#توییتر_ماسک

ایلان ماسک همه توییتر را می‌خواهد

0

خوش شانس بودیم که در ساعت‌های پایانی آماده کرده این شماره از شنبه، توانستیم مطالبمان درباره مواجهه ایلان ماسک و توییتر را بهروز کنیم و البته این را مرهون آقای میلیاردر بودیم که بیش از این نتوانست جلوی خودش را بگیرد و همان ماسکی را نشانمان داد که از شخصیت او می‌شناسیم: اکنون ایلان ماسک تمام توییتر را می‌خواهد. تمام توییتر را.

 • ایلان ماسک در توییتر: توانستن یا نتوانستن

خبری دیگر از ایلان ماسک که باز هم مانند بمب منفجر شد و بازارها را تکان داد. ثروتمندترین فرد جهان با بخشی از دارایی ۲۸۸ میلیارد دلاری خود، سهام توییتر، یکی از مهمترین شبکه‌های اجتماعی دو دهه اخیر را خریداری کرد. حالا، این چهره سال ۲۰۲۱ مجله تایم، خودرو می‌سازد، به فضا می‌رود و توییتر هم دارد! یک روز پس از اعلام خبر این سرمایه گذاری، در ۵ آوریل، توییتر اعلام کرد که ماسک نیز به هیئت مدیره خواهد پیوست؛ خبری که چند روز بعد منتفی شد و پاراگ آگراوال، مدیرعامل توییتر، اعلام کرد ایلان ماسک، مدیر عامل شرکت تسلا، به هیات مدیره توییتر نمی‌پیوندد. اما باز هم نمی توان نقش او را نادیده گرفت و خب تاریخ ماسک نشان داده هر لحظه ممکن است تصمیم جدیدی بگیرد. از همین رو، باید دید که در صورت حضورش در هیئت مدیره، چه کارهایی می تواند انجام بدهد و چه کارهایی را نمی تواند.

 • سرمایه گذار منفعل چیست؟

اخبار اولیه مبنی بر اینکه ماسک ۹.۲ درصد از سهام شرکت را خریداری کرده، نشان می داد که او یک سرمایه گذار منفعل خواهد بود. این بدان معناست که او نقش فعالی در اداره شرکت نخواهد داشت. همچنین به این معنی است که او مانند هر سهامدار دیگری در توییتر خواهد بود که امیدوار است شاهد افزایش ارزش سهام باشد. این دسته «منفعل» اکثر سرمایه گذاران در اکثر سهام وال استریت را پوشش می دهد. اما برای حضور او در هیئت مدیره یک شرط وجود داشت. ماسک نمی‌تواند دارایی‌های سهام توییتر خود را تا زمانی که دوره مدیریتش در سال ۲۰۲۴ به پایان برسد، به بالای ۱۴.۹ درصد افزایش دهد. این شرط می تواند خرید تمام سهام موجود یا خرید اکثر سهام توسط ماسک را شامل شود. در هر صورت، او کنترل شرکت را در دست خواهد داشت.با این حال، اخبار اخیر مبنی بر اینکه ماسک وارد هیئت مدیره نمی شود، به این معنی است که او می تواند بیش از ۱۵ درصد از سهام را خریداری کرده و اکنون می تواند در صورت تمایل، شرکت را تصاحب کند. ماسک مطمئنا بودجه لازم برای خرید کل شرکت را دارد.

 • توانستن

گرفتن سمتی در هیئت مدیره به ماسک این امکان را می داد که همراه با ۱۱ مدیر دیگر، استراتژی تجاری شرکت را هدایت کرده و در مورد مسائل مالی تصمیم گیری کنند. هیئت مدیره همچنین تصمیم می گیرد که چه مبلغی به مدیر عامل پرداخت شود و آیا قراردادهای استخدامی اجرایی را تمدید کند یا خیر.

