یادداشت کاووس صمیمی مدیراجرائی دکترتو در خصوص گزارش سال کافه بازار

1

۱- بر اساس گزارش سال ۹۸ کافه‌بازار، تعداد برنامه‌های فروشنده در سال ۹۸ کاهش یافته در حالی که تعداد خریداران و همینطور تکرار خرید آنها افزایش یافته است. با توجه به این دو روند معکوس در سمت عرضه (رقابت) و تقاضا (خریدار)، استراتژی درست برای موفقیت در مارکتینگ چیست؟ این روند چه تاثیراتی در برنامه‌ریزی، بودجه‌بندی، اقدامات و در نهایت کارایی کمپین‌های مارکتینگ می‌گذارد؟

 

این خبر نسبتا خوبی است و نشان می دهد از طرفی اقبال عمومی برای استفاده از اپلیکیشن‎ها و انجام کارها به روش دیجیتال، بیشتر شده است. حالا در بعضی از حوزه‎ها این گرایش اجباری بوده، مانند بانک‎ها و در برخی از حوزه‎ها این گرایش بر اساس نیاز یا علاقه بوده است. از طرفی هم نشان می‎دهد که کیفیت محصولات به جایی رسیده که مردم می‎توانند به آنها اعتماد کنند و جواب اعتماد آنها را داده‎اند. درباره استراتژی‎ها دو مورد را نام می‎برم که شاید به صورت مستقیم با بازاریابی ارتباط نداشته باشد اما غیرمستقیم بر آن تاثیر می‎گذارد و به افزایش فروش منجر می‎شود. یکی، توجه به سرویس‎های جدبد که مورد نیاز کاربر است و کمتر به آن توجه شده یا اصلا توجهی نشده باشد. افزایش کیفیت محصول نیز تاثیر زیادی بر این روند دارد و اگر همراه با افزایش کاربر، زیرساخت محصول هم ارتقا پیدا کند، تجربه کاربری را بالاتر می‎برد و اعتماد را بیشتر می‎کند.

 

۲- در بخشی از این گزارش، درصد خریداران مشترک بین رقبای هر دسته از برنامه‌ها و بازی‌ها منتشر شده است. بر این اساس، بخش قابل توجهی از خریداران محصولات دیجیتال در حوزه‌های مختلف، تمام خریدهای خود را تنها از یکی از رقبای آن بازار انجام می‌دهد. اطلاع از این شاخص رفتاری چه بینشی به تیم‌های مارکتینگ می‌دهد؟ و چه فرصت یا تهدیدی در این موضوع می‌بینید؟

 

این اتفاق هم خبر خوبی است زیرا نشان می‎دهد محصولاتی که ارائه شده و خریدار را نزد خود نگه داشته‎اند، توانسته‎اند محصولی را ارئه بدهند که کاربر دوست نداشته باشد که به محصولی در همین حوزه برود. یعنی این تغییر منبع دریافت کننده خدمات، برای کاربر هزینه‎ای داشته باشد که برای او به‌صرفه نبوده و باعث ماندن کاربر بشود. به نظر می‎‏آید که برخی از این شرکت‎ها و محصولات این سوییچینگ هاست را انجام بدهند. اما فرصت‎ها و تهدیدهایی را هم نشان می‎دهد. زیرا مشخص می‎کند که زمان ورود به بازار بسیار مهم است و معمولا محصولات اولی که وارد یک حوزه می‎شوند، اگر خوب کار کنند در میان مردم جا می‏افتند و این فرصت برایشان هست که جزو اولین‎ها باشند و همین، تهدیدی برای کسانی است که می‎خواهند بعدها وارد این حوزه بشوند. مثلا اگر امروز در حوزه حمل و نقل از یک اپلیکیشن استفاده می‎کنیم و دو یا سه سال است که کاربر آن هستیم، این فرصت برای آن کسب و کار هست که جزو اولین‎ها بوده و ما به او عادت کرده‎ایم و باید از فرصت استفاده کند و کیفیت محصول را بهتر کرده و سرویس‎های جدید به آن اضافه کند. اما در عین حال، برای شرکت‎های جدید این حوزه یک تهدید است زیرا هزینه معرفی و تغییر رفتار کاربران برای استفاده محصول آنها، بیشتر خواهد بود.

