خلق ارزش برای مشتری؟! – ویدیو معجزه می کند

0

از ویدیو در جهت برندسازی کسب و کار خود بهره کافی را ببرید و با خلق ارزش برای مشتریان خود به‌وسیله اشتراک اطلاعات‌، دانش و مهارت تخصصی و مرتبط با کسب‌و‌کارتان با آنها، خود را از سایر رقبای خود کاملا متمایز کنید

در دنیای تجارت‌های امروزی، تولید ویدیو و یا راه‌اندازی کمپین ویدیومارکتینگ یکی از به‌روزترین، پرثمرترین و جذاب‌ترین ابزارهایی است که رسیدن به موفقیت در امر فروش و سودآوری را تضمین و تسریع می‌کند. فراموش نکنید در محیط گسترده کسب‌و‌کارهای آنلاین امروزی حتی فقط یک ویدیوی معمولی برای هدایت مشتری به سمت خرید محصول شما یا استفاده از خدماتی که ارائه می‌دهید، قدرت غیرقابل‌مقایسه‌ای نسبت به محتواهای متداول دیگر دارد.

در کمان بازاریابی خود‌، ویدیو بگذارید

احتمالا جمله «مشتریان نیاز دارند تا شما را بشناسند، مجذوب شما شوند و به شما اعتماد کنند» را شنیده‌اید. این جمله یکی از ستون‌های کلیدی یک بازاریابی موفق است. اساسا این جمله بدین معناست که وقتی یک مشتری بالقوه درباره کسب‌وکار شما آگاهی پیدا می‌کند، در مرحله اول شما برای آنها کاملا ناشناخته هستید و آنها هیچ نظری درباره اینکه شما چه کسی هستید و یا اینکه با چه کیفیت و چه تعهدی به مشتریان خود خدمات ارائه می‌دهید، ندارند و معمولا مایل نیستند تا بدون داشتن آگاهی از سوابق شما مستقیما با شما کسب‌و‌کاری را آغاز کنند. البته بعضی افراد با قبول ریسک‌، این کار را می‌کنند، اما اغلب مردم ریسک‌پذیر نیستند و در نتیجه از تعامل تجاری با افراد ناشناخته امتناع می‌ورزند.

طیف وسیعی از مردم وقت صرف می‌کنند تا پیش از هر چیز شما را بشناسند و با اطمینان خاطر و تکیه بر سوابق مورد قبولتان با شما تعامل تجاری داشته باشند و این امر از طریق روند شناخت، علاقه و ایجاد حس اعتماد انجام می‌شود. آنها اول می‌خواهند بدانند شما چه کسی هستید و بر طبق چه اصولی کار می‌کنید و این اطلاعات را از طریق آیتم‌هایی مانند پست‌های شبکه‌های اجتماعی، وبلاگ‌ها، مقالات و ویدیوهای دوره‌ای و خلاصه هر آن چیزی که از شما در فضای مجازی پیدا می‌شود، به‌دست می‌آورند. سپس تصمیم می‌گیرند که آیا شخص شما در مرحله اول و در مرحله دوم کسب‌و‌کاری که شما به‌عنوان سردمدار آن معرفی شده‌اید، توجهشان را جلب می‌کند یا نه. تصمیم می‌گیرند که آیا واقعا تمایل دارند که خود را با برند شما هم‌راستا کنند و از خدمات و محصولات‌تان استفاده کنند یا نه؟ واضح است که اگر به وعده‌های خود جامه عمل می‌پوشانید و سابقه‌ای خوب از خود به‌جا گذاشته باشید، مشتریانتان به شما به عنوان یک کسب‌و‌کار قابل اطمينان اعتماد می‌کنند.

با این ۴ استراتژی تولید ویدیو، قلب مشتریان خود را تسخیر کنید

ویدیو از تمامی جهات، به جز ملاقات‌های رو‌در‌رو، یک رسانه‌ کارآمد است که تضمین می‌کند مشتریان شما را به طور نسبی خواهند شناخت، به شما علاقه‌مند می‌شوند‌، به شما اعتماد می‌کنند و با شما وارد تعامل تجاری می‌شوند. خبر خوب این است که نیازی نیست که صاحب یک برند بزرگ باشید تا بتوانید این ایده را به محتوای ویدیویی تبدیل کنید؛ می‌توانید یک کسب‌و‌کار کوچک داشته باشید و همچنان از این استراتژی ساده بهره‌مند شوید. با هم به بررسی ۴ استراتژی تولید محتوای ویدیویی که تاثیر قابل‌توجهی ‌روی روند شناخت، ایجاد علاقه و حس اعتماد دارند، می‌پردازیم.