اما حتی بدون داشتن نقش رسمی، ماسک احتمالا گوش شنوای مدیران توییتر را دارد. بعلاوه، او بیش از ۸۰ میلیون دنبال کننده در توییتر داشته و حضور تاثیرگذاری دارد که از طریق آن می تواند ایده های خود را به اشتراک بگذارد.

 • رفتار ماسک در توییتر

ماسک رفتار عجیب و غریب و پر حاشیه در توییتر کم نداشته. به عنوان مثال، در سال ۲۰۱۸ او در توییتر خود اعلام کرد که تسلا را با قیمت سهام بالا خصوصی می کند و بودجه لازم برای انجام این کار را دارد؛ اما این اتفاق نیفتاد. در نتیجه SEC از ماسک شکایت کرد. در نهایت ماسک موافقت کرد که توییت‌های آینده باید توسط وکلای شرکت نوشته شود. ماسک اما باز هم ساکت نماند و نسبت به محدود کردن آزادی بیان ناله و شکایت داشت.

به نظر می‌رسد که ماسک هم دوست دارد که خود را یک آدم حقه‌باز کوچک جلوه بدهد. او قبلا هم پر سر و صدا بود، اما اخیرا این شیطنت بیشتر شده و این رفتار شیطنت آمیز اغلب حول محور توییتر یا پلتفرم های مشابه می چرخد. SEC اعلام کرده که انتشار داده های مالی یا سایر اخبار در رسانه های اجتماعی که می تواند قیمت سهام را تغییر دهد مشکلی ندارد، اما این شرکت باید زودتر اعلام کند که از کدام پلتفرم ها برای انجام این کار استفاده خواهد کرد. با این حال، به نظر می رسد که ماسک هم چندان موافق این قوانین نیست و در حال دست و پنجه نرم کردن با آنهاست.

در نمونه اخیر، ماسک بلافاصله پس از اینکه ۹.۲ درصد سهام خود را در شرکت خریداری کرده بود، یک نظرسنجی در توییتر ترتیب داد. مقررات می گویند که او باید در تاریخ قبلی این خرید را فاش می کرد. ایده پشت دستور افشای SEC این است که به سرمایه گذاران با اطلاعات کامل در مورد اینکه چه کسی سهام قابل توجهی در یک شرکت می خرند و چه زمانی این کار را انجام می دهند، هشدار می دهد. چنین اطلاعاتی به سایر سرمایه گذاران کمک می کند تا در مورد خرید یا فروش سهام تصمیم بگیرند. جریمه چنین تخلفات احتمالی چیست؟ طبق گزارش CNBC، در حدود ۱۰۰۰۰۰ دلار جریمه. اگر ماسک هستید، این مبلغ زیادی برای برخی شیطنت ها نیست.

 • این حرکت چه معنایی برای توییتر دارد؟

سهام توییتر ناامیدی بزرگی برای سرمایه گذاران بوده و هم از بازار و هم از رقیب مستقیم خود متا، مالک فیس بوک عقب مانده است. آنجلو زینو، تحلیلگر فناوری در CFRA می‌گوید: «این دارایی اساسا از زمانی که عمومی شد دارایی بسیار ضعیفی بوده است. آنها از نظر کسب درآمد از پلتفرم دوران بسیار سختی را سپری کرده اند – اساسا آنها نمی توانند به اندازه کافی از تبلیغات درآمد کسب کند» این پلتفرم تقریباً نه دهم کل درآمد خود را از فروش تبلیغات به دست می آورد.

عملکرد شرکت در بازار سهام نشان دهنده وضعیت ضعیف این کسب و کار است. از زمانی که سهام توییتر در بازار سهام عرضه شد تا اوایل این هفته، بیش از ۷ درصد از ارزش خود را از دست داد. بر اساس داده های یاهو، این در مقایسه با سود بیش از ۳۷۰ درصدی برای متا در مدت مشابه است.

