تمرکزودیگر هیچ

0

یکی از مهم‌ترین و قدرتمندترین ابزارها برای موفقیت ( مخصوصا در زندگی شخصی) تمرکز است. در مورد استارتاپ‌ها هم همیشه به این نکته اشاره می شود که به جای تولید محصولی که همه نیازهای کاربران و مشکلات آنها را رفع می‌کند روی یک مشکل و یک فیچر اصلی تمرکز کنید! یک نیاز را به درستی در استارتاپتان تشخیص دهید و همان را درست اجرا کنید! همین یک اصل مهم موفقیت استارتاپ شما را تا حد زیادی تضمین می‌کند.راستش را بخواهید ما تمرکز کردن را اصلایاد نگرفته‌ایم. من شخصا خودم مشکل تمرکز دارم. برای همین در این زمینه تحقیق می‌کنم و نتایج تحقیقاتم را با شما به اشتراک می‌گذارم. ما همه دوست داریم همه کار بکنیم! از همه چیز سر دربیاوریم! خیلی از افراد موفق یک تخصص ویژه دارند و آن هم این است که یاد دارند (مهارت این را دارند) که کار درستی را برای انجام انتخاب کنند. اینکه چطور آن کار را انجام می‌دهند در درجه دوم اهمیت قرار دارد. مهم این است که کار (Task) درستی را برای انجام انتخاب می کنند!

این خیلی مهم است که شما مهارت این را داشته باشید که درهر مرحله از زندگی‌تان (یا مسیر پیشرفت استارتاپتان) کار درستی برای انجام و تمرکز انتخاب کنید !

 

بر روی استعداداتون تمرکز کنید!

۱- یعنی چی؟ منظور چیه؟ منظور اینه که اگر شما در یک کار استعداد واقعی داشته باشید به میزان زمان کمی که می‌گذارید آورده بیشتری نصیبتون می‌شه! چرا؟ چون استعداد دارید استعدادتون باعث کشف راه‌حل های خلاقانه و در نتیجه خروجی بیشتر می‌شه ! تصویر زیر رو ببینید !

Do-anything: برای مثال آقای شعبانعلی (یکی از افرادی که من خیلی از محتوای وب‌سایتشون استفاده می‌کنم) تخصص تولید محتوا در وب رو داره. اگر او وقتش رو در زمینه تولید محتوا صرف کنه در طول زمان آورده زیادی براش داره.شاید او علاقه به برنامه نویسی هم داشته باشه ولی میزان آورده اش به واسطه یادگیری یک زبان برنامه نویسی خیلی نخواهد بود ( البته این فرض منه) یا مثلا بیل گیتس میزان زمانی که در دوران جوانی به واسطه استعدادش روی برنامه نویسی صرف کرده آورده زیادی رو براش رقم زده! پس این مهمه که شما کاری رو که می‌خواید انتخاب کنید حتما درش استعداد داشته باشید تا به واسطه استعدادتون آورده بیشتری به دست بیارید. یک نکته مهم: بعضی از کارها هست که ما ناچار به انجام دادن اونا هستیم چه علاقه داشته باشیم چه نداشته باشیم ! ( مثلا یادگیری رانندگی یا یک زبان جدید به خاطر حضور در یک کشور خارجی و…) نکته مهم بعدی اینه که مهم نیست چند ساعت کار می‌کنید و چقدر سخت‌کوش و پرتلاش هستید مهم اینه که چقدر از زمان و تلاشتون رو روی فعالیت های درست صرف می کنید . بیشتر ما روی فعالیت های نادرست سخت کوشی و تلاش می کنیم!

 

یه لحظه! اگر روی آرزوهام و فعالیت هایی که در اون استعداد دارم

کار کنم کسی به من پول نمیده!

۲-بله قطعا همین‌طوره! می‌دونید چیه؟ شما دنبال یک راه مشخص ساده با تضمین ۱۰۰ درصدی جهت بهره برداری از استعدادتون هستید! دوست دارید با رفاه کامل به دنبال اون چیزی که دوست دارید و اشتیاقش رو دارید برید (البته منم دوست دارم ولی حیف که نمی‌شه)! برای اینکه سیب های موفقیت رو بچینید باید کمی به خودتون زحمت بدید.  نگاهی به اطرافتون بندازید شاید یه راه حل و ابزار مناسب پیدا کنید.

Do-anything

یادتون باشه اگه احساس می‌کنید کار آفرین هستید و حال می‌کنید با این سبک زندگی تلاش کنید و واقعا در عمل یک کمپانی یا استارتاپ راه بندازید. البته یادتون باشه تصورات ما از خودمون معمولا درست نیست. حتما سعی کنید استعدادها و توانمندی های خودتون رو به طور واقعی تشخیص بدید.

 

یه حفاظ محکم دور اهدافتون بکشید!

۳- -اینکه شما بتونید به صورت متمرکز طی روز کار مهم و درستی انجام بدید دقیقا مثل جون سالم به در بردن از یک طوفانه طوفانی از مزاحمت های روزانه که تمرکز شما رو هدف قرار میدن. البته خیلی هاش رو خودتون باعث شدین از تلگرام بگیر تا اخبار مختلف و…

Do-anything: برای این کار نیاز به یه حفاظ جامعه ستیزانه دارید.اینجای متن فکر کنم کلی دعوا بشه سرش! یعنی چی؟ ببینید من کلا به خاطر اهمیتی که تمرکز برام داره تلفن جواب نمیدم ( تابه حال هم به خاطرش خیلی ضرر کردم). ولی خب تمرکز برام مهم‌تره! ولی خیلی ها از دستم ناراحتن. شاید نیاز باشه اهمیت تمرکز رو کمی تو زندگی‌تون بالا ببرین و کارهای عجیبی انجام بدید. البته این حفاظ یه پاداش خوب داره و اون هم اینه که بدون مزاحمت کارهایی که واقعا وقت باید روشون صرف می کردین رو انجام میدید و خب این خیلی خوبه !

 

Do-anything

۴- پس یادمون باشه که روی کاری تمرکز کنیم که شور و اشتیاقش رو داریم و توانمندیم چون ما برای اون کار ساخته شدیم و بهره‌وری‌مون در اون کار بالاست. و البته باید یادمون باشه که این کار کار خیلی سختیه و باید براش تلاش کنیم .

و در نهایت کمی عادت های جدید برای افزایش تمرکز و حذف مزاحمت ها در خودمون ایجاد کنیم ( البته شما سعی کنید عادت های خوبی رو برای خودتون ایجاد کنید).

 

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.