گفت‌وگو با محمدرضا رحمانی، مدیرعامل نام

نام یک‌ساله شد، پلتفرم مزایده دامنه‌های اینترنتی

0

وب سایت Nam.ir از سال ۱۳۹۸ فعالیت خود را شروع کرده است. این وب‌سایت تلاش کرده است تا با ایرانی‌کردن بهترین پلتفرم‌های مزایده در دنیا، یک سیستم مزایده برای دامنه‌های اینترنتی ایجاد کند. به دلیل نبود چنین سیستمی در کشور، «نام» سعی کرده به بهترین شکل ممکن، پلتفرمی برای مزایده دامنه‌های اینترنتی ایجاد کند که در کنار بهترین امکانات، از تقلب و کلاهبرداری‌ها نیز جلوگیری شود. سایت Nam.ir به شما این امکان را می‌دهد که به صورت رایگان دامنه خود را به مزایده بگذارید. خریداران نیز می‌توانند به صورت رایگان پیشنهادهای خود را ثبت کرده و برنده مزایده شوند. به همین بهانه در این شماره از مجله شنبه پای حرف‌های محمدرضا رحمانی، مدیرعامل نام نشسته‌ایم تا بیشتر در مورد این پلتفرم بدانیم.

نام چه زمانی شکل گرفت و چه اتفاقاتی از زمان تولد تا الان برای نام افتاد؟

با رشد روزافزون کسب‌وکارهای آنلاین و رونق گرفتن آنها، یکی از دغدغه‌های اصلی صاحبان مشاغل، انتخاب، ثبت و خرید دامنه‌های اینترنتی است.

به همین دلیل و با تجربه‌ چندین‌ساله در بازار خرید و فروش دامنه و مدیریت سایت Rond (به‌عنوان یکی از مهم‌ترین بازارهای آنلاین خرید و فروش دامنه‌های اینترنتی در ایران) تصمیم گرفتیم بستری جذاب، آسان و امن را برای بازار دامنه‌ در ایران ایجاد کنیم. به این ترتیب در بهمن ماه‌۱۳۹۸ وب‌سایت نام با محوریت برگزاری آنلاین مزایده دامنه‌های اینترنتی، راه‌اندازی شد.

Nam.ir چه خدماتی را به کاربرانش ارائه می‌دهد؟

خدماتی که ما ارائه می‌دهیم، این است که کاربر می‌تواند با قیمتی بسیار مناسب دامنه اینترنتی مورد نظرش را تهیه کند. ما در نام امکانات مختلفی را داریم، ولی اصلی‌ترین کار ما برگزاری مزایده دامنه‌های اینترنتی است.

علی‌رغم اینکه بازار خرید و فروش دامنه در ایران خیلی شناخته شده نیست و تعداد فعالان کمی در این بازار مشغول بودند، در یک‌سال گذشته ما توانستیم حدود ۲هزار کاربر فعال را جذب کنیم و هرکسی که تمایل به خرید و فروش دامنه داشته باشد، حداقل یک‌بار سایت ما را دیده است.

مزیت رقابتی نام چیست؟

ما رقیبی در بازار نداریم. علت این موضوع کوچک‌بودن بازار کسب‌وکارهای اینترنتی ایران در مقایسه با کشورهای پیشرفته است. البته رشد کسب‌وکارهای اینترنتی در کشورمان نسبت به گذشته، سرعت بسیار بالاتری پیدا کرده ‌و همین امر باعث شده تا موضوع خرید و فروش دامنه‌های اینترنتی نیز رونق بیشتری پیدا کند.

البته سایت rond.ir نیز در زمینه خرید و فروش و پرداخت امن دامنه‌های اینترنتی سال‌ها فعالیت داشته است.

فعالیت nam.ir مشابه سایت‌های GoDaddy و Sedo است. مشکل این پلتفرم‌ها برای کاربران ایرانی این است که به‌خاطر ساختار بانکی متفاوت و تحریم‌ها، نمی‌توانند از این سرویس‌دهنده‌ها استفاده کنند. در این شرایط ما یک نمونه ایرانی به اسم نام را ایجاد کردیم تا جایگزین این سایت‌های بزرگ بشود. پلتفرم ما از نظر فنی آمادگی ارائه سرویس در بستر بین‌المللی را دارد.

در حال حاضر کاربران خارجی می توانند از سایت شما استفاده کنند؟

در حال حاضر خیر، اما طراحی زیرساخت آن در برنامه‌های آینده ما قرار دارد تا به کاربران خارج از کشور با استفاده از رمزارزها خدمات ارائه بدهیم.

