#توییتر_ماسک

ایلان ماسک همه توییتر را می‌خواهد

0

خوش شانس بوديم که در ساعت‌هاي پاياني آماده کرده اين شماره از شنبه، توانستيم مطالبمان درباره مواجهه ايلان ماسک و توييتر را بهروز کنيم و البته اين را مرهون آقاي ميلياردر بوديم که بيش از اين نتوانست جلوي خودش را بگيرد و همان ماسکي را نشانمان داد که از شخصيت او مي‌شناسيم: اکنون ايلان ماسک تمام توييتر را مي‌خواهد. تمام توييتر را.

 • ایلان ماسک در توییتر: توانستن یا نتوانستن

خبري ديگر از ايلان ماسک که باز هم مانند بمب منفجر شد و بازارها را تکان داد. ثروتمندترين فرد جهان با بخشي از دارايي ۲۸۸ ميليارد دلاري خود، سهام توييتر، يکي از مهمترين شبکه‌هاي اجتماعي دو دهه اخير را خريداري کرد. حالا، اين چهره سال ۲۰۲۱ مجله تايم، خودرو مي‌سازد، به فضا مي‌رود و توييتر هم دارد! يک روز پس از اعلام خبر اين سرمايه گذاري، در ۵ آوريل، توييتر اعلام کرد که ماسک نيز به هيئت مديره خواهد پيوست؛ خبري که چند روز بعد منتفي شد و پاراگ آگراوال، مديرعامل توييتر، اعلام کرد ايلان ماسک، مدير عامل شرکت تسلا، به هيات مديره توييتر نمي‌پيوندد. اما باز هم نمي توان نقش او را ناديده گرفت و خب تاريخ ماسک نشان داده هر لحظه ممکن است تصميم جديدي بگيرد. از همين رو، بايد ديد که در صورت حضورش در هيئت مديره، چه کارهايي مي تواند انجام بدهد و چه کارهايي را نمي تواند.

 • سرمایه گذار منفعل چیست؟

اخبار اوليه مبني بر اينکه ماسک ۹.۲ درصد از سهام شرکت را خريداري کرده، نشان مي داد که او يک سرمايه گذار منفعل خواهد بود. اين بدان معناست که او نقش فعالي در اداره شرکت نخواهد داشت. همچنين به اين معني است که او مانند هر سهامدار ديگري در توييتر خواهد بود که اميدوار است شاهد افزايش ارزش سهام باشد. اين دسته «منفعل» اکثر سرمايه گذاران در اکثر سهام وال استريت را پوشش مي دهد. اما براي حضور او در هيئت مديره يک شرط وجود داشت. ماسک نمي‌تواند دارايي‌هاي سهام توييتر خود را تا زماني که دوره مديريتش در سال ۲۰۲۴ به پايان برسد، به بالاي ۱۴.۹ درصد افزايش دهد. اين شرط مي تواند خريد تمام سهام موجود يا خريد اکثر سهام توسط ماسک را شامل شود. در هر صورت، او کنترل شرکت را در دست خواهد داشت.با اين حال، اخبار اخير مبني بر اينکه ماسک وارد هيئت مديره نمي شود، به اين معني است که او مي تواند بيش از ۱۵ درصد از سهام را خريداري کرده و اکنون مي تواند در صورت تمايل، شرکت را تصاحب کند. ماسک مطمئنا بودجه لازم براي خريد کل شرکت را دارد.

 • توانستن

گرفتن سمتي در هيئت مديره به ماسک اين امکان را مي داد که همراه با ۱۱ مدير ديگر، استراتژي تجاري شرکت را هدايت کرده و در مورد مسائل مالي تصميم گيري کنند. هيئت مديره همچنين تصميم مي گيرد که چه مبلغي به مدير عامل پرداخت شود و آيا قراردادهاي استخدامي اجرايي را تمديد کند يا خير.

