ارزش‌گذاری وی‌ورک

0

گزارشی از راندهای مختلف جذب سرمایه وی‌ورک و ارزش‌گذاری‌های آن در سال‌های مختلف، عدد و رقم‌هایی در خود دارد که جذابیت زیادی را نشان می‌دهد. البته که سوالات زیادی را هم به همراه دارد. چگونه یک ایده خلاقانه می‌تواند نظر ده‌ها سرمایه‌گذار را در بازار جهانی را به خود جلب کند. از جذب سرمایه چند میلیون دلاری به جذب صدها میلیون دلار برسد و شهرت جهانی را به دست بیاورد. در بیش از 38 کشور جهان حضور یابد و شهره عام و خاص شود. در این گزارش کوتاه، روند جذب سرمایه وی‌ورک و ارزش‌گذاری‌های آن طی سال‌های مختلف را بررسی کردیم.

جذب سرمایه وی‌ورک و ارزش‌گذاری‌های آن از 2010 تا 2022

سری  A

وی‌ورک در سال‌۲۰۱۰ مجموعا مبلغ 6.3 میلیون دلار از 3سرمایه‌گذار، سرمایه جذب کرد.

در اولین راند جذب سرمایه وی‌ورک و ارزش‌گذاری‌های آن، یک میلیون دلار دریافت شد. Fidelity وBenchmark Capital، دو سرمایه‌گذار اصلی بودند.

بخش اعظم این مبالغ صرف مارکتینگ و تحقیقات شد و بخش کوچکی از آن به فضای دفتر اختصاص پیدا کرد. بعد از این راند، ارزش وی‌ورک ۱۵میلیون دلار برآورد شد.

سری  B

در سال‌۲۰۱۱، از 5سرمایه‌گذار مجموعا 10.7‌میلیون دلار سرمایه دریافت شد.

شرکت RRE Ventures بیشترین مقدار را تزریق کرده بود (4.1 میلیون دلار).

در دومین راند فرآیند جذب سرمایه وی‌ورک و ارزش‌گذاری‌های آن آن Fidelity  و Benchmark Capital هر کدام حدود 2.4‌میلیون دلار سرمایه‌گذاری کردند.

RRE Ventures، FirstMark Capital،Oak Investment Partners  وSafra Catz  هم در این راند سرمایه‌گذاری داشتند.

سری  C

در سال‌۲۰۱۲ از 7سرمایه‌گذار مجموعا مبلغ 32‌میلیون‌ دلار سرمایه جذب شد.

از جرمی استاپلمن، که CEO شرکت Yelp بود، مبلغ 6.5 میلیون دلار دریافت شد.

Fidelity  و T Rowe Price هر کدام حدود 3.7‌میلیون دلار سرمایه‌گذاری کردند.

سایر سرمایه‌گذاران شامل James Joaquin از angel investor و RRE Ventures می‌شوند.

در این راند وی‌ورک فضا‌ی کاری دومش را در نیویورک افتتاح کرد. مجموع سرمایه‌ جذب‌شده در این راند ارزش وی‌ورک را به ۲۱۵ میلیون دلار رساند.

سری D

در سال‌۲۰۱۳ مجموعا مبلغ 37.3‌میلیون دلار از 7سرمایه‌گذار، سرمایه دریافت شد.

شرکتی به نام GIC Special Investments که سرمایه‌گذاری دولتی و سنگاپوری است، ۱۱۰میلیون دلار در وی‌ورک سرمایه‌گذاری کرد.

Fidelity و T Rowe Price هر کدام حدود 52.8‌میلیون دلار سرمایه‌گذاری کردند.

سایر سرمایه‌گذاران این راند شامل LUN Partners، Sands Capital Ventures، RRE Ventures  و سرمایه‌گذاران پیشین می‌شوند .در این راند وی‌ورک سومین فضا‌ی کار اشتراکی خود را در سان‌فرانسیسکو افتتاح کرد.

سری E

در این راند یعنی در سال‌۲۰۱۴ مجموعا 42.8‌میلیون دلار از 7سرمایه‌گذار دریافت شد.

Fidelity  و T Rowe Price هر کدام حدود 12.7میلیون دلار سرمایه‌گذاری کردند.

سایر سرمایه‌گذاران این راند شامل LUN Partners، Sands Capital Ventures،RRE Ventures  و سرمایه‌گذاران پیشین می‌شوند.

در این راند (چهارم) چهارمین فضای وی‌ورک در نیویورک افتتاح شد.

در این راند، وی‌ورک معادل ۵ میلیارد دلار ارزش‌گذاری شد.

سری F

در سری‌F  یعنی در سال‌2018، مجموعا مبلغ ۵۸۲‌میلیون دلار از 12سرمایه‌گذار جذب سرمایه شد.

SoftBank در ابتدا ۳۰۰‌میلیون دلار و بعدتر ۲۵۰میلیون دلار روی وی‌ورک سرمایه‌گذاری کرد.

همچنینFidelity  وHony Capital  هرکدام ۸۱ میلیون دلار سرمایه‌گذاری کردند.

دیگر سرمایه‌گذاران شاملGoldman Sachs، DST Global،Valiant Capital Partners  و سرمایه‌گذاران پیشین می‌شود.

در این راند که پانزدهمین راند جذب سرمایه وی‌ورک بود، این استارتاپ برنامه‌ بازگشایی پنجمین فضای کاری‌اش را در نیویورک داشت.