نام، نیاز چه گروه‌هایی از مردم را برطرف کرد؟

مخاطبان ما با ۴ هدف در سایت فعالیت می‌کنند؛ دسته اول افرادی هستند که قصد دارند در این زمینه سرمایه‌گذاری کنند. این افراد دامنه را خریداری کرده تا در آینده با قیمت‌های بیشتری به فروش برسانند.

دسته دوم فعالان حوزه کسب‌و‌کارهای سنتی و آفلاین هستند که قصد اینترنتی‌کردن کسب‌وکار خود را دارند و به دنبال یک نام دامنه مناسب با کسب‌وکار سنتی خود هستند. به طور مثال، اگر شخصی یک فروشگاه فیزیکی به اسم آرمین داشته باشد، می‌تواند دامنه ArminShop را خریداری کند.

دسته سوم افرادی هستند که کسب‌وکار اینترنتی فعال دارند و قصد خرید دامنه‌های جایگزین و یا مشابه برای برند خود را دارند. به طور مثال، دامنه اصلی ما nam.ir است اما دامنه naam.ir و num.ir را نیز خریداری کرده‌ایم.

دسته چهارم افرادی هستند که صرفا یک ایده دارند. این افراد دامنه‌ها را با هدف اینکه بتوانند در آینده ایده را به مرحله اجرا برسانند، خریداری می‌کنند.

طریقه مزایده در نام

افراد چگونه می‌توانند در حوزه دامنه سرمایه‌گذاری کنند؟

بازار خرید و فروش دامنه بسیار بزرگ و جذاب است. به گزارش وب‌سایت godday که از بزرگ‌ترین بنگاه‌های معاملاتی دامنه در دنیاست، در سال‌۲۰۱۹ حجم تراکنش مالی فقط در این پلتفرم عددی بالغ بر ۳۵۲‌میلیون دلار بوده است.

در ایران نیز طبق آمارهای غیررسمی که در دسترس ما قرار دارد، حجم این بازار در کشورمان حدود ۴۰‌میلیارد تومان در سال است. همین ارقام باعث شده که سرمایه‌گذاران زیادی به این بازار جذب شوند. این عدد بعد از حضور ویروس کرونا و گسترش کسب‌وکارهای اینترنتی رو به افزایش است.

سرمایه‌گذاران می‌توانند با خرید و فروش بموقع و مهندسی‌شده دامنه‌هایی که برای فروش قرارداده شده‌اند، سود قابل توجهی از سرمایه‌گذاری خود داشته باشند.

ویژگی‌های یک دامنه خوب از نظر شما چیست؟

پارامترهای مختلفی در ارزشمندبودن دامنه موثر است. مواردی چون کوتاه‌بودن، خوش‌آهنگ‌بودن، غلط املایی نداشتن، دارای مفهوم بودن، اسم یک برند خاص بودن، بدون ترکیب عدد نامفهوم و نداشتن دش از جمله مواردی هستند که یک دامنه را متمایز و ارزشمند می‌کند.

افراد تازه‌وارد چگونه می‌توانند وارد این بازار شوند؟

حدود ۲۰‌سال است که دامنه‌های ir قابل ثبت هستند. پیش از آن و سال‌ها قبل‌تر دامنه‌های بین‌المللی مانند ‌com قابل ثبت بوده‌اند. با توجه به این قدمت، قطعا تعداد زیادی از دامنه‌های مختلف و با‌کیفیت ثبت شده‌اند. به طور مثال، بیش از یک میلیون و ۲۰۰هزار دامنه ir تا‌کنون ثبت شده است.

با این توضیح، افراد تازه‌وارد می‌توانند برای ثبت دامنه‌های آزاد و قابل ثبت، به ترکیب چند موضوع و ایجاد یک دامنه‌ خلاقانه بپردازند. البته استانداردهای یک دامنه با‌کیفیت را باید در نظر داشت.

اما برای داشتن دامنه‌های خاص و ویژه، باید با صاحب دامنه که آن را قبلا ثبت کرده است، برای خرید مذاکره کنند؛ چراکه با توجه به قدمت ثبت دامنه در دنیا، بیشتر دامنه‌های رند و مفهومی قبلا توسط افراد دیگر ثبت شده است.

