اخبار استارتاپی انتخاب سردبیر گفتگو

Sneeds ؛ بستری برای رفع نیازهای دانشجویی

Sneeds
تمامی خدمات Sneeds به صورت رایگان ارائه می‌شود. زمانی که کاربران وارد سایت می‌شوند، می‌توانند به دلخواه وارد بخش کتب یا جزوات شوند. در بخش جزوات دو بخش نمونه سوالات و جزوات درسی وجود دارد که هر جزوه‌ای که نیاز دارند را می‌توانند به صورت رایگان دانلود کنند

استارتاپ Sneeds به نشانی ‌sneeds.ir توسط عرفان رحیمی‌زاده ۲۱ ساله متولد دامغان که دانشجوی مهندسی نرم‌افزار در دانشگاه صنعتی امیرکبیر است، بنیانگذاری شده است.

‌من در حوزه طراحی سایت مشغول به کار بودم و از آنجایی که دانشجو بودم با مسائل و مشکلاتی که دانشجویان در دوران تحصیل خود با آن روبه‌رو بودند، آشنایی داشتم. عمده مشکلی که دانشجویان با آن روبه‌رو بودند، تهیه جزوه و کتب درسی مورد نیاز بود‌ و مجبور بودند که برای تهیه این اقلام آموزشی هزینه‌های زیادی را متحمل شوند.

در این بین دانشجویان به این فکر می‌افتادند که جزوات و کتب دسته‌دوم بخرند ‌یا اینکه از کتب و جزوات سال بالایی‌های خود استفاده کنند. عده‌ای هم بودند که به دلیل هزینه‌بر‌بودن از خرید کتب و جزوات امتناع می‌کردند و فقط به سر کلاس نشستن اکتفا می‌کردند.

از همین جهت این ایده به ذهنم رسید که بستری را در جهت کم‌کردن این مسائل و مشکلات راه‌اندازی کنم تا نه‌تنها دانشجویان دانشگاه امیرکبیر بلکه تمام دانشجویان در هر دانشگاهی که هستند، بتوانند از امکانات آن استفاده کنند.

خدمات در Sneeds به دو بخش کلی ارائه جزوات و کتب دانشگاهی تقسیم می‌شود. در بخش کتب، کتابخانه‌ای ‌ایجاد کرده‌ایم تا واسطه‌ای بین سال‌بالایی‌ها که کتابی را قبلا تهیه کرده‌اند و دانشجویانی که به دنبال کتابی می‌گردند، برقرار کنیم. این فرآیند به این شکل است که سال‌بالایی‌ها کتاب را به ما تحویل می‌دهند و سایر دانشجویان از این طریق می‌توانند کتب را به صورت رایگان دریافت کنند. ما فیلتر برای درس یا استاد نداریم بلکه هرکسی که جزوه‌ای دارد، می‌تواند آن را با نام خود در سایت آپلود کند.

علاوه بر این دو بخش، نیاز دیگری که ما در قشر دانشجو شناسایی کردیم، مباحث مربوط به apply است. بر همین اساس بخشی را با همین عنوان در Sneeds ایجاد کرده‌ایم که در این بخش با دانشجویانی که مراحل اپلای طی کرده‌اند و تجربه دارند، مصاحبه می‌کنیم و این اطلاعات را در اختیار سایر دانشجویانی که در ابتدای این مسیر هستند، قرار می‌دهیم. بخش تخفیف کافی‌شاپ‌ها و رستوران‌ها نیز از دیگر بخش‌هایی است که برای رفاه حال دانشجویان به‌زودی در سایت اجرایی می‌شود.

تمامی خدمات به صورت رایگان ارائه می‌شود. زمانی که کاربران وارد سایت می‌شوند، می‌توانند به دلخواه وارد بخش کتب یا جزوات شوند. در بخش جزوات دو بخش نمونه سوالات و جزوات درسی وجود دارد که هر جزوه‌ای که نیاز دارند را می‌توانند به صورت رایگان دانلود کنند

  •   شما در واقع یک پلتفرم هستید؟ 

بله، هم به صورت پلتفرم عمل می‌کنیم و هم خودمان جزوات و کتابی را که مورد نیاز است، گاهی تولید می‌کنیم. تاکنون حدود ۵۰۰ جزوه و کتاب در سایت آپلود شده است.