استراتژی اول؛ با به اشتراگ گذاشتن رایگان اطلاعات‌، ارزش خود را بالا ببرید

با به اشتراک گذاشتن رایگان اطلاعات‌تان، شما به عنوان کسی که درباره زمینه کاری خود آگاهی کامل دارد، دیده می‌شوید و خود را به عنوان یک متخصص در زمینه کاری خود نشان می‌دهید. و البته چه ابزاری بهتر از ویدیو می‌تواند این کار را برای شما به بهترین نحو ممکن انجام دهد. با به اشتراک گذاشتن دانش خود از طریق ویدیو به طور همزمان متخصص، مسلط و قابل اعتماد به نظر می‌رسید. با بیان یک نمونه از به اشتراک گذاشتن دانش ادامه می‌دهیم.

یکی از استراتژی‌های تولید محتوای ویدیویی در جهت جلب اعتماد مشتریان و یا مخاطبان کسب‌وکار که می‌توان از آن به‌خوبی استفاده کرد، جلسات ویدیویی پرسش و پاسخ هستند. محتواهای ویدیویی که در فضای مجازی به طور رایگان میزبانی می‌شوند و شما به‌وسیله این محتوای تعامل‌ساز به سوالاتی درباره تخصص خود پاسخ می‌دهید. این ویدیوها به صورت اتوماتیک ‌روی کانال‌های شبکه‌های اجتماعی شما بارگذاری می‌شوند که کار پیچیده‌ای برای شما نخواهد بود اما در عین سادگی برای شما و کسب‌وکارتان ارزشی خلق می‌کند که با تولید محتواهای متنی یا عکس هرگز امکان‌پذیر نخواهد بود؛ چرا‌که شما در ویدیو به طور کامل و مستقیم از طریق مخاطب حس می‌شوید و اگر به واقع در آنچه ارائه می‌دهید متبحر و کارآزموده باشید، مخاطب ویدیو با آرامش خیال از خدمات یا محصولاتی که ارائه می‌دهید، خرید خواهد کرد. شما می‌توانید این ویدیو را هر هفته و یا یک بار در ماه بسازید.

تنها باید در ارائه ارزش به مشتریان، ثابت‌قدم و قابل اعتماد باشید. این نوع ویدیو به مشتریانتان قدرت انتخاب می‌دهد تا آزادانه سوالات خود را از شما بپرسند. علاوه بر این، آنها علاقه‌مندند که به صورت انفرادی با شما در ارتباط باشند و از این طریق احساس کنند که یک ارتباط شخصی با کسب‌و‌کار شما دارند.
به منظور مقرون‌به‌صرفه‌بودن ساخت ویدیوها می‌توانید تعدادی از ویدیوها را در طول چند روز متوالی تولید کنید و در طی فواصل زمانی مشخص پخش کنید. در نهایت می‌توانید یک ویدیو کلی تدوین شده متشکل از ۳ یا ۴ ویدیو را که برای مشتریانتان ارزشمند است، تهیه کنید و آنها را به طور رایگان در ازای دریافت اطلاعات از مشتریان بالقوه در اختیارشان قرار دهید. سپس می‌توانید با ارسال منظم ایمیل‌هایی که حاوی اطلاعات بیشتری است، روند ایجاد شناخت، علاقه و اعتماد را ایجاد کنید. این استراتژی نمونه ‌بسیار خوبی است که از طریق ویدیو نشان می‌دهد شما در کارتان خبره هستید و می‌شود به شما اعتماد کرد و سازنده ‌یک ارتباط بر پایه احترام با مشتریان است که در نهایت منجر به فروش و یا حداقل برندسازی می‌شود. پس از ویدیو در جهت برندسازی کسب‌وکار خود بهره کافی را ببرید و با خلق ارزش برای مشتریان خود به‌وسیله اشتراک اطلاعات‌، دانش و مهارت تخصصی و مرتبط با کسب‌و‌کارتان با آنها، خود را از سایر رقبای خود کاملا متمایز کنید.