مدل درآمدی نام به چه صورت است؟

مدل درآمدی ما به دو صورت است؛ مدل درآمد مستقیم، که به صورت دریافت درصدی از فروش دامنه‌ها‌ست و مدل دوم ارائه خدمات ارزش افزوده است.

در مدل اول وقتی یک دامنه به‌فروش می‌رسد و فرآیند انتقال دامنه به صورت کامل انجام می‌شود، ۱۰درصد از قیمت فروخته شده را از فروشنده دریافت می‌کنیم.

در مدل دوم سایت نام کمک می‌کند تا دامنه‌‌ای که در مزایده قرار گرفته، بیشتر دیده شود و به کاربران نهایی و هدفمند معرفی شود.

برای ایجاد مزایده و فروش دامنه در سایت نام باید چه مراحلی طی شود؟

برای فروش، ابتدا فروشنده باید دامنه خود را در سایت ثبت کند. روال به این صورت است که وقتی فروشنده می‌خواهد یک مزایده را در سایت درج کند، باید ۱۰درصد از قیمت پایه‌ای که برای آن مزایده تعیین می‌کند را به صورت سپرده‌ نزد سایت قرار دهد.

این سپرده به صورت امانت نزد سایت محفوظ است و پس از پایان فرآیند مزایده بدون هیچ‌گونه کسوراتی قابل استرداد است. همچنین درصورتی که کاربر قصد استرداد سپرده را نداشته باشد، می‌تواند از آن در مزایده دیگری استفاده کند.

به طور مثال، اگر شما یک مزایده با قیمت پایه یک میلیون تومان ایجاد کنید، می‌بایست ۱۰درصد قیمت پایه، که ۱۰۰هزارتومان می‌شود را به عنوان سپرده پرداخت کنید. قابل ذکر است که حداقل میزان سپرده ۵۰هزار تومان است.

مزایده‌های سایت نام به مدت ۲۴‌ساعت فعال بوده و هر روز ساعت ۱۹:۳۰ مزایده‌های جدید منتشر می‌شوند.

برای شرکت در مزایده و خرید دامنه چه مراحلی باید طی شود؟

کاربرانی که قصد شرکت در مزایده را دارند، می‌توانند پیشنهاد خود را ثبت کنند و در نهایت، بالاترین پیشنهاد به عنوان برنده مزایده انتخاب می‌شود. سپس فرد برنده با پرداخت مبلغ پیشنهادی خود، کد انتقال دامنه را از طریق پیامک و یا در پنل کاربری خود دریافت می‌کند.

توجه داشته باشید که شرکت‌کنندگان در یک بازه قیمتی مشخص می‌توانند پیشنهاد ثبت کنند. حداقل این بازه ۱۰‌درصد و حداکثر آن ۳۰‌درصد مبلغ پایه مزایده است. این امر برای ایجاد بستری مناسبت و استاندارد در مزایده‌ها فراهم شده است.

همچنین برای اینکه شرکت‌کنندگان از زمان پایان مزایده مطلع شوند، برای آنها در ۱۰‌دقیقه پایانی از طریق پیامک، اطلاع‌رسانی انجام می‌شود.

هدف دریافت سپرده از کاربران چیست؟

نام به‌عنوان یک پلتفرم واسط عمل می‌کند و با توجه به این موضوع سایت نام می‌بایست به اجرای دقیق و سالم مزایده توجه ویژه‌ای داشته باشد. به همین منظور لازم است از طرفین حاضر در مزایده، وجهی به عنوان ضمانت دریافت شود که این مبلغ به عنوان سپرده محسوب می‌شود. مجددا به این موضوع اشاره می‌کنم که این مبلغ فقط به عنوان ضمانت نزد سایت قرار دارد و قابل استرداد است.

چطور تضمین می‌کنید که خرید و فروش سالم انجام شود و یا مزایده کنسل نشود؟

در انجام صحیح و بدون مشکل خرید و فروش دامنه هیچ شکی وجود ندارد؛ چراکه مبلغ مزایده تا زمان انجام کامل فرآیند انتقال دامنه نزد سایت به صورت امانت باقی مانده و در صورت انتقال کامل دامنه به خریدار، مبلغ به حساب فروشنده واریز می‌شود. در این روش هیچ‌گونه نگرانی در رابطه با انتقال مبلغ و عدم انتقال دامنه وجود ندارد.