اما زمانی که در ۴ آوریل اخباری مبنی بر خرید ۹.۲ درصد از سهام توئیتر به ماسک منتشر شد، قیمت سهام در بهترین رشد روزانه خود از سال ۲۰۱۳ افزایش یافت. این اقدام برخی سرمایه گذاران را در خوش بینی برانگیخت که سهام ماسک ممکن است این شرکت بیمار را تقویت کند. اخبار بیشتر مبنی بر اینکه ماسک در هیئت مدیره این شرکت قرار گرفته به تقویت چشم انداز آفتابی تر کمک کرد. با این حال، اخباری مبنی بر اینکه او نقش خود را در هیئت مدیره برعهده نخواهد گرفت، سهام را در ۱۱ آوریل کاهش داد. سهام تا اواسط صبح با ۰.۷۵ درصد کاهش به ۴۶ دلار در هر سهم و بیش از ۱۰ درصد نسبت به باز شدن بازار در ۷ آوریل کاهش یافت.

 • فاینال آفر

به لطف سر و صداهای فراوان، سرتاسر جهان ماجرا را با تمام جزئیاتش می‌دانند، (تقریبا) از روز اول. پس از آنکه ماسک به سهامدار بزرگ توییتر تبدیل شد، کمی احتمال حضور در هیئت مدیره و تکیه بر صندلی ریاست آن را مزه مزه کرد، صندلی را نپذیرفت، احتمالات و نظرسنجی‌هایی درباره تغییرات در ساختار اصلی توییتر را با دنبال کنندگانش در میان گذاشت، بالاخره آس خود را رو کرد و حالا می‌خواهد تمام توییتر را در اختیار خود داشته باشد. به طور کلی، تصورم از مسیر ذهنی ماسک اینگونه است که یک هدف نهایی را برای خود در نظر می‌گیرد (با هر منطقی)، نقشه راه می‌چیند، تمام اقدامات و مذاکرات لازم را انجام می‌دهد و در نهایت قدم قدم، (نکته اینجاست) اقداماتش را (به جای آنکه عملی کند) اعلام می‌کند! شاید در میانه‌های این مسیر، کمی جزئیات تغییر کند، اما اتفاقی برای هدف رخ نمی‌دهد.

 • چرا توییتر؟

ماسک پیشنهاد خرید توییتر را به قیمت ۵۴.۲۰ دلار برای هر سهم داد و ارزش شرکت را حدود ۴۳ میلیارد دلار اعلام کرد. این میلیاردر گفت که معتقد است این شرکت «پتانسیل تبدیل شدن به پلت‌فرمی برای آزادی بیان در سراسر جهان» را دارد.

اما توییتر برای ماسک تاکنون چه بوده؟ رسانه‌ای اجتماعی که بیش از ۸۱ میلیون دنبال کننده در آن دارد و از حساب خود برای به اشتراک‌گذاری میم‌ها، بالا، پایین کردن قیمت ارزهای دیجیتال، به‌روزرسانی جاه‌طلبی‌های فضایی شرکتش و البته بیان جوک‌هایی در مورد چیزهایی که مصرف می‌کند! استفاده کرده.

اما نظرات متناقض و کاملا صفر و یکی نسبت به حضور اجرایی ماسک در توییتر دیده می‌شود؛ در داخل ساختمان توییتر، بسیاری نگران این هستند که ماسک احتمالا توییتر را به سمتی آزادیخواهانه سوق دهد و از مسدود کردن یا محدود کردن حساب‌هایی که باعث آسیب اجتماعی می‌شود، دور شود. از سوی دیگر برخی از اعضای جمهوریخواه کنگره از نفوذ ماسک استقبال کردند و آن را راهی برای پایان دادن به «به اصطلاح سانسور فناوری» دانستند.