اما حتي بدون داشتن نقش رسمي، ماسک احتمالا گوش شنواي مديران توييتر را دارد. بعلاوه، او بيش از ۸۰ ميليون دنبال کننده در توييتر داشته و حضور تاثيرگذاري دارد که از طريق آن مي تواند ايده هاي خود را به اشتراک بگذارد.

 • رفتار ماسک در توییتر

ماسک رفتار عجيب و غريب و پر حاشيه در توييتر کم نداشته. به عنوان مثال، در سال ۲۰۱۸ او در توييتر خود اعلام کرد که تسلا را با قيمت سهام بالا خصوصي مي کند و بودجه لازم براي انجام اين کار را دارد؛ اما اين اتفاق نيفتاد. در نتيجه SEC از ماسک شکايت کرد. در نهايت ماسک موافقت کرد که توييت‌هاي آينده بايد توسط وکلاي شرکت نوشته شود. ماسک اما باز هم ساکت نماند و نسبت به محدود کردن آزادي بيان ناله و شکايت داشت.

به نظر مي‌رسد که ماسک هم دوست دارد که خود را يک آدم حقه‌باز کوچک جلوه بدهد. او قبلا هم پر سر و صدا بود، اما اخيرا اين شيطنت بيشتر شده و اين رفتار شيطنت آميز اغلب حول محور توييتر يا پلتفرم هاي مشابه مي چرخد. SEC اعلام کرده که انتشار داده هاي مالي يا ساير اخبار در رسانه هاي اجتماعي که مي تواند قيمت سهام را تغيير دهد مشکلي ندارد، اما اين شرکت بايد زودتر اعلام کند که از کدام پلتفرم ها براي انجام اين کار استفاده خواهد کرد. با اين حال، به نظر مي رسد که ماسک هم چندان موافق اين قوانين نيست و در حال دست و پنجه نرم کردن با آنهاست.

در نمونه اخير، ماسک بلافاصله پس از اينکه ۹.۲ درصد سهام خود را در شرکت خريداري کرده بود، يک نظرسنجي در توييتر ترتيب داد. مقررات مي گويند که او بايد در تاريخ قبلي اين خريد را فاش مي کرد. ايده پشت دستور افشاي SEC اين است که به سرمايه گذاران با اطلاعات کامل در مورد اينکه چه کسي سهام قابل توجهي در يک شرکت مي خرند و چه زماني اين کار را انجام مي دهند، هشدار مي دهد. چنين اطلاعاتي به ساير سرمايه گذاران کمک مي کند تا در مورد خريد يا فروش سهام تصميم بگيرند. جريمه چنين تخلفات احتمالي چيست؟ طبق گزارش CNBC، در حدود ۱۰۰۰۰۰ دلار جريمه. اگر ماسک هستيد، اين مبلغ زيادي براي برخي شيطنت ها نيست.

 • این حرکت چه معنایی برای توییتر دارد؟

سهام توييتر نااميدي بزرگي براي سرمايه گذاران بوده و هم از بازار و هم از رقيب مستقيم خود متا، مالک فيس بوک عقب مانده است. آنجلو زينو، تحليلگر فناوري در CFRA مي‌گويد: «اين دارايي اساسا از زماني که عمومي شد دارايي بسيار ضعيفي بوده است. آنها از نظر کسب درآمد از پلتفرم دوران بسيار سختي را سپري کرده اند – اساسا آنها نمي توانند به اندازه کافي از تبليغات درآمد کسب کند» اين پلتفرم تقريباً نه دهم کل درآمد خود را از فروش تبليغات به دست مي آورد.

عملکرد شرکت در بازار سهام نشان دهنده وضعيت ضعيف اين کسب و کار است. از زماني که سهام توييتر در بازار سهام عرضه شد تا اوايل اين هفته، بيش از ۷ درصد از ارزش خود را از دست داد. بر اساس داده هاي ياهو، اين در مقايسه با سود بيش از ۳۷۰ درصدي براي متا در مدت مشابه است.

