بدون شخصیت امکان موفقیت صفر است

سرمقاله 213 هفته نامه شنبه به قلم اکبر هاشمی

0

موفقیت؛ آرزو و خواسته ای که همه ما سالهاست به دنبال آن هستیم، برخی از ما آن را داریم یا رویایش را در سر می‌پرورانیم. برای موفقیت بارها از تلاش و مداومت در پیگیری کارها گفته‌ایم از خستگی ناپذیری و امیدواری به آینده‌ای که سرانجام از راه خواهد رسید از برنامه‌ریزی و هدفمند به پیش رفتن و…بسیار شنیده‌ایم که در کنار اینها هوش و استعداد نیز نقش کلیدی در موفقیت هر انسانی دارد. 

صرف نظر از عوامل متغیر بیرونی گویی اگر همه این‌ها باشد و چرخ روزگار هم همراه باشد اگر کسی «شخصیت» یک انسان موفق « شخصیت کار آفرینی» شخصیت هرکاری را که در آن متبحر است را نداشته باشد بازهم به این مهم دست نخواهد یافت یا اینکه مثل ماهی صید شده موفقیت به دست آمده را از کف خواهد داد و یا در نهایت تن به گنشجک روزی بودن می دهد.

نمی دانم فیلم بیلیارد باز رابرت راسان را دیده اید یا نه « ادی فیلسون» بیلیارد باز جوان امریکایی رویای قهرمانی در بیلیارد را دارد در مسیر با سرمایه گذاری به نام «برت گوردن» آشنا می شود «ادی» مسابقه ای برده را در آخرین دقایق به خاطر غرور و جاه طلبی بی موقع واگذار و همه پول هایش را از دست می دهد وقتی « ادی» از «برت» می خواهد که روی او سرمایه گذاری کند با مخالفت سرمایه گذار روبرو می شود و شروع می کند به برشمردن توانایی ها و استعدادش « برت» می گوید تو هرگز موفق نخواهی شد چرا که فاقد« شخصیت» قهرمانی هستی. اشاره می کند به نوشیدن بیش از حد مشروبات الکلی، بی خوابی های زیاد، احساسی عمل کردن، عدم تمرکز و…

در نهایت آب پاکی را روی دست « ادی» می ریزد می گوید زمانی موفق خواهی شد که شخصیت داشته باشی در نهایت نیز پس از فراز و فرودهایی در زندگی شخصی « ادی» این موضوع را فهم می کند و شخصیت قهرمانی را می یابد.

تصمیمات احساسی در کسب و کار، بی دقتی، زیاده گویی، جاه طلبی، کوته نگری و… بسیاری از رفتارهایی که باعث شکست یا عقب افتادگی ما شده اند و دست مان را از موفقیت دور نگه داشته اند ریشه در نداشتن شخصیت یک انسان موفق دارد.

سرمقاله ۲۱۲ هفته‌نامه شنبه: بی پولی ثروت آفرین است

حرف آخر:

همانگونه که برای ساخت یک بنا باید آجر روی آجر گذاشته شود باید شخصیتمان را بسازیم گاه لازم است خراب کنیم و از نو بسازیم.

کم سخن بگوییم، خشممان را کنترل کنیم، احساسی عمل نکنیم، صبور باشیم، هر آنچه در مورد دیگران گفته می شود را یک روایت یک جانبه بپذیریم نه یک حقیقت نهایی، جنبه و ظرفیت مان را بالا ببریم، انتقاد پذیر باشیم، شیک بپوشیم و درست زندگی کنیم و…

شما هم به این مولف ها موارد دیگر را اضافه کنید و بر روی ساخت شخصیت مان کار کنیم آنگاه موفقیت برای همیشه بخشی از ما، در ما و با ماست.

گاهی برخی آدم ها در جاهایی قرار می گیرند که کسی انتظارش را ندارد بی آنکه بدانند آن جایگاه نیاز به چنین شخصیتی دارد.

بدون ساخت « شخصیت» امکان موفقیت صفر است و اگر هم به دلایلی به دست بیایید پس از مدتی این موفقیت عاریه ای متوقف یا از دست خواهد رفت.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.