گفت‌وگو با آرمان پنج‌تن طوسی، هم‌بنیانگذار استارتاپ ویستو

دهه ۲۰ تا ۳۰ میلادی، دهه اقتدار بلاکچین

0

استارتاپ ویستو؛ چرخه کامل خدمات رمز‌ارز و بلاکچین در ایران

همه ما درباره رمز‌ارزها و بلاکچین شنیده‌ایم. خوب می‌دانیم که سهم مهمی از بازار مالی و فناوری آینده از آن رمز‌ارزها و بلاکچین خواهد بود. آرمان پنج‌تن طوسی می‌گوید: بلاکچین و رمز‌ارزها ۳ برابر اینترنت در دنیا موج ایجاد خواهند کرد. او مدیرعامل و مؤسس شرکت رایانش پردازش آرمان و هم‌بنیانگذار استارتاپ ویستو است.

گفت‌وگو با آرمان پنج‌تن طوسی، هم‌بنیانگذار استارتاپ ویستو

آنچه در این گزارش می‌خوانید، گفت‌وگوی من با او درباره استارتاپ ویستو و بازار رمز‌ارزها و بلاکچین در ایران است.

از ایده اولیه استارتاپ ویستو برای‌مان بگویید.

ایده اولیه ویستو سال ۹۵ شکل گرفت.در آن سال ما تصمیم گرفتیم وارد پدیده بلاکچین و رمز ارزها شویم.در توصیف این پدیده کافی است بگویم هر آنقدر که اینترنت در زندگی مردم اثرگذار بود، بلاکچین و رمز‌ارزها ۳ برابر آن در جهان موج ایجاد خواهند کرد. به همین دلیل تصمیم گرفتیم از نگاه استارتاپی به این حوزه ورود کنیم. بدین ترتیب پس از ۱۰ سال فعالیت حقوقی در زمینه آی‌تی ، استارتاپ‌مان را راه‌اندازی کردیم.

گفتید که قبل از راه‌اندازی استارتاپ ویستو، یک دهه در زمینه آی‌تی فعالیت داشتید. این فعالیت در چه بخشی بوده است؟

شرکت رایانش پردازش آرمان، فعالیت خود را از سال ۱۳۸۵ با عنوان فناوری اطلاعات و ارتباطات و با گرایش تولید نرم‌افزارهای تجاری، سازمانی و مدیریتی آغاز کرد. فرآیند کار ما به این صورت بود که مشتریان خود را از جهات متعدد آنالیز و تحلیل می‌کردیم‌ و در نهایت براساس گرایش خودمان که حوزه آی‌تی بود، ییک طرح در جهت بهبود فرایند به آنها پیشنهاد می‌دادیم.

ما در طرح اقتصادی هر مشتری برای او یک زیرساخت آی‌تی و نرم‌افزاری ایجاد می‌کردیم که نتیجه آن بهبود عملکرد آن مجموعه بود. وزارت تعاون، وزارت ارشاد، وزارت نفت، شرکت مخابرات ایران و شرکت برق از جمله مشتریان ما در حوزه تولید نرم‌افزار در سال‌های گذشته بودند.

قبل از اینکه به استارتاپ ویستو بازگردیم، کمی درباره نرم‌افزارهایی که تولید کرده‌اید، بگویید.

ما در رایانش پردازش آرمان از نرم‌افزارهای نگهداری و تعمیرات تا سیستم‌های مدیریت ارتباط با مشتری، تولید کرده‌ایم. نرم‌افزار طراحی سایت، فروشگاه اینترنتی، نرم‌افزارهای مالی و مدیریت پروژه، سیستم‌های مدیریت آموزش و ارزشیابی کارکنان، نرم‌افزارهای فرایند تولید در کارخانجات و حتی سیستم‌های HIS برای بیمارستان‌ها، بخشی از تلاش همکاران من در تیم‌های برنامه‌نویسی و نرم‌افزاری بوده است.

ما در ۱۳ سال اخیر بیش از ۱۷ سرفصل نرم‌افزاری طراحی و تولید کرده‌ایم که آخرین مورد آن نرم‌افزار بیس‌ماین(vismine) برای مدیریت دستگاه ماینر است.