اما زماني که در ۴ آوريل اخباري مبني بر خريد ۹.۲ درصد از سهام توئيتر به ماسک منتشر شد، قيمت سهام در بهترين رشد روزانه خود از سال ۲۰۱۳ افزايش يافت. اين اقدام برخي سرمايه گذاران را در خوش بيني برانگيخت که سهام ماسک ممکن است اين شرکت بيمار را تقويت کند. اخبار بيشتر مبني بر اينکه ماسک در هيئت مديره اين شرکت قرار گرفته به تقويت چشم انداز آفتابي تر کمک کرد. با اين حال، اخباري مبني بر اينکه او نقش خود را در هيئت مديره برعهده نخواهد گرفت، سهام را در ۱۱ آوريل کاهش داد. سهام تا اواسط صبح با ۰.۷۵ درصد کاهش به ۴۶ دلار در هر سهم و بيش از ۱۰ درصد نسبت به باز شدن بازار در ۷ آوريل کاهش يافت.

 • فاینال آفر

به لطف سر و صداهای فراوان، سرتاسر جهان ماجرا را با تمام جزئیاتش می‌دانند، (تقریبا) از روز اول. پس از آنکه ماسک به سهامدار بزرگ توییتر تبدیل شد، کمی احتمال حضور در هیئت مدیره و تکیه بر صندلی ریاست آن را مزه مزه کرد، صندلی را نپذیرفت، احتمالات و نظرسنجی‌هایی درباره تغییرات در ساختار اصلی توییتر را با دنبال کنندگانش در میان گذاشت، بالاخره آس خود را رو کرد و حالا می‌خواهد تمام توییتر را در اختیار خود داشته باشد. به طور کلی، تصورم از مسیر ذهنی ماسک اینگونه است که یک هدف نهایی را برای خود در نظر می‌گیرد (با هر منطقی)، نقشه راه می‌چیند، تمام اقدامات و مذاکرات لازم را انجام می‌دهد و در نهایت قدم قدم، (نکته اینجاست) اقداماتش را (به جای آنکه عملی کند) اعلام می‌کند! شاید در میانه‌های این مسیر، کمی جزئیات تغییر کند، اما اتفاقی برای هدف رخ نمی‌دهد.

 • چرا توییتر؟

ماسک پیشنهاد خرید توییتر را به قیمت ۵۴.۲۰ دلار برای هر سهم داد و ارزش شرکت را حدود ۴۳ میلیارد دلار اعلام کرد. این میلیاردر گفت که معتقد است این شرکت «پتانسیل تبدیل شدن به پلت‌فرمی برای آزادی بیان در سراسر جهان» را دارد.

اما توییتر برای ماسک تاکنون چه بوده؟ رسانه‌ای اجتماعی که بیش از ۸۱ میلیون دنبال کننده در آن دارد و از حساب خود برای به اشتراک‌گذاری میم‌ها، بالا، پایین کردن قیمت ارزهای دیجیتال، به‌روزرسانی جاه‌طلبی‌های فضایی شرکتش و البته بیان جوک‌هایی در مورد چیزهایی که مصرف می‌کند! استفاده کرده.

اما نظرات متناقض و کاملا صفر و یکی نسبت به حضور اجرایی ماسک در توییتر دیده می‌شود؛ در داخل ساختمان توییتر، بسیاری نگران این هستند که ماسک احتمالا توییتر را به سمتی آزادیخواهانه سوق دهد و از مسدود کردن یا محدود کردن حساب‌هایی که باعث آسیب اجتماعی می‌شود، دور شود. از سوی دیگر برخی از اعضای جمهوریخواه کنگره از نفوذ ماسک استقبال کردند و آن را راهی برای پایان دادن به «به اصطلاح سانسور فناوری» دانستند.

