا چند برابر سرعت معمول خود کار کنند. ترجمه‌های موجود در حافظه ترجمه، بر سرعت ترجمه تاثیر می‌گذارد و مترجمان به این شکل می‌توانند تکرار جملات و عبارات را در طول پروژه‌های خود مدیریت کنند. این ابزار حاوی محیط شبیه‌ساز ورد مایکروسافت آفیس است و مترجمین به راحتی می‌توانند ترجمه خود را در آن به شکل ورد یا پی‌دی‌اف ذخیره کنند. برای صرفه‌جویی در زمان شما می‌توانید معنای یک کلمه یا عبارت را در یک سند تعیین نمایید و در نهایت ترجمه‌ای روان و سلیس داشته باشید. ترجمیار در ترجمه مقالات علمی و تخصصی بسیار قدرتمند ظاهر شده‌ است.

یکی از سایت‌هایی که به مترجمین برای یافتن معانی کلمات کمک می‌کند، موتور ترجمه ترگمان است. ترگمان یک وبسایت پیشرفته بر پایه ماشین ترجمه نورونی است که حاوی یک باکس برای وارد کردن متن ورودی به چندین زبان روز دنیا و دریافت ترجمه خودکار آن به زبان مد نظرتان می‌باشد. همچنین این سایت به شما امکان ویرایش یا کپی ترجمه و دسترسی به فرهنگ لغت را ارائه می‌دهد. استفاده از این وبسایت کاملا رایگان است.

اگر به دنبال یافتن موقعیت شغلی در این حوزه هستید، وبسایت فری‌پیپر گزینه مناسبی برای شما است. با مراجعه به این سایت می‌توانید فرآیند جذب مترجم را مطالعه کرده و رزومه خود را برای این تیم ارسال کنید تا به تیم ترجمه نسل جدید این سایت بپیوندید.

نویسنده/ تولیدمحتوا

اگر مهارت ارتباطی خوب و دانش گرامری دارید می‌توانید به عنوان نویسنده یا ویراستار کار کنید. یک نویسنده باید در داستان‌نویسی تبحر داشته باشد تا مخاطبان را جذب کند. از شرکت‌های بزرگ گرفته تا وبلاگ‌های کوچک و مستقل، نیازی بی‌پایان به محتوای آنلاین دارند. درآمد نویسنده به ازای تعداد کلمات محاسبه می‌شود.

حسابدار

حسابداران حساب‌ها و اسناد مالی را برای افراد و مشاغل بررسی و تهیه می‌کنند. آن‌ها همچنین مشاوره مالی ارائه داده و اطمینان حاصل می‌کنند که یک شرکت بر اساس بودجه و هزینه‌های عملیاتی خود از نظر مالی پایدار است. حسابداران می‌توانند به صورت دورکار در پست‌های ابتدایی و ارشد کار کنند و از رشد بالایی برخوردار هستند. حسابداری برای افراد ماهر در تفکر تحلیلی، ریاضیات و قانون مالیات یک حرفه پایدار و سودآور است.

بازاریاب دیجیتال

بازاریابان دیجیتال با ایمیل، رسانه‌های اجتماعی و محتوای وب کار می‌کنند تا مشتری‌های خود را جذب کنند. آنها اغلب کل حضور مشتری در وب، از جمله وب‌سایت‌، رتبه‌بندی موتور جستجو، وبلاگ و استراتژی تبلیغات را مدیریت می‌کنند. آن‌ها می‌توانند تا زمانی که به اینترنت دسترسی دارند، از هر مکانی کار کنند. افراد خلاق و بلند‌پرواز از توانایی بالایی برای رشد در این حرفه برخوردارند.

مدیر رسانه‌های اجتماعی

بسیاری از شرکت‌ها کارمندان خود را برای مدیریت حساب‌های خود در شبکه‌های اجتماعی استخدام می‌کنند و برای آن‌ها استراتژی‌های رسانه‌های اجتماعی ایجاد می‌کنند. این مدیران علاوه بر طراحی و برنامه‌ریزی پست، ممکن است به نظرات و دایرکت‌ها پاسخ دهند، و همچنین بر هشتگ‌های پرطرفدار نظارت کنند.

مهندس نرم‌افزار

مهندسان نرم‌افزار، با استفاده از زبان‌های برنامه‌نویسی مانندC ++ ،Python  و Java،، نرم‌افزارهای مختلفی از بازی‌های ویدئویی گرفته تا سیستم‌های شبکه را براساس نیاز مشتری ایجاد می‌کنند. مهندسی نرم‌افزار یکی از پردرآمدترین و محبوب‌ترین مشاغل دورکاری است. با افزایش مهارت آن‌ها در استفاده از علوم کامپیوتر، حقوق آن‌ها افزایش می‌یابد.

مشاور فروش

مشاوران فروش، تکنیک‌های فروش یک شرکت را تجزیه‌و‌تحلیل می‌کنند و پیشنهادهایی برای بهبود فروش، از ایجاد برنامه‌های آموزشی برای نمایندگان فروش تا ایجاد روشی برای یافتن مشتریان بالقوه، ارائه می‌دهند. بسیاری از شرکت‌ها مشاوران فروش دورکار استخدام می‌کنند، به خصوص اگر در بازار خاصی فعالیت کنند که نیاز به تخصص خاصی دارد.

جمع‌بندی

در نهایت، روشن است که دورکاری حتی پس از کاهش بیماری همه‌گیری همچنان باقی خواهد بود. این بدان معناست که مشاغل باید مزایا و معایب خاص دورکاری را برای سازمان خود مشخص کنند. آنها باید هرچه سریعتر با واقعیت‌های جدید سازگار شوند.

تمام موقعیت‌های بالا برخی از بهترین مشاغل از راه دور هستند. آن‌ها می‌توانند سودآور باشند و لزوما به آموزش زیادی نیاز ندارند. در بسیاری از موارد، این مشاغل به شما این امکان را می‌دهند تا به راحتی از خانه خود درآمد خوبی کسب کنید.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.