 • چرا خرید توییتر؟

ماسک در نامه‌ای به برت تیلور، رئیس هیئت‌مدیره توییتر نوشت که می‌خواهد این شرکت را خصوصی کند تا «پتانسیل فوق‌العاده» آن را باز کند. او گفت که معتقد است این شرکت می‌تواند «سکوی آزادی بیان در سراسر جهان» باشد. او ادامه می‌دهد: «با این حال، از زمانی که سرمایه‌گذاری خود را انجام دادم، اکنون متوجه می‌شوم که این شرکت نه رشد خواهد کرد و نه به این امر اجتماعی در شکل فعلی آن عمل خواهد کرد. توییتر باید به یک شرکت خصوصی تبدیل شود.»

این عقیده ماسک را پیش از این نامه هم می‌توان یافت. زمانی که در اواخر ماه مارس، پس از به دست آوردن بیش از ۵ درصد از سهام شرکت، اما قبل از اعلام عمومی آن، نظرسنجی توییتری را منتشر کرد و از مردم پرسید که آیا مردم فکر می‌کنند توییتر به شدت به اصل آزادی بیان پایبند است یا خیر. پس از اینکه اکثر رأی دهندگان «نه» را انتخاب کردند، ماسک پرسید که آیا به پلتفرم جدیدی نیاز است یا خیر. اما توییتر هم مانند بسیاری از دیگر شبکه‌های بزرگ اجتماعی، با یافتن بهترین روش برای تعدیل محتوای آنلاین دست و پنجه نرم می‌کند – تلاش برای حرکت در میان مرز محافظت از کاربران و ترویج بیان آزاد.

 • تصاحب؟

اما آیا ماسک موفق می‌شود تمام توییتر را از آن خود کند؟ به هر حال او بازی خود را به راه انداخت؛ سهام خرید، ارزش سهام بالا رفت، اعلام کرد به هیئت مدیره می‌پیوندد، ارزش سهام بالا رفت، از حضور در هیئت مدیره انصراف داد، ارزش سهام پایین آمد، حالا درخواست همه چیز را دارد و بازار بورس مانند یک شیر شکارچی قهار صحراهای افریقا به کمین نشسته تا بداند تصمیم هیئت مدیره چیست و این بار چه بلایی بر سر ارزش سهام می‌آید.

البته کمی پیچیده تر از این حرف‌هاست، همانطور که آن لیپتون، استاد حقوق از دانشگاه تولان در توییترش نوشت: «او {ماسک} تهدید کرده که ارزش سهام توییتر را کاهش می‌دهد که این خبر خوبی برای هیئت مدیره است. چرا که یک پوشش ۱۰۰ درصد قانونی برای رد پیشنهاد، یعنی امتناع از اجبار را به آنها می‌دهد.»

 • پلن بی

البته ماسک عادت ندارد دستش را خالی بگذارد و به اصطلاح تمام تخم مرغ‌هایش را در یک سبد نمی‌گذارد. او در مصاحبه زنده در کنفرانس TED و در پاسخ به سوال کریس اندرسون گفت که اگر پیشنهادش برای خرید توییتر موفقیت آمیز نباشد، یک طرح پشتیبان دارد، اما جزئیات دیگری ارائه نداد: «خب من فکر می‌کنم وجود یک عرصه فراگیر برای آزادی بیان بسیار مهم است.»

 • کاربر فعال

هر اتفاقی رخ بدهد، ماسک همچنان یک کاربر فعال و سلبریتی توییتری برای خودش باقی می‌ماند و تمام این حواشی نتوانسته مانع از سکوت مصلحتی او بشود. در همین فاصله که از اعلام پیشنهاد خرید توییتر می‌گذرد تا زمان نوشتن این مطلب (که کمتر از ۲۴ ساعت است)، ماسک چهار توییت نوشته. اول اعلام کرده که پیشنهادش را ارائه داده، در همین راستا نوشته که «تلاش خواهد کرد تا آنجایی که قانون اجازه داده است، سهامداران زیادی را در توییتر خصوصی شده نگه دارد»، نظرسنجی گذاشته که آیا «خصوصی کردن توییتر با قیمت ۵۴.۲۰ دلار باید به عهده سهامداران باشد نه هیئت مدیره»،                          توییت کرده  و اسکرینی از موسسه سرمایه‌گذاری گلدمن سکس را درباره توییتر توییت کرده است.

