MTN چگونه کارمندانش را راضی نگه می‌دارد؟

0

موسسه CRF، شاخص سالانه صدور گواهینامه بهترین کارفرمایان در سال ۲۰۱۲، ازلحاظ سرویس‌های مالی، کمپانی MTN، این غول ارتباطات از راه دور را به‌عنوان یکی از بهترین‌ها در آفریقای جنوبی انتخاب کرد. این شرکت در قاره‌های دیگر نیز حضوری فعال دارد.

حال سؤال اینجاست که چه چیز برخی از کارفرمایان را به کارفرمایانی برتر تبدیل می‌کند؟ این اتفاق چگونه در آفریقا و در شرکت ارتباطاتی MTN رخ ‌داده است؟

  •  مهارت‌های جذب و توسعه افراد

یکی از حیاتی‌ترین مسائل، که تجارت‌های واقع در قاره آفریقا با آن مواجه هستند، این است که چطور افراد خبره و کارآزموده را می‌توان در مرزهای یک شرکت نگاه داشت؟ براساس گفته «تمبا ناتی»، مدیر گروه منابع انسانی MTN در آفریقای جنوبی، این شرکت کارمندانش را بر اساس مهارت و تخصص طبقه‌بندی می‌کند. ناتی در مصاحبه خود این‌طور توضیح می‌دهد: «به‌طورمثال ما دسته‌بندی‌های متفاوتی برای متخصصان و مشاغل در مأموریت‌های بحرانی داریم. هریک از دسته‌بندی‌ها بر اساس مهارت و تخصص افرادی که در آن دسته قرار می‌گیرند به شیوه‌ای متفاوت صاحب حقوق و مزایا می‌شوند. متخصصان حرفه‌ای شرکت ما که دارای سابقه کار هستند نسبت به مدیران خود از حقوق بیشتری برخوردارند.»

شرکت MTN همچنین تاکید ویژه‌ای بر روی توسعه و پیشرفت مهارت‌های کارکنان فعلی خود دارد. ناتی در این رابطه می‌گوید: «ما صاحب بزرگ‌ترین برنامه‌های تحصیلات تکمیلی در بخش ارتباطات تلفنی هستیم. همچنین از یک برنامه خزانه‌داری گسترده برای مهارت‌های تخصصی افرادمان بهره می‌گیریم.» او اضافه می‌کند: «کارمندان ما برای گذراندن دوره‌های تخصصی به اروپا، چین و هند فرستاده می‌شوند. هریک از کارمندان شرکت ما یک مسیر شغلی مشخص و روشن را دنبال می‌کند».

  •  مزایای کاری

در کمپانی MTN، افراد تازه‌ وارد با انتخاب‌هایی متفاوت از مزایای شیوه زندگی و مواردی که هریک می‌توانند با توجه به علایق شخصی خود آنها را داشته باشند، مواجه می‌شوند. بر اساس گفته ناتی: «افراد می‌توانند نوع جوایز و هدایا، کار از راه دور و شش ماه مرخصی همراه با حقوق برای دوران حاملگی را انتخاب کنند.» به گفته ناتی: «مواد غذایی رایگان در اغذیه‌فروشی‌ها و برنامه‌های گردش شغلی بین‌المللی از دیگر موارد انتخابی افراد ما در MTN است».

  •  محیط کار

به گفته ناتی، MTN  صاحب ساختارگونه‌ای بسیار غیررسمی و با سلسله‌مراتب محدود است. به‌طوری‌که کنترل‌های مدیریتی و رسمی در آن به‌ندرت رخ می‌دهد. ناتی در توضیحات خود ادامه می‌دهد: فرهنگ MTN نمونه بارز تشویق به نوآوری و آزادی برای دستیابی به بهترین عملکرد از سوی افراد است».

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.