این یک فرمول همیشه برنده است

یادداشت آرش جهانگیری، سردبیر هفته‌نامه شنبه

0

مدل بسیار موفق کسب و کار نتفلیکس در سریال آرکین
بیشتر ما نتفلیکس را با سریال خانه پوشالی یا همان هاوس آو کاردز شناختیم. سریالی گیرا و موفق با پایانی کابوس‌وار. اما برای دنیای انگلیسی زبان نتفلیکس همان زمان هم یک پتلفرم محتوایی شناخته شده بود. با این وجود دوران پاندمی دوران اوج گیری این پتلفرم نیز بود. تا جایی که به جرات می‌توان گفت نتفلیکس هم سینما را در دوران کرونا نجات داد و هم اینکه قواعد بازی را به طور کامل عوض کرد.

نوع بازاریابی سرویس‌دهی بسیار عالی تعرفه درست و نه چندان بالا دسته‌بندی محتوایی فوق‌العاده و البته سرمایه‌گذاری چشم‌گیر در محتوای اختصاصی از رمزهای موفقیت نتفلیکس است. اما پیوند دادن موفقیت نتفکلیس به همین پارامترها و دوران پاندمی ساده‌انگاری محض است. نتفلیکس در چند سال اخیر نه فقط بازار انگلیسی زبان که بازار در ابعاد همه جهان را هدف قرار داده است. مدل‌های موفقی مانند سریال دارک و مانی هیست که به زبان اصلی آلمانی و اسپانیایی منتشر شدند و در آنها خبری از چهره‌های هالیوودی و سوپراستارها نبود نشان داد که نتفلیکس در حال تغییر بازی است و راه و روش خودش را دارد.

پس از اینها بازی ماهی مرکب که از دل سینمای کره جنوبی بیرون آمد و با وجود اینکه انتظار می‌رفت ریسک بزرگی برای این پلتفرم محتوایی باشد یک رکوردشکنی شگفت انگیز را پشت سر گذاشت نشان دهنده آن بود که زمین بازی نتفلیکس با هر پلتفرم محتوایی و هر تولید کننده محتوایی متفاوت است. انقلاب نتفلیکس اتفاق افتاده بود و حالا دیگر سینما و صنعت سریال و سرگرمی روی پاشنه قبل نمی‌چرخید.

اما با فاصله کوتاهی نتفلیکس حتی به خودش هم رحم نکرد و با محصول جدیدش رکوردهای بازی ماهی مرکب را به یک خاطره شیرین تبدیل کرد. صحبت درباره سریال آرکین است. یک انیمیشن شاهکار که از هر نظر نمره بالایی دریافت می‌کند. اما چرا ما در شنبه به سراغ این سریال رفته‌ایم؟ شنبه یک نشریه سینمایی یا حتی هنری فرهنگی نیست. چیزی که ما را مجاب کرده تا کاوراستوری این شماره خود را به شاهکار نتفلیکس اختصاص دهیم مدل بسیار موفق کسب و کار نتفلیکس در سریال آرکین است.

این اولین بار نیست که یک بازی سوژه ساخت یک سریال یا فیلم می‌شود. اما آرکین با تمام ساخته‌های پیش از این متفاوت است. بازی لیگ آو لجندز از سال   کار خود را آغاز کرده و طرفدارانی بسیار چسبنده دارد. اما این فقط طرفداران لیگ آو لجندز نبودند که به عاشقان آرکین تبدیل شده‌اند. به طوری که در همین گزارش خواهید دید که حتی طرفداران لیگ آو لجندز بعد از سریال آرکین بیشتر هم شده است. نگاهی به نقد‌های جهانی این سریال بیندازید؛ بیشتر نقد‌های مثبتی که از این سریال وجود دارد توسط کسانی نوشته شده است که حتی یک بار هم این بازی را پشت سر نگذاشته‌اند.

نتفلیکس با وجود اینکه از قواعد نیچ مارکتینگ در سریال آرکین استفاده کرده اما با این وجود به هیچ وجه یک گروه مخاطب خاص را هدف قرار نداده است. در لحظه اول این سریال مستقل از بازی شما را درگیر خود می‌کند. در عین حال لحظه لحظه سریال پر است از استراگ‌هایی که اشک شوق را به چشمان طرفداران لیگ آو لجندز هدیه می‌دهد. همانطور که در این گزارش خواهید خواند نتفلیکس از الگوریتم‌های هوش مصنوعی برای توصیه محتوا به مشتریان خود استفاده می‌کند. اما این تنها هوشمندی نتفلیکس نیست که مسیر را برایش روشن می‌کند.

بلکه هوش مصنوعی در انتخاب سوژه‌ها برای ساخت و سرمایه‌گذاری هم در نتفلیکس حرف اول را می‌زند. آرکین و ایده ساخت سریال از بازی لیگ آو لنجدز اولین پروژه‌ای است که از دل همین الگوریتم هوش مصنوعی بیرون آمده است. شکی نیست که نتفلیکس با تکرار داستان‌های موفقیت و رکورد شکنی‌های یکی پس از دیگری به یک فرمول همیشه برنده رسیده است. این می‌تواند یک الگوی تمام عیار برای کسب و کارهای داخلی باشد. آن هم کسب و کاری که حتی در آغاز مسیر نیز به سرمایه بسیار بالایی نیاز دارد و به همان اندازه ریسک شکست را هم بالا می‌برد. پس چه خوب است که با نگاه به اتفاقات مثبت در این حوزه کمی حاشیه امنیت برای کسب و کارمان ایجاد کنیم. در حقیقت ساخت سریال‌های پرهزینه استفاده از سوژه‌های نسبتا پرمخاطب و ایجاد خط تولید خوب است؛ اما پارامتر «هوشمندی» حلقه گمشده پلتفرم‌های داخلی است. کپی از مدل‌های موفق خارجی شاید برای شروع بد نباشد اما ادامه این مسیر و ساخت یک مدل کسب و کار موفق فقط از مسیر هوشمندی و استفاده از فناوری‌های روز آن هم در جای درستش امکان‌پذیر است.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.