اما در مورد کنسل‌شدن مزایده، تنها راه پیشگیری همان سپرده است که بالاتر توضیح دادیم؛ یعنی اگر خریدار یا فروشنده به تعهدات خود عمل نکنند، سپرده آنها ضبط خواهد شد. به همین دلیل در یک سال گذشته کمتر از ۱۰‌مورد کنسلی در مزایده‌ها داشته‌ایم.

آیا به‌جز سپرده‌ای که از کاربران دریافت می‌کنید، راهکار یا الگوریتمی برای تشخیص متخلفان دارید ؟

طبق قوانین وب‌سایت نام، هر کاربر فقط مجاز به داشتن یک حساب کاربری است. به همین دلیل ما از چندین روش مختلف برای کنترل و رصد متخلفان استفاده می‌کنیم. این روش‌ها به دلیل مسائل امنیتی قابل تشریح نیست، اما ساده‌ترین حالت ممکن ثبت‌نام از طریق شماره تلفن همراه است.

ربات پیشنهاد‌دهنده دقیقا چه کاری انجام می‌دهد؟

ما چند امکان ویژه برای راحتی کاربر فراهم کرده‌ایم. یکی از این امکانات، ربات پیشنهاد‌دهنده خودکار است که به‌جای کاربر پیشنهاد ثبت می‌کند.

این ربات به این صورت عمل می‌کند که وقتی در یک مزایده حضور دارید و می‌خواهید تا مبلغی مشخص‌شده پیشنهاد ثبت کنید، به جای شما پیشنهاد ثبت می‌کند؛ یعنی بدون حضور شما این کار تا مبلغ مشخص‌شده ادامه خواهد داشت. در نهایت اگر شخصی مبلغی بالاتر از مبلغ پیشنهادی شما ثبت کند، شما از طریق پیامک مطلع خواهید شد و می‌توانید مجددا پیشنهاد بالاتری ثبت کنید.

تایمر مزایده‌ها چگونه عمل می‌کند؟

با توجه به اینکه مدت زمان هر مزایده ۲۴ساعت به طول می‌انجامد، زمان باقیمانده توسط تایمر به نمایش در‌می‌آید. این تایمر روال عادی خود را تا ۶دقیقه پایانی به صورت معمولی طی می‌کند. در ۶ دقیقه پایانی به ازای هر پیشنهاد ثبت‌شده، تایمر به دقیقه ششم ریست می‌شود.

این موضوع کمک می‌کند تا رقابتی سالم و منصفانه بین شرکت‌کنندگان ایجاد شود؛ یعنی در صورتی که یک کاربر در ثانیه‌های پایانی پیشنهادی ثبت کند، فرصت کافی برای سایرین فراهم باشد.

بیشتر بخوانید: هک رشد چیست

از امکانات سایت نام بیشتر بگویید.

مهم‌ترین ویژگی جدیدی که به سایت نام اضافه شده‌‌، سیستم اطلاع‌رسان هوشمند است. این سرویس برای افرادی مناسب است که به دنبال دامنه‌ای با ویژگی‌های متفاوت می‌گردند.

سیستم اطلاع‌رسان هوشمند دو مرحله دارد؛ در مرحله اول کاربر درخواستش را ثبت می‌کند و وقتی ما دامنه‌ای مطابق با ویژگی‌های مورد‌نظر کاربر پیدا کردیم، در مرحله دوم دامنه را در مزایده قرار ‌‌داده‌ و بعد به کاربر اطلاع می‌دهیم. به طور مثال، شما قصد راه‌اندازی یک خبرگزاری در حوزه استارتاپ را دارید و دنبال اسمی مناسب هستید که این مشخصه‌ها را داشته ‌و قیمت خاصی داشته باشد.

وقتی مشتری درخواستش را ثبت می‌کند، باتوجه به مشخصات، دامنه را پیدا می‌کنیم و وقتی دامنه را پیدا کردیم، در مزایده می‌گذاریم و بعد به شما اطلاع‌رسانی می‌شود که دامنه‌ مدنظر شما در سایت ما قرار گرفته.

شما می‌توانید با این سرویس یک اسم خوب با قیمت مناسب را انتخاب کنید.

یکی دیگر از امکانات سایت، بازاریابی دامنه‌ها‌ست. فرض کنید دومین shanbe.ir وارد سایت ما می‌شود. در این شرایط ما تحقیق می‌کنیم که دامنه شنبه چیست و مناسب چه کسانی است و بعد با افراد مرتبط تماس می‌گیریم و پیشنهاد خرید دامنه را می‌دهیم.

