از دوچرخه‌سازی تا تولید خودروهای محبوب

آشنایی با نحوه شکل‌گیری و روند رشد شرکت خودروسازی کیا

0

این شرکت مدعی تولید نخستین خودرو و نخستین صادرات خودرو در کشور کره‌جنوبی است. کیا در بین بازیگران بزرگ صنعت خودروی جهان قرار گرفته است و با استفاده از شبکه توزیع خود در ۱۷۲ کشور دنیا و در اختیار گرفتن ۴۰هزارکارمند خدمات خود را عرضه می‌کند.

مدیران شرکت کیا خود را راهبران دومین خودروسازی کره معرفی کرده‌اند. آنها معتقدند که چند مدل از خودروهایشان بازار را منفجر کرده است. علاوه بر این، پاپ فرانسیس هنگام سفر به کره از خودروهای ساخت این شرکت استفاده کرده بود و همین تولیدات‌شان را مورد توجه بیشتری قرار داد.

خودروسازی کیا راه درازی طی کرده است؛ از ساخت دوچرخه تا تولید خودروهای محبوب شرکت خودروسازی کیا ۷۶ سال قبل (یعنی سال ۱۹۴۴) در کره‌جنوبی تأسیس شد؛ ابتدا قطعات دوچرخه‌های دست‌ساز و لوله‌های فولادی تولید می‌کرد و به تدریج (سال ۱۹۵۱) به تولیدکننده دوچرخه بدل شد.

یک‌‌سال بعد، نام شرکت از کایونگ سانگ به کیا، به معنی برآمده از آسیا، تغییر یافت. «کیا» پس از ساخت دوچرخه‌های معروفِ Samchully به سمت تولید موتورسیکلت رفت و سال ۱۹۵۷ موتورسیکلت‌های کوچک شرکت هوندا را با اجازه این شرکت ژاپنی تولید کرد.

آنها از سال ۱۹۶۲ و با تولید خودروی وانت شرکت مزدا وارد چرخه تولید خودرو شدند و سال ۱۹۷۴ به تولید خودروهای شرکت مزدا ادامه دادند. کیا از سال ۱۹۷۳ نخستین مرکز تولید خودروی متعلق به خود را [با نام Sohari] افتتاح کرد.

این مرکز تا سال ۱۹۸۱ مشغول تولید خودروهای کوچک موسوم به Brisa بود. مسیر فعالیت تولیدی شرکت کیا با شروع برنامه تثبیت صنعتی در دوره دیکتاتوری نظامی چوندوهوان دچار وقفه شد.

شرکت طی این دوره موظف شد که تولید خودروهای سواری را متوقف کند و به تولید کامیون‌های سبک همت گمارد. با این حال، کیا در سال ۱۹۸۵ موفق به تولید ۹۵هزار خودرو شده بود.

این تعداد بعد از یک‌سال به ۲۶ عدد کاهش یافت و شرکت ناگزیر شد به شرکت فورد ملحق شود. همان موقع، آنها شروع به تولید خودروهای مزدا کردند، به‌منظور فروش در بازار داخلی و صادرات. تولیدات این دوره شرکت که تحت اجازه مزدا انجام می‌شد شامل مزدا ۱۲۱، آولا و پراید بود.

بخش جدید شرکت، به نام شرکت کیاموتورز آمریکا، سال ۱۹۹۲ شروع به کار کرد. آنها عرضه خودرو را در این کشور به آرامی و با احتیاط و در ۴مرکز فروش در اورگان شروع کردند و نخستین خودرویی که در این دوره عرضه شد Sephia بود.

آنها تا سال ۱۹۹۵ بیش از ۱۰۰ مرکز فروش را در ۳۰ ایالت ایجاد کردند و ۲۴،۷۴۰ خودرو را به فروش رساندند. اما کیا پس از بحرانِ سال ۱۹۹۷ در بازارهای آسیایی اعلام ورشکستگی کرد.

از این رو، سال بعد، با شرکت هیوندایی به توافق رسیدند و مشارکت این دو خودروساز شروع شد. هیوندایی ۵۱درصد از سهام کیا را در اختیار گرفت و کیا نیز ۲۲ شرکت تابعه هیوندایی را صاحب شد.

این دو شرکت از سال ۲۰۰۵ به بازار اروپا نزدیک شدند. سال بعد، آنها احداث مرکز تولید جورجیا را کلید زدند. این مرکز با سرمایه‌گذاری یک میلیارد دلاری احداث و سال ۲۰۱۰، پس از ۱۵ سال حضور موفق در بازار آمریکا، افتتاح شد.

توجه جهانی به شرکت کیا از سال ۲۰۱۴ آغاز شد. آن موقع، پاپ فرانسیس در سفری پنج روزه به کره‌جنوبی سوار خودروی تولیدی این شرکت شد، به جای آنکه سوار خودروی شرکت هیوندایی شود.