بازاریابی ویدیویی

استراتژی دوم؛ تولید ویدیویی که بازگو‌کننده داستان کسب‌و‌کار شماست

استراتژی موثر دیگر این است که داستان کسب‌و‌کار خود را در ویدیو برای مخاطبان بیان کنید. این استراتژی گاهی به عنوان داشتن اشتیاق برای شروع کسب‌و‌کار شناخته می‌شود. این داستان یا روایت درباره این است که شما چطور، چرا و چه زمانی کسب‌و‌کار خود را شروع کردید. هدف از این کار این است که مخاطبان خود را در سفری با تمامی پستی‌بلندی‌ها و پیچ و تاب کار خود همراه کنید تا آنها بتوانند شما را بشناسند، به شما گرایش پیدا کنند و به شما اعتماد کنند. در حقیقت با تلفیق محتوای ویدیویی و روایت داستان در کسب‌و‌کار خود به نتیجه شگفت در تاثیرگذاری روی مخاطب خواهید رسید. داستان‌هایی درباره علایق و تجارب شخصی تاثیر بسیار خوبی روی مخاطب دارد و به نوعی صمیمیت تجاری فی‌مابین شما و مخاطبانتان ایجاد می‌کنند. به یاد داشته باشید که روایت شما از شروع کسب‌و‌کارتان باید صحت داشته باشد و معتبر باشد در غیر این‌صورت نتیجه عکس خواهد داشت. به عبارتی دیگر، صداقت در هر آنچه که در ویدیوی خود عنوان می‌کنید، برای مخاطبان بیش از هر چیز دیگری اهمیت دارد، حتی از خود داستان کسب‌و‌کارتان هم به‌مراتب پراهمیت‌تر است.

استراتژی سوم؛ اخبار موفقیت‌های خود را به صورت ویدیویی به اشتراک بگذارید و برای آن جشن برپا کنید

در این استراتژی می‌توانید ویدیوهایی را به اشتراک بگذارید که در آنها موفقیت‌های خود را جشن گرفته‌اید. می‌توانید از همه وقایعی که به‌عنوان مثال در ادامه آمده، استفاده کنید تا یک ویدیو با قابلیت بالای اشتراک‌گذاری در رسانه‌های مورد‌نظر خود بسازید:
سالروز شروع کسب‌و‌کارتان.
شروع استراتژی جدید در تعامل با مشتریان.
جوایز‌ و افتخاراتی که کسب کرده‌اید.
عضویت در صنایع یا کمیته‌ها.
خبر انتشار کتاب یا مصاحبه‌ای از شما یا کسب‌و‌کارتان در مجله، تلویزیون یا رادیو و یا دیگر رسانه‌های فعال در فضای مجازی.
اخباری از صنعتي که شما بخشی از آن بوده‌اید.
یکی از اقداماتی که می‌توانید انجام دهید، این است که پستی با عنوان «جایزه‌ای که به‌واسطه اعتماد شما خوبان به ما تعلق گرفت!» در صفحه اجتماعی‌تان قرار دهید و به‌وسیله یک ویدیو در آن ذکر کنید که به چه دلیل آن جایزه به شما و کسب‌وکارتان تعلق گرفته است، چه کاری باید انجام می‌دادید و رقبایتان چه کسانی بوده‌اند‌. در این ویدیو حتما نقش مشتریان خود را در به‌دست‌آوردن این جایزه و کسب این موفقیت بسیار پررنگ و ارزشمند جلوه دهید.