 • چرا خرید توییتر؟

ماسک در نامه‌ای به برت تیلور، رئیس هیئت‌مدیره توییتر نوشت که می‌خواهد این شرکت را خصوصی کند تا «پتانسیل فوق‌العاده» آن را باز کند. او گفت که معتقد است این شرکت می‌تواند «سکوی آزادی بیان در سراسر جهان» باشد. او ادامه می‌دهد: «با این حال، از زمانی که سرمایه‌گذاری خود را انجام دادم، اکنون متوجه می‌شوم که این شرکت نه رشد خواهد کرد و نه به این امر اجتماعی در شکل فعلی آن عمل خواهد کرد. توییتر باید به یک شرکت خصوصی تبدیل شود.»

این عقیده ماسک را پیش از این نامه هم می‌توان یافت. زمانی که در اواخر ماه مارس، پس از به دست آوردن بیش از ۵ درصد از سهام شرکت، اما قبل از اعلام عمومی آن، نظرسنجی توییتری را منتشر کرد و از مردم پرسید که آیا مردم فکر می‌کنند توییتر به شدت به اصل آزادی بیان پایبند است یا خیر. پس از اینکه اکثر رأی دهندگان «نه» را انتخاب کردند، ماسک پرسید که آیا به پلتفرم جدیدی نیاز است یا خیر. اما توییتر هم مانند بسیاری از دیگر شبکه‌های بزرگ اجتماعی، با یافتن بهترین روش برای تعدیل محتوای آنلاین دست و پنجه نرم می‌کند – تلاش برای حرکت در میان مرز محافظت از کاربران و ترویج بیان آزاد.

 • تصاحب؟

اما آیا ماسک موفق می‌شود تمام توییتر را از آن خود کند؟ به هر حال او بازی خود را به راه انداخت؛ سهام خرید، ارزش سهام بالا رفت، اعلام کرد به هیئت مدیره می‌پیوندد، ارزش سهام بالا رفت، از حضور در هیئت مدیره انصراف داد، ارزش سهام پایین آمد، حالا درخواست همه چیز را دارد و بازار بورس مانند یک شیر شکارچی قهار صحراهای افریقا به کمین نشسته تا بداند تصمیم هیئت مدیره چیست و این بار چه بلایی بر سر ارزش سهام می‌آید.

البته کمی پیچیده تر از این حرف‌هاست، همانطور که آن لیپتون، استاد حقوق از دانشگاه تولان در توییترش نوشت: «او {ماسک} تهدید کرده که ارزش سهام توییتر را کاهش می‌دهد که این خبر خوبی برای هیئت مدیره است. چرا که یک پوشش ۱۰۰ درصد قانونی برای رد پیشنهاد، یعنی امتناع از اجبار را به آنها می‌دهد.»

 • پلن بی

البته ماسک عادت ندارد دستش را خالی بگذارد و به اصطلاح تمام تخم مرغ‌هایش را در یک سبد نمی‌گذارد. او در مصاحبه زنده در کنفرانس TED و در پاسخ به سوال کریس اندرسون گفت که اگر پیشنهادش برای خرید توییتر موفقیت آمیز نباشد، یک طرح پشتیبان دارد، اما جزئیات دیگری ارائه نداد: «خب من فکر می‌کنم وجود یک عرصه فراگیر برای آزادی بیان بسیار مهم است.»

 • کاربر فعال

هر اتفاقی رخ بدهد، ماسک همچنان یک کاربر فعال و سلبریتی توییتری برای خودش باقی می‌ماند و تمام این حواشی نتوانسته مانع از سکوت مصلحتی او بشود. در همین فاصله که از اعلام پیشنهاد خرید توییتر می‌گذرد تا زمان نوشتن این مطلب (که کمتر از ۲۴ ساعت است)، ماسک چهار توییت نوشته. اول اعلام کرده که پیشنهادش را ارائه داده، در همین راستا نوشته که «تلاش خواهد کرد تا آنجایی که قانون اجازه داده است، سهامداران زیادی را در توییتر خصوصی شده نگه دارد»، نظرسنجی گذاشته که آیا «خصوصی کردن توییتر با قیمت ۵۴.۲۰ دلار باید به عهده سهامداران باشد نه هیئت مدیره»،                          توییت کرده  و اسکرینی از موسسه سرمایه‌گذاری گلدمن سکس را درباره توییتر توییت کرده است.

