نگذارید مخاطبانتان فرار کنند!

0

مطالعات نشان می‌دهد درحالی که استفاده از بازاریابی محتوا توسط کسب‌وکارها در سال ۲۰۱۶ رشد بیش از ۵۰ درصدی داشته ولی افزایش ایجاد علاقه‌مندی به مطالعه محتوای تولید‌شده توسط برندها حدودا ۵ درصد بوده است. همچنین افرادی که به‌ محتوا توجه نشان می‌دهند به‌طور متوسط تنها ۳۷ ثانیه برای مطالعه ‌آن وقت صرف می‌کنند.

قطعا جذب مخاطب بیشتر و تشویق آنها به مطالعه بیشتر مطالب و اختصاص چند دقیقه از وقت ارزشمندش به محتوای ما به اندازه گفتن آن آسان نیست و دشواری اصلی زمانی است که تفاوت‌های افراد نظیر تفاوت‌های فرهنگی و… منجر به تغییر علایق و سلایق آنها می‌شود.

اما نکته امیدوارکننده این است که همه مخاطبان با انواع و اقسام روحیات مختلف اگر حس کنند که با مطالعه محتوای ما نیازشان مرتفع می‌شود یا بتوانند با وب‌سایت ما تعامل و رابطه‌ای دوطرفه داشته باشند یا دست‌کم حالشان بهتر شود وقت بیشتری را در وب‌سایت ما سپری می‌کنند.

برای جذب مخاطب بیشتر کافی است محتوای ما ویژگی‌های زیر را داشته باشد:

محتوای بصری همیشه جواب می‌دهد!

یکی از سوالاتی که بیشتر اوقات از خود می‌پرسیم این است که «تعداد کل کلمات چقدر است؟» برخی توصیه می‌کنند که متن‌هایی کوتاه با تعداد بالا نوشته شود و برخی دیگر متن‌هایی عمیق و بلند را در تعداد کم توصیه کرده‌اند.

قصد این را نداریم که بگوییم کدام‌یک بهتر است و کاملا روشن است که تعداد لغات ارتباط مستقیم با اهداف شما و موضوع وب‌سایت دارد ولی یک متن شامل ۲۵۰۰ لغت در عین حال که بسیار ارزشمند است لغت‌های زیادی دارد‌ که اگر از تصاویر جذاب و چند شوخی بامزه در آن استفاده نکنیم اغلب مخاطبانمان را از دست خواهیم داد.

با اضافه‌کردن عکس به محتوا شما می‌توانید مدت زمانی که مخاطبتان در صفحه شما صرف می‌کند را بهبود بخشید و زمان مطالعه مقاله را افزایش دهید. پیش‌تر گفتیم که محتوای بصری همیشه جواب می‌دهد اما بهتر است که در استفاده از آن موارد زیر را در نظر داشته باشید:

مطمئن شوید که تصاویر شما کاملا مرتبط با محتوا باشد. تصاویر عمومی توجه مخاطب را به اندازه‌‌ کافی جلب نمی‌کند.

داستان بگویید. یکی از قدرت‌های تصویر بیان مطالبی است که کلمات از بیان آن ناتوانند.

از برند خود حمایت کنید. انتخاب نوع تصویر ارتباط مستقیم با نوع فعالیت شما دارد. تصاویر روایتگر‌های خوبی هستند آنها می‌توانند باعث ارتباط بین مخاطب و برند شما شوند. بنابراین انتخاب تصویری که برند شما را معرفی کند در جذب مخاطب بسیار مهم است.

محتوایتان را تکان دهید

زمانی که مخاطبان به‌طور متوسط برای مطالعه مقاله در صفحاتی که ویدئو دارند صرف می‌کنند بیش از دو برابر صفحات بدون ویدئو است. پس واقعا چرا نباید همه از ویدئو استفاده ‌کنیم؟!

یکی از تصورات اشتباهی که راجع به ویدئو وجود دارد این است که ساخت آن به صرف هزینه و زمان خیلی زیادی نیاز دارد. اما در حال حاضر با پیشرفت تکنولوژی ساخت یک ویدئو به یک دوربین یا تلفن همراه که دوربین نسبتا خوبی داشته باشد کمی برنامه‌ریزی و البته ویرایش (که اغلب دشوارترین مرحله است) احتیاج دارد.

برای اضافه‌کردن ویدئو به محتوای خود باید موارد زیر را در نظر داشته باشید:

ویدئوی آموزشی بسازید

همه ما می‌دانیم که مقالات «چگونگی» بخش مهمی از فضای اینترنت به ویژه یوتیوب را به خود اختصاص داده‌اند. دفعه بعد که خواستید پستی در بلاگ خود قرار دهید ویدئوی آموزشی را امتحان کنید. به‌روزرسانی‌های صنعت را ارائه کنید.

اگر شما در صنعت خاصی مشغول به فعالیت هستید نمایش به‌روزرسانی‌ها و دستاوردهای جدید توسط یک ویدئو بسیار جذاب است.
در حقیقت ساختن ویدئو کار خیلی سختی نیست. دفعه بعد که کسی در سازمان شما تصمیم به ساخت یک اینفوگرافی گرفت به او پیشنهاد ساخت یک ویدئو را بدهید.

نکات ارزشمند ارائه دهید‌

در محتوایی که تولید می‌کنید نکات و حقایقی را ارائه دهید که آن‌را ارزشمند سازد؛ حقایقی که رقبای شما برای ارائه آنها از مخاطبان پول می‌گیرند حقایقی که به‌دست آوردن آنها برایتان هزینه‌بر بوده‌ و‌الا کپی‌کردن اخبار مختلف یا حتی ارائه مطالبی که همه می‌دانیم با شکل و قالب مختلف (حتی ویدئو) ارزشی ایجاد نمی‌کند.

برای اینکه خواننده از ارزشمند بودن متن شما آگاه شود و زمان بیشتری صرف مطالعه مقاله شما کند باید از نقل قول‌ها به روش‌های مختلف در خلال متن خود و روایت داستانتان با هوشمندی تمام استفاده کنید این کار باعث اعتبار بخشیدن به روایت شما افزایش جذابیت متن و زمان مطالعه محتوا می‌شود. نکات ویژه را برجسته کنید.

خوانندگان می‌خواهند به‌راحتی به پاسخ سوالات خود و اطلاعاتی که شما ارائه می‌دهید دست پیدا کنند. نکات مهم را در لا‌به‌لای متن پنهان نکنید و خوانندگانتان را با روش‌های مختلف برای پیدا‌کردن نکات مهم راهنمایی کنید. مثلا استفاده از فونت متفاوت یا سایز متن بزرگ‌تر ایجاد یک پس‌زمینه ‌برجسته و ….

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.