 

۳- در این گزارش روند دانلود و خرید از برنامه‌های بازار در طول ماه‌های سال ۹۸ نمایش داده شده است. علاوه بر روندهای فصلی، برخی رویدادهای اجتماعی مانند قطعی اینترنت و یا کرونا تاثیرات مشهودی روی رفتار کاربران گذاشته‌اند. بهترین رویکرد در مقابله با چنین رویدادهای خارج از کنترل یک کسب‌وکار در زمینه مارکتینگ چیست؟ تیم‌های مارکتینگ چه ویژگی‌ها و مهارت‌هایی را برای مدیریت چنین شرایطی باید کسب کنند؟

 

پاسخ من در اینجا هم به مارکتینگ محدود نمی‎شود و به خدمات، نوع آن و کیفیت ارائه آن است. به نطر من در شرایط اینچنینی، شرکت‎ها باید تنها به نیاز کاربران در زمان آن مشکل توجه کنند. مثلا اگر بیماری مانند کرونا شایع می‌شود، شرکت‎ها باید با تمام توان خودشان به دنبال سرویس‎هایی بروند که در آن زمان، به درد مردم بخورد. برای مثال، ما در زمینه کار خودمان، حوزه پزشکی، چون از اواسط اسفند حدود ۹۰ درصد از مطب پزشکان تعطیل شد و مشخص نبود که این شرایط تا چه زمانی ادامه دارد، بیماران نمی‎توانستند به مطب مراجعه کنند. اما نیاز به رفتن به دکتر برطرف نشده بود و همچنان وجود داشت اما نمی‎شد این نیاز را برطرف کرد. پاسخ ما به این مشکل، ارائه سرویسی بود طی آن، بیماران به صورت آنلاین با پزشکان خودشان در تماس بودند و مشاوره آنلاین می‎گرفتند. هرچند این مشاوره، جای ویزیت حضوری را نمی‎گرفت، اما قدم اول در مسیر درمان بود و در بسیاری موارد، از نگرانی‎های آنها جلوگیری کرد و رفت و آمدهای اضافه را حذف کرد. ما ان سرویس را با هزینه بسیار بالا و در مدت کوتاه بیست روزه راه‎اندازی کردیم، اما به سرویس بسیار موفقی تبدیل شد که تصمیم داریم بعد از رد شدن این بحران، آن را ادامه و توسعه بدهیم. در محصولات شرکت‎های دیگر هم من موارد اینچنینی مبتنی بر اتفاقات غیرمنتظره دیده‏ام. اما نباید این به صورت موج سواری باشد و اگر بتوانیم به نیاز واقعی آن زمان کاربر توجه داشته باشیم و بتوانیم آن را رفع کنیم، عملا وفاداری خود را به کاربران نشان داده‎ایم و مطمئن باشیم که جواب این کار را می‎گیریم و کاربرانمان هم به ما وفادار خواهند بود.

 

۴- در این گزارش، اندازه بازار در دسته‌های مختلف با شاخص‌های مختلفی مانند تعداد نصب فعال، تعداد تراکنش، دانلود و… گفته شده است. چگونه می‌توان از این اطلاعات برای بهینه‌سازی کمپین‌های تبلیغاتی و افزایش ROI آنها استفاده کرد؟

 

خیلی خوب است که چنین گزارشی تهیه شده و اندازه بازار را بر اساس نصب فعال و… نشان می‎دهد. مسلما تیم‎های مارکتینگ بر اساس نوع محصولشان مهم است که رفتار کاربر چگونه بوده و اپلیکیشن‎های موفق‎تر هستند که تراکنش بالاتری دارند یا نصب فعال بیشتری دارند. این داده‎ها خام کمک فراوانی به تیم‎ها می‎کند و می‎توانند استراتژی‎های مارکتینگ بهتری را تدوین و پیاده کنند.

۱ دیدگاه
  1. رضا می‌گوید

    اوووف! چه خوشتیپه! :))

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.