از طرفی شرکت از سال ۲۰۱۳ عرضه خودروهای برقی را شروع کرد و نخستین شرکتی بود که تأییدیه آزمایشگاه‌های محیط زیست را در این زمینه به دست آورد. پس از آن، کیا خودروهای برقی خود را به ۴ ایالت آمریکا صادر کرد و محصول جدیدی نیز به فهرست خودروهای برقی بازار افزود.

آنها چند سال بعد (سال ۲۰۱۷) و در جریان نمایشگاه خودرو نخستین خودروی دوگانه‌سوزشان را معرفی کردند. کیا پس از هیوندایی دومین تولیدکننده خودرو در کره‌جنوبی است.

کیا پس از هیوندایی دومین تولیدکننده خودرو در کره‌جنوبی است. سال ۲۰۱۵، این دو خودروساز ۳.۵ میلیون خودرو به سراسر دنیا صادر کردند و بخش بزرگی از بازار تولید خودروهای سدان، شاسی‌بلند و ترکیبی را در اختیار دارند

سال ۲۰۱۵، این دو خودروساز ۳.۵ میلیون خودرو به سراسر دنیا صادر کردند و بخش بزرگی از بازار تولید خودروهای سدان، شاسی‌بلند و ترکیبی را در اختیار دارند. کیا در سال ۲۰۰۲ مجموع تولیدات خود را به سطح ۱۰میلیون خودرو رساند و یک‌سال بعد، تنها در آمریکا، یک میلیون خودرو فروخت.

آنها مرکز تحقیق‌وتوسعه خود را نیمه اول همان سال افتتاح کردند. سال ۲۰۰۳ برای کیا موفقیت‌آمیز بود، چه در برنامه‌ریزی چه در اجرا. زیرا برنامه‌ریزی برای محیط زیست آغاز شد و از طرفی تعداد صادرات خودرو به مرز ۵۰۰هزار دستگاه رسید.

شرکت در ابتدای سال ۲۰۰۴ کارخانه تولید خود را در اسلوواکی تأسیس و پس از آن توافقنامه تأسیس دومین مرکز تولید خود را در چین امضا‌ کرد.

روند توسعه و موفقیت کیا در سال ۲۰۰۵ نیز ادامه داشت و شرکت تعداد تولیدات صادرشده خود را به بیش از ۵میلیون عدد ‌رساند.

در ادامه و در سال ۲۰۰۶، کیا برنامه راهبردی خود را برای حضور در بازار اروپا اعلام کرد و در پایان همین سال موفق به دریافت جایزه مدیریت زیست‌محیطی شد.

از طرفی، برنامه ساخت مراکز تولید در اسلوواکی و چین خاتمه یافت و این دو کارخانه در سال ۲۰۰۷ شروع به کار کردند. موفقیت شرکت توجه مراکز مختلف جهانی را به خود جلب کرد و CarBook کیا را در فهرست بهترین‌ها قرار داد.

سال ۲۰۰۸ برای کیا با موفقیت‌های بیشتری همراه بود، زیرا طی ماه‌های پایانی سال جایزه ریاست‌جمهوری را برای مدیریت استثنایی به دست آورد و AutoCar هم کیا را به عنوان بهترین شرکت خودروسازی سال معرفی کرد.

کیا در ادامه با مشکلاتی نیز مواجه شد. مثلا سال‌۲۰۱۲ ناگزیر شد که اشتباهش را در زمینه اعلام میزان مسافت طی‌شده خودروهایش بپذیرد. همچنین، سال ۲۰۱۴ درگیر چالش‌های قانونیِ خرید زمین برای احداث کارخانه در مکزیکو بود.

اما کسب جوایز و افتخاراتی بابت برترین میزان فروش و بهترین نشان تجاری جهانی و معرفی خودروی Cadenza به عنوان بهترین خودروی خانواده در آمریکا نشان داد که کیا همچنان راه کسب موفقیت را می‌داند. سال ۲۰۱۷ بخش آمریکایی کیا موفق به فروش ۵۸۹،۶۵۸ خودرو شد.

علاوه بر آن، آنها حضور خود را در بازار خودروهای الکتریکی ثبت کردند و ۲۷،۲۳۷ خودرو را طی مدتی کمتر از یک‌سال فروختند. به این ترتیب، در سال ۲۰۱۷ رتبه سوم پرفروش‌ترین خودروی الکتریکی را در آمریکا به دست آوردند.

این در حالی است که با ایجاد بخشی به نام Kia Defense به تولید و عرضه خودروهای نظامی هم توجه دارند. کیا از نخستین سال‌های حضورش در عرصه ساخت دوچرخه تا تبدیل‌شدن به دومین تولیدکننده خودرو در کره‌جنوبی و در طول ۶دهه اخیر موتور محرک صنعت خودروی این کشور بوده است.

این شرکت مدعی تولید نخستین خودرو و نخستین صادرات خودرو در کشور کره‌جنوبی است. کیا در بین بازیگران بزرگ صنعت خودروی جهان قرار گرفته است و با استفاده از شبکه توزیع خود در ۱۷۲ کشور دنیا و در اختیار گرفتن ۴۰هزارکارمند خدمات خود را عرضه می‌کند.

ارسال دیدگاه
امتیاز بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.