ارزش‌گذاری وی‌ورک

0

گزارشی از راندهای مختلف جذب سرمایه وی‌ورک و ارزش‌گذاری‌های آن در سال‌های مختلف، عدد و رقم‌هایی در خود دارد که جذابیت زیادی را نشان می‌دهد. البته که سوالات زیادی را هم به همراه دارد. چگونه یک ایده خلاقانه می‌تواند نظر ده‌ها سرمایه‌گذار را در بازار جهانی را به خود جلب کند. از جذب سرمایه چند میلیون دلاری به جذب صدها میلیون دلار برسد و شهرت جهانی را به دست بیاورد. در بیش از ۳۸ کشور جهان حضور یابد و شهره عام و خاص شود. در این گزارش کوتاه، روند جذب سرمایه وی‌ورک و ارزش‌گذاری‌های آن طی سال‌های مختلف را بررسی کردیم.

جذب سرمایه وی‌ورک و ارزش‌گذاری‌های آن از ۲۰۱۰ تا ۲۰۲۲

سری  A

وی‌ورک در سال‌۲۰۱۰ مجموعا مبلغ ۶.۳ میلیون دلار از ۳سرمایه‌گذار، سرمایه جذب کرد.

در اولین راند جذب سرمایه وی‌ورک و ارزش‌گذاری‌های آن، یک میلیون دلار دریافت شد. Fidelity وBenchmark Capital، دو سرمایه‌گذار اصلی بودند.

بخش اعظم این مبالغ صرف مارکتینگ و تحقیقات شد و بخش کوچکی از آن به فضای دفتر اختصاص پیدا کرد. بعد از این راند، ارزش وی‌ورک ۱۵میلیون دلار برآورد شد.

سری  B

در سال‌۲۰۱۱، از ۵سرمایه‌گذار مجموعا ۱۰.۷‌میلیون دلار سرمایه دریافت شد.

شرکت RRE Ventures بیشترین مقدار را تزریق کرده بود (۴.۱ میلیون دلار).

در دومین راند فرآیند جذب سرمایه وی‌ورک و ارزش‌گذاری‌های آن آن Fidelity  و Benchmark Capital هر کدام حدود ۲.۴‌میلیون دلار سرمایه‌گذاری کردند.

RRE Ventures، FirstMark Capital،Oak Investment Partners  وSafra Catz  هم در این راند سرمایه‌گذاری داشتند.

سری  C

در سال‌۲۰۱۲ از ۷سرمایه‌گذار مجموعا مبلغ ۳۲‌میلیون‌ دلار سرمایه جذب شد.

از جرمی استاپلمن، که CEO شرکت Yelp بود، مبلغ ۶.۵ میلیون دلار دریافت شد.

Fidelity  و T Rowe Price هر کدام حدود ۳.۷‌میلیون دلار سرمایه‌گذاری کردند.

سایر سرمایه‌گذاران شامل James Joaquin از angel investor و RRE Ventures می‌شوند.

در این راند وی‌ورک فضا‌ی کاری دومش را در نیویورک افتتاح کرد. مجموع سرمایه‌ جذب‌شده در این راند ارزش وی‌ورک را به ۲۱۵ میلیون دلار رساند.

سری D

در سال‌۲۰۱۳ مجموعا مبلغ ۳۷.۳‌میلیون دلار از ۷سرمایه‌گذار، سرمایه دریافت شد.

شرکتی به نام GIC Special Investments که سرمایه‌گذاری دولتی و سنگاپوری است، ۱۱۰میلیون دلار در وی‌ورک سرمایه‌گذاری کرد.

Fidelity و T Rowe Price هر کدام حدود ۵۲.۸‌میلیون دلار سرمایه‌گذاری کردند.

سایر سرمایه‌گذاران این راند شامل LUN Partners، Sands Capital Ventures، RRE Ventures  و سرمایه‌گذاران پیشین می‌شوند .در این راند وی‌ورک سومین فضا‌ی کار اشتراکی خود را در سان‌فرانسیسکو افتتاح کرد.

سری E

در این راند یعنی در سال‌۲۰۱۴ مجموعا ۴۲.۸‌میلیون دلار از ۷سرمایه‌گذار دریافت شد.

Fidelity  و T Rowe Price هر کدام حدود ۱۲.۷میلیون دلار سرمایه‌گذاری کردند.

سایر سرمایه‌گذاران این راند شامل LUN Partners، Sands Capital Ventures،RRE Ventures  و سرمایه‌گذاران پیشین می‌شوند.

در این راند (چهارم) چهارمین فضای وی‌ورک در نیویورک افتتاح شد.

در این راند، وی‌ورک معادل ۵ میلیارد دلار ارزش‌گذاری شد.

سری F

در سری‌F  یعنی در سال‌۲۰۱۸، مجموعا مبلغ ۵۸۲‌میلیون دلار از ۱۲سرمایه‌گذار جذب سرمایه شد.

SoftBank در ابتدا ۳۰۰‌میلیون دلار و بعدتر ۲۵۰میلیون دلار روی وی‌ورک سرمایه‌گذاری کرد.

همچنینFidelity  وHony Capital  هرکدام ۸۱ میلیون دلار سرمایه‌گذاری کردند.

دیگر سرمایه‌گذاران شاملGoldman Sachs، DST Global،Valiant Capital Partners  و سرمایه‌گذاران پیشین می‌شود.

در این راند که پانزدهمین راند جذب سرمایه وی‌ورک بود، این استارتاپ برنامه‌ بازگشایی پنجمین فضای کاری‌اش را در نیویورک داشت.