برگردیم به ویستو، چقدر سرمایه و چه زمانی برای راه‌اندازی استارتاپ ویستو صرف شد؟

ویستو قرار بود ‌روی یک پدیده نوظهور و البته بسیار با‌اهمیت یعنی بلاکچین و رمز‌ارز فعالیت کند، پس به مطالعات کافی و جامع نیاز داشتیم. با تشکیل تیم R&D و تولید محتوای تخصصی ۶ ماه مطالعات اولیه برای شروع کار داشتیم که در نتیجه آن به این اطمینان رسیدیم که فاصله سال‌های دهه‌‌ ۲۰ تا ۳۰میلادی، دوران شکوفایی و اقتدار بلاکچین خواهد بود.

سرانجام در سال‌ ۹۶ استارتاپ ویستو با سرمایه نقدی ۱۵‌میلیون تومان و بر پایه تلاش و تجربه یک تیم ۴ نفره راه‌اندازی شد. درخصوص تامین سرمایه هم این نکته جالب است‌ که ویستو با سرمایه ۱۵میلیونی سرکار خانم الیاسی، یکی از کارمندان شرکت رایانش پردازش آرمان شروع به کار کرد. ایشان الان از اعضای هیات مدیره شرکت هستند.

شرایط فعلی ویستو به لحاظ حجم سرمایه و تعداد کارمندان به چه صورت است؟

در حال حاضر ۲۱ نفر در استارتاپ ویستو مشغول به کار هستند و حجم سرمایه شرکت نیز پس از ۲سال به حدود ۲ میلیارد تومان رسیده است. ‌‌دفتر ۵۰ متری شرکت نیز به یک فضای ۱۴۰‌متری تبدیل شده است.

گفتید که ویستو در حوزه بلاکچین و رمز‌ارزها فعالیت دارد. رمز‌ارزها برای مردم شناخته‌شده‌تر هستند. بلاکچین چه کابردی دارد؟

بلاکچین در تمام صنایع کاربرد دارد. یکی از کاربردهای اصلی آن در زمینه هوش مصنوعی است. از خودروهای هوشمند تا خانه‌های هوشمند، کشاورزی هوشمند و شهر هوشمند همه از بلاکچین استفاده می‌کنند. کاربرد دیگر بلاکچین در حوزه پایگاه داده است.

این بخش برای سازمان‌ها، نهادها و اداراتی همچون بانک بسیار مفید خواهد بود؛ چرا‌که از هک‌شدن اطلاعات، جعل و ردیابی آن جلوگیری می‌کند. در کشور ما نیز موج جابه‌جایی و انتقال اطلاعات بر بستر بلاکچین به دلیل مزایا و ارزش‌هایی که دارد، آغاز شده است.

استارتاپ ویستو به مشتریان خود چه خدماتی ارائه می‌دهد؟

ویستو یک زنجیره خدمات در حوزه بلاکچین و رمز‌ارزهاست. ما ۵ فاز خدماتی در ویستو داریم که به شکل یک زنجیره عمل می‌کند و تمام نیازهای یک مشتری در این بخش را پوشش می‌دهد. برای ما اهمیت زیادی داشت که مشتری پس از ورود به این حوزه دچار سردرگمی نشود و بتواند هر آنچه که به آن نیاز دارد، یک‌جا و از یک مسیر دریافت کند.

فاز اول: فاز اول خدمات ما در ویستو مربوط به حوزه بلاکچین است. دپارتمان بلاکچین ویستو وظیفه دارد، زیرساخت‌ها و بسترهای لازم حوزه بلاکچین را فراهم کند. در این فاز به مشتریان خدماتی مانند ایجاد زیرساخت و همچنین انتقال اطلاعات بر بستر بلاکچین داده می‌شود.