آیا سایت نام امکانات دیگری هم دارد؟

بله. ما سعی کرده‌ایم امکانات اطلاع‌رسانی گسترده‌ای در سایت داشته باشیم. از جمله «سیستم هشدار پایان زمان مزایده». روش کار سرویس به این صورت است که افراد با مراجعه به صفحه مزایده مدنظر خود، می‌توانند با فعال‌کردن گزینه «به من اطلاع بده» ۱۰دقیقه قبل از پایان زمان مزایده، از طریق پیامک از لحظات پایانی آن با‌خبر شوند.

همچنین یک ربات تلگرامی هم طراحی شده ‌که لیست دامنه‌ها را به‌صورت روزانه نمایش می‌دهد. این ربات نیز دقایق پایانی مزایده‌ها را به کاربران اطلاع‌رسانی می‌کند.

ما امکانات جدیدی نیز در آینده به سایت نام اضافه خواهیم کرد.

تیم پلتفرم نام

چند آمار جالب از سایت نام برایمان بگویید.

در طولانی‌ترین مزایده سایت نام ۵۰۰ پیشنهاد ثبت شد و رکورد تعداد پیشنهاد زده شد.

همچنین دامنه دیگری با قیمت پایه ۱۱۰‌هزارتومان در مزایده قرار گرفت و در نهایت دامنه به قیمت ۵۵میلیون تومان به فروش رفت.

برنامه‌‌ نام برای آینده چیست؟

با توجه به بازار بزرگی که دامنه‌های اینترنتی در کل دنیا دارند، هدف آینده سایت نام حضور در بازارهای جهانی است.

هرچند که مشکلات زیادی برای حضور ایرانیان در بازارهای بین‌المللی وجود دارد اما ما تمام تلاش خود را می‌کنیم تا بتوانیم افراد خارج از کشور به‌راحتی از پلتفرم نام استفاده کنند.

آمار جهانی ثبت دامنه در سه ماهه دوم سال ۲۰۲۰

شرکت Verisign به عنوان یک ارائه‌دهنده‌‌ بین‌المللی خدمات ثبت‌نام دامنه و زیرساخت‌های اینترنتی، از طریق انجام تحقیقات آماری و تحلیلی گسترده، وضعیت بازار ثبت‌نام دامنه را بررسی کرده است. این سامانه اتفاقات مهم در ثبت دامنه، از جمله شاخص‌های اصلی عملکرد و فرصت‌های رشد را برای تحلیلگران این صنعت، رسانه‌ها و فعالان این عرصه منعکس می‌کند.

خلاصه‌‌ آمار بازار دامنه در سال ۲۰۲۰

سه‌ماهه‌‌ دوم سال ۲۰۲۰ با ۳۷۰.۱ میلیون ثبت دامنه در تمام دامنه‌های سطح بالا یا TLDها به پایان رسید. این رقم در مقایسه با سه‌ماهه‌‌ اول سال ۲۰۲۰، به میزان ۳.۳‌میلیون دامنه یا ۰.۹ درصد افزایش یافته است. ثبت دامنه ۳/۱۵ میلیون بار یا ۴.۳ درصد در مقایسه با سال گذشته رشد داشته است.

آمار کل ثبت دامنه‌های سطح بالای کد کشوری یا ccTLD ها در پایان سه ماهه‌‌ دوم سال ۲۰۲۰، ۱۶۰.۰ میلیون بوده است که در مقایسه با سه ماهه‌‌ اول سال ۲۰۲۰، ۲.۶ میلیون دامنه یا ۱.۷ درصد افزایش داشته است. در مقایسه با سال گذشته، تعداد ثبت دامنه‌های سطح بالای کد کشورها ۱.۴میلیون و یا ۰.۹درصد افزایش یافت است.

دامنه‌های سطح بالای com و net در انتهای سه ماهه‌‌ دوم سال ۲۰۲۰ مجموعاً ۱۶۲.۱ میلیون ثبت در پایگاه نام دامنه داشته‌اند که در مقایسه با سه ماهه‌‌ اول سال ۲۰۲۰، ۱.۴ میلیون ثبت دامنه یا ۰.۹ درصد افزایش داشته است.

TLD های com و net به تعداد ۶.۰ میلیون ثبت یا ۳.۸ درصد طی یک سال افزایش یافته‌اند. به عبارتی در تاریخ ۳۰ ژوئن سال ۲۰۲۰، دامنه com مجموعاً ۱۴۸.۷ میلیون ثبت‌نام و دامنه net مجموعاً ۱۳.۴ میلیون ثبت‌نام داشته است.