 

 • هیئت مدیره

تنها چند ساعت پس از اعلام پیشنهاد ماسک، اعضای هیئت مدیره دور هم جمع شدند تا پیشنهاد او را بررسی کنند. توییتر در بیانیه‌ای اعلام کرد که این پیشنهاد را به دقت بررسی خواهد کرد. اما پس از جلسه هیئت مدیره که در اوایل صبح پنجشنبه آغاز شد و چندین ساعت به طول انجامید، مدیران و مدیران توییتر، خود را آماده مبارزه نشان دادند. از قرار هیئت مدیره در حال تلاش است تا سرمایه‌گذاران را متقاعد کنند که با برنامه‌های آقای ماسک مخالفت باشند و این عقیده را دارند که آقای ماسک برای خرید اسباب بازی جدیدش، بیش از اینها باید سر کیسه را شل کند.

نکته ای که کارشناسان بازار بورس هم بر آن صحه می‌گذارند. برنت تیل، تحلیلگر سهام در Jefferies می‌گوید: «شما به یک گاراژ لوازم بی‌مصرف نرفته‌اید تا یک لامپ بخرید. این {توییتر} سرویسی است که مورد علاقه بسیاری در سراسر جهان است و شما نمی‌توانید این اقدامات سریع را انجام دهید.»

برخی دیگر از سهامداران نیز پیشنهاد ماسک را رد کرده‌اند. شاهزاده الولید بن طلال از عربستان سعودی که خود و شرکتی را که نمایندگی می‌کند به عنوان یکی از بزرگ‌ترین و بلندمدت‌ترین سهامداران توییتر توصیف کرد، در توییتی گفت که توییتر باید این پیشنهاد را رد کند زیرا به اندازه کافی بالا نیست که «ارزش ذاتی توییتر با توجه به چشم‌انداز رشد آن» را نشان بدهد. برخی دیگر گفتند که این پیشنهاد کافی است، اما تغییرات پیشنهادی آقای ماسک می‌تواند جرقه‌ای برای فرار سفارش دهندگان تبلیغات باشد و به ارزش شرکت لطمه بزند.

از قرار آنها در حال بررسی یک تاکتیک دفاعی شرکتی نیز هستند تا پیشنهاد آقای ماسک را پس بزنند. از دو اظهار نظر غیر رسمی، اینگونه برداشت می‌شود که اعضا می‌خواهند تاکتیک معروف به «قرص سمی» را به پیش بگیرند؛ تاکتیکی که در آن، شرکت‌ها با بالا بردن قیمت سهام، به دنبال جلوگیری از پیشنهاد خرید ناخواسته هستند.

تاکتیک قرص سمی تنها سیاستی نیست که توییتر در نظر گرفته. خبرهایی از داخل به گوش می‌رسد که هیئت مدیره در حال بررسی درخواست پیشنهادات از شرکت‌های دیگری است که ممکن است بخواهند توییتر را خریداری کنند، هنوز مشخص نیست که آیا توییتر به کسی نزدیک شده است یا خیر.

توییتر می‌تواند توانایی آقای ماسک برای تامین مالی قرارداد را زیر سوال ببرد یا ادعا کند که ارزش شرکت را کم‌ارزش می‌کند. این پیشنهاد ۵۴ درصد حق بیمه بیش از قیمت سهام یک روز قبل از شروع سرمایه‌گذاری او در شرکت در اواخر ژانویه است.

 • اعضا

اشاره شد که ماسک نظرات خود را طی نامه‌ای به یک از مهمترین اشخاص هیئت مدیره اعلام کرد؛ برت تیلور، رئیس هیئت مدیره توییتر. آقای تیلور، یکی از مدیران اجرايي Salesforce، از سال ۲۰۱۶، زماني که Salesforce تصميم به خريد توييتر داشت، در هيئت مديره توييتر حضور دارد. آقاي تيلور يک سال بعد به Salesforce ملحق شد، پس از آن که شرکت خود Quip را خريداري کرد.