فاز دوم: ما در فاز دوم دپارتمانی برای حضور و فعالیت تریدرهای مطرح کشور ایجاد کردیم. ما از تریدرهایی که با هویت و دارای شناسنامه کاری مشخص و موفق دعوت کردیم تا در دپارتمان ترید ما فعالیت کنند. تعدادی از فعالان بازار بورس و سرمایه که در این دپارتمان حضور دارند، با بررسی نمودارهای مالی، کار سبدگردانی را انجام می‌دهند. ما در این دپارتمان حتی از سقوط رمزارزها هم سودآوری داریم و این کار با آنالیز شاخص‌ها توسط همان افراد تریدر انجام می‌شود. بنابراین خدمتی که ما در این دپارتمان به مشتریان خود می‌دهیم، مدیریت سرمایه آنهاست.

مشتریان ما سرمایه خود را با یک قرارداد حقوقی مشخص به ما می‌سپارند و ما با سرمایه آنها در حوزه خرید و فروش رمزارز فعالیت می‌کنیم تا به سودآوری برسد. همچنین در دپارتمان ترید ما سیگنال هم می‌فروشیم. هستند اشخاصی که خودشان توانایی خرید و فروش رمزارزها را دارند اما از زمان درست خرید و فروش اطلاع ندارند. ما در پنل VPI به این افراد سیگنال می‌فروشیم.

فاز سوم: سومین دپارتمان ویستو، ماین نام دارد که خدمات فروش دستگاه ماینر را انجام می‌دهد. می‌دانیم که رمز‌ارزها و پایگاه‌های داده بلاکچین نیاز به یک سرور دارند که بتوانند تراکنش‌ها را ثبت کنند. راین کار توسط دستگاه ماینر انجام می‌شود. ما به عنوان واردکننده قانونی این دستگاه، هم آن را به مشتریان خود می‌فروشیم، هم نصب می‌کنیم و علاوه بر این خدمات پشتیبانی را انجام می‌دهیم. از آنجایی که دستگاه‌های ماینر به بروزرسانی و تنظیمات نیاز دارند، بزودی از نرم‌افزاری به نام vismine رونمایی خواهیم کرد که مدیریت دستگاه ماینر را از راه دور انجام می‌دهد.

این نرم افزار در ایران بی رقیب است و تنها نمونه‌های خارجی دارد. با استفاده از این نرم‌افزار صاحب دستگاه می‌تواند تمام تنظیمات و به‌روزرسانی‌ها را از راه دور انجام دهد. کسانی که قصد خرید دستگاه ماینر را دارند، می‌توانند از طریق فروشگاه اینترنتی ما به نشانی www.vistoshop.com سفارش خود را ثبت کنند. در صورت نیاز مشتری ما دستگاه را نصب و پشتیبانی نیز خواهیم کرد.

فاز چهارم: صرافی دیجتال ویستو به نام vitbex چهارمین فاز خدمتی ماست. رمز ارزها نیز مانند سایر ارزها برای خرید و فروش و همچنین تبدیل کردن پول آن به دلار یا ریال نیاز به یک صرافی دارند. ما در صرافی ویتبکس vitbex، کار خرید و فروش رمز ارز و مبادلات مالی آن را انجام می‌دهیم.

یکی دیگر از خدمات ما در صرافی دیجیتال، تسهیل‌گری ارزی است. برای مثال، یک شرکت یا کارخانه ایرانی کالای خود را به اروپا فروخته است اما به دلیل تحریم‌ها برای گرفتن پول خود با مشکل مواجه است. ما از طریق رمز‌ارزها این کار را به‌راحتی انجام می‌دهیم. مواردی وجود دارد که طرف ایرانی می‌خواهد به اروپا یا آمریکا پول بفرستد. او باید با واسطه این کار را انجام دهد که طبیعتا هم هزینه‌های انتقال آن بالاست و هم مدت زمان زیادی برای ارسال پول نیاز است.