 

 • هیئت مدیره

تنها چند ساعت پس از اعلام پیشنهاد ماسک، اعضای هیئت مدیره دور هم جمع شدند تا پیشنهاد او را بررسی کنند. توییتر در بیانیه‌ای اعلام کرد که این پیشنهاد را به دقت بررسی خواهد کرد. اما پس از جلسه هیئت مدیره که در اوایل صبح پنجشنبه آغاز شد و چندین ساعت به طول انجامید، مدیران و مدیران توییتر، خود را آماده مبارزه نشان دادند. از قرار هیئت مدیره در حال تلاش است تا سرمایه‌گذاران را متقاعد کنند که با برنامه‌های آقای ماسک مخالفت باشند و این عقیده را دارند که آقای ماسک برای خرید اسباب بازی جدیدش، بیش از اینها باید سر کیسه را شل کند.

نکته ای که کارشناسان بازار بورس هم بر آن صحه می‌گذارند. برنت تیل، تحلیلگر سهام در Jefferies می‌گوید: «شما به یک گاراژ لوازم بی‌مصرف نرفته‌اید تا یک لامپ بخرید. این {توییتر} سرویسی است که مورد علاقه بسیاری در سراسر جهان است و شما نمی‌توانید این اقدامات سریع را انجام دهید.»

برخی دیگر از سهامداران نیز پیشنهاد ماسک را رد کرده‌اند. شاهزاده الولید بن طلال از عربستان سعودی که خود و شرکتی را که نمایندگی می‌کند به عنوان یکی از بزرگ‌ترین و بلندمدت‌ترین سهامداران توییتر توصیف کرد، در توییتی گفت که توییتر باید این پیشنهاد را رد کند زیرا به اندازه کافی بالا نیست که «ارزش ذاتی توییتر با توجه به چشم‌انداز رشد آن» را نشان بدهد. برخی دیگر گفتند که این پیشنهاد کافی است، اما تغییرات پیشنهادی آقای ماسک می‌تواند جرقه‌ای برای فرار سفارش دهندگان تبلیغات باشد و به ارزش شرکت لطمه بزند.

از قرار آنها در حال بررسی یک تاکتیک دفاعی شرکتی نیز هستند تا پیشنهاد آقای ماسک را پس بزنند. از دو اظهار نظر غیر رسمی، اینگونه برداشت می‌شود که اعضا می‌خواهند تاکتیک معروف به «قرص سمی» را به پیش بگیرند؛ تاکتیکی که در آن، شرکت‌ها با بالا بردن قیمت سهام، به دنبال جلوگیری از پیشنهاد خرید ناخواسته هستند.

تاکتیک قرص سمی تنها سیاستی نیست که توییتر در نظر گرفته. خبرهایی از داخل به گوش می‌رسد که هیئت مدیره در حال بررسی درخواست پیشنهادات از شرکت‌های دیگری است که ممکن است بخواهند توییتر را خریداری کنند، هنوز مشخص نیست که آیا توییتر به کسی نزدیک شده است یا خیر.

توییتر می‌تواند توانایی آقای ماسک برای تامین مالی قرارداد را زیر سوال ببرد یا ادعا کند که ارزش شرکت را کم‌ارزش می‌کند. این پیشنهاد ۵۴ درصد حق بیمه بیش از قیمت سهام یک روز قبل از شروع سرمایه‌گذاری او در شرکت در اواخر ژانویه است.

 • اعضا

اشاره شد که ماسک نظرات خود را طی نامه‌ای به یک از مهمترین اشخاص هیئت مدیره اعلام کرد؛ برت تیلور، رئیس هیئت مدیره توییتر. آقای تیلور، یکی از مدیران اجرایی Salesforce، از سال ۲۰۱۶، زمانی که Salesforce تصمیم به خرید توییتر داشت، در هیئت مدیره توییتر حضور دارد. آقای تیلور یک سال بعد به Salesforce ملحق شد، پس از آن که شرکت خود Quip را خریداری کرد.