يکي ديگر از اعضاي مهم هيئت مديره، اگون دوربان، يکي از مديران ارشد Silver Lake، يک شرکت سرمايه‌گذاري خصوصي است. آقاي دوربان در سال ۲۰۲۰ به عنوان بخشي از قراردادي که اين شرکت با سرمايه‌گذار فعال ديگري به نام Elliot Management منعقد کرد، به هيئت مديره توييتر پيوست که مي‌خواست رهبري را متزلزل کند. آقاي دورسي با آقاي ماسک دوست است، اما او قرار است ماه آينده هيئت مديره توييتر را ترک کند.

البته با وجود تمام توضيحات، ماسک دقيقا نگفته که مي‌خواهد با توييتر چه کند، اما به گفته فردي که در روزهاي اخير با آقاي ماسک صحبت کرده است، در گفتگوهاي خصوصي، او نسخه‌اي از توييتر را پيشنهاد کرده است که در آن تعديل محتواي اعتراض آميز با سياست‌هاي قديمي‌تر اجرايي مي‌شود. سياستي که اعتراض کارمندان توييتر را برانگيخته است.

 • تمرکز کنيد

در جلسه اضطراري شرکت در بعدازظهر پنجشنبه، پاراگ آگراوال، مدير اجرايي توييتر که به دنبال آرام کردن کارمندان بود، گفت که «من باور نمي‌کنم که ما توسط آقاي ماسک گروگان گرفته شده باشيم.» از او پرسيده شد که چرا براي مقابله با انتقادات مکرر آقاي ماسک توييت بيشتري نمي‌نويسد.کارمندان آقاي آگراوال را تحت فشار قرار دادند که هيئت مديره چه زماني و چگونه تصميم بگيرد. او نااميد شد وگفت که هيئت مديره سختگيرانه برخورد خواهد کرد اما او نمي‌تواند بيشتر در مورد اين روند صحبت کند. او به کارمندان هشدار داد که در مورد تصميم نهايي هيئت مديره در خود توييتر خواهند شنيد، نه از رهبري.آقاي آگراوال همچنين با سؤالاتي در مورد اينکه خريد توسط آقاي ماسک براي فرهنگ شرکت و پاداش سهام کارکنان چه معنايي دارد، مواجه شد. آقاي آگراوال از کارمندان خواست تا روي چيزهايي که تحت کنترل خود هستند تمرکز کنند و گفت که او نيز همين کار را خواهد کرد: «من معتقدم توييتر بيش از يک انسان، هر انسان، من يا هر شخص ديگري و ارزش‌هاي آنها را نشان مي‌دهد. توييتر مخفف گفتگوي باز و عمومي‌است. بهترين تعريف توسط همه کساني که از اين سرويس استفاده مي‌کنند ارائه مي‌شود.»

 • آقاي دورسي

جک دورسي از افرادي بود که از حضور ماسک در توييتر استقبال کرد. اما آيا اين استقبال، صرفا به توييتر ربط دارد؟ چندي پيش و در جريان کنفرانس Bitcoin 2022، که در شهر ميامي‌آمريکا برگزار شد، اعلام شد که شرکت‌هاي خدمات پرداخت Blockstream و Block (Square سابق) با شرکت خودروسازي تسلا براي ساخت نخستين تاسيسات استخراج بيت‌کوين با استفاده از انرژي خورشيدي، به توافق رسيده‌اند. تسلا که به وضوح به ماسک تعلق دارد، اما جک دورسي هم يکي از موسسان کمپاني Block است و آيا اين توافق، مي‌تواند بخشي از توافق ميان دورسي و ماسک در توييتر باشد؟