در صورتی که یک صرافی دیجیتال حرفه‌ای در عرض کمتر از یک ساعت، بالاترین مبالغ را بدون هیچ محدودیتی و با بیشترین امنیت انتقال می‌دهد. رمز‌ارزها فرصت بسیار مناسبی برای دور‌زدن تحریم‌ها و انجام مبادلات مالی با طرف‌های خارجی هستند اما عدم شناخت کافی از این سیستم مالی، باعث شده تا بسیاری از کارخانجات، صنایع و تجار همچنان به فکر استفاده از روش‌های دشوار و پر‌هزینه سابق باشند.

فاز پنجم: آکادمی ویستو. زمانی که یک فضای کار تازه ایجاد یا یک تکنولوژی جدید وارد بازار می‌شود، فرهنگ‌سازی و اطلاع‌رسانی در مورد آن در اولویت اول قرار دارد. ‌موضوع رمزارزها و بلاکچین نیز از این قاعده مستثنی نیست چراکه عدم آموزش و آگاهی مردم در این زمینه می‌تواند هم به خودشان هم به این کسب‌وکار، آسیب و لطمات جدی وارد کند. متاسفانه در کشور ما همیشه عده‌ای آماده سوء‌استفاده از هوش هیجانی مردم هستند. شرکت‌های کلاهبردار با وعده‌های دروغین مثل پولدارشدن یک‌شبه با بیت‌کوین، جیب افراد را خالی می‌کنند و اعتماد آنها را نیز از بین می‌برند.

ما در استارتاپ ویستو برای جلوگیری از سوء‌استفاده کلاهبرداران و افزایش دانش و آگاهی افراد مشتاق ورود به این حوزه، آکادمی ویستو را ایجاد کردیم. در این آکادمی ما ضمن آموزش صفر تا صد موضوع رمز‌ارزها و بلاکچین، به علاقه‌مندان برای ورود به این بازار راهنمایی و مشاوره هم می‌دهیم تا بهترین انتخاب ممکن را داشته باشند. با توضیحاتی که در خصوص ۵ فاز خدماتی ویستو به مشتریان دادم، مشخص است که ما چرخه بازار رمزارزها و بلاکچین را به طور کامل پوشش می‌دهیم. ما پیش از فروش خدمات و محصول تا پشتیبانی و آموزش در کنار مشتریان خود هستیم.

مخاطبان استارتاپ ویستو چه کسانی هستند؟

همان‌گونه که خدمات ما شامل ۵ فاز بود، مشتریان ما نیز به همان نسبت قابل دسته‌بندی هستند. در فاز اول که مربوط به خدمات بلاکچین است، مخاطبان ما بانک‌ها، سازمان‌ها، ادارات و غیره هستند. هر نهاد یا سازمانی که می‌خواهد سیستم‌های اطلاعات و نرم‌افزاری خود را بر بستر بلاکچین وارد کند، می‌تواند مشتری استارتاپ ما باشد.

برای مثال، شهرداری در موضوع شهر هوشمند نیاز دارد که از خدمات بلاکچین استفاده کند یا حتی در خودروسازی، خودروسازها مشتریان بالقوه ما محسوب می‌شوند.

نمونه استفاده از بلاکچین در خودروسازی شرکت تسلا است که خودروهای هوشمند آن بر بستر بلاکچین مدیریت می‌شوند. بانک‌ها نیز از مشتریان بالقوه‌ای هستند که به خاطر مسائل امنیتی و مالی باید اطلاعات و سیستم‌های پرداخت خود را بر بستر بلاکچین انتقال دهند.

مخاطبان ما در فاز دوم که بازار ترید است، افرادی هستند که کسب‌وکارشان با ریسک‌پذیری همراه است. کسانی که کار سرمایه‌گذاری، خرید و فروش سهام در بازار بورس یا بازار فارکس را انجام می‌دهند، از مشتریان ما به حساب می‌آیند. ما هم می‌توانیم برای آ‌نها کار خرید و فروش رمزارزها را انجام دهیم هم امکان فروش سیگنال به این دسته از افراد وجود دارد.