سرمایه‌گذاران پیشین از سرمایه‌گذاری در سری  Fخودداری کردند. بعد از این راند، وی‌ورک تا ۲۰میلیارد دلار ارزش‌گذاری شد. در این سال اعلام شد که وی‌ورک تاکنون ۸۴۲.۷میلیون دلار سرمایه جذب کرده است.

در همین سال، با دادن تضمین لازم به SoftBank، مبلغ ۳‌میلیون دلار دیگر از جانب آنها دریافت شد.

در سال‌۲۰۱۹ پروسه‌ Rebranding وی‌ورک قوت گرفت و با نام تجاری «شرکت وی»، فعالیت خود را در ۳حوزه‌ مختلف آغاز کرد: WeWork، WeGrow و WeLive. در همان سال مبلغ ۲‌میلیارد دلار دیگر از SoftBank دریافت شد. در این سال وی‌ورک بیش از ۴۷ میلیارد دلار ارزش‌گذاری شد.

سری G

سال‌۲۰۱۹ از Amazon، Fidelity Management and Research Company، Greenoaks Capital و T Rowe Price مجموعا ۵۷۵‌میلیون دلار سرمایه ‌جذب شد.

در همین سال مبلغ دریافتی ازSoftBank  ۹.۲‌میلیارد دلار کمتر از مبلغی بود که سال‌های قبل سرمایه‌گذاری کرده است.

شرکت وی از بانک سرمایه‌گذاری بین‌المللی آمریکایی Goldman Sachs مبلغ ۱.۷۵‌میلیارد دلار وام دریافت کرد. در این سال آدام نیومن از سمت مدیرعامل اجرایی وی‌ورک برکنار شد.

جذب سرمایه وی‌ورک و ارزش‌گذاری‌های آن در ۲۰۲۰

در ژانویه ۲۰۲۰، وی‌ورک برای زنده ماندن و سر پا نگه‌داشتن کسب‌وکارش، حذف تدریجی هزینه‌های اضافه مانند انواع پذیرایی‌های رایگان در دفاتر خود را آغاز کرد و برنامه‌هایی را برای رشد آهسته در پیش گرفت.

یکم فوریه ۲۰۲۰، این شرکت اعلام کرد که ساندیپ ماترانی، یکی از مدیران ارشد سابق GGP Inc از ۱۸ فوریه ۲۰۲۰، مدیرعامل شرکت خواهد شد. این شرکت کمان در حال گسترش دفاتر خود در کشورهای دیگر هم بود. به‌عنوا مثال، در تاریخ سوم فوریه ۲۰۲۰، اولین دفتر خود را در پارک فناوری ابوظبی افتتاح کرد. دهم فوریه ۲۰۲۰، وی‌ورک تعطیلی موقت ۱۰۰ ساختمان در چین را به دلیل همه‌گیری COVID-19 اعلام کرد.

وی‌ورک در اواخر مارس ۲۰۲۰، در تلاشی برای کاهش هزینه‌ها، ۲۵۰ کارمندش را اخراج کرد و به دنبال آن دور دیگری از اخراج کارکنان در پایان آوریل ۲۰۲۰ انجام شد. پنجم ژوئن ۲۰۲۰، مک‌کلوی اعلام کرد که در پایان ماه این شرکت را ترک خواهد کرد.

در سال ۲۰۲۰، شرکت ۶۶ دفتر خود را خالی کرد و در مورد اجاره کمتر، به تعویق انداختن هزینه‌ها و سایر تغییرات مربوط به اجاره‌بها در بیش از ۱۵۰ مکان دیگر، مذاکراتی را انجام داد.

جذب سرمایه ۱۵۰میلیون دلاری در ۲۰۲۱

در مارس ۲۰۲۱، این شرکت قراردادی را برای تبدیل شدن به یک شرکت عمومی از طریق یک شرکت خرید ویژه با ارزش ۹ میلیارد دلار و ادغام با کمپانی اسپاک (SPAC) منعقد کرد. SPAC شامل گروهی از سرمایه‌گذاران بزرگ است که به یک شرکت کمک می‌کنند تا بتوانند سریع‌‌تر IPO شده و زودتر سودده شوند.

پس از ادغام، ماترانی همچنان مدیرعامل باقی ماند، اما Vivek Ranadivé از BowX وDeven Parekh به هیئت مدیره جدید پیوستند. ادغام در اکتبر ۲۰۲۱ انجام شد و عرضه سهام این شرکت در بورس نیویورک شروع شد. در اکتبر ۲۰۲۱، وی‌ورک همکاری با Cushman & Wakefield را اعلام کرد که شامل سرمایه‌گذاری ۱۵۰میلیون دلاری در وی‌ورک بود.

پس از این که wework  به طور کامل با SPAC ادغام شد، توانست سهام خود را به صورت عمومی در تاریخ ۲۱ اکتبر ۲۰۲۱ بفروشد. SPAC شامل گروهی از سرمایه‌گذاران بزرگ است که به یک شرکت کمک می‌کنند تا بتوانند سریعتر وارد IPO شده و زودتر سودده شوند.

جذب سرمایه وی‌ورک و ارزش‌گذاری‌های آن در ۲۰۲۲

در ژانویه ۲۰۲۲، وی‌ورک خرید Common Desk را اعلام کرد. همچنین این شرکت اعلام کرده که در حال توسعه یک محصول نرم‌افزاری با سیستم‌های Yardi به نام WeWork Workplace است. حالا وی‌ورک در بورس حضور دارد. قیمت هر سهمش بیش از ۵ دلار است و این کسب‌وکار تا ۴.۴۷میلیارد دلار ارزش‌گذاری شده است.  یعنی حدود ۴۲میلیارد دلار کمتر از ارزش‌گذاری ۴۷میلیارد دلاری‌اش در سال ۲۰۱۹.

 

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.