  •   کاربران چطور می‌توانند از خدمات استفاده کنند؟

تمامی خدمات به صورت رایگان ارائه می‌شود. زمانی که کاربران وارد سایت می‌شوند، می‌توانند به دلخواه وارد بخش کتب یا جزوات شوند. در بخش جزوات دو بخش نمونه سوالات و جزوات درسی وجود دارد که هر جزوه‌ای که نیاز دارند را می‌توانند به صورت رایگان دانلود کنند.

برای دریافت کتاب نیز می‌توانند در سایت ثبت‌نام کنند و داخل کتابخانه درخواست خود را ثبت کنند. پس از آن زمان و روزی که کتاب به آنها تحویل داده می‌شود، نمایش داده می‌شود و در زمان مقرر کتاب را درب منزل تحویل می‌گیرند. تاکنون حدود ۱۰۰۰ کاربر از خدمات استفاده کرده‌اند.

  •  با توجه به اینکه کل فرآیند در سایت شما رایگان است، چه پلنی برای درآمدزایی دارید؟

در حال حاضر هدف اصلی ما جذب اعتماد کاربران بیشتر به سایت است و پس از اینکه موفق به جذب حدود ۱۵۰۰ کاربر شدیم، قصد داریم از طریق جذب تبلیغات درآمدزایی داشته باشیم. علاوه بر این، تاکنون کلاس‌هایی را نیز برگزار کرده‌ایم؛ کلاس‌های آموزشی مانند برنامه‌نویسی یا رفع اشکال دروس که با هزینه‌های پایین و مطابق با نیاز دانشجویان تا‌کنون برگزار شده است.

  •   بیشتر از جذب تبلیغات چه کسب‌وکارهایی قصد دارید در آینده درآمد داشته باشید؟

رستوران‌ها و کافی‌شاپ‌ها از جمله این کسب‌وکارها هستند که برای ثبت تبلیغات لازم است در سایت ما ثبت‌نام کنند‌ و هزینه‌ای را پرداخت کنند. علاوه بر این، شرکت‌هایی که در حوزه اپلای کار می‌کنند نیز از دیگر کسب‌وکارهایی هستند که قابلیت تبلیغات در Sneeds را خواهند داشت. 

  •   در حال حاضر در چه مرحله‌ای قرار دارید؟

ما تا‌کنون موفق به درآمدزایی شده‌ایم ولی هنوز به نقطه سر‌به‌سر نرسیده‌ایم. در حال حاضر شرکت‌های مختلفی تمایل دارند که در Sneeds تبلیغ کنند ولی ما قصد داریم زمانی که به حدود ۱۵۰۰ کاربر فعال رسیدیم، تبلیغات را در سایت شروع کنیم. ما تاکنون از طریق طراحی وب هزینه‌ها را جبران کرده‌ایم و کارها را پیش برده‌ایم.

  •   در این حوزه رقیبی شناسایی کرده‌اید؟

در ایران سایتی که به صورت اختصاصی به نیاز‌های دانشجویان بپردازد و برای هر نوع نیازی راه‌حلی ارائه دهد، تقریبا وجود ندارد‌ و می‌توانم بگویم که ما پلتفرمی خواهیم بود که تمام نیازهای دانشجویان را برطرف می‌کنیم. در حال حاضر به دنبال تعامل با پزشکان مختلف هستیم که بتوانیم تخفیفات پزشکی را نیز به دانشجویان ارائه دهیم. 

  •   چه پیش‌بینی‌ای برای آینده دارید و فکر می‌کنید چه زمانی به نقطه مطلوبی از درآمدزایی برسید؟

ما تقریبا به هدف‌گذاری خود در جذب کار نزدیک شده‌ایم و پیش‌بینی می‌کنم تا ۳ ماه آینده بتوانیم به این مرحله برسیم.

  •   چه چالشی تاکنون با آن روبه‌رو بوده‌اید؟

کسب اعتماد کاربران برای استفاده از خدمات و از طرف دیگر تیم‌سازی و ایجاد اعتماد بین اعضای تیم از جمله چالش‌هایی بوده است که تا‌کنون با آن روبه‌رو بوده‌ایم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در حال تست نسخه ی آزمایشی سایت شنبه مگ هستیم!

اگر با ایراداتی در رابط کاربری سایت مواجه شدید، آن را به ما اطلاع دهید. از همراهی تون سپاس‌ گذاریم.

در حال تست نسخه ی آزمایشی سایت شنبه مگ هستیم!

اگر با ایراداتی در رابط کاربری سایت مواجه شدید، آن را به ما اطلاع دهید. از همراهی تون سپاس‌ گذاریم.