در فاز سوم که ماین هست، مخاطبان ما علاقه‌مندان به ایجاد مزرعه‌های بیت‌کوین هستند. مثلا فردی زمین، کارخانه یا کارگاهی همراه با مجوز و برق صنعتی دارد و می‌خواهد مزرعه بیت‌کوین راه‌اندازی کند. ما برای آنها مزرعه بیت‌کوین را راه‌اندازی می‌کنیم و صفر تا صد کار را به صورت قانونی و با قراردادهای مشخص و اخذ مجوزهای لازم انجام می‌دهیم. در برخی موارد فرد خودش مزرعه بیت‌کوین دارد و تنها دستگاه را از ما خریداری می‌کند. در حالت سوم کسانی هستند که سرمایه‌گذارند.

آنها پول دارند و مایل به مشارکت با ما هستند. سرمایه از آنهاست و راه‌اندازی و نگهداری مزرعه توسط ما انجام خواهد شد.
خرید و فروش دستگاه بیت‌کوین هم مشتریان و مخاطبان خاص خودش را دارد. ما به عنوان واردکننده قانونی دستگاه بیت‌کوین این امکان را داریم که دستگاه‌ها را به صورت عمده به سایر فروشگاه‌ها عرضه کنیم. مخاطبان فروشگاه‌ها نیز هستند. آنها می‌توانند دستگاه‌های ماین را از ما بخرند و خودشان بفروشند.

برای نرم‌افزار ریموت ماینینگ vismine هم مخاطبان ما تمام کسانی هستند که دستگاه ماینر دارند چون نیاز به این نرم‌افزار دارند. اما در صرافی دیجیتال و تسهیل‌گری ارزی مخاطبان ما بیشتر بازرگانان، تجار، کارخانجات و صنایع هستند. در فاز پنجم که همان آکادمی است، تمامی افراد علاقه‌مند ورود به حوزه بلاکچین و رمزارز مخاطبان ما خواهند بود.

در اذهان عمومی هنوز این تصور منفی وجود دارد که آیا خرید و فروش دستگاه ماینر و یا به طور کلی خرید و فروش رمزارزها قانونی هست یا خیر. چه پاسخی برای این دیدگاه منفی دارید؟

قبول دارم که متاسفانه هنوز خیلی از افراد نسبت به موضوع امنیت رمزارزها و ایجاد مزرعه‌های ماینینگ و خرید و فروش دستگاه‌های ماینر تردید و ترس دارند. اما خوب است که همه بدانند قوانین مربوط به این حوزه ایجاد شده است. شرکت برق برای فعالیت مزرعه‌های ماینینگ تعرفه رسمی ایجاد کرده است.

شورای عالی فضای مجازی هم این فعالیت را به عنوان یک شغل تایید کرده است. این قوانین پس از مردادماه سال جاری ایجاد شده و مشکلی از جهت قانونی‌بودن این فعالیت وجود ندارد.

اما مواردی هست که این فعالیت غیرقانونی است. فرض کنید شما برای یک کارخانه مجوز تولید قطعات صنعتی گرفته‌اید، اگر در آن کارخانه چینی و بلور تولید کنید، این یک فعالیت غیرقانونی است. این موضوع در مورد مزرعه‌های ماینینگ هم وجود دارد. شما نمی‌توانید در یک کارخانه که مجوز فعالیت شغل دیگری را دارد، فعالیت ماینینگ انجام دهید.

طبیعی است که این کار هر زمان که باشد و با هر قوانینی غیرقانونی محسوب می‌شود. اگر زمانی هم مزرعه‌‌ها و دستگاه‌های ماینینگ جمع شده است، به دلیل این مورد از فعالیت غیرقانونی بوده است که با یک مجوز دیگر در یک کارخانه مثلا تولیدی کار ماینینگ انجام شده است. پس با توجه به قوانینی که ایجاد شده است، برای یک فعالیت صحیح و قانونی ترس و مشکلی وجود ندارد.

استارتاپ ویستو به صورت قانونی و با مجوزهای قانونی برای کسانی که قصد فعالیت و سرمایه‌گذاری در این حوزه دارند، این فعالیت را انجام می‌دهد. ما فضا و محل مزرعه را شناسایی می‌کنیم. از شرکت برق استعلام می‌گیریم. تعرفه روی آن ثبت می‌شود. دستگاه‌ها به صورت قانونی وارد می‌شود.