استراتژی چهارم؛ ایجاد اعتماد با تقدیر‌نامه‌های ویدیویی

تقدیر‌نامه‌های ویدیویی بهترین راه برای ایجاد اعتماد ‌مخاطبان کسب‌و‌کار در کمترین زمان ممکن هستند. ما همه می‌دانیم که تقدیر و تحسین از طرف مشتریان بسیار با‌ارزش هستند و به خریداران بالقوه کمک می‌کنند تا بدانند که کسب‌و‌کار شما کسب‌و‌کاری قابل اعتماد و معتبر است و بالطبع آنها نیز سریع به زمره مشتریانتان می‌پیوندند. معمولا آنچه که ما از تقدیر‌نامه‌ها سراغ داریم، این است که بخش زیادی از آنها شامل متن است و گاهی هم با یک عکس همراه هستند. بیشتر بازدیدکنندگان نسبت به این نوع تقدیرنامه‌ها و صحت آنها بدبین هستند. پس اگر شما سلفی کامنت‌های ویدیویی را جایگزین تقدیرنامه‌های متنی کنید، از قدرت تاثیرگذاری بسیار بیشتری برخوردار می‌شوید.

مشتریان بالقوه شما این نوع تقدیر‌نامه‌ها را باور خواهند کرد چراکه می‌توانند با تمام وجود لمس کنند که آنها کاملا اصل و واقعی هستند. تقدیر‌نامه‌های ویدیویی یا به اصطلاح سلفی‌کامنت‌های ویدیویی به قدری مهم هستند که برای تولید این ویدیوها نباید منتظر فرصت مناسب بود و به محض دریافت رضایت ضمنی مشتری از خدمات یا محصولاتی که از کسب‌وکار شما خریداری کرده، بهتر است تقاضای خود مبنی بر ضبط چنین ویدیویی را با او مطرح کنید چرا‌که با گذشت زمان ممکن است از هیجان مشتری برای کمک به کسب‌و‌کار شما کاسته شود.

به یاد داشته باشید در دنیای متنوع کسب‌و‌کارهای امروزی که بر پایه انواع روش‌های بازاریابی و بازارسازی‌های دیجیتال در حال رشد است‌، بازاریابی ویدیویی یا همان ویدیو‌مارکتینگ به عنوان پر‌ثمر‌ترین زیر‌مجموعه بازاریابی بر اساس محتوا جایگاه قابل توجه و غیر‌قابل‌انکاری را در رشد و ارتقاي هر نوع کسب‌و‌کار به خود اختصاص داده است.
با این وجود بیشتر کسب‌وکارهای نوبنیان و در حال توسعه از قدرت بی‌نظیر و باور‌نکردنی ویدیو به عنوان ابزاری برای توسعه اعتبار خود‌، جلب بیش از پیش اعتماد مشتریان و یادآوری مزایای خدمات و محصولات خود به مخاطبان بی‌بهره هستند؛ حال اینکه در کنار این مزایا ویدیو با درگیر‌کردن احساسات مشتری منبعی مطمئن برای جمع‌آوری داده و استفاده از این داده‌ها در جهت پیشبرد اهداف کسب‌و‌کار‌ها نیز خواهد بود.

نکته پایانی اینکه موفق‌ترین ویدیوها برای کمک به مشتری جهت ایجاد شناخت، علاقه، اعتماد و خرید، ویدیوهایی هستند که معتبر و جذابند و به سبب دوری از اغراق‌، گزافه‌گویی و تملق آنچه که هستند را به معرض دید مخاطبان خود می‌گذارند و در نتیجه به‌سادگی و بر اساس حسن‌نیت مخاطب با دیگران به اشتراک گذاشته می‌شوند.‌این محتواهای ویدیویی شفاف و پرصداقت به عنوان ابزاری قدرتمند در حوزه فروش و بازاریابی و به صورت یک ویروس همه‌گیر در حال در‌برگرفتن عمده تجارت‌ها و کسب‌و‌کارها هستند و همین فراگیر‌شدن با سرعت زیاد موید این است که اگر تا‌کنون از این نوع محتوای ویدیویی و در قالب ۴ استراتژی که بیان شد برای بهبود کسب‌و‌کار خود استفاده نکرده‌اید، بهتر است سریع‌تر دست به کار شده و پا به عرصه بزرگ و متحول‌کننده‌ تولید محتوای ویدیویی صادقانه برای کسب‌و‌کار خود گذاشته و با خلق ارزش مستمر به‌وسیله ویدیو با مشتریان خود تعامل کنید.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.