چرا سهام تسلا کاهش یافت؟!

0

صبح روز ۱۳ ماه می سال جاری، سهام کمپانی تسلا ۵‌درصد کاهش داشت که این کاهش سهام بیشتر به دلیل احتیاط سرمایه‌گذاران برای خرید و فروش سهام این شرکت است. اخبار مربوط به کمپانی تسلا مبنی بر خروج از کالیفرنیا و رفتن به تگزاس، این روزها در رسانه‌های جهانی دست به دست می‌شود و کمترین تأثیری که این شرایط برای شرکت تسلا داشته است، کاهش ۵‌درصدی سهام این شرکت بوده که در روز چهارشنبه اتفاق افتاد. اما موضوع از چه قرار است؟ درگیری شرکت تسلا در کالیفرنیا به اتفاقی برمی‌گردد که در ماه مارس رخ داد. به این صورت که دولت ایالتی دستور به تعطیلی کارخانه تسلا در فرمانت داد، این اقدام نیز به دلیل شیوع ویروس کرونا صورت گرفته بود. اما در هفته گذشته زمزمه‌هایی مبنی بر برنامه‌های مدیرعامل این شرکت، ایلان ماسک، شنیده شد که قصد بازگشایی مجدد این کارخانه را داشت و این شرکت علی‌رغم اینکه هنوز کالیفرنیا مصوبه‌ای را برای بازگشایی مجدد این کارخانه ارائه نداده است، اقدام به از‌سر‌گیری فعالیت خود کرد. همین روند، آغاز شکل‌گیری مشکلاتی بین این کمپانی و کالیفرنیا می‌شود که در نهایت نیز خبرهایی حاکی از تصمیم مدیرعامل کمپانی برای خروج از این ایالت شنیده شده است.

با توجه به درگیری که بین شرکت تسلا و کالیفرنیا به وجود آمده است، ایلان ماسک، به دنبال جابه‌جایی خود از کالیفرنیا به تگزاس بوده و برای این منظور نیز با فرماندار ایالت تگزاس وارد گفت‌وگو شده است تا پتانسیل انتقال این کارخانه را به شهر لون‌استار تگزاس بررسی کنند. این اقدام اگرچه می‌تواند برای ایلان ماسک به منظور ارتقای برنامه‌های خود در تگزاس ایده خوبی باشد و خصوصا برای شرکت فناوری فضایی او به نام SpaceX که در حال حاضر نیز مشغول طراحی و تولید وسیله نقلیه جدید فضایی خود است، مناسب باشد، اما محققان معتقدند که این اقدام برای برند تسلا نمی‌تواند خالی از زحمت باشد.

به گفته بنیاد مالیات مستقل غیرانتفاعی، کالیفرنیا در بین ایالت‌های آمریکایی، رتبه ۴۸ از ۵۰ را به دلیل وضعیت کلی تجاری خود دارد و این در حالی است که تگزاس در جایگاه سیزدهم قرار دارد. از سوی دیگر وقتی صحبت از میزان مالیات شرکت‌ها می‌شود، این بنیاد خاطر‌نشان می‌کند مالیات بر درآمد کالیفرنیا بالاتر بوده و ۸.۸۴‌درصد است، ولی تگزاس نیز با اینکه مالیات بر درآمد شرکت‌ها را ندارد، اما مالیات بر درآمد ناخالص را به میزان ۱درصد درآمد ناخالص که بیش از یک میلیون دلار باشد، بر شرکت‌ها تحمیل می‌کند.

به نظر می‌رسد دورنمای انتقال تسلا به یک دولت مالیاتی جدید، امکان ارزیابی تسلا را برای سرمایه‌گذاران سخت‌تر کند و این می‌تواند همان چیزی باشد که باعث مکث آنها جهت سرمایه‌گذاری در سهام این شرکت شود. بنابراین کاهش ۵‌درصدی سهام این کمپانی بزرگ، بیشتر ناشی از اختلاف قوانین مالیاتی است که بین دو ایالت کالیفرنیا و تگزاس وجود دارد و همین امر نیز باعث نگرانی سرمایه‌گذاران شده است.

منبع: https://www.fool.com/investing/2020/05/13/why-tesla-stock-dropped-5-this-morning.aspx

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.