یکی دیگر از اعضای مهم هیئت مدیره، اگون دوربان، یکی از مدیران ارشد Silver Lake، یک شرکت سرمایه‌گذاری خصوصی است. آقای دوربان در سال ۲۰۲۰ به عنوان بخشی از قراردادی که این شرکت با سرمایه‌گذار فعال دیگری به نام Elliot Management منعقد کرد، به هیئت مدیره توییتر پیوست که می‌خواست رهبری را متزلزل کند. آقای دورسی با آقای ماسک دوست است، اما او قرار است ماه آینده هیئت مدیره توییتر را ترک کند.

البته با وجود تمام توضیحات، ماسک دقیقا نگفته که می‌خواهد با توییتر چه کند، اما به گفته فردی که در روزهای اخیر با آقای ماسک صحبت کرده است، در گفتگوهای خصوصی، او نسخه‌ای از توییتر را پیشنهاد کرده است که در آن تعدیل محتوای اعتراض آمیز با سیاست‌های قدیمی‌تر اجرایی می‌شود. سیاستی که اعتراض کارمندان توییتر را برانگیخته است.

 • تمرکز کنید

در جلسه اضطراری شرکت در بعدازظهر پنجشنبه، پاراگ آگراوال، مدیر اجرایی توییتر که به دنبال آرام کردن کارمندان بود، گفت که «من باور نمی‌کنم که ما توسط آقای ماسک گروگان گرفته شده باشیم.» از او پرسیده شد که چرا برای مقابله با انتقادات مکرر آقای ماسک توییت بیشتری نمی‌نویسد.کارمندان آقای آگراوال را تحت فشار قرار دادند که هیئت مدیره چه زمانی و چگونه تصمیم بگیرد. او ناامید شد وگفت که هیئت مدیره سختگیرانه برخورد خواهد کرد اما او نمی‌تواند بیشتر در مورد این روند صحبت کند. او به کارمندان هشدار داد که در مورد تصمیم نهایی هیئت مدیره در خود توییتر خواهند شنید، نه از رهبری.آقای آگراوال همچنین با سؤالاتی در مورد اینکه خرید توسط آقای ماسک برای فرهنگ شرکت و پاداش سهام کارکنان چه معنایی دارد، مواجه شد. آقای آگراوال از کارمندان خواست تا روی چیزهایی که تحت کنترل خود هستند تمرکز کنند و گفت که او نیز همین کار را خواهد کرد: «من معتقدم توییتر بیش از یک انسان، هر انسان، من یا هر شخص دیگری و ارزش‌های آنها را نشان می‌دهد. توییتر مخفف گفتگوی باز و عمومی‌است. بهترین تعریف توسط همه کسانی که از این سرویس استفاده می‌کنند ارائه می‌شود.»

 • آقای دورسی

جک دورسی از افرادی بود که از حضور ماسک در توییتر استقبال کرد. اما آیا این استقبال، صرفا به توییتر ربط دارد؟ چندی پیش و در جریان کنفرانس Bitcoin 2022، که در شهر میامی‌آمریکا برگزار شد، اعلام شد که شرکت‌های خدمات پرداخت Blockstream و Block (Square سابق) با شرکت خودروسازی تسلا برای ساخت نخستین تاسیسات استخراج بیت‌کوین با استفاده از انرژی خورشیدی، به توافق رسیده‌اند. تسلا که به وضوح به ماسک تعلق دارد، اما جک دورسی هم یکی از موسسان کمپانی Block است و آیا این توافق، می‌تواند بخشی از توافق میان دورسی و ماسک در توییتر باشد؟