همچنین شرکت ما جزو شورای عالی انفورماتیک است. ما با یک چرخه قانونی و درست و با یک هویت قانونی کار را انجام می‌دهیم. قرارداد حقوقی می‌نویسیم و ضمانت‌های لازم را نیز می‌دهیم. ‌حتی اگر دستگاه‌های ماینر مزرعه از یک تعدادی بیشتر باشد، ما مزرعه و دستگاه‌های آن را بیمه هم می‌کنیم تا در برابر خطراتی همچون آتش‌سوزی محافظت شود. این وجه تمایز ما در این کار نسبت به کسانی است که غیرقانونی فعالیت می‌کنند.

بیشتر بخوانید: فینتک چیست

آیا رقیبی در حوزه رمزارز و بلاکچین دارید که چرخه خدمات را به صورت کامل ارائه دهد؟

وجه تمایز ما در استارتاپ ویستو همین چرخه کاملی است که داریم چرا‌که هیچ مجموعه‌ای این چرخه کامل را ندارد. ما از خدمات بلاکچین تا سبدگردانی رمز ارز ، واردات دستگاه ماینر تا تولید نرم‌افزار پشتیبانی آن تا تسهیل‌گری ارزی تا ایجاد مزرعه تا گرفتن مجوزهای قانونی همه را انجام می‌دهیم.

ما حتی آموزش‌های لازم را برای ورود به این بازار در آکادمی می‌دهیم. مجموعه این عوامل باعث شده با داشتن یک چرخه کامل بی‌رقیب باشیم. اگر فردی علاقه‌مند ورود به حوزه رمز‌ارزها و بلاکچین باشد، در مجموعه ما صفر تا صد این کار از آموزش تا فروش و پشتیبانی وجود دارد. لازم نیست شخص متقاضی دستگاه ماین را از یک جا بخرد، پس از آن برای نصب به سراغ فرد دیگری برود. در جای دیگری آن را پشتیبانی کند و نهایتا در یک صرافی هم آن را تبدیل به پول نقد کند. آنچه خیال مشتریان ما را راحت می‌کند، این است که از یک چرخه کامل استفاده می‌کنند.

راه‌اندازی یک مزرعه استخراج رمز‌ارز از صفر تا صد چقدر هزینه دارد؟

برای راه‌اندازی یک مزرعه استخراج رمز‌ارز نمی‌توان قیمت مشخصی تعیین کرد. معمولا یک مزرعه بیشتر از ۱۰۰دستگاه ماینر دارد اما افراد می‌توانند با یک یا ۲دستگاه هم فعالیت کنند. ما دستگاه ۳میلیون تومانی داریم، دستگاه ۴۰۰ میلیون تومانی هم داریم که این تفاوت قیمت به مواردی مانند سرعت دستگاه، میزان مصرف برق و سر‌و‌صدای دستگاه مربوط می‌شود. به طور کلی افراد هم با سرمایه‌های خرد و هم کلان، می‌توانند به این حوزه ورود کنند.

نمایندگی‌های ویستو

ما در حال حاضر در شهرهای مشهد، شیراز و اصفهان نمایندگی داریم. همچنین تعدادی درخواست نمایندگی از سایر شهرها برای ما ارسال شده ‌که در حال بررسی آنها هستیم.

پایگاه هلند

اگر خدا بخواهد به‌زودی پایگاه خود را در هلند افتتاح خواهیم کرد؛ چرا‌که نیاز داریم صرافی خود را به حساب‌های بین‌المللی متصل کنیم. به این ترتیب، واسطه‌ها نیز از میان برداشته می‌شوند و حذف واسطه‌ها یعنی سود بیشتر برای ما و مشتریان‌مان.

اپلیکیشن

ما یک اپلیکیشن به نام ویستو نیز داریم که در سایت visto.app امکان دانلود آن وجود دارد. وب سایت و سامانه رسمی استارتاپ ویستو www.vistochain.com و وب سایت رسمی شرکت rapa.ir است .

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.