 • دکمه اديت

تقريبا همه ما کاربران توييتر دست کم يک بار توييتي زده‌ايم و از جک دورسي خواسته‌ايم دکمه اديت را به توييتر اضافه کند (دست کم ما کاربران ايراني که با تلگرام اخت داريم، تجربه خوبي داريم). اما اکنون که احتمالا يکي از تغييرات بنيادين ماسک، همين افزودن دکمه توييتر است، آيا واقعا چنين چيزي را مي‌خواهيم و باز هم حواسمان نبوده که چه چيزي آرزو کرده‌ايم؟ نکته آنجاست که همين نبود قابليت ويرايش، توييتر را به فضايي قابل استناد تبديل کرده و مخصوصا در ميان سلبريتي‌ها و افراد مشهور سياسي و… همين عدم ويرايش نوشته‌ها، باعث شده توييتر به واقع مانند زندگي روزمره باشد؛ کلامي که از دهانمان خارج مي‌شود، ديگر از کنترل ما رها شده و اثر خود را گذاشته. اما آيا افزودن قابليت ويرايش، باعث نمي‌شود دنياي توييتر به دنياي فانتزي بسياري از شبکه‌هاي اجتماعي نزديک شود؟ آن هم دقيقا زماني که اپليکيشني مانند Bereal پا به عرصه گذاشته که فيلترها و زمان فکر کردن را مانند اينستاگرام به ما نمي‌دهد و مجبورمان مي‌کند زندگي واقعي خود را به ديگران نشان بدهيم؟

 • صبح بخیر آقای رییس جمهور سابق

ماسک در همان مصاحبه با TED در بخشي از سخنانش به آزادي بيان اشاره کرد و گفت: «توييتر به نوعي به ميدان واقعي شهر تبديل شده و براي همين هم بسيار مهم است که مردم اين واقعيت و درک را داشته باشند که مي‌توانند آزادانه در چارچوب قانون صحبت کنند.» ولي آيا اين به معناي بازگشت ترامپ جنجالي به توييتر است؟ همانطور که مدتي قبل بسياري از طرفداران ترامپ در توييتر از ماسک خواسته بودند؟محافظه‌کاران که از نگاه بدبينانه توييتر نسبت به خود شاکي هستند، از پيشنهاد ايلان ماسک استقبال کردند. جيسون ميلر، دستيار قديمي دونالد ترامپ، رئيس جمهور سابق آمريکا که از حضور در توييتر منع شده بود، گفت: «ماسک روشن کرده است که براي نجات، توييتر نياز به تخريب اساسي بنيان‌هاي خود را دارد – رهبري آن بايد حذف شود.» در سال ۲۰۲۱. آقاي ميلر همچنين مدير اجرايي يک جايگزين راستگراي توئيتر، Gettr نيز بود.

صبح بخیر آقای رئیس جمهور

 • صبح بخیر آقای رییس جمهور؟

با تمام این اوصاف، کوته‌بینی است که سقف آرزوهای ایلان ماسک را تملک توییتر بدانیم. چه از ماسک خوشمان بیاید یا نه، او از دنیای دیگری آمده و نمی‌توان ماسک را آنقدر کوچک دانست که «توییتر»، انتهای مسیرش باشد. ماسک به وضوح تفکرات و سوداهای بزرگتری دارد. شخصیتی که نام فرزندش را X AE A-XII می‌گذارد، با امبر هرد سر از آسانسور خانه جانی دپ در می‌آورد، زیر چشمش هم گاهی وقت‌ها کبود بود، عجیب نخواهد بود که رویایی مانند نشستن بر صندلی کاخ سفید داشته باشد. مسیری که دونالد ترامپ از تجارت طی کرد و نتایج عجیبی هم داشت، اما با وجود هیاهوهای ماسک، آنقدرها انتظار نتایج مشابه را نمی‌توان داشت.