 • دکمه ادیت

تقریبا همه ما کاربران توییتر دست کم یک بار توییتی زده‌ایم و از جک دورسی خواسته‌ایم دکمه ادیت را به توییتر اضافه کند (دست کم ما کاربران ایرانی که با تلگرام اخت داریم، تجربه خوبی داریم). اما اکنون که احتمالا یکی از تغییرات بنیادین ماسک، همین افزودن دکمه توییتر است، آیا واقعا چنین چیزی را می‌خواهیم و باز هم حواسمان نبوده که چه چیزی آرزو کرده‌ایم؟ نکته آنجاست که همین نبود قابلیت ویرایش، توییتر را به فضایی قابل استناد تبدیل کرده و مخصوصا در میان سلبریتی‌ها و افراد مشهور سیاسی و… همین عدم ویرایش نوشته‌ها، باعث شده توییتر به واقع مانند زندگی روزمره باشد؛ کلامی که از دهانمان خارج می‌شود، دیگر از کنترل ما رها شده و اثر خود را گذاشته. اما آیا افزودن قابلیت ویرایش، باعث نمی‌شود دنیای توییتر به دنیای فانتزی بسیاری از شبکه‌های اجتماعی نزدیک شود؟ آن هم دقیقا زمانی که اپلیکیشنی مانند Bereal پا به عرصه گذاشته که فیلترها و زمان فکر کردن را مانند اینستاگرام به ما نمی‌دهد و مجبورمان می‌کند زندگی واقعی خود را به دیگران نشان بدهیم؟

 • صبح بخیر آقای رییس جمهور سابق

ماسک در همان مصاحبه با TED در بخشی از سخنانش به آزادی بیان اشاره کرد و گفت: «توییتر به نوعی به میدان واقعی شهر تبدیل شده و برای همین هم بسیار مهم است که مردم این واقعیت و درک را داشته باشند که می‌توانند آزادانه در چارچوب قانون صحبت کنند.» ولی آیا این به معنای بازگشت ترامپ جنجالی به توییتر است؟ همانطور که مدتی قبل بسیاری از طرفداران ترامپ در توییتر از ماسک خواسته بودند؟محافظه‌کاران که از نگاه بدبینانه توییتر نسبت به خود شاکی هستند، از پیشنهاد ایلان ماسک استقبال کردند. جیسون میلر، دستیار قدیمی دونالد ترامپ، رئیس جمهور سابق آمریکا که از حضور در توییتر منع شده بود، گفت: «ماسک روشن کرده است که برای نجات، توییتر نیاز به تخریب اساسی بنیان‌های خود را دارد – رهبری آن باید حذف شود.» در سال ۲۰۲۱. آقای میلر همچنین مدیر اجرایی یک جایگزین راستگرای توئیتر، Gettr نیز بود.

صبح بخیر آقای رئیس جمهور

 • صبح بخیر آقای رییس جمهور؟

با تمام این اوصاف، کوته‌بینی است که سقف آرزوهای ایلان ماسک را تملک توییتر بدانیم. چه از ماسک خوشمان بیاید یا نه، او از دنیای دیگری آمده و نمی‌توان ماسک را آنقدر کوچک دانست که «توییتر»، انتهای مسیرش باشد. ماسک به وضوح تفکرات و سوداهای بزرگتری دارد. شخصیتی که نام فرزندش را X AE A-XII می‌گذارد، با امبر هرد سر از آسانسور خانه جانی دپ در می‌آورد، زیر چشمش هم گاهی وقت‌ها کبود بود، عجیب نخواهد بود که رویایی مانند نشستن بر صندلی کاخ سفید داشته باشد. مسیری که دونالد ترامپ از تجارت طی کرد و نتایج عجیبی هم داشت، اما با وجود هیاهوهای ماسک، آنقدرها انتظار نتایج مشابه را نمی‌توان داشت.