ثبت‌نام‌های جدید دامنه‌های com و net در پایان سه ماهه‌ دوم سال ۲۰۲۰ بالغ بر ۱۱.۱میلیون دامنه بوده، در حالی‌که ثبت‌نام این دامنه‌ها در پایان سه ماهه‌‌ دوم سال۲۰۱۹، ۱۰.۳ میلیون دامنه بود.

مجموع ثبت‌نام دامنه‌های سطح بالای عمومی یا gTLD های جدید در پایان سه‌ماهه‌‌ دوم سال ۲۰۲۰ تقریبا ۳۱.۶ میلیون بوده است که نسبت به سه‌ماهه‌‌ اول سال ۲۰۲۰، ۰.۶ میلیون ثبت‌نام یا ۲.۰درصد کاهش داشته است. ثبت ngTLDها ۸.۶ میلیون دامنه و یا ۳۷.۳درصد در مقایسه با سال گذشته افزایش یافته است.

در تاریخ ۳۰ ژوئن سال ۲۰۲۰ برترین TLDها بر اساس تعداد ثبت دامنه‌های گزارش شده به شرح زیر است:

com ،‌tk ،‌cn ،‌de ،‌net ،‌uk ،‌org ،‌nl ،‌icu و ru.

در تاریخ ۳۰ ژوئن سال ۲۰۲۰ برترین ccTLDها بر اساس تعداد ثبت دامنه‌های گزارش شده به شرح زیر است:

cn ،‌de ،‌uk ،‌nl ،‌ru ،‌br ،‌eu ،‌fr ‌و it.

آیا نام دامنه روی سئو تأثیر دارد؟

یکی از مهم‌ترین تصمیم‌ها هنگام راه‌اندازی کسب‌وکار اینترنتی، انتخاب، ثبت یا خرید دامنه است. برندینگ و سرنوشت یک وب‌سایت تا حد زیادی به نام دامنه آن وب‌سایت بستگی دارد. متخصصان سالیان زیادی است که در زمینه انتخاب استراتژی‌های کاربردی در راستای ارتقای رتبه سایت مطالعه و فعالیت می‌کنند.

یکی از مهم‌ترین نکات که غالباً از چشم صاحبان کسب‌وکارهای اینترنتی دور می‌ماند، تاثیر دامنه بر سئو است. نام دامنه نقش مهمی در بهینه‌سازی سایت دارد.​

در این مقاله تأثیر دامنه بر نتایج جست‌وجو بیان می‌شود. علاوه ‌بر این توصیه‌هایی برای انتخاب یک دامنه مناسب نیز در اختیار شما گذاشته می‌شود.

آیا تأثیر دامنه بر سئو، چشمگیر است؟

در بیشتر موارد هنگام سرمایه‌گذاری روی دامنه تنها به‌دنبال انتخاب نامی هستیم که در ذهن کاربر باقی بماند و در رابطه مستقیم با هویت کسب‌وکار باشد. اما زمانی که با در‌نظرگرفتن ویژگی‌های سئو نام دامنه انتخاب شود، دامنه در رتبه‌ای بالاتر به‌نمایش گذاشته می‌شود و میزان ترافیک دریافتی ساعتی نیز افزایش پیدا می‌کند.

در سوی مقابل کسب‌وکارهایی که سئو را در انتخاب نام دامنه در ‌نظر نگرفته‌اند، سرنوشت چندان رضایت‌بخشی نخواهند ‌داشت.

با‌توجه به مطالب ذکر شده مشخص است که نام دامنه روی رتبه‌بندی سایت تأثیر مستقیم دارد. زمانی که نام دامنه درستی را برای کسب‌وکار خود انتخاب کنید، به‌سادگی خود را به کاربران معرفی خواهید کرد. اما فقط استفاده از کلمه‌کلیدی در نام دامنه، نتایج مورد‌نظر را به‌دنبال نخواهد ‌داشت. عوامل دیگری نیز روی تأثیر دامنه بر نتایج جستجو تأثیر می‌گذارند.

بررسی تأثیر دامنه بر سئو از زوایای متفاوت

دامنه از راه‌های متعددی می‌تواند روی رتبه‌بندی و سئو سایت تأثیر داشته‌ باشد. روی‌هم‌رفته دامنه به دو شکل رتبه سایت را دستخوش تغییر می‌کند:

  • برندینگ شخصی دامنه
  • کلمه کلیدی
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.