سرمایه‌گذاران پیشین از سرمایه‌گذاری در سری  Fخودداری کردند. بعد از این راند، وی‌ورک تا ۲۰میلیارد دلار ارزش‌گذاری شد. در این سال اعلام شد که وی‌ورک تاکنون 842.7میلیون دلار سرمایه جذب کرده است.

در همین سال، با دادن تضمین لازم به SoftBank، مبلغ ۳‌میلیون دلار دیگر از جانب آنها دریافت شد.

در سال‌۲۰۱۹ پروسه‌ Rebranding وی‌ورک قوت گرفت و با نام تجاری «شرکت وی»، فعالیت خود را در 3حوزه‌ مختلف آغاز کرد: WeWork، WeGrow و WeLive. در همان سال مبلغ ۲‌میلیارد دلار دیگر از SoftBank دریافت شد. در این سال وی‌ورک بیش از ۴۷ میلیارد دلار ارزش‌گذاری شد.

سری G

سال‌۲۰۱۹ از Amazon، Fidelity Management and Research Company، Greenoaks Capital و T Rowe Price مجموعا ۵۷۵‌میلیون دلار سرمایه ‌جذب شد.

در همین سال مبلغ دریافتی ازSoftBank  9.2‌میلیارد دلار کمتر از مبلغی بود که سال‌های قبل سرمایه‌گذاری کرده است.

شرکت وی از بانک سرمایه‌گذاری بین‌المللی آمریکایی Goldman Sachs مبلغ 1.75‌میلیارد دلار وام دریافت کرد. در این سال آدام نیومن از سمت مدیرعامل اجرایی وی‌ورک برکنار شد.

جذب سرمایه وی‌ورک و ارزش‌گذاری‌های آن در 2020

در ژانویه 2020، وی‌ورک برای زنده ماندن و سر پا نگه‌داشتن کسب‌وکارش، حذف تدریجی هزینه‌های اضافه مانند انواع پذیرایی‌های رایگان در دفاتر خود را آغاز کرد و برنامه‌هایی را برای رشد آهسته در پیش گرفت.

یکم فوریه 2020، این شرکت اعلام کرد که ساندیپ ماترانی، یکی از مدیران ارشد سابق GGP Inc از 18 فوریه 2020، مدیرعامل شرکت خواهد شد. این شرکت کمان در حال گسترش دفاتر خود در کشورهای دیگر هم بود. به‌عنوا مثال، در تاریخ سوم فوریه 2020، اولین دفتر خود را در پارک فناوری ابوظبی افتتاح کرد. دهم فوریه 2020، وی‌ورک تعطیلی موقت 100 ساختمان در چین را به دلیل همه‌گیری COVID-19 اعلام کرد.

وی‌ورک در اواخر مارس 2020، در تلاشی برای کاهش هزینه‌ها، 250 کارمندش را اخراج کرد و به دنبال آن دور دیگری از اخراج کارکنان در پایان آوریل 2020 انجام شد. پنجم ژوئن 2020، مک‌کلوی اعلام کرد که در پایان ماه این شرکت را ترک خواهد کرد.

در سال 2020، شرکت 66 دفتر خود را خالی کرد و در مورد اجاره کمتر، به تعویق انداختن هزینه‌ها و سایر تغییرات مربوط به اجاره‌بها در بیش از 150 مکان دیگر، مذاکراتی را انجام داد.

جذب سرمایه 150میلیون دلاری در 2021

در مارس 2021، این شرکت قراردادی را برای تبدیل شدن به یک شرکت عمومی از طریق یک شرکت خرید ویژه با ارزش 9 میلیارد دلار و ادغام با کمپانی اسپاک (SPAC) منعقد کرد. SPAC شامل گروهی از سرمایه‌گذاران بزرگ است که به یک شرکت کمک می‌کنند تا بتوانند سریع‌‌تر IPO شده و زودتر سودده شوند.

پس از ادغام، ماترانی همچنان مدیرعامل باقی ماند، اما Vivek Ranadivé از BowX وDeven Parekh به هیئت مدیره جدید پیوستند. ادغام در اکتبر 2021 انجام شد و عرضه سهام این شرکت در بورس نیویورک شروع شد. در اکتبر 2021، وی‌ورک همکاری با Cushman & Wakefield را اعلام کرد که شامل سرمایه‌گذاری 150میلیون دلاری در وی‌ورک بود.

پس از این که wework  به طور کامل با SPAC ادغام شد، توانست سهام خود را به صورت عمومی در تاریخ 21 اکتبر 2021 بفروشد. SPAC شامل گروهی از سرمایه‌گذاران بزرگ است که به یک شرکت کمک می‌کنند تا بتوانند سریعتر وارد IPO شده و زودتر سودده شوند.

جذب سرمایه وی‌ورک و ارزش‌گذاری‌های آن در 2022

در ژانویه 2022، وی‌ورک خرید Common Desk را اعلام کرد. همچنین این شرکت اعلام کرده که در حال توسعه یک محصول نرم‌افزاری با سیستم‌های Yardi به نام WeWork Workplace است. حالا وی‌ورک در بورس حضور دارد. قیمت هر سهمش بیش از 5 دلار است و این کسب‌وکار تا 4.47میلیارد دلار ارزش‌گذاری شده است.  یعنی حدود 42میلیارد دلار کمتر از ارزش‌گذاری 47میلیارد دلاری‌اش در سال 2019.

 

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.