 • هیچ مگو

«اثر سرد» ایلان ماسک بر کارکنان توییتر

کارمندان شرکت توییتر قرار بود روز دوشنبه را به عنوان «روز استراحت ماهانه» شرکت تعطیل کنند. اما ایلان ماسک فکر نکردن به کار را سخت کرد. ماسک، میلیاردری که در این ماه فاش کرد که بزرگترین سهامدار فردی توییتر خواهد شد، از برنامه پیوستن به هیئت مدیره شرکت انصراف داد. چند روز قبل، پاراگ آگراوال، مدیر اجرایی توییتر با دعوت از ماسک برای پیوستن به هیئت مدیره، زمینه را برای یک رابطه دوستانه فراهم کرده بود. این شرکت آنقدر از پذیرش این دوعت از سوی ماسک مطمئن بود که نامش را به عنوان یکی از اعضای هیئت مدیره در وب‌سایت سرمایه‌گذاری خود اعلام کرد. آقای آگراوال همچنین یک جلسه پرسش و پاسخ با ماسک و کارمندان ترتیب داده بود.

برای برخی از کارمندان، این عدم پذیرش نشان دهنده هرج و مرج بود: ماسک قصد داشت انتقادات خود از توییتر را برای بیش از ۸۰ میلیون دنبال کننده اش در این شبکه اجتماعی و بدون هیچ الزامی برای اقدام در راستای منافع شرکت ادامه دهد. پرسش و پاسخ لغو شد. آقای آگراوال در اطلاعیه خود تصمیم غافلگیرکننده ماسک را برای توییتر خوب توصیف کرد، اما در مورد «حواس پرتی پیش رو» هشدار داد. همچنین خبرها از درون توییتر، جو این شرکت را «فوق العاده استرس زا» نشان می دهد.

در روزهای اخیر، ماسک ایده های خود را درباره حذف تبلیغات برای اعضای دارای سرویس اشتراک توییتر تا تبدیل بخشی از دفتر مرکزی خود در سانفرانسیسکو به پناهگاه بی خانمان ها در توییتر منتشر کرده است. بدون داشتن صندلی در هیئت مدیره، دیگر محدودیتی در مورد تعداد سهامی که می تواند بخرد یا توییت کردن های جنجالی ماسک وجود ندارد. یکی از کارمندان ابراز نگرانی کرد که ماسک «به تازگی شروع کرده که مایه تاسف است.» بسیاری دیگر نیز این وضعیت را به عنوان «یک نمایش مزخرف» توصیف کردند. رامن چاودری، مدیر تیم تحقیقاتی هوش مصنوعی توییتر، در این رسانه اجتماعی نوشت: «اثر سردکننده فوری ماسک چیزی بود که به طور قابل توجهی مرا آزار داد.»

در همین حال، طرفداران ماسک در توییتر از این شبکه اجتماعی کردند. رامن چاودری، کارشناس علوم سیاسی در این زمینه می گوید: «توییتر فرهنگ زیبایی از انتقاد سازنده مضحک در خود دارد و من دیدم که در برابر حمله مجازی به کارمندانش، سکوت کرد.» تغییر موضع ناگهانی ماسک نسبت به صندلی هیئت مدیره نیز گمانه زنی ها در مورد پایان بازی او را برانگیخت. با عدم پیوستن ماسک به هیئت مدیره، او که تنها بیش از ۹ درصد از سهام شرکت را در اختیار دارد، دیگر مشمول توافقنامه ای نمی شود که سقف سهام او را به ۱۴.۹ درصد برساند.

مت ناوارا، مشاور رسانه‌های اجتماعی می گوید: «این تصمیم ایلان برای توییتر نوید خوبی ندارد»، زیرا او می‌تواند سهام خود را افزایش دهد و در عین حال چیزهای متضاد فزاینده‌ای درباره پلتفرم منتشر کند. توییتر فکر می‌کرد که حضور ترامپ روی پلتفرم کار سختی است. ایلان ماسک یک کابوس شرکتی خواهد بود.»

ارسال دیدگاه
امتیاز بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.