اخبار استارتاپی

داستان موفقیت کورا چیست؟

اجازه دهید درباره یکی از مطرح‌ترین وب‌سایت‌های سالیان اخیر، Quora صحبت کنیم. این وب‌سایت برای هر پرسش شما پاسخی دارد یا به عبارت دیگر به شما این امکان را می‌دهد که به هر پرسشی پاسخ دهید!

وب‌سایت کورا محلی برای پرسش و پاسخ است، در آنجا پرسش‌ها مطرح شده و پاسخ‌ها بر مبنای گروه‌های کاربران سازماندهی و عرضه می‌شود. این وب‌سایت در سال 2009 ایجاد شده و یک‌سال پس از راه‌اندازی موفق به جذب 11 میلیون دلار سرمایه شد. دفتر مرکزی شرکت در کالیفرنیا قرار دارد و تا انتهای سال 2011 موفق‌شده بیش از نیم میلیون کاربر جذب کند.

در سال 2009 درست در دورانی که مردم برای یافتن پاسخ پرسش‌های خود در اینترنت سرگردان بودند، آدام دآنجلو و دوستش کریس چیور طرح جذابی ارائه کردند. آنها کارکنان سابق فیس‌بوک بودند که پس از خروج از آن شرکت، روی طرح خود کار کردند و وب‌سایتی را ایجاد کردند که امروز مشهور به کورا‌ست. بنیانگذاران شرکت کورا همدیگر را در فیس‌بوک ملاقات کردند.

آدام و زاکربرگ بنیانگذار فیس‌بوک دوستان دوران مدرسه بودند. ارتباط دوستانه آنها محکم بود و زاکربرگ در سال 2004 آدام را به عنوان معاون بخش مهندسی فیس‌بوک که در آن زمان یک کسب‌و‌کار نوپا بود، به کار گرفت. پس از آن در سال 2008، آدام ارتقا‌یافته و مدیر ارشد فناوری فیس‌بوک شد. چارلی که همکار و شریک آدام در کوراست نیز در سال 2006 با او در فیس‌بوک همکار شد. در آن سال چارلی یک ایمیل دعوت به همکاری از فیس‌بوک دریافت کرده بود که در ابتدا به آن توجهی نکرد اما بعدا نظرش تغییر کرده و پیشنهاد را پذیرفت. چارلی پیش از آن در شرکت آمازون کار می‌کرد. بعدتر در سال 2008 این دو نفر که حالا تبدیل به دوستان نزدیک شده بودند و با هم درباره مسائل مختلف تبادل‌نظر می‌کردند، تصمیم گرفتند که کار خود در فیس‌بوک را رها کرده و شرکت خودشان را تاسیس کنند. آنها به دنبال ایجاد شرکتی بودند که به مردم کمک کند تا دانش، اندیشه‌ و دیدگاه‌های خود را با دیگران به اشتراک گذارند.

وب‌سایت کورا در سال 2009 شروع به کار کرد و یک سال زمان لازم بود تا شرکت شکل بگیرد. کورا در ابتدا با گوگل، غول جست‌وجوی اینترنتی مقایسه می‌شد، اما تفاوت این دو برای کاربران مشخص شد. گوگل مبتنی بر یک الگوریتم جست‌وجو عمل می‌کند در حالی‌که کورا متکی به دانش افراد است. آدام در این‌باره می‌گوید: «به گوگل که نگاه کنید، کارش این است که بهترین صفحه در وب را پیدا کند. موارد بسیاری پیش می‌آید که شما به دنبال چیزی هستید و فهرست صفحات پیدا‌شده، چندان مناسب نیست. مثلا اگر دنبال یک جمع‌بندی باشید، ویکی‌پدیا گزینه بهتری است چرا که مجموعه‌ای از محتوای ویرایش‌شده را در اختیار می‌گذارد. راه‌حل این است که همه اطلاعات موجود در مغز افراد را بیرون کشیده و قالب مفیدی عرضه کنیم که قابلیت به اشتراک‌گذاری با دیگران را داشته باشد.»

کورا به دنبال کسب موفقیت در مرحله نخست، در سال 2013 یک بستر وبلاگ ایجاد کرد که کاربران بتوانند محتوایی غیر از پاسخ پرسش‌ها، همانند تصویر و موارد دیگر را در آن عرضه کنند. در سال 2014 موفق به جذب سرمایه‌ای معادل 80 میلیون دلار شد و روند جذب سرمایه در هر سال پس از آن ادامه یافت. آنها در سال 2017 معادل 85 میلیون دلار سرمایه جذب کردند و پس از همکاری با شرکت‌های Collaborative Fund و Y Combinator ارزشی معادل 1.8 میلیارد دلار یافتند. کورا در ادامه کار خود به زبان‌های مختلف منتشر شد و اینک شامل زبان‌های هندی، ایتالیایی، آلمانی، اسپانیولی، ژاپنی، پرتغالی، فرانسه و اندونزیایی است. کورا به ما آموخته که یک طرح می‌تواند زندگی ما را به معنای واقعی کلمه تغییر دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در حال تست نسخه ی آزمایشی سایت شنبه مگ هستیم!

اگر با ایراداتی در رابط کاربری سایت مواجه شدید، آن را به ما اطلاع دهید. از همراهی تون سپاس‌ گذاریم.

در حال تست نسخه ی آزمایشی سایت شنبه مگ هستیم!

اگر با ایراداتی در رابط کاربری سایت مواجه شدید، آن را به ما اطلاع دهید. از همراهی تون سپاس‌ گذاریم.