 • هیچ مگو

«اثر سرد» ايلان ماسک بر کارکنان توييتر

کارمندان شرکت توييتر قرار بود روز دوشنبه را به عنوان «روز استراحت ماهانه» شرکت تعطيل کنند. اما ايلان ماسک فکر نکردن به کار را سخت کرد. ماسک، ميلياردري که در اين ماه فاش کرد که بزرگترين سهامدار فردي توييتر خواهد شد، از برنامه پيوستن به هيئت مديره شرکت انصراف داد. چند روز قبل، پاراگ آگراوال، مدير اجرايي توييتر با دعوت از ماسک براي پيوستن به هيئت مديره، زمينه را براي يک رابطه دوستانه فراهم کرده بود. اين شرکت آنقدر از پذيرش اين دوعت از سوي ماسک مطمئن بود که نامش را به عنوان يکي از اعضاي هيئت مديره در وب‌سايت سرمايه‌گذاري خود اعلام کرد. آقاي آگراوال همچنين يک جلسه پرسش و پاسخ با ماسک و کارمندان ترتيب داده بود.

براي برخي از کارمندان، اين عدم پذيرش نشان دهنده هرج و مرج بود: ماسک قصد داشت انتقادات خود از توييتر را براي بيش از ۸۰ ميليون دنبال کننده اش در اين شبکه اجتماعي و بدون هيچ الزامي براي اقدام در راستاي منافع شرکت ادامه دهد. پرسش و پاسخ لغو شد. آقاي آگراوال در اطلاعيه خود تصميم غافلگيرکننده ماسک را براي توييتر خوب توصيف کرد، اما در مورد «حواس پرتي پيش رو» هشدار داد. همچنين خبرها از درون توييتر، جو اين شرکت را «فوق العاده استرس زا» نشان مي دهد.

در روزهاي اخير، ماسک ايده هاي خود را درباره حذف تبليغات براي اعضاي داراي سرويس اشتراک توييتر تا تبديل بخشي از دفتر مرکزي خود در سانفرانسيسکو به پناهگاه بي خانمان ها در توييتر منتشر کرده است. بدون داشتن صندلي در هيئت مديره، ديگر محدوديتي در مورد تعداد سهامي که مي تواند بخرد يا توييت کردن هاي جنجالي ماسک وجود ندارد. يکي از کارمندان ابراز نگراني کرد که ماسک «به تازگي شروع کرده که مايه تاسف است.» بسياري ديگر نيز اين وضعيت را به عنوان «يک نمايش مزخرف» توصيف کردند. رامن چاودري، مدير تيم تحقيقاتي هوش مصنوعي توييتر، در اين رسانه اجتماعي نوشت: «اثر سردکننده فوري ماسک چيزي بود که به طور قابل توجهي مرا آزار داد.»

در همين حال، طرفداران ماسک در توييتر از اين شبکه اجتماعي کردند. رامن چاودري، کارشناس علوم سياسي در اين زمينه مي گويد: «توييتر فرهنگ زيبايي از انتقاد سازنده مضحک در خود دارد و من ديدم که در برابر حمله مجازي به کارمندانش، سکوت کرد.» تغيير موضع ناگهاني ماسک نسبت به صندلي هيئت مديره نيز گمانه زني ها در مورد پايان بازي او را برانگيخت. با عدم پيوستن ماسک به هيئت مديره، او که تنها بيش از ۹ درصد از سهام شرکت را در اختيار دارد، ديگر مشمول توافقنامه اي نمي شود که سقف سهام او را به ۱۴.۹ درصد برساند.

مت ناوارا، مشاور رسانه‌هاي اجتماعي مي گويد: «اين تصميم ايلان براي توييتر نويد خوبي ندارد»، زيرا او مي‌تواند سهام خود را افزايش دهد و در عين حال چيزهاي متضاد فزاينده‌اي درباره پلتفرم منتشر کند. توييتر فکر مي‌کرد که حضور ترامپ روي پلتفرم کار سختي است. ايلان ماسک يک کابوس شرکتي خواهد بود.»

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.